Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cu avionul pe cont propriu in Antalya

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
As vrea sa ajung pt prima data anul acesta in Antalya si am observat ca daca iau bilete de avion la Turkish Airlines, cu escala in Istanbul, ies mult mai bine la bani decat cu charter, si de asemenea orele sunt mai bune, castig mai mult timp de stat in hotel. Nu stiu insa cum sa procedez cu transferurile, m-ar ajuta experientele voastra in aceasta privinta

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Asa am fost eu. Am avut ceva ghinion cu escala (6 ore si la dus si la intors), dar cu 44E, am mers doua persoane.

#3
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Bun, cum rezolv transferurile?

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
te referi cu escala? Daca comanzi biletul dintr-o bucata (adica alegi Buc - Antalya spre exemplu direct si nu comanzi biletele separat Buc - Ist / Ist - Ant) atunci bagajul se transporta dintr-un avion in altul automat. Tu trebuie doar sa te duci la poarta corecta si sa te urci in avionul respectiv.

#5
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Nu de asta, ziceam cum ajung de la aeroportul din Antalya la hotel. Sunt vreo 50 de km.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
uite asa rezolvi


LE: Ai scris toata polologhia de mai sus cand de fapt pe tine te intereseaza doar cum ajungi de la aeroport la hotel?
iti zic mai pe seara, nu am timp acum sa dau in boabe si sa ghicesc unde e hotelul tau.

Attached Files


Edited by jericho, 31 January 2018 - 14:15.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
pai si noi ce sa iti spunem? Ai posibilitatea sa mergi cu taxiul, in Antalya vara trecuta iti cerea 1€ pe km, dar poti negocia. In rest autobuz, dar banuiesc ca nu iti arde in concediu sa umbli cu autobuzul, sau comanzi transfer prin hotel, vezi si tu care este mai avantajos.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
La mine, (nu stiu de ce, la dus) nu a mers cu transfer bagaje. A trebuit sa trag de ele prin aeroport. In principiu, iei bilet pana la destinație. La escale, tu doar trebuie sa urci in avion.

#9
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Cum ai aflat ca trebuie sa-ti duci tu bagajul la celalalt zbor? Te-a anuntat cineva?

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Sunt si hoteluri care asigura transportul intre aeroport si hotel, gratuit sau cu taxa.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
acum cativa ani buni, cand am calatorit si noi cu TA -curse de linie, pe ruta Bucuresti-Istanbul-Izmir, sejur (inclusiv transport) cumparat de la o agentie de turism din Romania, transferul ne-a fost asigurat de o agentie locala partenera, se numeste Peninsula Tours, au personal vorbitor de limba romana (cel putin, reprezentanta din Kusadasi avea) si birouri/reprezentante in zonele de interes turistic din turcia.

http://www.peninsula....tr/en/transfer
sejurul la hotel l-ai rezervat pe cont propriu sau printr-o agentie de turism ? sunt si unele hoteluri/resorturi care asigura transferul, gratuit sau contra-cost. ai putea contacta hotelul sa intrebi daca iti poate asigura transfer.

#12
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Sejurul il voi lua prin agentie, am facut o simulare pe site-ul hotelului si iese mai scump

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Deborah77, on 31 ianuarie 2018 - 14:53, said:

Sejurul il voi lua prin agentie, am facut o simulare pe site-ul hotelului si iese mai scump

in acest caz, ai putea intreba agentia de turism daca iti poate asigura si transferul si cat te-ar costa.

#14
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Buna idee, pot lua si biletele de avion prin ei la o adica...

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
ce este greu sa intrebi agentia cat te costa transferul? Ti-am zis cu taxiul te costa 1€ pe km, la 50km ai 50eur, negociezi cu soferul la 40eur. Acum vezi cat te costa transferul din partea hotelului.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 woulfy, on 31 ianuarie 2018 - 14:36, said:

Cum ai aflat ca trebuie sa-ti duci tu bagajul la celalalt zbor? Te-a anuntat cineva?
Da, de aici din tara.
Oricum, este vai de bagaje intre transporturi. Mi-au rupt genti, mi-au stricat bunuri. Am luat doua genti tari, troler-e. Arata ca dupa razboi, dar imi protejeaza bunurile.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 YOUR_GOD, on 31 ianuarie 2018 - 15:08, said:

Da, de aici din tara.
Oricum, este vai de bagaje intre transporturi. Mi-au rupt genti, mi-au stricat bunuri. Am luat doua genti tari, troler-e. Arata ca dupa razboi, dar imi protejeaza bunurile.

hard case-urile le bagi in folie, exista in orice aeroport costa in Romania 10ron in alte tari 5-10eur. Protejeaza bagajele si de la spargere si la exterior.

#18
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Aeroportul din Istanbul este foarte modern si nu chiar greu de navigat comparativ cu altele.

Daca vei cumpara bilet complet, adica un singur bilet pentru intregul zbor, este aranjat in asa fel sa ai destul timp si nu va pleca urmatorul avion fara voi chiar daca pare putin timp :)
Am avuit noi cazuri cu escale indicate de 35 minute si, sigur, ne faceam griji, dar in general aeroporturile care aranjeaza astfel de escale scurte au facilitati speciale de "urgentare", uneori culoare speciale dedicate, pentru cei care trebuie sa ajunga repede la urmatorul avion.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate