Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Cooler lichid

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Andreiutz212

Andreiutz212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.04.2015
Salut! Mai am un topic dar m-am razgandit fata de ce am zis acolo. Vreau sa imi achitionez un cooler pe lichid. Bugetul nu este prea mare. Voiam sa achitionez Cooler CPU ID-Cooling Auraflow 240 si sa il conectez si la placa de  baza cu Aura Sync, dar nu stiu de ce nu mai exista deloc stoc in Romania la acest produs. Pe pcgarage sunt aceste ventilatoare rgb(CLICK) la reducere 33 de lei si m-am gandit sa cumpar 5 ventilatoare. 3 le voi pune pe carcasa, iar 2 pe radiatorul coolerului, ce parere aveti? Sa cumpar doar pentru carcasa 3 sau 5 si sa pun si pe radiator? Si inca o problema ce sa aleg dintre Cooler CPU Cooler Master MasterLiquid Lite 240(CLICK) si Cooler CPU ID-Cooling FROSTFLOW 240L. Ce parere aveti?

Componente PC:
-Procesor I7 7700
-Placa video GTX 1060 3GB
-Rami 8 GB HyperX 2400MHz
-Sursa nJoy Woden 650W
-Placa de baza ASUS B250 ROG
-SSHD FIRECUDA 2TB

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.pcgarage...frostflow-240l/

Are fluxul de aer mai mare.
Dacă nu știi să îl montezi - service pc.

În rest de ce ai umple carcasa de ventilatoare ? Puse aiurea așa ?

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAndreiutz212, on 31 ianuarie 2018 - 14:17, said:

Alea sunt ventilatoare de flow, nu de presiune. Daca le pui pe radiator eficienta acelui radiator se duce la vale.

Cooler Master sunt mai vechi in domeniul AIO asadar le-as da lor votul de incredere.

Edited by ro_explorer, 31 January 2018 - 14:29.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Memorii RAM nu RAMI. Sună ca naiba.

#5
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Detin Frostflow 120L (modelul mai mic fata de 240L mentionat de tine) si se tine foarte bine. Pe procesorul tau (non OC) nu vei avea nevoie de cine stie ce racire pe lichid. Pentru partea estetica sau pentru viitor, ok, dar nu va avea mare utilizare. Eu il tin pe un Ryzen 5 1600 cu OC la 4GHz si nu trec de 70C pe procesor, si totusi am consum undeva peste 110W masurat de placa de baza. Cu un radiator de 240mm vei avea performante mai bune, dar pretul creste. Trebuie sa te gandesti daca merita, si daca nu poti face altceva cu banii aia (venturi RGB mai sanatoase, cele de la ID-cooling nu exceleaza nici la performante nici la aspect (parere personala), periferice sau alte cele).
Edit: Un SSD de exemplu, daca nu ai, pentru ca nu ai pus in lista de specificatii

Edited by RomanianAngel, 31 January 2018 - 15:39.


#6
Andreiutz212

Andreiutz212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.04.2015

View PostRomanianAngel, on 31 ianuarie 2018 - 15:37, said:

Detin Frostflow 120L (modelul mai mic fata de 240L mentionat de tine) si se tine foarte bine. Pe procesorul tau (non OC) nu vei avea nevoie de cine stie ce racire pe lichid. Pentru partea estetica sau pentru viitor, ok, dar nu va avea mare utilizare. Eu il tin pe un Ryzen 5 1600 cu OC la 4GHz si nu trec de 70C pe procesor, si totusi am consum undeva peste 110W masurat de placa de baza. Cu un radiator de 240mm vei avea performante mai bune, dar pretul creste. Trebuie sa te gandesti daca merita, si daca nu poti face altceva cu banii aia (venturi RGB mai sanatoase, cele de la ID-cooling nu exceleaza nici la performante nici la aspect (parere personala), periferice sau alte cele).
Edit: Un SSD de exemplu, daca nu ai, pentru ca nu ai pus in lista de specificatii
Urmatoare achizitie dupa cooler va fi acest ssd(click). Deci sa il iau pe cel de cooler master sau id cooling? Am inteles sa nu schimb ventilatoarele cu cele rgb. Voi lua doar 3 rgb pentru carcasa.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci îl faci pom de crăciun ?

#8
Andreiutz212

Andreiutz212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.04.2015

View Postexceswater, on 01 februarie 2018 - 09:15, said:

Deci îl faci pom de crăciun ?
De ce l-as face pom de craciun? Toate luminile vor fi sincronizate intr-o singura culoare si daca vreau le pot opri din programul aura sync. Nu stiu ce te deranjeaza.

#9
Andreiutz212

Andreiutz212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.04.2015
Ce parere aveti de acest cooler? https://www.pcgarage...iquid-lite-240/

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu exact modelul asta dar eu am versiunea anterioara a astuia, un Cooler Master Seidon 240 ... si de 1 an de zile merge impecabil pe un 6700K overclockat ... temperaturi maxime de ~60 de grade in incarcare 100%.
Mai am un Cooler Master Seidon 120 V2 care si ala merge impecabil de 1 an de zile pe un 6700 (fara K).

Prin urmare asta al tau, fiind mai nou, nu cred ca o sa fie mai prejos de modelele anterioare.

Edited by ro_explorer, 02 February 2018 - 15:20.


#11
Andreiutz212

Andreiutz212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.04.2015

View Postro_explorer, on 02 februarie 2018 - 15:18, said:

Nu stiu exact modelul asta dar eu am versiunea anterioara a astuia, un Cooler Master Seidon 240 ... si de 1 an de zile merge impecabil pe un 6700K overclockat ... temperaturi maxime de ~60 de grade in incarcare 100%.
Mai am un Cooler Master Seidon 120 V2 care si ala merge impecabil de 1 an de zile pe un 6700 (fara K).

Prin urmare asta al tau, fiind mai nou, nu cred ca o sa fie mai prejos de modelele anterioare.
Mersi mult de sfat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate