Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Home Net 4G

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#163
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016

 Swagger, on 22 aprilie 2020 - 14:01, said:

Gandeste-te bine innainte sa faci swap pe Telekom. La ORO platesti un serviciu, dar te bucuri de el. Cazul tau nu a fost fericit, ca ti-au taiat macaroana fara sa iti zica nimic. Poti face o sesizare si mai mult ca sigur ca se corecteaza asta. Insa la Telekom, nu ai optiune de IP Fix pe conexiune 4G. Si eu am cerut, nu au cum sa ofere asta. Plus ca.. eu intrebam "Oferiti adresa IPv4 publica, statica pe conexiune radio 4G? Agentul imi raspundea: Va intereseaza routerul 4G Tenda?" cand am vazut ca asa decurge conversatia, i-am multumit politicos si i-am inchis.

Da, nu ai IP fix.
Dar am constatat ca nici nu imi trebuie.
Merge de rupe fara IP Fix. Camera isi face singura serverul si ai acces fara probleme.
Singura chestie este ca nu poti avea acces la pagina de setari, asta de la distanta, evident.

#164
florian26

florian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.07.2007
Salut! Folosește cineva Huawei B311?
1.Ce viteze ați prins și pe unde?
2.Am posibilitatea sa mult locația de 2 ori pe an?
3.Daca pun un SIM cu abonament ME Start și cuplez un telefon în portul RJ11 pot folosi telefonul?
Mulțumesc!

Edited by florian26, 26 April 2020 - 13:35.


#165
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Camerele îmi merg și mie, fără IP fix. Folosesc un Huawei B 525!

#166
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Conexiunea de backup. Viteze modeste plus ceva loss. Daca ar fi mers cu un 50-100Mbps renunțam fara probleme la conexiunea fixă, dar na...

#167
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 21.03.2014
Ati incercat sa folositi routerul si in alta locatie decat cea unde l-ati folosit prima data?

#168
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Office Net 4G

Attached Files

  • Attached File  1.png   59.35K   141 downloads
  • Attached File  2.png   69.07K   127 downloads
  • Attached File  3.png   66.72K   111 downloads


#169
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

 EricJohn, on 17 mai 2020 - 15:28, said:

Ati incercat sa folositi routerul si in alta locatie decat cea unde l-ati folosit prima data?
Dacă nu e pe același secrltor al antenei unde l-ai configurat, se blochează. Și trebuie să suni la ei.

#170
Redzutzuu

Redzutzuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.03.2017
Daca as cumpara un router(modem cum i se zice la orange) la liber, fara abonament si sa plătesc prețul intreg, as putea sa l folosesc in orice rețea?

#171
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016

 vio73, on 19 mai 2020 - 07:20, said:

Dacă nu e pe același secrltor al antenei unde l-ai configurat, se blochează. Și trebuie să suni la ei.
Nu se blocheaza nimic. Eu l-am activat la Constanta si l-am folosit in Cernavoda.
Ce este drept am fost intrebat unde vreau sa-l folosesc la abonare. Cica sa verifice daca sunt resurse acolo.....

 Redzutzuu, on 19 mai 2020 - 20:56, said:

Daca as cumpara un router(modem cum i se zice la orange) la liber, fara abonament si sa plătesc prețul intreg, as putea sa l folosesc in orice rețea?
Nu cred ca este o problema. Dar daca tot vrei sa cumperi un router 4G nou poate ar trebui sa te gandesti la alta marca.
Este plin de routere peste tot. Cel standard de la Telekom nu are banda de 5Ghz asa ca si daca ai avea sa zicem 100 sau 120 de Mega viteza pe reteaua 4G, pe WiFi nu trece de 30-50.....

Scuze.....
Am oferit o informatie gresita....
Am crezut ca este vorba de routerul de la Telekom.
Deci nu stiu ce se intampla daca il activezi intr-un loc si vrei sa-l muti.... la Orange.
Eu il am la Medgidia si nu l-am mutat.
Scrie undeva in contract ca nu ai voie sa-l muti. Este considerat internet fix.

#172
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Ai voie sa-l muti dar nu de multe ori intr-un an... daca il muti lunar sigur te apeleaza.
Eu am mutat un modem de doua ori intr-un an (luat cu mine in concediu) si nu m-a intrebat nimeni nimic... si au fost judete diferite.

#173
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Doar abonamentele cu router sunt cu localizare celelalte stick-uri sau modemuri nu au localizare. Ți se blochează automat accesul la rețea nu te urmărește nimeni.

#174
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
E vorba de Home net 4g. Dacă e abonament Orange net, poți să-l folosești unde dorești.

#175
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 vio73, on 03 iunie 2020 - 16:06, said:

E vorba de Home net 4g. Dacă e abonament Orange net, poți să-l folosești unde dorești.
Abonamentele Orange Net, cele două rămase, sunt de toată jena. Cu un banal prepay ai de cinci ori mai multe resurse la jumătate de preț. Mai bine le-ar desfința.

#176
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Foarte adevărat și acest lucru și e valabil și pentru abonamentele Home net 4g, care includ trafic infim față de cerințele actuale.

#177
beeci

beeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.05.2005
Clar ca o familie cu 4 smartphones + vreo 2 calculatoare consuma mult peste ceea ce se dă la un abonament Home 4G, dar nici nu au prea mulți abonați. Tot mă gândesc la o soluție unde sa am 400-500Gb trafic inclus, sau mai bine nelimitat fără limitări de trafic. Doar la operatorul roșu am văzut asa ceva, și numai pentru firme.

#178
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mda, nu e cine știe ce acest Home Net 4G, Orange, probabil și datorită semnalului, care nu e wow, în locația unde îl avem instalat. Mă voi uita când am ocazia, prin interfața/setările acestui router Huawei, pe care ni l-au dat, sa vad daca pot scoate maxim din el. La semnal, apar maxim 2 linii din 3, la indicatorul luminos de pe acesta. Îl folosim la o locație, din com. Bârnova, de lângă mun. Iași. Bine, in oraș, avem servicii de la Digi prin fibra FTTH și totul merge fulger, dar în acea locație, e mai complicat, puțin. Am înțeles că în curând, va veni și Digi cu fibra, in acea zona. Daca e așa, renunțăm la Orange TV și internet, nici nu se pune problema. Am pus antena aia externă și pe acoperiș, așa de test și mare brânză in ce privește calitatea semnalului, n-a făcut. Orange TV, avem prin satelit, cu farfurie din aia pe stâlp, acolo nimic de reproșat. Au grila TV buna, cu HD și tot tacâmul.

Edited by Vlad_22, 25 June 2020 - 21:49.


#179
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Eu am luat fibră de Digi și am păstrat tv și net 4g de la Orange, pentru grila de programe. Asta în casa de la țară.

#180
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 vio73, on 26 iunie 2020 - 05:47, said:

Eu am luat fibră de Digi și am păstrat tv și net 4g de la Orange, pentru grila de programe. Asta Ă®n casa de la țară.
Da, Digi si Orange sunt singurii care mai oferă servicii de calitate. Telekom și Vodafone, se cam duc la fund, încet dar sigur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate