Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Probleme cu gandacii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Rontaie, rontaie atunci, daca iti plac gandacii!

#20
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAldulescu, on 28 ianuarie 2018 - 12:50, said:

Rontaie, rontaie atunci, daca iti plac gandacii!

dar tu crezi ca el sta singur?? vise :))...

#21
soreen2_0

soreen2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.03.2012
Insecticid Max Force IC gel, 20g, te costa cam 90 ron cu transport cu tot. L-am folosit in urma cu 4 ani cand se umpluse blocul cu gandaci. In doua saptamani au disparut cu totii. Gandacii ce consuma gelul devin otravitori pentru ceilalti (cei vii ii mananca pe cei morti), asa ca e suficient sa respecti instructiunile de aplicare si o sa scapi de ei.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Paianjeni, cat mai multi paianjeni.

Sau daca preferi denumirea stiintifica, arahnide.

Edited by loock, 28 January 2018 - 13:19.


#23
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Era o otrava numita Regent. Intreaba de otravuri pe baza de fipronil.

#24
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Regent/Regesc fiole recomand si eu, gasesti in farmaciile fitosanitare.

#25
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
In urma cu vreo 3 ani, disperasem, m-am trezit cu casa invadata (incet-incet) de gandaci. Am incercat: Raid, Regent/ Regesc, toate draciile de fiole si insecticide, dispareau o zi-doua, dupa care reapareau. Cand pierdusem orice speranta, tatal meu mi-a spus de un articol din ziarul local, in care se spunea cum scapase spitalul regional de gandaci.

So: 1 galbenus de ou fiert 3 ore (da, da, 3 ore :D ) + 1 cartof fiert si facut piure+ 1/2 punga de acid boric, de la farmaciile care au laborator. Se formeaza ( purtand manusi) un fel de chiftele/ gogosele, care se plaseaza in locurile pe unde patrund nemernicii: in masca de la bucatarie/ baie, pe la tevi, in fine, pe unde au traseul. Pe bucati de staniol sau capace de borcane. Ele se pietrifica in timp, devin usoare ca spuma de mare.
Eram sceptica, pe urma ma asteptam sa gasesc morti, sa ii adun cu farasul. Nope. Procesul de disparitie a durat cam o luna, practic ei fug, nu mor pe loc. Si duc cu ei otrava/ semnalul ca trebuie sa se care :)).

Nu au mai aparut in veci, e drept ca, preventiv, mai tin gogosele din alea ( chiar reinnoite la 4 luni), de frica sa nu reapara, pt ca, din pacate, sunt in bloc.

#26
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
In urma cu mai multi ani, m-am confruntat cu o invazie de gandaci de bucatarie in apartament.
Cineva mi-a recomandat capcane pt gandaci Raid. Erau niste chestii rotunde cu orificii de acces pt gandaci.
Am cumparat mai multe si am pus prin toata casa. Incet dar sigur si-au facut treaba.
Ii gaseam morti cu rotile in sus in apropierea capcanelor.
Am dat cautare acum pe net si vad ca se mai gasesc dar au alta forma. Nu sunt scumpe.
La review-ri spun unii ca sunt bune, altii ca nu. Pe mine m-au ajutat.
Nu stiu intr-un camin plin cum ar putea ajuta!

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandreihrimiu19, on 28 ianuarie 2018 - 11:33, said:

Buna ziua.
Locuiesc la camin de 3 luni si avem o problema mare cu gandacii.

In primul rand curatenie maxima, fara alimente sau firimituri care sa zaca pana le ia drku prin dulapuri, apoi astupat gauri, pe langa tevi, pardoseala, usa, baie, etc.
Dupa toate aceste masuri trebuie cautat un praf pentru furnici si gandaci, care trebuie presarat prin toate zonele de circulatie a gandacilor, eventual amplasat si capcane din plastic sau cu lipici...
https://www.verdon.r...t-b-100-gr.html

Insecticidul sub forma de pulbere are avantajul ca sta mai mult timp activ in zonele de circulatie a gandacilor spre deosebire de spray care, dupa 2 zile, isi pierde total efectul.

Edited by rosix, 28 January 2018 - 16:27.


#28
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
confirm reteta lui cris_nov_77, cu mentiunea ca 1/2 punga de acid boric inseamna 1 lingura.

#29
Anushk90

Anushk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.01.2009
Eu cand m-am mutat prima data in chirie, apartamentul fusese spoit asa de o prima vedere acceptabila. Omul avusese gandaci la nivel profesionist, dar zugraveala recenta ii ascunsese un pic si facea casa sa para curata. Pana cand am inceput sa ii gasim... E o chestie pe care nu vreau sa mi-o amintesc si sa o descriu. Erau peste tot, in cuptor, masina de spalat, frigider... iti venea sa plangi.

Am luat K300 de la Sano, consumat vreo 2-3 butelci intr-un apartament de 2 camere, inchise toate geamurile bine si plecat doua zile de acasa.

La intoarcere curatenie generala si K300 pe la colturi. Doi ani cat am stat acolo nu am mai avut gandaci, desi in bloc erau.

#30
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Un prieten care sta la camin foloseste niste capcane de carton, gandacii intra in ea atrasi de mancare sau ce pune el acolo si raman prinsi intr-un clei foarte lipicios Posted Image Cand am vazut cati gandaci erau prinsi intr-o dracie d-aia am ramas Posted Image

#31
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
http://www.pestcontr...rce-ic-gel.html

#32
andreihrimiu19

andreihrimiu19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.02.2017

View Postjericho, on 29 ianuarie 2018 - 13:31, said:

Deci. Pt cine are probleme cu gandacii recomand bayer max force gel IC. Am cumparat acum doua zile la recomandarea unui prieten. Am dat cu gel prin locurile unde ii vedeam des, un gel alb cu dimensiune de 3mm, iar dupa o singura zi am gasit multi morti. Daca se poate se lasa cei morti si infectati pt a fi mancati de ai lor si mor si ceilalti sub efect de domnino. Acum nu mai am nici un gandac viu in camera desi colegii de palier au.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate