Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Despre impozit din dropshiping.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Buna ziua, am un magazin in sistem dropshiping din China in S.U.A., incerc sa fiu legal, taxele unde se platesc ? in RO ? in S.U.A. ? Daca eu nu sunt in Romania si de exemplu in Germania, dar cardul unde primesc banii, este din Romania, atunci platesc tot in RO sau in DE ?

Edited by logy, 30 January 2018 - 03:15.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 logy, on 30 ianuarie 2018 - 03:14, said:

Buna ziua, am un magazin in sistem dropshiping din China in S.U.A., incerc sa fiu legal, taxele unde se platesc ? in RO ? in S.U.A. ? Daca eu nu sunt in Romania si de exemplu in Germania, dar cardul unde primesc banii, este din Romania, atunci platesc tot in RO sau in DE ?

Acolo unde ai rezidenta fiscala, adica minim 183 zile de locuit efectiv pe an in tara respectiva, acolo depui declaratia de stabilire a taxelor, indiferent unde-i cardul, unde incasezi venitul, etc.  Dupa caz, pot interveni reguli de evitare a dublei impuneri, respectiv in tara cu impozitul mai mare se plateste doar diferenta de impozit, in functie de locul unde ai avut resedinta fiscala, respectiv, daca ai avut resedinta fiscala in RO iar impozitul e mai mare decat in State, ramane impozitul platit in RO, daca e insa mai mic, vei avea de plata in State, diferenta de impozit.

Edited by rosix, 30 January 2018 - 08:16.


#3
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Mai bine ai discuta cu un avocat, dacă esti pe Amazon fba si vinzi Ăźn sua.

Edited by Htngf, 30 January 2018 - 08:23.


#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007
Te referi la impozitele tale sau ale firmei? Firma unde este inregistrata / punct de lucru?

#5
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Nu am firma, sunt un simplu PFA (dar care nu are nici o legatura cu site-ul, doar codul CAEN) in Romania, site-ul este din America, omul comanda acolo, mie imi intra banii prin paypal sau paymill si eu dau comanda la chinez care i-o trimite lui personal.

Edited by logy, 30 January 2018 - 09:10.


#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Doar pentru că produsele nu ajung în România, iar tu nu nu intri în contact cu ele, nu înseamnă că acel comerț nu este făcut de o persoană/firmă cu rezidența fiscală în România. Ăla de la care cumperi produsul îți dă factură pentru bunurile cumpărate, iar tu dai factură direct către cumpărător, chiar dacă produsul e trimis direct de la cel de la care l-ai cumpărat.

Dacă ai rezidența fiscală în altă țară, atunci plătești acolo taxe. Dar dacă ești în România, plătești în România.

Trebuie discutat cu un contabil care a mai lucrat cu treaba asta.

#7
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Factura nu exista, adica factura este prin email si chinezu pune acolo factura care ii zic eu, care sigur e falsa. Oricum am inteles ceea ce m-a interesant. Deci oriunde m-as afla, tot in Romania is dator cu impozitele.

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ești dator cu impozitele în țara în care ai domiciliul fiscal. Dacă te-ai muta, să zicem că ți-ai face sediul social în altă țară, ai fi dator în țara respectivă, în funcție de legsilația fiscală de acolo.

Treaba e că facturile tale de cumpărare trebuie să bată cu cele de vânzare. Adică dacă tu cumperi zece produse, pe care automat le și vinzi, ar trebui să ai zece produse cumpărate și zece vândute în facturi. Dacă chinezul îți dă și comision, ăla ar trebui evidențiat pe factură separată și tratat ca prestare de serviciu.

#9
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Nu iti trebuie nimic, lasa atata corectitudine daca vrei sa faci bani. Nimeni si nimic nu e corect pe lumea asta, mai ales in Romania. Pur si simplu cand primesti comanda, tu dai comanda la chinez care trimite la cumparatorul tau, iar diferenta iti ramane tie. Te asigur ca nimeni nu se va uita pe factura aia de la chinez (si daca se va uita, oricum nu va intelege nimic, si daca totusi va intelege nu ii va pasa). A comandat, a primit produsul, chinezul si-a primit banii, tu ti-ai primit comisionul (sau dupa caz, diferenta intre pretul tau si cel al chinezului) si toata lumea e fericita. Asa functioneaza astea. Daca mai esti si pe ebay / amazon, chiar ca nu mai ai nici o treaba, acolo chiar nu te mai verifica nici cel de sus (sau de jos, depinde de caz).

Edited by Zark, 30 January 2018 - 11:59.


#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
vinzi in general doar comenzi sub 30$ sau ai si ceva mai scump? Cum faci in cazul in care (chiar daca nu stiu vama din SUA) marfa valoreaza sa zicem 300$ si este oprita de vama din America. Clientul trebuie sa achizitioneze taxele ca altfel nu isi poate ridica marfa, din acest punct de vedere cum faci?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate