Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apartament la mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
numai cand auzi de "bloc cu mansarda"...si deja e ceva ciudat...

#20
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Chiar nu-i nimeni care sta la un astfel de bloc pe aici? Pe net gasesc doar pareri despre mansarde de lemn, improvizate pe blocuri vechi, si aici e total altceva. Vad ca la asta va ganditi si voi, dar as avea nevoie de parerea unuia care sta intr-o mansarda sau care e inginer in constructii si stie mai multe despre asta.

#21
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
https://www.google.r...f=1517300397587

#22
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008

View PostFronT, on 30 ianuarie 2018 - 10:20, said:

177.000 rezultate pt "incendiu mansarda"
423.000 rezultate pt "incendiu apartament"

Deci argumentul tau ar fi ca e mai bun apartamentul la mansarda. Oricum, eu am zis ca nu vorbesc de mansarde in blocuri vechi, dar se pare ca toate lumea numai asta intelege...

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
ia spune in ce parte a tarii spui trasnaile astea ,o luna pe an cald
sunt putini oameni care vor spune DA mi-am luat o m xx e zdravana
majoritatea tac si inghit ca boarfele

#24
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Ok,pt. AnnoNIM: Fa-ti placerea si demonteaza placa de rigips acolo unde se termina zidul ala de 1,4 metri(perimetralul) si inca una la coama.CHEAMA UN EXPERT SI ASCULTA-I PARERILE.

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postexceswater, on 30 ianuarie 2018 - 10:07, said:

cât o costa un lift ?)
Mult.

ON
Mansarda poate fi foarte OK sau nu. Depinde cum a fost construită, mai precis cîtă economie a cerut dezvoltatorul și ce lucrători a avut. Am văzut apartament la mansardă, deloc ieftin - 250 mp și multe sute de mii de euro, făcut praf de un dorel care a găurit hidroizolația în timp ce punea învelitoarea. Apa a apărut abia după cîteva luni de la mutare, cînd au început ploile de toamnă...

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Ps.,sper ca macar mansard nu e pe coltul cladirii!

#27
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View PostAnn0nim, on 30 ianuarie 2018 - 10:38, said:

177.000 rezultate pt "incendiu mansarda"
423.000 rezultate pt "incendiu apartament"

Deci argumentul tau ar fi ca e mai bun apartamentul la mansarda. Oricum, eu am zis ca nu vorbesc de mansarde in blocuri vechi, dar se pare ca toate lumea numai asta intelege...

Deci tu practic astepti sa vina cineva sa iti zica ca sunt ok mansardele in blocuri noi...si ca poti sa iei linistit :D

#28
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
de parca daca e blocul nou nu tot o improvazatie va fi
din start cheltuieli de incalzire racire vor fi mai mari la mansarda
eu chiar nu gasesc motive pro la asa ceva

#29
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Speram ca daca e ceva facut odata cu blocul, si din materiale bune, sa merite. Singurul plus pentru mine era spatiul, dar conta destul de mult ca ma simteam mai mult ca la casa, dar nu vreau sa risc doar pentru asta si imi iau la etajul 1.

#30
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
mansarda e buna
iarna frigider
vara sauna

#31
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View PostAnn0nim, on 30 ianuarie 2018 - 11:09, said:

Speram ca daca e ceva facut odata cu blocul, si din materiale bune, sa merite. Singurul plus pentru mine era spatiul, dar conta destul de mult ca ma simteam mai mult ca la casa, dar nu vreau sa risc doar pentru asta si imi iau la etajul 1.
Ca sa te simti "ca la casa" ar merge un penthouse, dar costa...

#32
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View PostAnn0nim, on 30 ianuarie 2018 - 10:38, said:

177.000 rezultate pt "incendiu mansarda"
423.000 rezultate pt "incendiu apartament"

Deci argumentul tau ar fi ca e mai bun apartamentul la mansarda. Oricum, eu am zis ca nu vorbesc de mansarde in blocuri vechi, dar se pare ca toate lumea numai asta intelege...

Inmulteste cu numarul mediu de apartamente/mansarda si fa comparatia.

#33
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postceanu1980, on 30 ianuarie 2018 - 11:14, said:

mansarda e buna
iarna frigider
vara sauna
In afara de cele mentionate, mirosul de la canalizare. Daca nu este facut bine sistemul de canalizare, cu aerisire in acoperis, ceva de genul asta, o sa fie mirositor apartamentul.
Avantajele sunt - ultimul etaj, vecinii lipsa de deasupra si poate mai luminos, cu ferestre velux.
Aceste sunt testate de soacra-meaPosted Image , bloc nou, et 4. Acum isi m-ai cumpara unul intr-un bloc similar si a refuzat mansarda si a ales et 2. Eu as fi ales mansarda, dar as supravegheat fff bine izolatia si sistemul de canalizare.

Edited by cata, 30 January 2018 - 12:35.


#34
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
vb de avantaje care sa merite locuirea la mansarda
pleci dimineata vii seara ce lumina ce geam

#35
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postcata, on 30 ianuarie 2018 - 12:34, said:

In afara de cele mentionate, mirosul de la canalizare. Daca nu este facut bine sistemul de canalizare, cu aerisire in acoperis, ceva de genul asta, o sa fie mirositor apartamentul.
Avantajele sunt - ultimul etaj, vecinii lipsa de deasupra si poate mai luminos, cu ferestre velux.
Aceste sunt testate de soacra-meaPosted Image , bloc nou, et 4. Acum isi m-ai cumpara unul intr-un bloc similar si a refuzat mansarda si a ales et 2. Eu as fi ales mansarda, dar as supravegheat fff bine izolatia si sistemul de canalizare.

Ba ai grija.. Soacrele nu se contrazic :). Mai ales cele potente financiar.

A luat la et.4, inseamna ca e cel mai bine la 4...Punct. :)

#36
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View PostAnn0nim, on 30 ianuarie 2018 - 10:17, said:

Chiar nu-i nimeni care sta la un astfel de bloc pe aici? Pe net gasesc doar pareri despre mansarde de lemn, improvizate pe blocuri vechi, si aici e total altceva. Vad ca la asta va ganditi si voi, dar as avea nevoie de parerea unuia care sta intr-o mansarda sau care e inginer in constructii si stie mai multe despre asta.

Am o prietena buna care sta în așa ceva, la etajul 4. Mă rog, blocul e unul nou P+3+m.
Ce pot să-ți spun este că are o importanta majora izolația. Și eu credeam înainte că e un coșmar. E și nu prea. Depinde dacă ăla care a făcut blocul și-a bătut joc sau a avut macar un minim de bun simt când a făcut izolația. E drept că e mai cald vara și mai frig iarna. Însă nu e o tragedie. Ea nu se plânge de asta. Așa cum folosești aerul condiționat la etajula2, așa  îl folosești  și la mansarda. Adică diferența e de 2-3 grade fata de etajele intermediare, când sunt situații extreme (canicula respectiv ger).
Ea in schimb a avut probleme cu infiltrațiile. Mare grija că asta e mai greu de reparat. Plus că în mod normal trebuie să plătească toți locatarii blocului. Dar nu îi duce capul să priceapă că acoperișul ăla e un bun comun și ți-o vor arunca pe aia "nu știai la ce te riști? Noi de-aia nu ne-am luat la ultimul etaj". Iar dacă vrei să nu te lași, vorbești cu un avocat și îi obligi cu legea in mana. Dar până se va întâmpla asta, durează și tot tu ești ăla cu paguba. Sau te resemnezi si repari pe banii tai.
Și ca o perere personala, eu nici nu vreau sa aud de ultimul etaj. Părinții mei au stat 15 ani la ultimul etaj. Tatăl meu in fiecare primăvară turna smoala pe acoperișul blocului. Degeaba. Tot intra apa in casa. Și poate nu va intra nici la tine 3-4 ani. Dar crezi tu că izolația aia va fi la fel și peste 6-7-8 ani? Deci eu zic că nu merita riscul sa stai cu ochii pe tavan la fiecare ploaie mai puternică și apoi să dai in altele.

Edited by LauCalin, 04 February 2018 - 21:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate