Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Recomandare bicicleta om cu greutate

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Doresc o bicicleta pentru o persoana cam la 130-132 kg! Cu haine, incaltaminte si un mic bagaj sa zicem aproximativ 140 kg. Deci o bicicleta care sa reziste la aceasta greutate. Precizari:
-Bicicleta nu se cumpara pentru slabit. Deci nu vreau raspunsuri gen, nu slabesti cu bicicleta, du-te la sala, etc. Pentru slabit urmez alte cure alimentare (dar asta e alta poveste)!
Bicicleta se va lua pentru deplasari in mare parte pe asfalt, deci cred ca trebuie sa fie ceva de oras. Tinand cont ca asfaltul prezinta gauri ... sa aiba si ceva aptitudini de off road!
Prefer o bicicleta cu aparatori roti, si portbagaj ( sa pot pune eventual un mic bagaj).
Nu ma incanta bicicletele gen MTB, prefer o bicicleta normala... mai ales ca nu mai am 20 de ani ci peste 40 de ani (44).
Buget ... cam pana la 3000 de lei.
Am fost la Decathlon, mi-au spus ca bicicletele lor rezista pana la 120 kg. Am fost la o reprezentanta DHS ... cam acelasi lucru mi-au spus.
Prefer o bicicleta serioasa care sa reziste la greutate, si sa nu ma trezesc ca se rupe sub mine. Am facut o tentativa si am luat anul trecut un DHS de pe Emag (link: https://www.emag.ro/...5/pd/D3324NBBM/ ) a rezistat din martie 2017 pana in octombrie 2017, cand si-a dat duhul! Bani aruncati in vant! Deci vreau ceva serios, care sa reziste la greutate.
Astept propuneri si multumesc anticipat.

Edited by XL700VA, 28 January 2018 - 13:58.


#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostXL700VA, on 28 ianuarie 2018 - 13:57, said:

Nu ma incanta bicicletele gen MTB, prefer o bicicleta normala...
Din păcate, astea sunt făcute să reziste și rezistă la personaje peste chintal. Am avut aceeași dilemă (deși sunt ceva mai ușor) și până la urmă MTB a fost soluția.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,753
  • Înscris: 03.02.2007
10 kile, dacă ai ambiție le dai jos în mai puțin de o lună. Te duci pe urmă și îți iei bicicletă. Și așa e iarnă acum, ai timp până la primăvară.

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Si totusi, cineva la 44 de ani nu arata cam ciudat pe MTB? Acelea sunt pentru copii-tineri pana in 35 de ani. Zic si eu, nu dau cu piatra.
Plus ca nu au aparatori de roti, deci stropesc cand treci prin balti ... ceea ce iar nu imi place. Pana la urma o sa modific un MTB ...

View PostDigix, on 28 ianuarie 2018 - 14:12, said:

10 kile, dacă ai ambiție le dai jos în mai puțin de o lună. Te duci pe urmă și îți iei bicicletă. Și așa e iarnă acum, ai timp până la primăvară.
Am spus ca nu o iau pentru slabit. Pentru slabit am alte metode medicale pe care le urmez ... dar care nu dau chiar 10 kg pe luna! Dar asta e alta poveste, sa revenim la biciclete.

#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
una ruseaca,veche,am avut una cu spite duble,tinea 200 kile pe ea

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
am o bicla cu un cadru foarte rigid pe care o dau cu 2600 negociabil.
bicla este foarte putin folosita si forma geometrica a cadrului o face extrem de rezistenta.

da-mi de veste daca esti interesat ...nu uita ca sunt din Bucuresti.

Insa o poti vedea intr-un video call pe SkyPE sau WhatsUp
este 29'' Coratec SuperBow FUN

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,753
  • Înscris: 03.02.2007

View PostXL700VA, on 28 ianuarie 2018 - 14:14, said:

Si totusi, cineva la 44 de ani nu arata cam ciudat pe MTB? Acelea sunt pentru copii-tineri pana in 35 de ani. Zic si eu, nu dau cu piatra.
Hai măi? Eu am 50, merg cu MTB pe distanțe destul de lungi 50-200 km. M-am apucat acum un an și ceva de biciclit. Nu am avut nici măcar în copilărie bicicletă. Greutatea mea se învârte între 72 și 80 kg. Nu mi-e rușine să merg cu ea, ies și în trafic.

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostXL700VA, on 28 ianuarie 2018 - 14:14, said:

Si totusi, cineva la 44 de ani nu arata cam ciudat pe MTB? Acelea sunt pentru copii-tineri pana in 35 de ani. Zic si eu, nu dau cu piatra.
Nu văd de ce ai arăta ciudat. Nu cred că sunt doar pentru copii.

Ia un MTB de calitate, că se pot rupe şi alea dacă sunt prost făcute.

O altă variantă ar fi un fatbike.
https://www.emag.ro/...5/pd/DKY10NBBM/
https://www.emag.ro/...5/pd/DJ0NKDBBM/
https://rovelo.ro/fa...fat-bike-26-671

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Pegas-ul iese din discutie ... 120 Kg ... prea putin. La celelalte nu am vazut sa scrie nicaeri cat suporta.

#10
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 18.11.2005
Eu pot sa iti recomand o bicicleta pe care o gasesti si in Romania.....aici Te duce cu usurinta si e foarte rezistenta https://www.trekbike...colorCode=black.....te incadrezi si in buget.

Edited by talex007, 28 January 2018 - 15:14.


#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
https://www.marosbik...dt-28-2016.html
https://www.marosbik...y-red-2018.html

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostXL700VA, on 28 ianuarie 2018 - 14:14, said:

Si totusi, cineva la 44 de ani nu arata cam ciudat pe MTB? Acelea sunt pentru copii-tineri pana in 35 de ani..


LOL

Chiar te intereseaza cum se uita altii la tine daca bicicleta e buna si tine?

Daca singura bibicleta din lume care s-ar plia pe nevoile tale ar fi roz, nu o iei din cauza culorii?

#Romania


Ps. Mtb nu e doar pentru tineri. Cum nici smartphoneurile nu sunt doar pentru tineri. E pentru cine are nevoie.

#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
iti trebe o roata de spate adevarata ! ... doar atat ! ...
bafta

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Posttalex007, on 28 ianuarie 2018 - 15:12, said:

Eu pot sa iti recomand o bicicleta pe care o gasesti si in Romania.....aici Te duce cu usurinta si e foarte rezistenta https://www.trekbike...colorCode=black.....te incadrezi si in buget.
O varianta ok. Multumesc.

View Postneur0, on 28 ianuarie 2018 - 15:27, said:

La nici una din bicicletele date de tine, nu scrie greutatea maxima. Si Cube ala arata excelent (mai ales ala verde din site-ul producatorului). Cum pot afla cat "duce"?

Edited by XL700VA, 28 January 2018 - 15:55.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsebastiansebi, on 28 ianuarie 2018 - 14:16, said:

una ruseaca,veche,am avut una cu spite duble,tinea 200 kile pe ea

Alea comuniste, Ucraina, Tohan, etc. cred ca tin si un cal.

#16
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Si eu am 130/135kg / 32ani si pot sa iti spun ca tot secretul sta in roata din spate. Asta dupa ce am facut destule praf.
Bugetul iti permite o bicicleta decenta la care sa ii pui o roata construita special pt noi.

Cat despre mountain bike, trage un ochi si la 29'er (NU atata deloc ridicol in cazul meu 1.87m)
Exact precum recondarea lui talex007.

Edited by elbjorn, 28 January 2018 - 16:04.


#17
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
o bicicleta decenta la care sa ii pui o roata construita special pt noi.
Poti da mai multe detalii?

#18
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostXL700VA, on 28 ianuarie 2018 - 14:14, said:

Si totusi, cineva la 44 de ani nu arata cam ciudat pe MTB? Acelea sunt pentru copii-tineri pana in 35 de ani. Zic si eu, nu dau cu piatra.
Plus ca nu au aparatori de roti, deci stropesc cand treci prin balti ... ceea ce iar nu imi place. Pana la urma o sa modific un MTB ...
Eu am 52 și știi cât de mult îmi pasă de părerile altora despre cum îmi stă pe biclă? Wtf, mi-au cumpărat-o ei? Posted Image Și-apoi ar vrea ei... "a  f..cking  C*a*n*n*o*n*d*a*l*e"! Posted Image (Am pus asterix, fiindcă dobitocul ăsta de forum rescrie numele în canondale).
La o adică, îi poți pune și apărători, sunt unele care chiar se pupă cu MTB, deși el e frumos așa cum e.

Attached Files


Edited by ursamajor, 28 January 2018 - 16:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate