Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

„Elveția României”. Locul unde se află cele mai frumoase șase sate din țara noastră

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
http://www.businessm...oastra-16961545

"Nu trebuie să ieși din România ca să găsești peisaje rustice superbe, asemeni celor din Elveția sau Franța. Le avem și noi. Și nu numai că le avem, dar sunt cam de o sută de ori mai pitorești.Am pregătit mai jos, o listă cu șase dintre cele mai frumoase sate din România. Așa că, în cazul în care plănuiești o escapadă de weekend și nu știi ce destinație să alegi, inspiră-te. Orice ai alege, nu poți greși!"

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Avem peisaje superbe, dar de la departare si cu filtre.

Problema este ca:
- nu tin de foame
- daca faci zoom se vede glodul, mizeria si dezorganizarea.

#3
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
zonele turistice sunt frumoase pana in momentul in care ajung sa fie exploatate comercial.

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postzyppster, on 30 ianuarie 2018 - 09:27, said:

zonele turistice sunt frumoase pana in momentul in care ajung sa fie exploatate comercial.

Depinde ce intelege prin asta.

Se poate si conservare + introducere in circuit turistic (Yellowstone Park are sute de mii poate milioane de vizitatori)

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Romania toata era frumoasa si pitoreasca ! ...

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Articolul e cam idiot cu titlul ala. Satele respective nu au nimic comun cu Elvetia.

Elvetia e renumita ptr peisaje, nu ptr peisaje rustice - nu prea o sa vedeti sate pe-acolo. Cu mici exceptii cum ar fi Gruyeres in rest sunt localitati moderne.

#7
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Am fost asta vara in Maramures. Peisaje frumoase, oameni faini, traditii, muzee, super.
Dar:
- drumuri proaste
- soferi inconstienti
- lipsa locuri de parcare pe langa obiectivele importante
- comert ambulant haotic, mai mult chinezarii si la pret de aur alb
- mancare proasta prin unele locuri
- mizerie si gunoi in alte parti

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nu se compara Elvetia cu Romania, asa cum nici Romania nu se compara cu Elvetia. Muntii Romaniei au un farmec aparte, nu a intrat asa de tare "civilizatia" in ei, insa nu prea sunt "prietenosi" cu turistii.
In Alpi nu mai exista salbaticie, insa faptul ca sunt ingrijiti ca la carte, te face sa uiti acest lucru.

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Aberanta comparatie. Cine a pus titlul asta bombastic presupun ca a vazut Elvetia doar in poze

Edited by atupi, 30 January 2018 - 10:34.


#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postanarchy78_ro, on 30 ianuarie 2018 - 09:06, said:

......

"Nu trebuie să ieşi din România ca să găseşti peisaje rustice superbe, asemeni celor din Elveţia sau Franţa. Le avem şi noi. ........
Asa si ?
Ajungi acolo , faci doua poze , fumezi o tigare si pa-pa ... Ce sa faci acolo ? Eu am tot cautat zone de genul asta , unde am vrut sa stau si citeva zile , intr-o casa traditionala , sa maninc traditional .... si ?
Nu gasesti decit case traditionale cu mobilier de pal si mincare de la metro ....

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postrealduc, on 30 ianuarie 2018 - 09:24, said:

nu e corect ! ... da' Teleormanu' de ce nu are sate pitoresti ! ...
doar EI sunt "elvetienii" Romaniei ! ... Posted Image


De Teleorman nu stiu prea bine des sint sigur ca are si el ceva, dar Vasluiul are sate aproape idilice. E o placere sa conduci pe acolo.

#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View Postanarchy78_ro, on 30 ianuarie 2018 - 09:06, said:


bla-bla-bla
In Sirnea mai sunt vreo 10 copii la scoala, din sat traditional devine cu incetul un fel de Bucuresti-sectorul-8: viloaice, pensiuni, samd
Dar, da, focul lui Sumedru se mai tine, ca si ravasitul oilor.
Alte "multe" evenimente nu stiu sa mai fie,
Poate slujba de la Paste, la care intr-un an am avut surpriza sa vad o negresa, cu luminarea in mina si aparent reculegindu-se.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
din 6 poze din articolul de sus, 4 sunt editate. Pot sa ma duc pe orice camp si sa fac niste poze de genul, mare bascalie.

Ce inseamna frumos? Sa te duci sa faci o poza si sa pleci acasa sau mult mai important este pachetul complet? Cand ajungi acolo pe langa peisajul spectaculos sa intalnesti si localnici prietenosi, cazare de calitate si lucruri traditionale. In Romania cand am zis sa ma duc sa vad ceva traditional mancarea era industriala. Singurul loc unde a fost extraordinar era in Maramures unde stateai la localnici si mancai de la ei.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Autorul articolului este un habarnist, la fel şi cei care au aprobat acest articol spre publicare.
În afară de Saint-Moritz şi cantonul Ticino, am fost cam prin toată Elveţia. Nici vorbă de peisaje rurale acolo, dacă prin rural înţelegem ceea ce înţelegem la noi (WC în curte, câinele mâncând lângă masa stăpânului etc.). Rural în Elveţia înseamnă case din lemn cu tot confortul sau vile care se rotesc după soare. Cu sisteme de alarmă, cu acces wi-fi, cu infrastructură rutieră pe care n-o avem nici în Bucureşti etc.
Elveţia este numită şi cimitirul elefanţilor şi-l las pe habarnistul articolului să înţeleagă de ce.
Dacă ar fi să fac un top al celor mai dezvoltate ţări europene, ar arăta cam aşa:
1. Elveţia.
2. Austria.
3. Germania.
4. Franţa.

Dar Maramureşul este un loc aparte al României. Acolo m-am simţit cel mai bine. Aş recomanda o pensiune din Vadu Izei, dar prea sună a reclamă. PM cine vrea.

LE. Hai că-i tare. Auzi, Viscri... unde înoţi în noroaie până la glezne şi unde, ca să ajungi, trebuie să te "lupţi" cu Valea Prahovei (pentru Bucureşti şi Ploieşti, valabil)... comparat cu Elveţia...

#15
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Aia cu Viscri...e dementiala.... unde e vai de mama lor...sunt 95% asa de saraci ca le ploua in case ....asa ca las-o mai moale cu regiunea aia..inafara ca si-a cumparat respectivul casa acolo nu e nici-o ''Elvetia'' numai noroi....si praf....un birt mizerabil si o doamna custode al biserici......bla bla...intr-un cuvant o destinatie iluzorie.
Restulm maramuresul e   daca nu gasesti prea multa civilizatie e Ok in rest plin de gropi si marcaje ....inexistente.Vise taica ,vise.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postanarchy78_ro, on 30 ianuarie 2018 - 09:06, said:

http://www.businessm...oastra-16961545

"Nu trebuie să ieşi din România ca să găseşti peisaje rustice superbe, asemeni celor din Elveţia sau Franţa. Le avem şi noi. Şi nu numai că le avem, dar sunt cam de o sută de ori mai pitoreşti.Am pregătit mai jos, o listă cu şase dintre cele mai frumoase sate din România. Aşa că, în cazul în care plănuieşti o escapadă de weekend şi nu ştii ce destinaţie să alegi, inspiră-te. Orice ai alege, nu poţi greşi!"

Greseala unui ziarist prost este ca forteaza o comparatie intre diferite "frumuseti".
Putea pur si simplu sa le prezinte.

Oricum multumesc.
Sunt niste puncte interesante

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mie nu-mi plac satele din Elvetia. Am trecut prin cateva cu masina. Nu stiu de ce.

#18
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Poate sunt frumoase in poze, dar daca vrei sa vezi realitatea folosesti Street View. Acolo vezi gunoaiele si cainii vagabonzi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate