Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plata GooglePlay cu Credit Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 25.10.2016
Salut

De curand, seniorul (tatal meu) mi-a povestit ca de cateva luni i se scurge creditul de pe cartela prePay.
Acest lucru se intampla desi el are activata in permanenta o optiune cu minute nationale/internationale.
Am vorbit pe chat la Orange si mi s-a comunicat ca in sistem apar plati catre GooglePlay dar nu stie sa imi comunice sub ce forma sunt aceste plati.
Mentionez ca aceasta cartela a stat permanent intr-un telefon folosind maxim reteaua 2G (Nokia 1600 Posted Image ).
Ca rezolvare temporara, domnul acela cu care am discutat pe chat mi-a dat bonus 5EUR pe cartela. Si...Surpriza...dupa 3 ore de cand a intrat creditul au disparut iar cativa centi. Din cate am observat eu se cam pierd zilnic cate 25 eurocenti.
Stie cineva cum as putea sa anulez aceste presupuse subscriptii de plata la GooglePlay ?

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Daca a stat in permanenta in telefonul ala, nu-mi pot imagina cum poate sa aiba plati in googleplay. Nu cumva sa fie ceva Chat sau de genul. Parca stiu ca era ceva de genul in meniul telefoanelor Nokia.
Sau or mai fi serviciile Orange cu horoscop, porcarii din alea. O fi intrat prin meniul telefonului si a activat ceva.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
stergi contul acela de google play, creezi un altul
si ai optiune la google sa dai delete de tot unui cont

Sau pur si simplu accesezi google wallet si vezi ce magarii ai adaugate pe acolo
https://support.goog...m=Android&hl=en

Edited by gumball3000, 30 January 2018 - 16:33.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia verifică mesajele primite. Am dat de o chestie oarecum similară la cineva care avea Orange și se abonase cu un click aiurea la niște SMS uri cu informații din nu știu ce domenii.
La finele mesajelor era scrisă modalitatea de dezabonare.

Telefonul aratã așa.


Attached File  n1600b._nokia-1600-mobile-phone.jpg   10.91K   16 downloads


Ce treabã sã aibã cu Google Play ?

#5
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 25.10.2016

View Postexceswater, on 30 ianuarie 2018 - 16:34, said:


Ce treabă să aibă cu Google Play ?

Asta m-am intrebat si eu...Ce treaba are cu GooglePlay. Dar operatorul de la Orange asa mi-a spus.
Si mesaje cu horoscop sau cu meciurile Stelei nu primeste.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In cazul acesta sa-si porteze cartela in Vodafoame sau Diji ca aia nu au Goagal play payments activate Posted Image

Edited by gumball3000, 30 January 2018 - 16:40.


#7
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 25.10.2016

View Postgumball3000, on 30 ianuarie 2018 - 16:32, said:

stergi contul acela de google play, creezi un altul
si ai optiune la google sa dai delete de tot unui cont

Sau pur si simplu accesezi google wallet si vezi ce magarii ai adaugate pe acolo
https://support.goog...m=Android&hl=en

Nu are nici o legatura cu nici un cont de Google. Nici eu, care am cont Google si 2 carduri de debit + 3 de credit, nu am achizitionat nimic de la Google niciodata.
De el nu mai zic, care nici nu stie ce e GooglePlay

View Postgumball3000, on 30 ianuarie 2018 - 16:39, said:

In cazul acesta sa-si porteze cartela in Vodafoame sau Diji ca aia nu au Goagal play payments activate Posted Image

Cam greu cu portarea, cand are toate rudele pe Orange.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, am citit ulterior ca acea cartela a stat doar in acel Nokia 1600.
Porteaza-ti cartela in alta retea si gata, nu mai accepta gargara orange-ului

View Postdrive-x, on 30 ianuarie 2018 - 16:42, said:

Cam greu cu portarea, cand are toate rudele pe Orange.
Porteaza-le si pe alea :D

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Nu are Resetare telefonul Nokia 1600 ? :)) Ceva de genul "aducere la setarile din fabrica"?
Poate se rezolva daca se sterg toate setarile din el.

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postbai3tzash, on 30 ianuarie 2018 - 16:43, said:

Nu are Resetare telefonul Nokia 1600 ? Posted Image) Ceva de genul "aducere la setarile din fabrica"?
Poate se rezolva daca se sterg toate setarile din el.
Da, poate ii sterge google play-ul de pe el :))

#11
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postdrive-x, on 30 ianuarie 2018 - 16:24, said:

Mentionez ca aceasta cartela a stat permanent intr-un telefon folosind maxim reteaua 2G (Nokia 1600 Posted Image ).
Ca rezolvare temporara, domnul acela cu care am discutat pe chat mi-a dat bonus 5EUR pe cartela.
N-AI SA VEZI ASTA . Cred ca esti TROLL. Orange Helper poate sa confirme

Edited by pascali_daniel, 30 January 2018 - 16:53.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dubios.

"Facturarea directă prin operator
Cu anumite dispozitive și planuri de servicii mobile, puteți plăti achizițiile prin factura de la operator.
Operatorii participanți din România:
    Orange România
Când achiziționați conținut, debitarea se va afișa în contul dvs. de la operator după 15 minute.
Notă: când vă înscrieți pentru facturarea directă prin operator, este posibil să vedeți pe telefon un SMS (mesaj text) care începe cu „DCB” sau „DCB_Association”. Mesajul este generat și trimis automat pentru a finaliza înscrierea la facturarea directă prin operator pentru contul dvs. Google Play.

Remedierea problemelor de facturare directă prin operator
Dacă nu vedeți o opțiune de facturare prin operator, rețineți că:
    facturarea directă prin operator este disponibilă numai folosind aplicația Magazin Google Play. Aceasta nu este disponibilă pe site-ul Google Play de pe un computer sau browser mobil.
    contul pe care îl aveți la operator trebuie să fie în stare bună.
Consultați operatorul pentru a vă asigura că:
    nu ați depășit limita fixată de acesta pentru cheltuielile lunare;
    dispozitivul și abonamentul de servicii permit achiziții de conținut premium;
    dispozitivul acceptă facturarea directă prin operator.
Achizițiile anulate
Achizițiile care nu sunt autorizate de operator sunt anulate imediat. Pentru ajutor cu privire la achizițiile nereușite cu facturarea directă prin operator, contactați furnizorul de servicii mobile."

Ia încearcă se te loghezi la cont de google play folosind numărul de telefon respectiv.

#13
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 25.10.2016

View Postpascali_daniel, on 30 ianuarie 2018 - 16:52, said:

N-AI SA VEZI ASTA . Cred ca esti TROLL
Este adevarat...am ramas si eu uimit. Pacat ca nu am dat salvare la convorbirea din chat, ca o puneam aici.
De troll-eala imi arde mie acum ?

View Postexceswater, on 30 ianuarie 2018 - 16:52, said:


Ia încearcă se te loghezi la cont de google play folosind numărul de telefon respectiv.

Nu a identificat nici un cont cu  acest numar.

#14
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postdrive-x, on 30 ianuarie 2018 - 16:42, said:

Cam greu cu portarea, cand are toate rudele pe Orange.
Optim nelimitat in reteaua Digi, maxim  5 euro pe luna + telefon classic 3G (bonus vreo 70 de lei daca porteaza numarul) si vorbeste in orice retea nelimitat

Edited by pascali_daniel, 30 January 2018 - 17:01.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdrive-x, on 30 ianuarie 2018 - 16:24, said:

Salut
De curand, seniorul (tatal meu) mi-a povestit ca de cateva luni i se scurge creditul de pe cartela prePay.

Vezi sa nu fie diverse "servicii" platite pe cartela, oferite de operator. Unele din ele apar si in Google play si stii cum e.. prima luna gratis, dupa aia, pe bani, cativa euro lunar.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cum zic colegii, e pe aici cineva Orange Helper. Ia legătura cu dânsul și am un feeling că te va ajuta. E foarte dubios ce se întâmplă.
Explicația aia "plăți Google Play dar nu știe ce" pare tare ciudată.
Nu știam că poți plăti chestii pe Google Play cu credit de pe cartelă prepay.

Edited by exceswater, 30 January 2018 - 17:04.


#17
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postdrive-x, on 30 ianuarie 2018 - 16:58, said:

Este adevarat...am ramas si eu uimit. Pacat ca nu am dat salvare la convorbirea din chat, ca o puneam aici.
De troll-eala imi arde mie acum ?
Inseamna ca cei de la Orange au probleme serioase. Sormea avea o cartela de Orange si vroia sa bage credit luna trecuta sa nu-i expire (ca era in perioada de gratie) cand s-a pomenit ca altcineva a facut abonament pe numarul ala si ea nu stia nimic. Bineinteles, la fel ca la tine, nimeni de la Orange nu stie NIMIC, i-a spus doar ca o persoana din capatul celallat al tarii are abonament pe numarul ei de telefon in schimb optiunile din abonamentul ala s-a pomenit sormea cu ele pe cartela ei. Acum sta cu cartela aia si nu stie ce sa faca, pe de o parte cineva plateste abonamentul ala si ea beneficiaza de optiunile din abonament. A facut o reclamatie la ei, cine stie cum o sa se rezolve

Edited by pascali_daniel, 30 January 2018 - 17:08.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Asta e din categoria "romanul cinstit" :roflmaofast:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate