Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pot folosi un card SD pe un laptop cu 32 Gb eMMC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Pe un laptop care nu are decât eMMC de 32Gb se poate folosi un SDXC de sa zicem 128Gb pentru stocare? Cardul pus in slotul dedicat si sa functioneze ca partitia D, pe eMMC sa rămână doar SO.


#2
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Bineinteles ca se poate, cu unele exceptii. De exemplu nu ai sa poti seta dropbox sa isi faca folder pe un drive removable. Si nici windows nu o sa vrea sa instaleze programe pe un card sd.

Dar strict pentru stocare de fisiere o sa mearga.

Edited by izometric, 31 January 2018 - 13:26.


#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Daca ruleaza Linux se poate fara nici o restrictie.

Edited by ro_explorer, 31 January 2018 - 13:56.


#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Deci din nou se evidentiaza suprematia windows.

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Laptopul vine cu W10 preinstalat (si oricum as fi instalat eu W10). Programele vor fi instalate pe "C" adica eMMC iar acel SDXC l-as folosi ca partitia "D" pe care tin restul datelor (filme, documente, softuri etc). Nu stiu daca toate laptopurile suporta aceste carduri de capacitati mari, spre exemplu unele mentioneaza 32Gb dar sunt unele persoane care afirma ca au venit cu un card de 32 suplimentar, nu ca nu ar suporta mai mult. Asta m-ar interesa, de aici pleaca tot, daca merge e ok (si sa fac exact cum am spus) iar daca nu caut cu HDD.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Spune atunci ce laptop ai.

Eu am un Asus Transformer T101HA, cu 128Gb eMMC dar am pus si un microSD de 128 Gb ca D:
Nu am avut probleme.

In cazul tau e bine sa instalezi cat mai putine programe - chiar daca dai cale pe D unele tot instaleaza cate cefa in C. Plus ca trebuie sa rulezi Disk Cleanup si CCleaner probabil odata la 2-3 saptamani cel putin. Altfel nu ai spatiu pe C ptr upgrade-uri.

Sincer nu stiu de ce in ziau de astazi mai exista laptopuri/tablete cu 32 GB eMMC ptr Windwos. Spatiul e insuficeint, plus ca sunt si foarte lente - e practic ca un stick USB.

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Deocamdata nu am, de asta ma informez.
Intentionez sa iau pe asta https://altex.ro/lap...indows-10-home/ (de fapt am si dat comanda) cu extra garantie 2 ani la 900 de lei.
Mai am un laptop "mare" pe care il tin ca desktop si pe care il folosim 2 persoane iar pe acesta vreau sa il folosesc exclusiv pentru chestii marunte. Am (avut) un Acer Aspire E3 de 11,6" pe care il foloseam pentru a optimiza softurile GPL si pe care aveam ca un backup suplimentar ce am pe laptopul mare.
Nu voi face nimic deosebit, putea sa fie si o tableta dar parca netbookul e altceva, alta placa de retea, alta autonomie...
Vreau sa iau un microSDXC de 128Gb pe care sa stochez ce am avut inainte pe D al Acerului.
Nu instalez nimic suplimentar, acum pe laptop din 60Gb am 37,4 liberi.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Naspa. Eu as mai cauta macar cu 64 Gb. Chit ca toate astea sunt extrem de lente - eu il folosesc pe-al meu in excursii sa mut pozele si sa intru pe net, iar acasa sa ascult muzica de pe el - printr-un DAC extern. Altfel e inutil la cum se misca.

Ideea e ca din cei 32 - practic ai vreo 30, din care 15-18 Gb ii ocupa Windows-ul cu page-file &stuff, fara niciun program instalat. Probabil ca asta va veni si cu ceva soft bloatware instalat deci mai pierzi 1 Gb cel putin. mai vin si niste update-uri, se mai strang niste temporare si in curand nu va mai fi spatiu ptr upgrade pe el.

Mi-a adus cineva toamna trecuta unul cu 5 Mb liberi pe C. Intrase in bucla cu upgrade-ul la versiuena noua - se descarca dar nu avea spatiu ca sa se faca upgrade-ul. Am stat sa-l curat de mi-a venit rau, oprit hibernarea si pagefile-ul si abia apoi a reusit sa-si faca upgrade. Pe urma a trebuit iar curatat ca mai ramasese liber doar 2 Gb - restul spatiului era ocupat cu kit-ul de upgrade si Windwos.Old

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Curatarea o fac zilnic, CCleaner si SUPERAntiSpyware sau Curatare Disc sunt deja o rutina.
Am observat ca nu mai exista netbookuri decente care sa aiba si HDD, si procesor macar de 1,8 si ecran mic. Acum ce e ok pe o parte imi displace pe alta iar de 15,6" deja am unul.
Si astia spun ca cei 1,1 se transforma la nevoie in 2,4GHz, povesti, nu?
Dar pentru chestii banale sper sa fie ok, asta daca nu gasesc tastatura pentru netbookul meu (s-a rezolvat problema de BIOS).

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu cred ca este o idee buna sa faci abuz de CCleaner. Eu zic ca daca faci curatenie odata pe luna este OK.

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Posibil dar daca in decurs de 10 ani de cand folosesc asa pe toate laptopurile nu s-a intamplat nimic...

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdanghetau, on 01 februarie 2018 - 12:30, said:

Si astia spun ca cei 1,1 se transforma la nevoie in 2,4GHz, povesti, nu?

Nu, chiar se duce la maxim, dar cam degeaba...
Plus ca in Power Settings pe Widnwos 10 la netbook-uri nu poti seta High Performance decat dupa ce umblii prin registrii, altfel planul respectuiv e ascuns.

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Il iau si vad cum se misca, intr-o zi imi dau seama daca este macar la fel de rapid ca asta bolnav.
Va trebui sa iau si un card, ma duc in Altex si incerc acolo (daca mi se accepta) un card de 128Gb.

#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Dezamăgit. Mai am de făcut un ultim update dat da eroare de spatii insuficient. Cu doar 3 programe instalate am 6,5Gb liberi.
Interesant ca imediat dupa instalarea SO aveam 11...
Mai bag CCleaner si daca tot nu reusesc va face drum întors.

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Am reusit sa configurez laptopul asa cum le am si pe celelalte, actualizat la zi, instalate toate programele.
Sunt momente cand merge mai greu la sarcini simultane insa daca il utilizezi mai soft merge.
Nu am instalat un SDXC de capacitate mare insa am intrebat si se pare ca merge si unul de 128Gb.
Din cei 28Gb disponibili acum am putin peste 6Gb liberi. Nu stiu daca este suficient, pe celelalte am avut mereu peste 25 de Gb spatiu liber. Nu am ce sa fac, nu am la ce sa renunt, nu prea am ce sa mai instalez. Spatiul se va ocupa cu actualizari ale programelor.
Oare e suficient acest spatiu liber? Intentionez sa iau un SDXC de 128Gb sa vad cum ruleaza cu el dar astept comentarii cu privire la cei 6Gb liberi, daca sunt suficienti. Daca nu voi renunta la eMMC si voi lua altul cu HDD (pe laptopul "bolnav" s-a scris un BIOS E3-111M in loc de E3-112 si nu vede bateria si placa de retea). Daca se rezolva cu ala in termenul in care pot sa il returnez pe asta, e ok.
Attached File  2018-02-03 (2).png   54.44K   14 downloads

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Schimba mizeria aia de "laptop" cu o chestie cu ssd. Netbookurile sunt făcute sa te dai pe net, atât.

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Pai asta si vreau, nimic pretentios. Si nu ma refer la bani ci la utilizare.
In defragmentare disc acel eMMC apare ca SSD.

Edited by danghetau, 03 February 2018 - 11:26.


#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Emmc este o versiune foarte veche și foarte lentă de flash deci e, prin definiție, un SSD (solid state disc, adică fără elemente în mișcare).

Oricum, revenind, recomand sa dai retur la chestia aia (dacă mai poți) și sa iei un laptop low-end bazat pe un core i3 cu un ssd nand-Flash de măcar 64-128 GB.
Ce netbook este în cazul tău? Poate ca ai specificat dar nu am văzut eu... Poate ca are deja slot de ssd in el (am un Asus vai de steaua lui TOR asa, cu Emmc dar are și slot de hdd/ssd SATA).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate