Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Procedura in vederea anularii biletelor la ordin in alb si avalizate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrei-toma

andrei-toma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2018
Buna ziua!
Am urmatoarea situatie.
Prin societatea mea am incheiat un contract comercial cu o alta societate comerciala.
Obiectul contractului presupunea prestari servicii, incheieri de contracte cu persoane juridice.
Pentru prestatie, respectiv in urma contractelor incheiate primeam un comision.
In contract s-a stipulat ca in cazul in care la contractele incheiate de societatea mea intervin situatii de rezilieri de contract ale clientilor, pana la 12 luni, va trebui sa returnez partial sau total sumele primite ca si comision
Fiind 3 asociati in afacere am emis 3 bilete la ordin in alb, avalizate si in nume propriu, cate un bilet pentru fiecare avalist.
Biletele la ordin au fost emise in alb, avand completate doar urmatoarele:
Data emiterii, locul emiterii, la stipulat am scris: la ordin, in locul la oridinul: am scris societatea care mi-a solicitat biletele, la avalist am completat cu nume si prenume si semnatura.
Am lasat necompletat: data scadentei, locul platii, suma, reprezentand, etc.
In acest sens, simultan cu emiterea biletelor la ordin, intre parti, am incheiat un act aditional (pact cambial) in care precizam in mod clar fara echivoc, ca biletele la ordin se trasmit doar cu scopul de a garanta strict doar situatiile unice de rezilieri,
aparute in anul 2017, urmand ca la sfarsitul anului 2017, posesorul biletelor sa le inapoieze emitentului, urmand ca in anul 2018, daca va mai fi cazul sa se convina de comun acord la alta forma de garantare sau sa reemita alte bilete la ordin.
Intre timp, am descoperit ca administratorul firmei respective nu a fost tocmai corect si transparent si am decis sa intrerupem relatia comerciala cu acesta in ianuarie 2018.
Nefiind de buna credinta, acesta nu si-a respectat obligatia de a returnat biletele la ordin catre emitent, societatea mea, asa cum a agreat in actul aditional semnat si stampilat de ambele parti in 2017.
Am notificat firma posesoare a biletelor prin executor judecatoresc si prin posta cu continut declarat, pentru a inapoia biletele, in notificare specificand ca ne vom adresa organelor competente intrucat comite un abuz.
Administratorul firmei mi-a raspuns printr-o adresa spunand ca retine aceste bilete ca si garantie si in 2018, intrucat sunt contracte incheiate si in decembrie 2017 de catre noi, ce inca nu au implinit 12 luni si pot aparea situatii de reziliere si in 2018.
In ultima notificare, acesta in fapt se erijeaza printr-un raspuns evaziv ce trunchiaza adevarul mentionat in actul aditional, intrucat obligatia mea a incetat in 2017, iar el era obligat sa imi inapoieze biletele prin acest act.
Intrucat persoana este de rea credinta, exista posibilitatea sa le investeasca si sa procedeze la o executare silita, chiar daca stie ca titlurile nu mai sunt valabile existand pactul cambial.
Acesta poate trece o suma si o data scadenta pe bilete si poate urma calea executarii, invocand eventuale rezilieri aparute in 2018, pentru care eu nu am garantat in nici un fel.
Am rugamintea sa imi spuneti, care este actiunea ce ar trebui sa o formulez in instanta, pentru a putea anula biletele la ordin, sau a impiedica sa mai foloseasca aceste bilete.
Va multumesc frumos!

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ati emis bilete in alb, ba chiar le-ati avalizat in nume personal (garantezi cu averea proprie).
In viata voastra sa nu mai faceti asa ceva. Maxim daca e un credit bancar, sa zicem - dar fara avalizare.

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
singura tara din lume unde un "bilet la ordin" se avaleaza cu averea proprie este r.Romania !

#4
andrei-toma

andrei-toma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2018
Overseas, multumesc de sfat, insa doream o parere pertinenta.
Am avalizat biletele insa am facut si un pact cambial, in care am garantat doar in anumite conditii.
Multumesc!

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
NU sunt jurist, dar problema e ca BO
1. sunt independente de actul comercial la care se refera
2. nu sunt instrumente de garantare.

Adica tu poti muri cu dreptatea in mana, aia te executa pe ce suma vor si va judecati voi dupa.
Ai nevoie de o opinie juridica dar poate mai citesc si altii si se lecuiesc.

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

View Postoverseas, on 30 ianuarie 2018 - 09:54, said:

In viata voastra sa nu mai faceti asa ceva. Maxim daca e un credit bancar ...

Nici macar asa, NU semnati mizerii din astea. Cu asa un instrument banca poate sa treaca peste orice ipoteca sau garantii, iti distruge viata, efectiv !

Edited by argonaut, 30 January 2018 - 11:17.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
de unde a plecat asta?nu-ti primeste biletul daca nu e avalizat

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
BO emis in alb obliga firma la plata si e direct titlu executoriu.
Avalul e o garantare suplimentara personala.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
andrei-toma, cu cât plătești juristul care ți-a spus că e bine să semnezi B.O. în alb?
B.O. e un titlu de creanță și constituie titlu executoriu. Poți să ai 1000 de alte hârtii pe lângă el, dacă ce-l ce-l deține îi completează o sumă și îl depune la bancă, ești mâncat. Nu vei putea în veci să demonstrezi că acea sumă nu e corectă.
Am lucrat prin 2009 la o firmă care a făcut aceeași prostie. Chiar dacă s-a făcut opoziție la plată încă din faza depunerii la bancă, la executarea silită instanța a respins contestația și implicit a menținut obligația de plată.

Poți încerca o acțiune în constatarea nulității dar nu știu dacă ai șanse de câștig.

Edited by MembruAnonim, 30 January 2018 - 12:34.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
eu pana acum nu am auzit smenuri la astea(asta nu inseamna ca nu exista)
firmele cu,care colaborez au sute de bo in alb avalizate
nu am auzit sa bage aiurea,fara temei la plata

Edited by ceanu1980, 30 January 2018 - 13:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate