Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Slow Cooker

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postdestrug, on 05 februarie 2018 - 21:53, said:

Demi glace ii zice. Cand ma da afara rabdarea din casa coc in cuptor 6-7 kg de oase mari de vita, o tava de legume si le fierb la foc mic-mic 24h. Apoi se strecoara si se fierbe la foc mare pana se reduce la aproximativ 2l. Dupa racire se taie ca marmelada. Impachetate separat in cuburi se pot pastra cateva luni in congelator.
Stockul de vita, este de fapt sosul baza, numit si sosul brun.
Sosul demiglace este un rezultat ulterior al sosului brun prin adaugarea de unt si vin.
Pe vremuri se faceau cu sosul demiglace Escalop zingara sau Sote de beof Stroganoff sau File Mignon.

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006
Mihai “al meu”, îl folosește și acum la destule preparate :)
E unul dintre sosurile de baza in gastronomie..

#75
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,588
  • Înscris: 10.08.2009
Am pus pe la 4 niste varza murata cu fleica la aparat.
Desi astia zic sa nu pui lichide mie imi place cu zeama.
Putin vin, putina apa, putina untura de gasca, bulion si cimbru.
revin cu poze.

#76
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,588
  • Înscris: 10.08.2009
Iata :

Attached Files



#77
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Urata poza Posted Image

#78
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postjericho, on 31 ianuarie 2018 - 15:45, said:

nu stiu ce avantaj vezi tu sa astepti 8 ore ca sa mananci ceva
Unele chestii nu se fac in citeva minute sau 1 ora. De ex. carnea de vita e greu de fragezit si sa incerci la foc mare e mare greseala... se face tare, asa ca trebuie gatita la temperaturi mici pentru mai mult timp.

View PostDANANDREI2001, on 21 februarie 2018 - 12:51, said:

Iata :
Cred ca varza aia mai misca. :)

#79
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Daca intereseaza pe cineva oferta asta din Lidl. Este tot un fel de slow cooker.

Attached Files


Edited by Bibulus, 25 March 2018 - 10:00.


#80
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Dar oala sub presiune ce-are?

#81
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostBibulus, on 25 martie 2018 - 10:00, said:

... Este tot un fel de slow cooker.

Nici de departe nu aduce a slow cooker, masinaria de la Lidl "äbureste" mancarea adica fierbe apa iar slow cooker-ul nu.

#82
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Am luat si eu un multicooker Phillips. Are si functie de slow cooker. Dracu sa le ia aparate, l-am folosit de 2 ori dupa care e acolo, il umple praful....

Daca e sa spunem adevarul insa, se poate gati f fain la ele. Nu as gati pe low in 8 ore, dar recunosc ca ideea sa lasi mancarea la facut si sa fie gata pe cand vii de la munca e super (el intra in standby si pastreaza mancarea calda dupa ce termina gatirea efectiva). Nu ia foc casa de la asa ceva, nici vorba. Sunt toate verificate si oricum, in programul slow, se prepara alimentele la un consum mic de curent, nu are ce sa ia foc, nu e ca si cum ai lasa 10 ore un radiator de 1.5 kW in priza nesupravegheat.

Exista multe retete pe site-uri romanesti si straine, poti sa faci o groaza de chestii in el. Alea de tip "multi" permit sa faci chiar si blaturi de prajituri sau tot soiul de piscoturi, au functie de coacere.

Din pacate insa, eu nu l-am folosit. Am facut insa orez in el si iese ca la restaurantul chinezesc (are functie pentru orez).

Cine vrea sa-l foloseasca cu adevarat, vrea sa urmeze un regim alimentar, sau ii plac foarte mult mancarurile de tip "stew", pentru acela merita. Pentru mine s-a dovedit un aparat bun, dar pe care nu-l folosesc, ca atatea alte prostii de aparate ce le-am luat ca sa adune praful. Il luasem pt stew, care e unul din genurile mele preferate de mancare, dar..........

#83
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salut!
mi-am comandat si eu un slow din asta. vreau sa va intreb: daca vreau sa gatesc o gaina batrana, o transez si o pun pur si simplu in vas, nu mai trebuie adaugata apa?
multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate