Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Titlu de proprietate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Bună ziua,tatăl meu are un titlu de proprietate pe casa de la țară dat de primărie dupa revoluție,are 75 de ani,tatăl lui decedat de 73 de ani iar mana lui decedata de 33 de ani,mai are o sora in varsta de 85 de ani.intrebarea mea este cu acest titlu de proprietate este proprietar sută la sută ,poate sa.Mi lase mostenire cu clauza sau vanzare la notar fara sa mai mearga sora lui sa semneze? Multumesc

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 ilioara2006, on 28 ianuarie 2018 - 11:12, said:

Bună ziua,tatăl meu are un titlu de proprietate pe casa de la țară dat de primărie dupa revoluție,are 75 de ani,tatăl lui decedat de 73 de ani iar mana lui decedata de 33 de ani,mai are o sora in varsta de 85 de ani.intrebarea mea este cu acest titlu de proprietate este proprietar sută la sută ,poate sa.Mi lase mostenire cu clauza sau vanzare la notar fara sa mai mearga sora lui sa semneze? Multumesc

Din ce inteleg parintii tatalui tau au decedat, iar mostenirea nu a fost dezbatuta si tatal tau are si o sora.

In acest caz nu poti sa dobandesti imobilul pana nu se clarifica mostenirea anterioara...

#3
ucv92

ucv92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.01.2018

 ilioara2006, on 28 ianuarie 2018 - 11:12, said:

Bună ziua,tatăl meu are un titlu de proprietate pe casa de la țară dat de primărie dupa revoluție,are 75 de ani,tatăl lui decedat de 73 de ani iar mana lui decedata de 33 de ani,mai are o sora in varsta de 85 de ani.intrebarea mea este cu acest titlu de proprietate este proprietar sută la sută ,poate sa.Mi lase mostenire cu clauza sau vanzare la notar fara sa mai mearga sora lui sa semneze? Multumesc
Trebuie sa faceti taxa de succesiune + cadastru .

Edited by ucv92, 28 January 2018 - 11:47.


#4
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Deci titlu de proprietate e degeaba,inteleg ca nu e proprietar si nu poate sa vândă?

Am uitat sa mentionez ca sora lui e căsătorită si plecata din acea casa de peste 60 de ani

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pe ce nume este emis titlul de proprietate ?

#6
ucv92

ucv92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.01.2018

 ilioara2006, on 28 ianuarie 2018 - 11:50, said:

Deci titlu de proprietate e degeaba,inteleg ca nu e proprietar si nu poate sa vândă?
Cel mai bine ar trebui sa va duceti la un notar + cadastrist sa va ofere cele mai bune imformatii !

#7
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Se poate dobandi mostenirea anterioara fara sa mai fie nevoie de sora lui la notar?

Pe numele tatalui meu

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca este pe numele tatalui tau, nu are treaba cu dezbaterea mostenirii.
Iti trebuie cadastru si atat.

Edited by pasilla, 28 January 2018 - 12:02.


#9
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
O ce bn ar fi ,sunteți sigur? Sora lui săracă e dispusă sa semneze insa e posibil sa fie influențată de copiii ei sa nu semneze

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De aia se numeste titlu de proprietate.
Care este situatia cu sotia tatalui ?

#11
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Mama traieste

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si mai sunt casatoriti ? La DITL si un Registrul Agricol cum este trecuta proprietatea ? Este bun propriu, sau comun sotilor ? Ar trebui sa fie bun propriu al tatalui.

Edited by pasilla, 28 January 2018 - 12:15.


#13
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Sunt casatoriti

Cred ca in titlu e doar tata dar indiferent cine e cu părinții nu am probleme va chiar eu le.Am sugerat sa mi.o doneze cu clauza de intretinere

Cred ca in titlu e doar tata dar indiferent cine e cu părinții nu am probleme va chiar eu le.Am sugerat sa mi.o doneze cu clauza de intretinere

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar putea fi nevoie ca si mama ta sa fie de acord cu vanzarea.

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

 ilioara2006, on 28 ianuarie 2018 - 12:22, said:

Cred ca in titlu e doar tata dar indiferent cine e cu părinții nu am probleme va chiar eu le.Am sugerat sa mi.o doneze cu clauza de intretinere
Donatia si clauza de intretinere (uzufruct) sunt atacabile in instanta de celelalte rude.
Contractul de vanzare-cumparare este sfant si este greu de atacat dar costa (cel putin 2000 lei).

#16
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Sunt de acord ambii părinți sa.mi vândă sau sa.mi doneze ,pe mine ma intereseaza dacă pot sa facă asta fără sa fie nevoie de semnătură sorei tatalui meu

#17
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Un notar te poate lamuri foarte usor.

#18
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
O sa ajung la notar zilele astea, credeam ca cineva poate sa.Mi spună prin DA sau NU daca o persoana care deține un titlu de proprietate e proprietar sută la sută si poate sa facă ce vrea cu locuinta sa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate