Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Tableta grafica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SymbaOpera

SymbaOpera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.03.2014
Pentru ce care au tablete grafice. Care este diferenta de level of pressure? Am inteles ca cu cat e mai mare cu atat poti sa ai o variatete de linii mai groase/subitri/luminoate/intunecate.

M-am gandit sa imi achizitionez de pe f64 aceasta tableta.

http://www.f64.ro/wa...rafica-alb.html
SAU
http://www.f64.ro/wa...rafica-alb.html

Mai multa lume mi-a spus sa cumpar de aici pentru ca ei cu asta se ocup si sa nu imi cumpar de la PCgarage.
Sfaturi?

Edited by Ciubex, 31 January 2018 - 08:21.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSymbaOpera, on 28 ianuarie 2018 - 16:17, said:

Mai multa lume mi-a spus sa cumpar de aici pentru ca ei cu asta se ocup si sa nu imi cumpar de la PCgarage.
Toate magazinele se ocupa cu bisnita, sa-ti intre bine in cap.
Cumpara de unde vrei.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
din umilele mele cunostinte stiam ca senzorul de presiune s-ar afla in "pix", tableta fiind (constructiv vorbind) doar pentru a citi pozitia pixului pe ea.

la primul link .. Pagina nu a fost gasita

Edited by r_murphy, 28 January 2018 - 16:43.


#4
SymbaOpera

SymbaOpera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.03.2014

View Postr_murphy, on 28 ianuarie 2018 - 16:36, said:

din umilele mele cunostinte stiam ca senzorul de presiune s-ar afla in "pix", tableta fiind (constructiv vorbind) doar pentru a citi pozitia pixului pe ea.

la primul link .. Pagina nu a fost gasita

http://www.f64.ro/wa...a-albastru.html Aceasta. Am modificat

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
Interfata USB
• 4 butoane ExpressKey
Pen sensibil la presiune
• Software ArtRage Lite

ce ziceam ..

#6
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nivelele de presiune la pixurile wacom te ajuta daca vrei sa desenezi detali delicate, cu linii fine. Sau mai bine zis, iti variaza grosimea liniei in functie de presiunea cu care "impungi" suprafata tabletei grafice. Am folosit si Cintiq si Intuos, si destul de recent Bamboo, pot spune ca nu este mare diferenta intre modele. Cintiq e un ecran, Intuos nu are ecran, si bamboo e intr-o alta liga. Daca esti noob spre newbie, Intuos. Newbie spre medium, Intuos sau Bamboo (daca vrei sa folosesti cu telefon sau tableta), si daca te duci spre profesionist, deja Cintiq, MobileStudio sau ramai la Intuos, cele cu 8192 nivele de presiune.

Edited by Al3xandru35, 28 January 2018 - 17:53.


#7
SymbaOpera

SymbaOpera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.03.2014
Si care e diferenta intre a avea multi-touching si fara? Ce tableta imi recomendai intre 300-450 lei ????

#8
SymbaOpera

SymbaOpera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.03.2014
up

#9
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Cumpara cel mai ieftin Wacom. Orice altceva e opierdere de timp si de nervi. Da, sunt mai scumpe, insa o tableta wacom te poate tine 1p ani fara probleme. Am avut Genius, am avut Trust, am avut Aiptek si niciuna nu se compara cu Wacom, chiar si cel mai mic model. Touchxul te ajuta sa dai zoom in aplicatia in care o folosesti, dar nu e vreo necesitate, te descurci la fel de bine si fara.

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011

View PostSymbaOpera, on 30 ianuarie 2018 - 13:36, said:

Si care e diferenta intre a avea multi-touching si fara? Ce tableta imi recomendai intre 300-450 lei ????

Domnule draga.. eu ti-as recomanda Intuos Pro S pe care il detin si eu. Si nu..nu costa o avere ba chiar e la un pret avantajos, am vazut si pe olx sigilata. E totusi o investitie pe termen mai lung si eu zic ca merita.

#11
jiuling

jiuling

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2019

View PostSymbaOpera, on 28 ianuarie 2018 - 16:17, said:

Pentru ce care au tablete grafice. Care este diferenta de level of pressure? Am inteles ca cu cat e mai mare cu atat poti sa ai o variatete de linii mai groase/subitri/luminoate/intunecate.

M-am gandit sa imi achizitionez de pe f64 aceasta tableta.

http://www.f64.ro/wa...rafica-alb.html
SAU
http://www.f64.ro/wa...rafica-alb.html

Mai multa lume mi-a spus sa cumpar de aici pentru ca ei cu asta se ocup si sa nu imi cumpar de la PCgarage.
Sfaturi?
Am trecut de la mouse la tableta grafica. Se lucreaza foarte bine si usor, Eu am o  XP-Pen Deco 03 Wireless  Graphic Tablet si sint foarte multmit de performantele ei .  spre deosebire de Wacom Intuos Draw CTL-490  , ai 6 Express keys, care sunt foarte folositoare, si 8192 nivele de presiune....cam tot ce iti trebuie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate