Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Rate la dezvoltator 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Iulia_R_D

Iulia_R_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.01.2018
Buna ziua,

Caut de cateva luni apartament cu 4 camere in rate la dezvoltator dar nu gasesc.
Ma intereseaza un apartament in zona centrala sau semi-centrala,decomandat, cu scoli si gradinite in apropiere, spatios ( peste 90mp).
Pana la urma cred ca ma multumesc si cu unul de 3 camere...nu stiu ce sa zic


#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ratele cred ca la banca trebuie sa le faci. Nu stiu ce dezvoltator te asteapta 30 de ani cu banii...

E plin Olx-ul de ce vrei tu. Mai ales ca din ce ai scris, nu conteaza orasul... Ai o gramada de oferte.

#3
Iulia_R_D

Iulia_R_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.01.2018
Sunt noua pe forum si aveam impresia ca se discuta doar de apartamente in Bucuresti de aceea nu am precizat. Nu vreau la banca ci la dezvoltator pe 5 ani.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmariovrs, on 30 ianuarie 2018 - 05:44, said:

Mai ales ca din ce ai scris, nu conteaza orasul... Ai o gramada de oferte.

Suntem pe subforumul de Bucuresti si Ilfov. Te gandeai si la comunele de pe langa Bucuresti?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostIulia_R_D, on 30 ianuarie 2018 - 04:37, said:

...Caut de cateva luni apartament cu 4 camere in rate la dezvoltator dar nu gasesc...

de ce "rate la dezvoltator" si nu "rate la banca"? exista vreun motiv pentru care nu poti lua credite de la banci?

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cu rate la dezvoltator fara dobanda am luat eu in Constanta
Conditiile pe care le puneau toti erau;
- avans min. 35%
- rate pe max. 2 ani

Asadar, rate pe 5 ani direct la dezvoltator asa cum doriti dumneavoastra, mi-e teama ca nu veti gasi.
La mine a acceptat intr-un final (cu greu) ratele pe 3 ani pentru ca i-am dat avans 45% - altmiteri toti vor rate pe 2 ani + dobanda

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Creditele bancare sunt reglementate, cele de la dezvoltator nu si o sa te arda la costuri si la clauze.

#8
Iulia_R_D

Iulia_R_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.01.2018
In ultimii 2 ani am beneficiat de indemnizatie de cresterea copilului iar sotul meu lucreaza in strainatate.
Ca atare nu ma incadrez la rate bancare.
Daca apartamentul e maxim 100.000 euro as putea sa il platesc si in 3 ani.
Problema e ca momentan stam in provincie si mi-e greu sa vin in Bucuresti sa csut.
As prefera sa gasesc online. Asa ca va rog daca stiti ansambluri rezidentiale care vand apartamente cu 4 camere in Bucuresti zona Mihai Bravu-Dristor sau Titan in rate la dezvoltator sa imi spuneti si mie. Va multumesc

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Din pacate online este aproape imposibil de gasit.
Tot ce puteti gasi sunt adoar adresele + numerele de telefon ale diversilor dezvoltatori.
Problema este ca la aceste telefoane + mail-uri, raspunde altcineva ci nu dezvoltatorul in sine.
Aceasta persoana are deja "textul" pregatit si nu poate lua o decizie in acest sens iar singurul cu care se poate discuta este insusi patronul, seful mare, etc, care poate fi gasit greu - de obicei afli exact unde este direct de pe santier (poate este chiar acolo).

Dupa vreo 10 luni de online, telefoane si mail-uri, nu am rezolvat absolut nimic concret mai ales ca majoritatea te cheama insistent la fata locului unde descoperi cat de vrajitori sunt - alta vorbesti la telefon, alta intalnesti pe teren.
M-am suit in masina ,am inceput sa bat santierele patriei si - am gasit apartamentul asta in mai putin de 2 saptamani.
Va sfatuiec sa procedati la fel.

Inca odata - alta vorbesti la telefon (mail), alta intalnesti pe teren.

Oricum - apartament 4 camere in Bucuresti la 100.000 EUR ?
Cred ca glumiti dar, ma rog, poate gasiti ceva pana la urma

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Se gasesc, dar nu in bloc nou si/sau zona decenta.

#11
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Sincer, la blocurile noi, un ap cu 4 camere are suprafata unuia cu 3 camere decent.
Practic, in 90% din situatiile cand cumperi 4 camere, cumperi unul cu 3 camere confort 1.

#12
Iulia_R_D

Iulia_R_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.01.2018
Buna seara,

Va multumesc frumos pentru informatii. M-ati ajutat sa ma decid sa achizitionez un apartament cu 3 camere. Iar metoda de a merge personal sa vad stadiul lucrarilor si sa negociez fata in fata contractul mi se pare cea mai buna.
Inca o data va multumesc si va doresc o seara frumoasa!

#13
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostIulia_R_D, on 30 ianuarie 2018 - 11:37, said:

As prefera sa gasesc online. Asa ca va rog daca stiti ansambluri rezidentiale care vand apartamente cu 4 camere in Bucuresti zona Mihai Bravu-Dristor sau Titan
Zonele acestea, cu multa indulgenta se pot incadra ca zone centrale.......

#14
Iulia_R_D

Iulia_R_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.01.2018
Da, mai degraba semi-centrale.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Iulia_R_D, ai pe subforumul asta o gramada (mare) de ansambluri rezidentiale despre care se discuta, cu bune si rele. Ce te impiedica sa le iei pe rand si sa vezi daca gasesti ceva ce iti place?
Insa sub nicio forma sa nu cumperi pana nu vezi cu ochii tai ce e acolo, ca sa nu ai surprize dupa.

Edited by AlexEn, 02 February 2018 - 14:30.


#16
Iulia_R_D

Iulia_R_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.01.2018
Am sunat la majoritatea si nu doresc sa vanda in rate. Cred ca, dupa criza economica despre care specialustii spun ca trebuie sa inceapa, vor fi mai doritori sa vana si in rate la dezvoltator.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostIulia_R_D, on 03 februarie 2018 - 21:19, said:

Am sunat la majoritatea si nu doresc sa vanda in rate. Cred ca, dupa criza economica despre care specialustii spun ca trebuie sa inceapa, vor fi mai doritori sa vana si in rate la dezvoltator.

Nu te descuraja
Repet - la telefoane + mail-uri, de obicei raspunde altcineva NU dezvoltatorul in sine.
O decizie in acest sens  poate lua doar insusi patronul, seful mare, etc, care poate fi gasit greu - de obicei afli exact unde este direct de pe santier (poate este chiar acolo).
Multi mi-au zis la telefon - absolut NU - dar cand i-am vazut fata in fata si-au schimbat discursul devenind, brusc, maleabili si interesati de ce spuneam eu acolo.
Secretul il reprezinta avansul mare (min 35%) iar daca se poate si mai mare le-ai atras atentia sigur
Solutia ar fi sa te urci in masina si sa iei la picior santierele patriei
Treaba nu se face cu telefonul in nici in caz  Posted Image

#18
adrian2K18

adrian2K18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2018
...

Edited by adrian2K18, 16 October 2018 - 15:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate