Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Scaderea nivelului de trai in Europa (occidentala) in ultimii 30 de ani

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

Poll: Nivelul de trai in Europa (43 member(s) have cast votes)

A scazut sau nu nivelul de trai in Europa Occidentala in ultimii 30 de ani?

  1. Da (19 votes [44.19%] - View)

    Percentage of vote: 44.19%

  2. Nu (24 votes [55.81%] - View)

    Percentage of vote: 55.81%

Vote Guests cannot vote

#37
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostTsunnnami, on 28 ianuarie 2018 - 17:32, said:

Stateai tu asa uitandu-te la Dragnea si ai costatat ca luxemburghezul o duce mai prost.
Pe cel de la care ai copiat prostia asta nu-l prea duce capul.
traiesti in capitalism, ca refugiat economic ! ... d'aia habar nu ai ce inseamna acesta ! ... :)

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttiti_greucean, on 28 ianuarie 2018 - 18:32, said:

Sunt deja afara.

ia un constipant

View Postrealduc, on 28 ianuarie 2018 - 22:24, said:

traiesti in capitalism, ca refugiat economic ! ... d'aia habar nu ai ce inseamna acesta ! ... Posted Image

Nu, traiesc UNDE VREAU ca om fericit
Inteleg cum merge treaba, ma adaptez

Cam asta e

#39
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postrosix, on 28 ianuarie 2018 - 16:21, said:



Nu castiga nici drk, in afara de IT-sti, peste 1000 de euro net, stai calm... Se moare de foame cu gratie in multinationale.

Baga si farma. Nici in banci nu au scazut salariile, doar au dat afara.

#40
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Bag o bere si incep:Toate tarile vest au avut colonii.Mici,mari.Astia de la mijloc europa au avut aproape de ei-Austria si vasalii.De la est oricat sa-r rahati putin daca nu era ivan groaznic,Ekaterina mergea si acum pe Volga da putin ,sus jos si oleaca.Daca si un rahatel{ca suprafata} de tara cat 4 judete a dominat Congo-ul.  SI MAI E UNA: mai bag o berePosted Image ,In sec.xx vestu dupa razboi era rupt.RAU.a venit americanu cu Marshall si sau ridicat.IN ANII AIA TOT CE TINE DE BUNASTAREA UNEI FAMILII AU FOST ACCESIBILE ,raportat munca salar.De la fieru de calcat la gazon in fata casei.Anii 5,6,70.De la cresteri de peste 7% vin anii decadenti-8,90.Dupa ce mai bag o berePosted Image  continui:A venit primavera est-Europa! Bingo.Si polonu,romanu si restu vor fier de calcat si gazon.CRESTERI NE-SUSTENABILE.Da apare factorul China care da la gioale in stil mare.Aia din vest au pus la beci ceva cascaval,astia din est ciuciu.SI PESTE 10 ANI TOTI AVEM GAZON DA PLATIM RATE LA BANCA.Acuma depinde cum vad viitorul astia din est.In ce investesc.Posted Image .    Proaste bere,erau mici

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMikeSpike, on 29 ianuarie 2018 - 01:12, said:

PESTE 10 ANI TOTI AVEM GAZON DA PLATIM RATE LA BANCA.

Omu nedisciplinat si fara materie cenusie, asa face.
Cumpara si plateste dublu fiecare obiect de-l cumpara.
Gasesti garla si aici pe site gasesti si-n America tantalai de-si cumpara ceea ce nu-si permit, apoi mananca prost so se plang ca-s sclavi.
Sunt prosti, nu sclavi.

#42
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
am 17 ani de "scoala" , da ?
desi am imbatranit incercand sa-mi raspund la intrebarea "ma ajuta la supravietuire ?"
nu am gasit un raspuns "cat-de-cat" !
societatea ne pregateste de mici sa fim consumatori fideli ! ... chiar si la boli ! ... :)

Edited by realduc, 29 January 2018 - 06:41.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrealduc, on 29 ianuarie 2018 - 06:40, said:

am 17 ani de "scoala" , da ?
desi am imbatranit incercand sa-mi raspund la intrebarea "ma ajuta la supravietuire ?"
nu am gasit un raspuns "cat-de-cat" !
societatea ne pregateste de mici sa fim consumatori fideli ! ... chiar si la boli ! ... Posted Image

Disciplina nu tine de scoala
Supra vietuire?
Aia e in jungla.
In lumea de azi SE POATE TRAI FARA CREDITE
Mai fa inca 10 ani de scoala, :lol:
Sau vrei sa spui ca te prosteste scoala? Te convinge scoala sa faci credite?
:lol:
gimmie a break

#44
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
desi sunt geolog de meserie, lucrez ca tehnician ! ...
in cei 35 de ani de munca, oricat m-am straduit, nu am putut aduna bani sa-mi cumpar o casa din munca ! ...
asadar, ca orice "diciplinat" (cum zici tu) mi-am facut o ipoteca de 156.000 EUR ! ...
dupa 8 ani am facut una de 48.000 EUR ! ...
dupa clasificarea ta sunt un tampit fara educatie, nu ?

Edited by realduc, 29 January 2018 - 07:11.


#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrealduc, on 29 ianuarie 2018 - 07:08, said:

desi sunt geolog de meserie, acum lucrez ca tehnician ! ...
oricat m-am straduit nu am putut aduna bani sa-mi cumpar o casa din munca ! ...
asadar, ca orice "diciplinat" (cum zici tu) mi-am facut o ipoteca de 156.000 EUR ! ...
dupa 8 ani am facut alta de 48.000 EUR ! ...
dupa clasificarea ta sunt un tampit fara educatie, nu ?

Aia e cu totul altceva.
Casa nu se pune, casa e altceva.

Casa o cumperi tot din munca, dar acolo n-ai cum altfel.
Adica ai, stai cu chirie, dar banii de chirie ii pierzi
Atunci, ca om disciplinat iei creionul si faci un calcul la cat sa te intinzi cu creditul
Televizorul, calculatorul, BMW-ul, concediul in Aruba, telefonul, motocicleta, alea pot sa astepte, alea intra la confort.
Confortul se traieste daca il meriti, altfel, inrt-adevar, devi sclavul banului si le platesti cu cel putin 50% mai mult daca nu ai rabdare sa le cumperi la timpul potrivit

#46
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrealduc, on 29 ianuarie 2018 - 07:08, said:

desi sunt geolog de meserie, lucrez ca tehnician ! ...
in cei 35 de ani de munca, oricat m-am straduit, nu am putut aduna bani sa-mi cumpar o casa din munca ! ...
.........
Greu de crezut dar nu imposibil , daca ai pretentii absurde !

#47
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Tsunnami,vrei sa crezi ca desi incasez in cont salarul de peste 1 an juma,astia de la Halifax nu-mi acorda nici macar 1 pounds loan.Credit score e bun.Lunar platesc 2 utilitati din cont.Tot ce am cumparat a fost cu banu jos.pfhui!Cica tre sa cumpar macar un telefon in rate si dupa sant oki.Posted Image

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMikeSpike, on 29 ianuarie 2018 - 07:37, said:

Tsunnami,vrei sa crezi ca desi incasez in cont salarul de peste 1 an juma,astia de la Halifax nu-mi acorda nici macar 1 pounds loan.Credit score e bun.Lunar platesc 2 utilitati din cont.Tot ce am cumparat a fost cu banu jos.pfhui!Cica tre sa cumpar macar un telefon in rate si dupa sant oki.Posted Image

Credit carduri nu ai?
Pentru cumparaturi curente, pentru hoteluri, zboruri...
Asa a fost si la mine cand am venit in America, pana i-am amenintat ca daca nu-mi da carduri de credit imi iau banu si plec la alta banca.
Atunci am pus mana pe un credit card cu $1,500 limita, dar asta se intampla dupa nici o luna de America
Apoi, dupa 2 luni am luat alt credit card la alta banca, dupa o luna Amexul
Acum cred ca am vreo 7-8.
Doar 4 folosesc curent, restul stau inchise in seif.
Toate cumparaturile le fac pe credit card.
Cand am fost sa iau imprumut la banca pentru casa (dupa 2 ani), nu au fost probleme.

Edited by Tsunnnami, 29 January 2018 - 07:52.


#49
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Cred ca trbuie sa aplic si eu sistemul cu amenintarea ca-mi iau jucariile si plec.

#50
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Sistemul economic occidental şi american sunt în aşa fel structurate încât nu pot supravieţui fără credit. Datoriile creează cerere şi stimulează producţia şi munca, de aceea în perioade de recesiune se pierd slujbele. Din păcate creşterea creditului este exponenţială şi cândva bula se va sparge, unii spun că s-ar putea chiar anul acesta.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihaicozac, on 29 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Sistemul economic occidental şi american sunt în aşa fel structurate încât nu pot supravieţui fără credit.

Si ce e gresit in asta?
E un sitem grozav.

#52
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
La prima vedere da, însă are 2 mari lacune: presupune o creştere infinită într-un sistem cu resurse finite şi în timp face pe cei săraci mai săraci şi pe cei bogaţi şi mai bogaţi. În State în 2017 1% din populaţie a acumulat 90% din creşterea bogăţiei.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihaicozac, on 29 ianuarie 2018 - 14:12, said:

La prima vedere da, însă are 2 mari lacune: presupune o creştere infinită într-un sistem cu resurse finite şi în timp face pe cei săraci mai săraci şi pe cei bogaţi şi mai bogaţi. În State în 2017 1% din populaţie a acumulat 90% din creşterea bogăţiei.

Si?
pe cei care nu-i duce bibilica, pot sa moara.
Important e ca cei disciplinati fac societatea sa mearga mai departe.

Inteleg sa iei credit pentru afaceri si investitii, iar nu pentru cheltuieli.
Doar prostii se imprumuta sa cheltuie.

View PostMikeSpike, on 29 ianuarie 2018 - 08:07, said:

Cred ca trbuie sa aplic si eu sistemul cu amenintarea ca-mi iau jucariile si plec.

Eu aveam ceva bani si, asa ca a mers cu amenintarea
Le-am zis...
"Am altii care au incredere in mine, iar voi in care eu am avut incredere sa-mi tin banii ma goniti? Pai de ce-as mai tine banii la voi?
Am credit history in Canada de peste 15 ani, in Germania de peste 5 ani, in Romania de 4 ani...
Vroiam sa va propun sa renunt la $1,500 sa ii blochez la voi si sa iau un credit card cu limita la $1,500, dar NU VREAU s-o fac cu toate ca mi-as permite!
De ce sa imi blochez banii cand sunt sigur c-as gasi bani la altii, asta cu costul unui cont si posibil a unui imprumut de casa, cost pentru voi.
Voi decideti, va las 3 zile!"

M-a pus in "hold" sa discute cu managerul si mi-au aprobat $2,000 limita la 2 carduri

#54
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmihaicozac, on 29 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Sistemul economic occidental şi american sunt în aşa fel structurate încât nu pot supravieţui fără credit.

Pe naiba. Am trait nu stiu citi ani fara credit si puteam si mai mult, doar ca nu are sens. Lipsa creditului nu e un scop, ci maximizarea valorii, fericirii etc. Poti trai modest fara credit in vest chiar daca nu esti nascut acolo, dar poti trai mult mai bine cu credite. Si de asemenea, poti trai foarte prost cu credite daca nu stii ce e e cu tine.

Creditul nu e nici o smecherie, e numai mutatul uneor venituri viitoare in prezent.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate