Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Probleme cu gandacii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
andreihrimiu19

andreihrimiu19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.02.2017
Buna ziua.

Locuiesc la camin de 3 luni si avem o problema mare cu gandacii. Desi facem curatenie constant fiind multe camere si colegi care au probleme cu aruncatul mancarii sau cu mizeria gandacii vin si la noi. Am cumparat silicon si am dat in locurile de la usa, la geam etc dar ei tot revin. Am folosit si raid dar mor doar daca dau direct pe ei. Nu stiu ce sa mai cumpar. Ma gandeam la aparate cu ultrasunete dar nu stiu ce efect au. Ce imi puteti recomanda pt ca m-am saturat de ei?

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mission impossible:))

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
De la vreo farmacie fitosanitara sau veterinara cumperi o fiola de K-Othrine http://www.veterinar...K-Othrine-SC-25
O dizolvi intr-un sticla cu pulverizator si dai cu temeinicie la imbinarea podelei cu peretii, de-a lungul lor, precum si pe conturul usilor si geamurilor.

Citeste (si respecta!) si ce ti-am pus in anexa.

Edited by Taxon, 28 January 2018 - 11:44.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Taxon, on 28 ianuarie 2018 - 11:42, said:

De la vreo farmacie fitosanitara sau veterinara cumperi o fiola de K-Othrine http://www.veterinar...K-Othrine-SC-25
O dizolvi intr-un sticla cu pulverizator si dai cu temeinicie la imbinarea podelei cu peretii, de-a lungul lor, precum si pe conturul usilor si geamurilor.

CIteste si ce ti-am pus in anexa.

nu e doar camera lor, probabil tot caminul e asa..din pacate nu ai cum sa scapi de ei:|...si la noi au venit cu deratizarea..nu mor :|

#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
daca nu faceti dezinsectie in tot caminul nu scapi de ei.ceva eficient este k-otrine dar sa se dea corect si in fiecare camera

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca nu reusesti sa scapi de ei prin alte metode, ii prinzi faci instructie cu ei si ii trimiti sa cucereasca alte teritorii.... important este, sa nu se intoarca cu prizonierii tot la tine...Posted Image

Edited by baribalu, 28 January 2018 - 11:51.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Faci sesizare la proprietarul caminului.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Ce imi puteti recomanda pt ca m-am saturat de ei?"
Schimba meniul pe vegetale.
ON Fara o dezinsectie eficienta a intregii cladiri, nici-o sansa sa scapati de ei sau de urmasii lor.

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Trebuie sa etanseizezi complet camera, pot fi niste crapaturi foarte mici pe unde ei se pot strecura, de pilda pe langa tevile de apa sau calorifer, chiar daca ti se pare ca nu ar putea avea loc pe langa ele pentru ca e spatiul prea mic, tot pot veni pe acolo niste gandaci marunti care apoi vor creste la tine in camera.

#10
ady4x4

ady4x4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 30.01.2009
Cea mai eficienta metoda este acidul boric praf

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu ai cum sa scapi de ei..caminele sunt mizerabile, studentii nu arunca gunoiul (il strang:)), unii il arunca pe geam, rar  ii vezi facand curatenie:|..da-ti o fuga prin camine in weekend (femeia de servici  e libera)..focar de infectie

daca ai ghinion sa nimeresti o camera langa toalete, op, nici cu dezinsectia nu scapi de ei

PS. eu am stat intr-un camin decent..in regie, e jale:))

Edited by jimi91, 28 January 2018 - 12:30.


#12
andreihrimiu19

andreihrimiu19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.02.2017

 jimi91, on 28 ianuarie 2018 - 12:20, said:

nu ai cum sa scapi de ei..caminele sunt mizerabile, studentii nu arunca gunoiul (il strang:)), unii il arunca pe geam, rar  ii vezi facand curatenie:|..da-ti o fuga prin camine in weekend (femeia de servici  e libera)..focar de infectie
daca ai ghinion sa nimeresti o camera langa toalete, op, nici cu dezinsectia nu scapi de ei
PS. eu am stat intr-un camin decent..in regie, e jale:))
Eu sunt student in Iasi si pana anul trecut nu au fost probleme cu ei dar anul acesta au aparut in toate caminele nu doar in cel care stau eu.


Voi incerca totusi cu K-OTHRINE si cu acidul boric. Sper sa aibe efect. Au facut deratizare si dezinsectie la inceput de an dar daca ceilalati colegi stau in mizerie e nula. Problema e ca pana acum 3 ani (cand am locuit ultima data in camin) si pana in 2017, desi erau la fel studentii nu erau gandaci. Acum nu stiu de ce au aparut. Multumesc pt raspunsuri

Edited by andreihrimiu19, 28 January 2018 - 12:37.


#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

 andreihrimiu19, on 28 ianuarie 2018 - 11:33, said:

Ce imi puteti recomanda pt ca m-am saturat de ei?

Ai încercat totul, alte soluții nu mai există. Dacă ar exista și alte soluții, ai ști. Dar tu le-ai încercat pe toate.
Dacă trăiești pe planeta Terra, trebuie să te obișnuiești cu asta!

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Aldulescu, on 28 ianuarie 2018 - 12:05, said:

Trebuie sa etanseizezi complet camera, pot fi niste crapaturi foarte mici pe unde ei se pot strecura, de pilda pe langa tevile de apa sau calorifer, chiar daca ti se pare ca nu ar putea avea loc pe langa ele pentru ca e spatiul prea mic, tot pot veni pe acolo niste gandaci marunti care apoi vor creste la tine in camera.
Poti sa etansezi ce vrei, cat vrei, ouale depusedeja, tot vor scoate gandaci proaspeti. Si gustosi.

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 andreihrimiu19, on 28 ianuarie 2018 - 12:31, said:

Voi incerca totusi cu K-OTHRINE si cu acidul boric. Sper sa aibe efect. Au facut deratizare si dezinsectie la inceput de an dar daca ceilalati colegi stau in mizerie e nula. Problema e ca pana acum 3 ani (cand am locuit ultima data in camin) si pana in 2017, desi erau la fel studentii nu erau gandaci. Acum nu stiu de ce au aparut. Multumesc pt raspunsuri

la noi in camera erau sub parchet.. am dat cu tot felul de solutii (bineinteles, care erau la indemana, a functionat o perioada, dar au revenit)...

Camerele erau aspectoase, parchet, covor, birou, masa etc...si am avut noroc de baieti cuminti  , cat de cat simtiti...dar alti studenti de pe palier, efectiv ghena de gunoi

#16
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 myshyk, on 28 ianuarie 2018 - 12:38, said:

Poti sa etansezi ce vrei, cat vrei, ouale depusedeja, tot vor scoate gandaci proaspeti. Si gustosi.
Pai dupa ce etanseizezi cureti totul, speli, dai cu clor sa nu ramana picior de gandac si oua.
Foarte important e sa nu lasi nicio firimitura de mancare in camera ca altfel au cu ce se hrani, pot trai chiar si lingand peretii pe care au condensat aburii de mancare sau de ulei folosit la gatit.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Povesti! Vise! Si doar cu gandaci.
Ai intalnit vreodata student sa nu rontaie ceva in pat, in timp ce "studiaza"?

Edited by myshyk, 28 January 2018 - 12:44.


#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 myshyk, on 28 ianuarie 2018 - 12:43, said:

Povesti! Vise! Si doar cu gandaci.
Ai intalnit vreodata student sa nu rontaie ceva in pat, in timp ce "studiaza"?

ce sa studieze? toti rup jocurile in camin:)) in sesiune se "invata"..parintii sunt bucurosi ca au scapat de prost:)))..pana la urma, toti intra la facultate:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate