Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Allview X4 Soul Infinity Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Salure. Ce părere aveți despre acest telefon? Merită 1800 lei? Cum se compară cu competitorii săi?

https://www.allview....y-plus-6gb.html

#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
in zona aia ai p9 , xperia xz, lg v20 ,huawei honor 7 x daca vrei 2 camere
moto z play ,samsung a7 2017
de ce ai alege allview ?  huse nu , accesorii nu , suport nu + garantie naspa , mediatek , update de soft nu prea vezi

ce vrei de la un telefon ? ce buget ai ?

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
De ce olviu cand sunt atatea telefoane ?

#4
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Mai bine un Mi6 cu SD835 la 1899 lei.

https://www.pcgarage...i-camera-black/

#5
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Sau Xiaomi Mi Note 3

#6
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Evita sa iei telefon scump de la Olviu. E frumos nu zic nu dar e si asa scump cu toata reducerea lor. Mai stai nitel si din martie-aprilie trebuie sa apara si telefoanele cu Oreo. Eu zic sa te decizi atunci ce-ti ei. Telefon scump in 2018 trebuie sa aiba Android 8.

#7
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

 eu-DECEBAL, on 29 ianuarie 2018 - 15:11, said:

Telefon scump in 2018 trebuie sa aiba Android 8.
Hmm, si daca unul din cele mai noi/scumpe Samsung, recte Galaxy S8, lansat in aprilie 2017, vandut acum de orange Romania cu android 7.0... asta inseamna ca nu e scump telefonul sau nu sintem in 2018 sau ce inseamna ?!
Cred ca o sa caute el mult si bine telefon cu android 8:
https://developer.an...ards/index.html 8.0 Oreo 0.5%
8.1    0.2%
Data collected during a 7-day period ending on January 8, 2018.

Ma rog, o sa zici ca deja a aparut update la 8 pentru galaxy s8 (a aparut??)
Nu a aparut ?
https://www.orange.r...noul-android-80
Articol din 28 August 2017
"cu siguranţă flagship-uri precum Galaxy S8 şi S7 ar trebui să primească update-ul undeva în cursul anului viitor." (adica 2018?!)

Cat despre intrebarea originala - eu NU as recomanda nici un Allview mai scump de 1000 de lei, iar alea ieftine nu stiu exact care e bun cat de cat.
Pe de alta parte, sotia are acum un X4 Soul Infinity, se misca putin mai incet decit fostul V2 Viper S, doar ca are ecranul mai mare, amprenta (nu o foloseste), AVI (nu foloseste).... dar e un telefon foarte bun.
Bineinteles, ambele au fost primite gratis (premii la niste concursuri), nu as fi cumparat nici macar astea.
Poate daca erau gold, are boala pe gold, poate nici macar atunci. Posted Image

Edited by mybrandnewmail59, 29 January 2018 - 17:25.


#8
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Macar posibilitate de update la 8 sau mai sus.
Allview are reputatie nasoala in ce priveste update de soft. Chiar daca firma ce a creeat produsul ofera update ei aleg de multe ori sa nu aduca pentru produsele branduite. Ca asa nu au chef.
Un nume bun face mai mult decat un pumn de bani.

#9
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Pai s8 nici nu avea voie sa nu primeasca update. Cand iti cumperi un telefon asa scump este obligatoriu update pe cand la Olviu e o loterie.Chiar daca acum nu sunt multe telefoane cu Oreo din primavara vor aparea destule inclusiv Olviu.  Pentru mine versiunea de android este principalul criteriu in cumparatea unui telefon sau tableta.

#10
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Stai ca n-am inteles.
Deci S8 are sau nu are, direct din magazin (orange, in particular) android 8 sau este disponibil update OFICIAL acum ?
Daca nu sint multe acum cu android 8, de unde sfat sa caute neaparat telefon cu android 8 ???
Nu sint atit de multe pe plan mondial, ce ca zic de Romanica ?!

#11
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Pentru mine producatorul/vanzatorul si garantia sunt pe primul loc
Android 7 e ok. Specificatii bune + accesorii multe ieftine si bune + nume bun

#12
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Am spus sa mai astepte pana la primavara. Atunci vor fi destule. Nu stiu daca s8 are sau nu Oreo. Daca are foarte bine.

#13
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
De grăbit chiar nu mă grăbesc. Mă gândeam să mai aștept până se umple piața cu android 8.
Mă interesează ceva cu 6 gb ram pentru că vreau să-l țin o vreme iar în timp și acești 6 o să pară o jucărie.
De asemena, musai dual sim  și baterie decentă. Momentan am un Allview p9 enery mini iar bateria ține 3-4 zile și e greu să renunț la așa ceva.
De gaming nu se pune problema, nu mă interesează și nici nu mă atrag phableturile.

#14
Cosmin9104

Cosmin9104

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.09.2017
Astăzi am primit acest model de telefon, l-am comandat de la Rds, mi-a ajuns în 2 zile, a costat 1599 lei, un preț care mi se pare acceptabil, deocamdată sunt foarte mulțumit de acest telefon, se mișcă foarte bine, arată ca un telefon premium, fotografiile le face foarte bine, la partea audio sta excelent.

#15
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
1600 de lei, adica $422 este foarte foarte mult pentru acel telefon.

6 Gb de RAM, deocamdata, sint inutili.
Da, poate vor fi OK peste 2-3 ani. Bineinteles, daca nu se strica bateria sau telefonul pina atunci.

Pe de alta parte, la bugetul de $422 gaseai alte 870 de variante, atit in tara cit si afara.
Daca l-ai luat in rate de la RDS, oferta lor nu stiu exact cit mai este de variata in ultimul timp, nu am mai verificat.
Daca l-ai luat cu toti banii, aveai de unde alege din alta parte.
Gaseai telefoane cu procesor Helio P25 de la 100 de euro in sus.
Sau cu alt procesor similar sau chiar mai bun.

Daca esti multumit de el, e bine, in final.

#16
rbvm

rbvm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 16.02.2009

 Cosmin9104, on 09 martie 2018 - 20:14, said:

Astăzi am primit acest model de telefon, l-am comandat de la Rds, mi-a ajuns în 2 zile, a costat 1599 lei, un preț care mi se pare acceptabil, deocamdată sunt foarte mulțumit de acest telefon, se mișcă foarte bine, arată ca un telefon premium, fotografiile le face foarte bine, la partea audio sta excelent.
Te-aș ruga să revii peste câteva zile cu o recenzie completă. Mă interesează cât de util este acest AVI, cum se comportă în utilizarea de zi cu zi, autonomia bateriei și, un amănunt care pe mine mă interesează în mod deosebit și care am văzut că era deficitar la gama Soul Infinity, modul în care se comportă GPS-ul, cât de repede obține poziția, cât de stabil e, precizia etc.
O zi cu spor!

#17
Cosmin9104

Cosmin9104

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.09.2017
Din utilizarea de până acum, pot spune că sunt mulțumit, bateria tine o zi fara probleme in utilizare intensa, Avi este destul de interesant, răspunde bine la comenzi și este foarte util mai ales în momentul când conduci, îți ia ușor comenzile de navigație, de trimitere mesaje și apelare, pot spune că este foarte util pentru cei care conduc mult, cat despre GPS, l-am folosit de vreo 3 ori până acum și nu a dat rateuri, iar pozitia a gasit o in câteva secunde. Eu unul până în momentul de fata sunt mulțumit de acest telefon, singurul inconvenient este că în reteaua Digi nu funcționează serviciile volte și vowifi, chiar daca telefonul e prezentat pe site-ul lor ca unul care suporta aceste servicii, având și în meniu posibilitățile de activare pentru volte și vowifi, dar momentat(sper) pe Digi nu funcționează.

Edited by Cosmin9104, 11 March 2018 - 21:05.


#18
rbvm

rbvm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 16.02.2009

 Cosmin9104, on 11 martie 2018 - 21:03, said:

Din utilizarea de până acum, pot spune că sunt mulțumit, bateria tine o zi fara probleme in utilizare intensa, Avi este destul de interesant, răspunde bine la comenzi și este foarte util mai ales în momentul când conduci, îți ia ușor comenzile de navigație, de trimitere mesaje și apelare, pot spune că este foarte util pentru cei care conduc mult, cat despre GPS, l-am folosit de vreo 3 ori până acum și nu a dat rateuri, iar pozitia a gasit o in câteva secunde. Eu unul până în momentul de fata sunt mulțumit de acest telefon, singurul inconvenient este că în reteaua Digi nu funcționează serviciile volte și vowifi, chiar daca telefonul e prezentat pe site-ul lor ca unul care suporta aceste servicii, având și în meniu posibilitățile de activare pentru volte și vowifi, dar momentat(sper) pe Digi nu funcționează.
Mulțumesc pentru răspuns. Mă aflu în căutarea unui telefon nou și Infinity Plus este unul dintre ele. Am folosit timp de patru ani un X1 Soul de care, cu excepția GPS-ului, am fost foarte mulțumit. De aceea am întrebat de GPS.
Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate