Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Titlu de proprietate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 ilioara2006, on 28 ianuarie 2018 - 11:12, said:

Bună ziua,tatăl meu are un titlu de proprietate pe casa de la țară dat de primărie dupa revoluție,are 75 de ani,tatăl lui decedat de 73 de ani iar mana lui decedata de 33 de ani,mai are o sora in varsta de 85 de ani.intrebarea mea este cu acest titlu de proprietate este proprietar sută la sută ,poate sa.Mi lase mostenire cu clauza sau vanzare la notar fara sa mai mearga sora lui sa semneze? Multumesc
Nu este proprietar %.

 ucv92, on 28 ianuarie 2018 - 11:47, said:

Trebuie sa faceti taxa de succesiune + cadastru .
Ce este aceea "taxa de succesiune". Nu cumva vrei sa spui dezbatere succesorala?

 pasilla, on 28 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Daca este pe numele tatalui tau, nu are treaba cu dezbaterea mostenirii.
Iti trebuie cadastru si atat.
Deoarece exista si o sora a tatalui este nevoie de dezbaterea succesiunii. Sau daca aceasta a fost facuta mai demult se face supliment la certificatul de mostenitor

 pasilla, on 28 ianuarie 2018 - 12:14, said:

Si mai sunt casatoriti ? La DITL si un Registrul Agricol cum este trecuta proprietatea ? Este bun propriu, sau comun sotilor ? Ar trebui sa fie bun propriu al tatalui.
Nu poate fi bun comun al sotilor deoarece provine din mostenire.

 pasilla, on 28 ianuarie 2018 - 12:23, said:

Ar putea fi nevoie ca si mama ta sa fie de acord cu vanzarea.
Nu e nevoie.

 florinbad, on 28 ianuarie 2018 - 12:50, said:

Donatia si clauza de intretinere (uzufruct) sunt atacabile in instanta de celelalte rude.
Contractul de vanzare-cumparare este sfant si este greu de atacat dar costa (cel putin 2000 lei).
Nu incurca clauza de intretinere cu uzufructul viager. Sunt doua chestiuni juridice diferite

#20
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Daca titlul de proprietate e pe numele tatalui, iti poate vinde toate bunurile mobile si imobile din acel act, doar cu acordul mamei, deoarece casa a fost intretinuta de ambii parinti (eventul inbunatatiri). Mi-e greu sa cred ca o casa apartinand bunicului tau, se prezinta si astazi in acelasi fel.
Daca titlul este pe numele bunicului  (tatal tatalui tau) trebuie mai intai dezbatuta mostenirea intre toti mostenitorii legali. In general in titlul de propriete emis in baza legii 18/1991, sunt trecuti mostenitorii daca titlul este emis pe numele unei persoane decedate.
Dupa ce primeste un certificat de mostenitor, abia atunci se poate instraina bunul/bunurile respective.

Edited by iancuMIC, 28 January 2018 - 13:35.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 paznicmare, on 28 ianuarie 2018 - 13:15, said:

Deoarece exista si o sora a tatalui este nevoie de dezbaterea succesiunii. Sau daca aceasta a fost facuta mai demult se face supliment la certificatul de mostenitor
Succesiune dupa cine ? Titlul de proprietate este emis pe numele tatalui.
Ce treaba are sora cu proprietatea fratelui ?

 paznicmare, on 28 ianuarie 2018 - 13:15, said:

Nu poate fi bun comun al sotilor deoarece provine din mostenire.
Nu spune nimeni ca provine din mostenire.

Edited by pasilla, 28 January 2018 - 13:40.


#22
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Titlul de proprietate a fost emis dupa revoluție in perioada anilor '91,'92,'93 de catre primarie pe numele tatalui meu probabil pt ca timp de peste 30 de ani sora tatalui meu nu revendicase nimic,parintii lor fiind decedati unul de peste 30 de ani iar celalalt de peste 70

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu pentru ca sora tatalui nu a revendicat nimic , ci posibil pentru ca asa au hotarat parintii lor.
De regula, inainte de '89, mai ales in mediul rural, transmiterea proprietatilor de la parintii la copii se facea verbal. Se inscria la Primarie si asta era tot.

Aproape sigur proprietarii bunurilor trecute pe acel Titlu sunt cei doi parinti ai tai.( adica amandoi, nu numai tatal tau). Nimeni altcineva nu are nici un drept.

Edited by pasilla, 28 January 2018 - 14:07.


#24
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Acum inteleg; deci tatal tau a cerut reconstituirea dreptului de proprietate al parintilor, iar titlul a fost emis pe numele sau (in mod normal trebuia emis pe numele defunctului, iar tatal tau si sora trebuiau trecuti in titlu ca mostenitori) tatal tau putea primi titlul pe numele sau, doar in conditiile in care era singurul mostenitor. Se vede treaba ca nu era, deci...
Vezi daca in titlul de proprietate este trecuta cumva si sora tatatalui tau ca mostenitor; daca nu atunci tatal tau este proprietar al imobilului si terenurilor din titlu. Teoretic, sora tatalui tau poate cere oricand reconstitirea dreptului de proprietate asupra  bunurilor revendicate si primite doar de tatal tau, sau mostenitorii acesteia. Teoretic exista si aceasta posibilitate.

Edited by iancuMIC, 28 January 2018 - 14:14.


#25
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca titlul de proprietate este pe numele tatalui tau in urma unei mosteniri testamentare nu este nici o problema in a-ti dona/vinde tie respectiva proprietate.Daca nu este asa si a primit un titlu de proprietate fara dezbaterea succesiunii dupa bunicii tai decedati atunci trebuie facuta dezbaterea succesiunii la care sa participe sora tatalui.Exista o prevedere legala "dreptul de mostenire nu se prescrie"(apropo de N'ani de la decesul bunicilor tai).

#26
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Nu a cerut nimic tatăl meu ci pur si simplu sa pomenit cu acest titlu dat de primărie in perioada aceea

#27
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 pasilla, on 28 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Daca este pe numele tatalui tau, nu are treaba cu dezbaterea mostenirii.
Iti trebuie cadastru si atat.

Desi este recomandat sa aiba cadastrul facut, prin succesiune se pot dobandi imobile fara inscriere in CF

Edited by greenvision, 28 January 2018 - 14:49.


#28
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

 ilioara2006, on 28 ianuarie 2018 - 14:21, said:

Nu a cerut nimic tatăl meu ci pur si simplu sa pomenit cu acest titlu dat de primărie in perioada aceea
Mi-e greu sa cred acest lucru; ce comisie de retrocedare e aia, care elibereaza titlul de proprietate unei persoane, pe un imobil , fara sa stie daca nu cumva mai multe persoane au acest drept.

Din legea 18.

Quote

(3) Stabilirea dreptului de proprietate se face la cerere...

Quote

(4) Cererea de stabilire a dreptului de proprietate se depune și se înregistrează la primărie în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi.

Edited by iancuMIC, 28 January 2018 - 15:00.


#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 greenvision, on 28 ianuarie 2018 - 14:48, said:

Desi este recomandat sa aiba cadastrul facut, prin succesiune se pot dobandi imobile fara inscriere in CF
Este vorba despre vanzare cu uzufruct.

#30
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
iancuMIC
39 minutes ago
View Postilioara2006, on 28 January 2018 - 14:21, said:
Nu a cerut nimic tatăl meu ci pur si simplu sa pomenit cu acest titlu dat de primărie in perioada aceea
Mi-e greu sa cred acest lucru; ce comisie de retrocedare e aia, care elibereaza titlul de proprietate unei persoane, pe un imobil , fara sa stie daca nu cumva mai multe persoane au acest drept.

Pai stia cei de la primărie ca părinții sunt decedati de frf mult timp si ca sora tatalui meu e căsătorită si plecata din aceasta casa de peste 60 de ani,sincer cine credeti ca are dreptul de proprietar tata sau tata si sora lui,acea casa in acest timp a fost renovată si sa investit ceva bani în ea.

#31
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Dreptul la mostenire e imprescriptibil; daca nu exista vreun act incheiat anterior, intre bunicul si tatal tau (vanzare), orice mostenitor legal are dreptul la masa succesorala.
Tatal tau putea obtine in proprietate deplina acel imobil (nu indiviziune), doar in urma unei sentinte judecatoresti sau a unui act notarial; se incheia acea tranzactie prin care sora ceda dreptul sau de mostenire tatatui dumitale.
In cazurile mai complicate in care partile nu se inteleg se ajunge in fata instantei (la notar ajung doar cazurile in care partile se inteleg si nu exista diferende);acolo tatal dumitale cu acte doveditoare, printre care si martori, putea dovedi ca a adus inbunatatiri imobilului, l-a intretinut. chiar si in acest caz, dretul la mostenire nu putea fi anulat; in schimb se putea ca in schimbul unei sume de bani (sau nu), sora tatalui tau, sa renunte la succesiune.

Edited by iancuMIC, 28 January 2018 - 16:25.


#32
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Buna ziua,am fost la notar si am lămurit problema,lucrurile stau asa:avand in vedere ca tatăl meu detine cărți funciare pe casa si terenuri eliberate de primărie acum cativa ani gratis si fara cerere asa cum s.a eliberat si titlul de proprietate ,nu mai mi.a trebuit decat fiscalul de la primărie,certificatele de nastere ale părinților mei,c.i si peezenta noastra pt semnat contractul de vanzare cumparare

#33
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Pai, ai indus in eroare pe toata lumea.
Nu ai prezentat nimic real.
Din ce spui acum tatal tau este proprietar tabular, ceea ce inseamna ca nu are nici o treaba cu titlu de proprietate si sora sa.
Cartile funciare nu le elibereaza Primaria ci OCPI, probabil s-a facut cadastrarea in zona prin programul national de cadastrare si de aceea se face referire la Primarie.

#34
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

 paznicmare, on 31 ianuarie 2018 - 13:19, said:

Pai, ai indus in eroare pe toata lumea.
Nu ai prezentat nimic real.
Din ce spui acum tatal tau este proprietar tabular, ceea ce inseamna ca nu are nici o treaba cu titlu de proprietate si sora sa.
Cartile funciare nu le elibereaza Primaria ci OCPI, probabil s-a facut cadastrarea in zona prin programul national de cadastrare si de aceea se face referire la Primarie.

Mda,imi cer scuze daca nu am descris chiar cum a fost situatia insa la momentul acela doar acele informatii le aveam,nu stiam si de cartile funciare.L-am intrebat din nou pe tata cum a primit titlul de proprietate si mi-a confirmat din nou ca au fost date la toti cetatenii din comuna imediat dupa revolutie fara nicio cerere.Cartile funciare au fost facute probabil prin programul national tot fara cerere acum cativa ani (2013-2014 parca). La primarie nu mai figureaza in niciun act numele tatalui sau adica bunicul meu,pe titlu si pe cartile funciare figureaza tatal meu dar avand in vedere ca e si mama la mijloc cei de la notatr mi-au zis sa vina si ea lucru care l-am si facut cu totii azi ,au decurs foarte bine vanzarea cumpararea cu clauza de intretinere,daca era vre-o problema cu sora tatalui meu sau orice altceva cred ca niciun notar nu-si baga pielea in saramura....Multumesc tuturor pentru ajutor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate