Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

problema probabilitati

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
jdavyd

jdavyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
Am nevoie de niste idei de rezolvare, daca stie cineva.

Attached Files



#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca stiam sa rezolv "asta", chiar si nevasta-mea era mai frumoasa ! ...

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Incearca sa-l accesezi pe Morgan Freeman, cred ca stie el pe cineva, care,....

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,150
  • Înscris: 15.05.2008
daca-mi traduci poate te pot ajuta

#5
jdavyd

jdavyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
E

 ceanu1980, on 28 ianuarie 2018 - 18:15, said:

daca-mi traduci poate te pot ajuta
E tradus deja :)) probabil nu am postat pe aria potrivita

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Hmmm..
E grea, nu mai stiu sa fac, stiam candva. Daca nu da altcineva un raspuns mai bun, incerc eu unul, din ce mi-aduc aminte. Functia de distributie e o convolutie, care in mod direct se calculeaza greu.
- trebuie sa gasesti functia generatoare a momentelor pentru variabilele aleatoare ale sumei. Expectation(e^tx)
- Calculezi momentele prin descompunerea functiei generatoare intr-un polinom.
- Produsum momentelor genereaza momentele distributiei convolutiei, e o teorema undeva, parca.
- Din momentele calculate, recompui distributia sumelor prin procedeul invers.

Daca distributiile sunt alese aiurea, calculele devin foarte laborioase, dar cred ca la tine sunt alese astfel incat calculele sa nu fie asa de complicate.
O abordare directa a problemei nu cred ca e posibila in cazul tau dar... ea se face prin calculul direct al functiei cumulative de distributie pentru 2 termeni, apoi pentru 3, si prin inductie pentru n.

Sper sa primesti un raspuns mai precis, eu am cam uitat cum se face si nu am exersat decat pentru a intocmi o algebra a operatiilor cu operanzi distribuiti normal sau Cauchy.

Edited by maccip, 28 January 2018 - 19:46.


#7
jdavyd

jdavyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014

 maccip, on 28 ianuarie 2018 - 19:45, said:

Hmmm..
E grea, nu mai stiu sa fac, stiam candva. Daca nu da altcineva un raspuns mai bun, incerc eu unul, din ce mi-aduc aminte. Functia de distributie e o convolutie, care in mod direct se calculeaza greu.
- trebuie sa gasesti functia generatoare a momentelor pentru variabilele aleatoare ale sumei. Expectation(e^tx)
- Calculezi momentele prin descompunerea functiei generatoare intr-un polinom.
- Produsum momentelor genereaza momentele distributiei convolutiei, e o teorema undeva, parca.
- Din momentele calculate, recompui distributia sumelor prin procedeul invers.

Daca distributiile sunt alese aiurea, calculele devin foarte laborioase, dar cred ca la tine sunt alese astfel incat calculele sa nu fie asa de complicate.
O abordare directa a problemei nu cred ca e posibila in cazul tau dar... ea se face prin calculul direct al functiei cumulative de distributie pentru 2 termeni, apoi pentru 3, si prin inductie pentru n.

Sper sa primesti un raspuns mai precis, eu am cam uitat cum se face si nu am exersat decat pentru a intocmi o algebra a operatiilor cu operanzi distribuiti normal sau Cauchy.
Nu am discutat ceva asemanator la curs..
Chiar nu stiu cum se rezolva

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Apucă-te de citit!

https://onlinecourse...stat414/node/74
http://www.stat.pitt.../intro_prob.pdf

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007

 jdavyd, on 29 ianuarie 2018 - 17:20, said:

Nu am discutat ceva asemanator la curs..
Chiar nu stiu cum se rezolva
Pai... eu ce sa zic? Eu nici macar nu am facut deloc, am invatat eu singur de pe internet. Am avut nevoie odata sa generez o algebra pentru variabile aleatoare, o clasa in C# si a trebuit sa ma pun la punct cu teoria. Deci nu am invatat la scoala, sistematic asa cum faceti voi pe la cursuri. Am invatat strict ce mi-a trebuit pentru a rezolva problema aia.
E posibil ca voi sa fi invatat si alte metode, sau poate ceva mai specific pe distributia exponentiala, vreo teorema pentru distributii fara memorie, ceva.
Eu nu am cunostinta de asa ceva, nu am fost pus in situatia ta niciodata.


Aniway, daca afli cum se face, posteaza si tu aici, chiar sunt curios.

Edited by maccip, 29 January 2018 - 20:19.


#10
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
Mai intai doua intrebari:
-Cine este W(lambda,theta) ?
-F este functia de disdtributie (cumulative distribution function) ?

Cel mai elegant, lucrurile astea le faceam cand eram student cu functia caracteristica (transformata Fourier a densitatii de probabilitate). Functia caracteristica a sumei unor VA independente este produsul functiilor caracteristice si dupa aceea te intorci cu transformata Fourier inversa.Da' trebe sa stii sa te misti cu talent prin integrale complexe (teorema reziduurilor).


Pe mine ma tintuieste la pat de ieri o gripa si nu sunt in stare sa fac nimic.

#11
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
pag. 293

#12
jdavyd

jdavyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014

 scaramouche, on 30 ianuarie 2018 - 13:02, said:

Mai intai doua intrebari:
-Cine este W(lambda,theta) ?
-F este functia de disdtributie (cumulative distribution function) ?

Cel mai elegant, lucrurile astea le faceam cand eram student cu functia caracteristica (transformata Fourier a densitatii de probabilitate). Functia caracteristica a sumei unor VA independente este produsul functiilor caracteristice si dupa aceea te intorci cu transformata Fourier inversa.Da' trebe sa stii sa te misti cu talent prin integrale complexe (teorema reziduurilor).


Pe mine ma tintuieste la pat de ieri o gripa si nu sunt in stare sa fac nimic.
N am facut fourier la facultate, are legatura cu convolutia ce zicea maccip ?

#13
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
1.Da, are legatura, transfotmata Fourier a convolutiei este produsul (inmultirea) transformatelor Fourier.
2.Nu mi-ai spus cine sunt F si W.

#14
jdavyd

jdavyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014

 scaramouche, on 31 ianuarie 2018 - 09:05, said:

1.Da, are legatura, transfotmata Fourier a convolutiei este produsul (inmultirea) transformatelor Fourier.
2.Nu mi-ai spus cine sunt F si W.
W e repartitia Weibull si F este o functie de repartitie oarecare

 maccip, on 28 ianuarie 2018 - 19:45, said:

Hmmm..
E grea, nu mai stiu sa fac, stiam candva. Daca nu da altcineva un raspuns mai bun, incerc eu unul, din ce mi-aduc aminte. Functia de distributie e o convolutie, care in mod direct se calculeaza greu.
- trebuie sa gasesti functia generatoare a momentelor pentru variabilele aleatoare ale sumei. Expectation(e^tx)
- Calculezi momentele prin descompunerea functiei generatoare intr-un polinom.
- Produsum momentelor genereaza momentele distributiei convolutiei, e o teorema undeva, parca.
- Din momentele calculate, recompui distributia sumelor prin procedeul invers.

Daca distributiile sunt alese aiurea, calculele devin foarte laborioase, dar cred ca la tine sunt alese astfel incat calculele sa nu fie asa de complicate.
O abordare directa a problemei nu cred ca e posibila in cazul tau dar... ea se face prin calculul direct al functiei cumulative de distributie pentru 2 termeni, apoi pentru 3, si prin inductie pentru n.

Sper sa primesti un raspuns mai precis, eu am cam uitat cum se face si nu am exersat decat pentru a intocmi o algebra a operatiilor cu operanzi distribuiti normal sau Cauchy.
Am vorbit cu laborantul si se face cu convolutia x1+x2+...xk .Si de fapt suma a n variabile aleatoare repartizate exponential reprezinta o variabila aleatoare repartizata gama.la ii se schimba putin ca daca derivez functia de repartitie densitatea este putin diferita...

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007

 jdavyd, on 30 ianuarie 2018 - 20:05, said:

N am facut fourier la facultate, are legatura cu convolutia ce zicea maccip ?
Are legatra si cu transformata Fourier. De fapt functia generatoare de momente este o transformata integrala asemanatoare cu Laplace. Exista legaturi stranse intre aceste transformate integrale, doar ca din pacate nu stapanesc chestiunea.
Si nici terminologia, eu le-am citit in engleza, nici macar nu stiu cum se traduc la noi.

Edited by maccip, 31 January 2018 - 21:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate