Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

tepe inchirieri apartamente timisoara

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
andreicisergiu

andreicisergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2018
Eugene Estate iti recomand eu

#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
de ce-i recomanzi? chiar sunt atat de buni tepari?

#39
andreicisergiu

andreicisergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2018
Ce inseamna tepari pt tine?!

#40
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
avand in vedere ca numele lor apare in topicul "tepe inchirieri apartamente timisoara", presupun ca se ocupa cu chestiile mentionate in primul post al acestui topic, nu?

si as mai zice ca modalitatea de a-si face reclama "ascunsa" pe un forum cam arata ce "caracter" au respectivii Posted Image. uite la ce ma refer:
-userul bordeadragos2 se inregistreaza pe 12 martie si imediat intreaba de firma asta:

 bordeadragos2, on 12 martie 2018 - 16:32, said:

Buna,ce stiti de agentia Eugene Estate din Timisoara?Vreau sa achizitionez o casa si am vazut ca au recenzii bune.Careva care stie ceva sau imi poate recomnada alta agentie in Timisoara?multumesc
-vazand ca e ignorat acolo, ieri cere "inocent" o recomandare:

 bordeadragos2, on 26 martie 2018 - 10:42, said:

ce agentie imobiliara serioasa stiti in Timisoara?vreau sa cumpar un apartament cu 3 camere undeva in zona sorelui girocului.Ce-mi recomandati?
si intamplator dupa numai 20 minute apari tu, abia inregistrat, si recomanzi fix accesi firma Posted Image

as zice ca sunteti amandoi acceasi persoana si ca incercati sa va faceti reclama, probabil deoarece s-a aflat prin zona cu ce va ocupati si nu mai gasiti clienti Posted Image

Edited by _Smiley_, 27 March 2018 - 08:51.


#41
andreicisergiu

andreicisergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2018
considera ca este o coincidenta :)

#42
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
Cauta pe google AFPFA Real Estate Consulting Timișoara

#43
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
radunic, mie nu mi-a platit chiria, o doua luni, nu vroia sa plece am schimbat iala, i-am luat calculatorul ca pedeapsa ptr cele doua chirii de 350 Euro, , le-am pus lucrurile la usa, si adios muciacios ! Nu a putut arata ca acel calculator era in casa inainte.
Cum sa nu scot afara de pe proprietatea mea ? Esti culmea.
Atunci nu ar mai inchiria nimeni la nimeni daca e cum zici tu, n-ar mai plati nimeni chiria si ar sta acolo moca.
De cate ori nu am vazut "mai ai termen pana la data x, altfel afara....", bine, conform contractului.
In democratie prima chestie care se respecta este proprietatea.
A incercat sa intre si  nu mai a putut Posted Image.
A zis ca ma da la politie ca i-am luat calculatorul si am zis "da-ma", stia ca degeaba.
Am zis "ce stiu eu ce ai facut cu el...cand nu eram aici".
Ai dracu de nesimtiti...cred ca ma pacalesc pe mine !
Calcu ala facea mai putin, dar am zis hai treaca de la mine 100 euro acolo.
Nu avusesem probleme pana atunci cu altcineva !
In general sa nu inchiriezi la studenti, la familii  mai dubioase, cel mai bine la straini.
Daca esti chirias nu semnezi cu agentia un contract unde scrie ca are proprietarul voie sa se razgandeasca ! A inchiriat, a semnat, pe perioada din contract, si adios ! Se reinnoieste cand expira timpul, nu ne jucam.
Doar daca e personal semnezi fara agentie.
Sunt chestii de bun simt !
Daca treci prin agentie, apoi platesti si gata, nu vb cu proprietarul pe ascuns, si nu are ce mai face agentia.
Prin agentie e bine si cand vinzi, ca se ocupa ei, nu tu, 2 % alea comision is egal cu zero la o suma mare.
Daca esti proprietar, nu esti prost sa nu te duci pe acolo cand aia nu-s acasa fara sa stie...sa vezi ce e prin casa ! Trebe sa te duca capul, sa vezi si daca si-a platit datoriile..etc etc.

Sau chiar voi care ati inchiriat, ce garantie aveti ca, chiriasul sau chiriasii mai pleaca sau mai platesc ?! Daca ziceti ca nu mai pleaca asa usor ?! Ca eu tot nu pricep.
Cum inchiriaza atatia proprietari in cazul asta ?!

In alta ordine de idei, prietenul meu a vrut sa cumpere un ap cu 3 camere in Bucuresti, m-a pus pe mine sa sun la agentie sa ma duc sa vad apartamentul ca sa-mi dau o parere, s-a dus si el inainte cu o saptamana fara sa zica nimic altceva decat sa vada ap, am sunat, a venit un agent fara nici un contract, m-a dus sa vad apartamentul, nu am semnat nimic, ce contract de vizionare ?!
Ia comision in caz ca se vinde...e datoria lor sa se duca sa arate casele la clienti, nu se vinde, riscul lor.
Nu semnez, ce stiu eu daca iau sau inchiriez ap ala ! Ma duc intai sa vad si atat.

Edited by MinetoMatoi, 05 April 2018 - 01:12.


#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Ai avut noroc cu un chiriaș mai mototol. Înainte să mai faci așa cu următorul chiriaș îți sugerez să întrebi un avocat cum sînt încadrate fazele cu "am schimbat iala, i-am luat calculatorul ca pedeapsa ptr cele doua chirii de 350 Euro, , le-am pus lucrurile la usa". Nu de alta, dar s-ar putea să te usture...

#45
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Pai mai radunic...cum poti sa spui ca pe proprietatea mea...nu pot sa-l dau afara daca nu plateste  ?
Te-am intrebat...de ce mai inchiriaza lumea daca e chiar asa ?
Nu le e frica ca ala nu mai pleaca ? Adica ce facem ? Ma duc gratis unde vreau ? Platesc 1-2-3-4 luni si stau moca ?! Probabil iti scapa tie ceva
Explica si mie daca vrei cum sta treaba.
Adica ma reclama ca l-am dat afara, eu zic ca nu a respectat contractul si nu a platit ? Ce argument dau ei ?! Chiar sunt curios ce o s-ami spui, ce o sa zica "da ma, tu ca proprietar sa-l tii pe ala moca la tine in casa.." ? Sau cum ?

Ala cu calculatorul NU avea cum dovedi ca acel calculator nu l-a luat el din casa inainte, sau daca chiar l-a avut vreodata acolo, deci aici..infundatura.
Cum sa nu ii iau daca el a vrut sa traga tzeapa 2 luni ? Nu era logic sa-mi recuperez paguba ? Nu mi se pare ca am fost nedrept, el a fost.
Ca ptr calculator a vrut sa ma reclame !!! Dar i-am zis ca nu stiu...ce ai facut tu cu el, da-ma la politie, ca daca avea telefonu pe rec ?! Nu puteam recunoaste.
Oi fi eu prietenos, calm, intelegator, insa nu tolerez minciuna si nesimtirea !
Am o ura pe astia ca ii ard de cate ori ma calca pe coada.
Si daca multi ar face asa, ar dispare si hotii astia.

#46
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
citeste si tu codul civil, de pe la articolul 1777 incolo
chiriasul are si drepturi, nu numai obligatii

ca si idee, chestia cu calculatorul se numeste furt. daca respectivul aducea un martor cum ca era calculatorul lui, tu dadeai acum cu subsemnatul pe la politie si citeai cu interes maxim stirile despre puscaria la domiciliu :)

#47
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Babaetz,
Sunt 2 parti care intra intr-un contract cu drepturi si obligatii asumate reciproc.
Cele principale/fundamentale sunt : Proprietarul sa puna casa la dispozitie,  si chiriasul sa plateasca folosirea.  Cand chiriasul nu plateste a incalcat contractul/intelegerea(poate sa fie si verbal, contractul e contract).  Restul de drepturi care mai vin ulterior sunt adiacente, ne-importante odata ce esentialul contractului nu este indeplinit. Punct.

Ca Ion ii da un pumn lui Vasile, ii ia vre-un obiect ,   sau mai stiu eu ,    e alta treaba, tine de alte reglementari.

Edited by jakota, 06 April 2018 - 08:05.


#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 MinetoMatoi, on 05 aprilie 2018 - 23:59, said:

Pai mai radunic...cum poti sa spui ca pe proprietatea mea...nu pot sa-l dau afara daca nu plateste  ?
Te-am intrebat...de ce mai inchiriaza lumea daca e chiar asa ?
Nu le e frica ca ala nu mai pleaca ? Adica ce facem ? Ma duc gratis unde vreau ? Platesc 1-2-3-4 luni si stau moca ?! Probabil iti scapa tie ceva
Explica si mie daca vrei cum sta treaba.
Adica ma reclama ca l-am dat afara, eu zic ca nu a respectat contractul si nu a platit ? Ce argument dau ei ?! Chiar sunt curios ce o s-ami spui, ce o sa zica "da ma, tu ca proprietar sa-l tii pe ala moca la tine in casa.." ? Sau cum ?

Ala cu calculatorul NU avea cum dovedi ca acel calculator nu l-a luat el din casa inainte, sau daca chiar l-a avut vreodata acolo, deci aici..infundatura.
Cum sa nu ii iau daca el a vrut sa traga tzeapa 2 luni ? Nu era logic sa-mi recuperez paguba ? Nu mi se pare ca am fost nedrept, el a fost.
Ca ptr calculator a vrut sa ma reclame !!! Dar i-am zis ca nu stiu...ce ai facut tu cu el, da-ma la politie, ca daca avea telefonu pe rec ?! Nu puteam recunoaste.
Oi fi eu prietenos, calm, intelegator, insa nu tolerez minciuna si nesimtirea !
Am o ura pe astia ca ii ard de cate ori ma calca pe coada.
Si daca multi ar face asa, ar dispare si hotii astia.
N-am zis că nu-l poți da afară. Am zis că nu-l poți da afară cum ți se năzare, chiar dacă n-a plătit. Există niște reguli pe care, dacă le încalci, s-ar putea să te usture mai rău decît pe chiriaș. După cum ziceam - întreabă un avocat.
Lumea închiriază fără să știe cum e legea - probabil 50% sînt oricum fără contract și-și rezolvă neînțelegerile pe principiul "cine are mai mulți mușchi are dreptate". Din ceilalți o grămadă habar n-au ce drepturi au sau fac contracte cu trei clauze prăpădite care nu valorează nimic.

Ce ai făcut cu calculatorul se cheamă furt. Paguba nu se recuperează punînd mîna tu pe bunurile celuilalt. Știu, e mai simplu așa, dar repet - ai avut chiriaș unul care nu știe pe ce lume e. Altfel acum dădeai cu subsemnatul.
PS 1 - de aia contractele de închiriere au ca anexă lista bunurilor și a stării acestora...
PS 2 - realizezi că ai mărturisit aici în scris că ai furat calculatorul omului știind foarte bine ce faci?

#49
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Acuma fiti atenti faza dura !!!
Apartament cu trei camere la vanzare...cu chiriasi deja in el...proprietarul spune ca lasa chiriasii la noii proprietari daca vrea..
Nu cumva aia nu vor sa mai plece si ala vrea sa scape de ap fara ca, cumparatorul sa stie ? Imobiliarul nu zice, proprietarul nu zice, chriasii nu or sa zica..., nu se poate trezi noul proprietar cu asta ?!
Ce parere aveti ? Am eu paranoia sau poate fi asa ?

In plus, daca nu faci contract e super, nu mai intra in incidenta nici unei legi si poti sa schimbi iala si ramane pe dinafara rapid, deci cine face asa, este destept foc.
Insa e bine sa faci, sa platesti impozit si sa fi in regula, asa mi se pare normal.

radunic, nu stie ala pe unde scriu eu ! Asa ca asta e naivitate...ca am zis aici.
In rest pot fi n cazuri unde s-a intamplat asta, nu doar cazul asta este.
In al doilea rand chiar daca se face lista bunurilor, nu poate arata nimeni ca acela nu l-a luat din casa inainte !
Dar nu s-a facut lista cum nu face nimeni.
Ce martori "daaa a avut calc acasa...", dar daca-l intrebi "si esti sigur ca el nu l-a scos, nu l-a dat, mutat, vandut ?", ce mai zice acel mator ? Asta e asa..iara naivitate. Adica ce facem aici ? Iau TV, il mut in alta parte si acuz proprietaru ca l-a furat ? LOL ! Adica pe langa ca nu platesc chiria..ma mai fac si cu bani in plus ! Ar fi culmea.
Si mai vin cu trei prieteni care sa zica "x a avut TV asta de 3 ani aici".
Sa nu mai fie hoti !!! Asta e, eu am facut f bine, furt e ce a facut el, dar tot am pierdut cam 100, ca calcu ala la mana saptea.., dar asta nu a mai contat.
Asa sa pateasca toti hotii din Romania, isi merita soarta TOTI ! Politicienii fura cu nesimtire de la oameni si tot nu se mai duc la politie, deci..asta e.
Niste nenorociti ! Asta sunt, sa nu mai incurce omul daca vrea sa fure.
Cine incepe e vinovat, nu cine vrea sa-si ia paguba ! Legal cum obtineai ? Nu mai obtineai.
Daca eram eu de vina nu mai aveam tupeul nesimtit sa mai si zic, bine, nu puteam fi, ca nu-mi sta in caracter !
Eu zic ca trebuie sa fim oameni, sa ne respectam, sa fim corecti si sa beneficiem fiecare de fiecare asa cum trebuie.
Te mai si minte "haaai domne va rog io, pasuiti-ma si pe mine inca o luna ca...", il pasuiesti ca na, esti om.
Voi ce ati face ?! Pe bune acuma.

Edited by MinetoMatoi, 08 April 2018 - 02:40.


#50
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Puteai sa intri la belea rau la faza aia mineto. Si cred ca stii asta, sper ca nu trolezi. Puscarie poate nu faceai, dar te alegeai cu suspendare si cazier.
Ii plateai lu ala cat nu facea.

Cine are situatia de mai sus, chiriasi lasati "mostenire", sa plateasca o suma mica pt o consultatie si sa verifice asta:
Contractul de v-c sa fie prevazut cu o clauza de executare, fara alte proceduri. Sa fie si titlu de executare in cazul in care plata s'a efectuat dar sunt probleme de intrare in posesie. Scoti chiriasi afara din casa cu fanfara si tambalau, dar macar urgentezi procedura. Nu mai astepti termene etc
Nu bag mana in foc pt ce am descris mai sus, dar pt cine e interesat, cost f putin sa verifice asta

#51
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Mersi de sfat cu ala care are chiriasi, mi se pare...ciudat putin.
Un proprietar cu chiriasi sa vanda sursa de venit sigura, unii zic ca are nevoie de bani ptr altceva, eu am spus si varianta cealalta ca nu  mai poate scapa de ei si da la altul beleaua.
Pai cine are chiriasii (situatia de mai sus descrisa de tine) nu are nici un interes...sa faca ce zici tu, cumparatorul ar trebui sa se asigure cumva ca ala nu vinde ca sa scape de chiriasii pe care nu-i poate evacua cu una cu doua !
Ala vrea sa vanda casa, face acte de v-c, tu dai banii, intri in proprietatea casei si din mom ala, proprietarul nu mai are nici o treaba, el zice ca se prelungeste contractul de inchiriere mai departe.
Deci vezi doamne iesi bine din start, ap mobilat, renovat, decomandat, nu la ultimul etaj, ai si chiriasi deja, deci..boier, logic ca e atractiv ptr cine vrea sa inchirieze, dar...
Si e posibil sa te trezesti...cu chiriasii lui cu probleme dupa aia.
Nu e posibil ? Insa repet, poate gandesc eu aiurea.
Uite ce scrie

"Este inchiriat si exista posibilitatea sa se extinda contractul cu actualii chiriasi"

Poti sa-mi spui si mie legea mai exact unde scrie ca daca ala nu plateste cum scrie in contract, nu ai voie sa-l dai afara cu una cu doua ? Si de ce...s-a facut legea asta, adica care e logica ei, asta nu scrie, sa-mi spui tu daca ai idee, eu habar nu aveam de asta.
In plus nu e mai bine fara contract ?! Ca daca nu se face contract, nu mai e nici o lege sa nu il dai afara...si e mult mai simplu ! Sau ?
Am auzit ca asa au facut multi.


Da, stiu ce s-ar fi intamplat, insa Romania e o tara a nimanui, justitia nu isi face treaba ! Ala cre ca a si uitat pana acuma..., dar noroc ca nu stia nici o lege.
Dar ti-am spus ca nu s-ar fi putut dovedi in nici un fel, nu merge pe vorbe si martori doar ca ai avut de exemplu patu` in casa...si atata ! Cum am zis, de unde stii daca a luat patul..inainte, sau daca chiar altcineva l-a luat ?! Asta cum se mai dovedeste ?
Nu sunt sigur, insa cred ca si in Germania e la fel ca la noi ca nu prea ai voie sa-l dai afara daca nu plateste, nu m-am interesat in domeniu desi am stat acolo.

Edited by MinetoMatoi, 08 April 2018 - 23:19.


#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Tocmai pentru ca exista justitie nu il judeci tu pe chirias si il dai afara cand vrei, ci o constata instanta. La fel se intampla si in cazul cand i-ai permis sa locuiasca in imobilul tau fara forme legale. Treaba ta e sa iti iei suficiente garantii ca nu iesi in pierdere pana se intampla. La randul tau, si tu ai dreptul sa il executi silit pe locatar pentru pagubele cauzate pana la parasirea imobilului.

Justitia nu e stirile de la ora 5, sa fie accesibila (intelectual) oricarei tate. Legile sunt publice, dar daca nu le intelegi exista oameni care au facut niste ani de scoala care te pot ajuta.

#53
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
Cine vrea sa fie chirias la mineto? =))

#54
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Numai experti pe aici cu inchirieriile. Ia duceti-va voi la unul care are ap. de 120.000 euro, inchiriati cu comodat (nu inchiriere) si dupa aia sa faceti pe desteptii, sa vedeti cum darama ala usa peste voi cu politia de fata. Sa stiti ca tremura proprietarii de frica chiriasilor si a legilor.

Edited by cald, 23 April 2018 - 12:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate