Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Windows 10 se blocheaza ( ingheata ) aleatoriu.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
Salut, de o perioada am si eu probleme cu pc-ul. Efectiv imi ingheta aleatoriu. Nu are legatura cu ce fac in acel moment. Doar cu reset  isi mai revine. Nu cred ca este de la ultimul update ca imi facea si inainte. Nu i-am dat importanta ca nu imi facea asa des. Maxim 2 ori pe luna. Acum aproapre este zilnic. Parca este un fisier unde poti vedea cand sa blocat. Daca nu ma insel iti trebuie si un program sa deschizi acel fisier parca. Ceva sugestii?

Multumesc,

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Teste ale memoriei RAM.
2. Teste de HDD.

Dacă nu e de la memoria RAM, sau de la HDD, un Linux live rulat de pe orice. Dacă și acolo se blochează, e placa de bază cu probleme.
Dacă nu, sistemul de operare.

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
3. pasta intre procesor si radiator
4. sursa

sau chiar vreun drac de malware, driver, etc.

Edited by Taxon, 31 January 2018 - 13:05.


#4
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@Epidaurus. Ce placa Video ai? Adica cu ce GPU?

Si mie mi se bloca aleatoriu in Windows 10 la un moment dat. Prima data am zis ca e de la SO asa ca am facut downgrade la 8.1 dar tot se bloca. Apoi am incercat diverse chestii dar tot se bloca. Am cumparat apoi o alta sursa dar tot se bloca. Am cumparat alta placa de baza degeaba. Am imprumutat si memorii de la colegi dar tot se bloca.

In final am descoperit ca problema era de la placa video cu chipset Nvidia Geforce 1050 GTX. Driverul Nvidia are o setare numita Power Management Mode ca sa nu se mai blocheze trebuie sa pun optiunea in modul Prefer Maximum Performance. Aceasta solutie am gasit-o pe un forum pe site-ul NVidia. Daca ai placa video cu chipset Nvidia incearca si asta.

Vezi ca mai este un tab Program Settings si acolo ai Power Management Mode pe fiecare aplicatie este bine sa setezi si acolo la Prefer Maximum Performance.

Strict de la Windows 10 gasisem la un moment dat si alte recomandari care aveau legatura cu Power Management. Aceste recomandari erau tot peste astfel de probleme. Cauta pe google.

#5
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 28.04.2006
Testeaza hdd cu crystal disk, vezi in ce conditie este.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In general atunci cand Windows-ul ingheata beleaua trebuie cautata la HDD.
Ori da rateuri, ori cablul SATA ( sau de alimentare ) pierde contact.

Se intampla foarte des problema la cei cu cabluri SATA ieftine si fara clema de fixare metalica - dupa un timp de la caldura din PC mufa se largeste usor si contactul cu hardul se pierde ocazional.

Se poate vedea ceva, dar nu neaparat cauza in Control Panel - Maintenance - View Reliability log.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Epidaurus, on 31 ianuarie 2018 - 12:34, said:

Salut, de o perioada am si eu probleme cu pc-ul. Efectiv imi ingheta aleatoriu. Nu are legatura cu ce fac in acel moment. Doar cu reset  isi mai revine. Nu cred ca este de la ultimul update ca imi facea si inainte. Nu i-am dat importanta ca nu imi facea asa des. Maxim 2 ori pe luna. Acum aproapre este zilnic. Parca este un fisier unde poti vedea cand sa blocat. Daca nu ma insel iti trebuie si un program sa deschizi acel fisier parca. Ceva sugestii?

Multumesc,
In primu rand sa spui ce componente ai in carcasa !
Din cate am observat eu la vecinii mei cu windows 10 si calculatoare generatie noua (socket 1150 si 1151) cica:
1. unele driverele de windows 10 au buguri;
cauti divere mai vechi sau mai noi fara buguri
2. Hdd-ul e accesat de windows cand face update-uri la sistem;
cica e recomandat sa folosesti SSD
3. Hdd-ul e stricat, sau poate cablul/mufa SATA ori alimentarea la Hdd
inlocuiesti Hdd-ul cu SSD ori mai ieftin, cablul/mufa SATA ori alimentarea la Hdd

#8
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Cu Windows 10 aveam si eu probleme. Imi dadea black screen of death. Cam de 2 ori pe saptamana.
Am trecut la 8.1 de mai bine de 6 luni si problemele au disparut complet.

#9
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 eiffel, on 31 ianuarie 2018 - 13:53, said:

In general atunci cand Windows-ul ingheata beleaua trebuie cautata la HDD.
Ori da rateuri, ori cablul SATA ( sau de alimentare ) pierde contact.

Eu cand am avut problema cu inghetatul am cautat-o si acolo, degeaba. Initial am schimbat cablurile SATA apoi am incercat cu alte SSD-uri si HDD-uri si ulterior am schimbat pana si sursa si placa de baza, degeaba. De memorii nu mai zic ca am imprumutat de la colegii ca sa testez.

Adevarul e ca atunci cand iti "ingheata" calculatorul aproape niciodata nu poti sti de unde vine problema si trebuie sa o iei prin incercari. Problema poate fi de la sursa, placa de baza, memorii, SSD, HDD, placa video si chiar si de la alte chestii la care initial nici nu te-ai fi gandit.

Eu m-am "orientat" catre placa video abia dupa ce am epuizat celelalte posibile cauze. M-a ajutat faptul ca pe langa freeze-urile clasice in care se bloca tot fara nici-un mesaj de eroare din cand in cand mai aparea si eroarea aia cu driverul de placa video care s-a oprit dar s-a recuperat (ceva de genul). M-am gandit ca poate cele doua manifestari ar putea avea aceiasi sursa a problemei. Si asa a fost, dupa ce am pus driverul de la NVidia in Power Management Mode: Prefer Maximum Performance nu am mai avut nici freeze-uri si nici nu a mai aparut mesajul ala de eroare care spune s-a oprit driverul.

La mine insa freeze-urile apareau destul de rar, 1, 2 la saptamana si mi-a luat vre-o 6 luni sa-i dau de capat. Dupa fiecare incercare trebuia sa astept sa vad daca se mai blocheaza. Noroc cu forumul de la NVidia unde prezenta unu chestii pe care le-ai putea incerca daca ti se blocheaza sistemul de la placa video.

Edited by e2k, 01 February 2018 - 11:18.


#10
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
ok. multumesc de raspunsuri. am testat hdd,sdd,memorii si pana acum nimic. verific in continuare restul de componente si cablurile

Edited by Epidaurus, 01 February 2018 - 11:47.


#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@Epidaurus. Nu ai spus ce placa video ai. Cumva cu GPU Nvidia? Daca da atunci ai putea sa incerci sa modifici setarea de Power Management. Mie mi-a luat 6 luni sa ma prind ca de aici e problema. Pana atunci m-am chinuit si eu cu memorii, SSD-uri, HDD-uri, cabluri, etc.

#12
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
Placa video este un MSI HD7950 de la AMD

Edited by Epidaurus, 01 February 2018 - 18:48.


#13
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Ok, atunci inainte de a incepe sa inclocuiesti componente hardware iti sugerez sa reinstalezi sistemul de operare si sa te asiguri ca ai cele mai noi drivere.

Eu cand am avut problema am demontat tot sistemul si l-am montat la loc facand conexiunile cu foarte mare grija si asigurandu-ma ca procesorul este bine instalat. Am schimbat cablurile SATA cu unele noi. Aveam si un SSD la care era rupta o bucata din aia de plastic in care intra cablul. Prima data am zis ca nu face bine contact asa ca ma reinstalat sistemul pe un alt SSD (il aveam deja cumparat).

Daca esti sigur ca e montat bine sistemul si nu sunt contacte imperfecte urmatorul pas ar fi sa incerci alte memorii, poate iti imprumuta cineva. Eu am avut noroc si am gasit pe cineva care sa imi imprumute. N-ar fi o idee rea sa incerci si alta placa video.

Din pacate poate dura mult pana sa ii dai de cap si nu este exclus chiar sa nu reusesti niciodata. Mult succes!

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In cazul AMD e bine sa incerci mai multe drivere - si mai vechi si mai noi. Nu neaparat ultimul e cel mai bun. Iar alteori trebuie sa schimbi tu setari in catalist ca sa mearga bine.

#15
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Si eu am patit-o cu driverele de la AMD. Inainte de actuala placa video cu GPU NVidia am avut una cu GPU AMD care in final s-a stricat. Cand inca functiona am avut si eu probleme cu o versiune a driverului de la AMD. Efectiv cu versiunea respectiva mi se bloca in mod aleatoriu calculatorul. Cu versiuni mai noi sau mai vechi mergea bine.

Deci pot spune ca la mine placile video au determinat blocari ale sistemului. Cea cu GPU AMD de la driver iar cea cu GPU NVidia pe care o am acum de la setarea de Power Management a placii (sau a GPU-ului). Deci cum spuneam blocarile pot aparea de la aproape orice. La mine nu a fost nici vorba de cabluri, SSD-uri, HDD-uri, memorii, sursa sau placa de baza. Placile video erau buba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate