Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Tastatura extinsa layout română

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Am nevoie de o tastatura cu layout românesc, dar extins, nu care sa inlocuiasca alte taste, in genul tastaturii Delux OM06, proiect care nu s-a mai finalizat din pacate. Aveti idee daca au aparut astfel de tastaturi pe piata românească?

PS: va rog, nu-mi recomandati tastaturi cu layout românesc normal sau schimbarea din Windows a layoutului EN in RO, folosesc de ceva vreme asa ceva dar sunt tot mai enervat de mutarea anumitor caractere sau chiar disparitia lor.

#2
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 cris2d2, on 28 ianuarie 2018 - 10:01, said:

[...] sunt tot mai enervat de mutarea anumitor caractere sau chiar disparitia lor.
Poți să detaliezi? Eu nu am întâlnit așa ceva!

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Sunt mai multe layout-uri de tastatură RO în Windows, cel mai bun este RO - Programmers, nu mută caractere și nu dispar caractere, doar trebuie să apeși ALT dreapta /ALTGr în combinație cu a = ă , q = â , s = ș, t = ț, i = î pentru diacritice și mai are și alte caractere. „”, «», €, etc

https://docs.microso...ds/kbdropr.html

Edited by tavitu, 28 January 2018 - 10:36.


#4
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 stancosty, on 28 ianuarie 2018 - 10:34, said:


Poți să detaliezi? Eu nu am ĂźntĂąlnit așa ceva!
De ex., cu layout RO, imi dispar parantezele patrate si apostroful, trebuie sa comut in EN ca sa le pot introduce.

Iar varianta cu apasarea a inca unei taste (ALT), nu multumesc, mi-e cam greu sa mentin un ritm cat de cat normal de scriere (redactez articole dupa dictare).

Nu castig nimic in urma redactarii, o fac pentru bunicul meu care e atehnic, nici la masina de scris nu se pricepe, dar chiar daca s-ar fi priceput, e nevoie de format digital.

#5
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

 cris2d2, on 28 ianuarie 2018 - 12:24, said:

De ex., cu layout RO, imi dispar parantezele patrate si apostroful, trebuie sa comut in EN ca sa le pot introduce.

Iar varianta cu apasarea a inca unei taste (ALT), nu multumesc, mi-e cam greu sa mentin un ritm cat de cat normal de scriere (redactez articole dupa dictare).

Nu castig nimic in urma redactarii, o fac pentru bunicul meu care e atehnic, nici la masina de scris nu se pricepe, dar chiar daca s-ar fi priceput, e nevoie de format digital.
Ce Office folosesti?Fa o instalare pe curat si un update la Language!

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Asta e cea mai bună care se găsește deocamdată.
Ce vrei tu nu există.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Poti de asemenea sa iti cumperi tastatura romaneasca clasica si sa inveti pozitionarea tastelor. Iti cam o saptamana sa te obisnuiesti.

Eu am ajuns sa utilizez in format "nativ" layouttul EN-US, EN-UK si Swedish ... trec intre ele fara probleme ... e vorba doar de o perioada de adaptare/invatare (de exemplu, "/" pe tastatura suedeza este Shift-7, lucru care m-a scos din minti pentru o vreme, eu lucrand in linux mult ... dar m-am obisnuit si cu asta). In plus, ca avantaj, vei ajunge sa scrii foarte usor cu diacritice pe forumurile romanesti Posted Image (lucru pe care eu il pot face doar cand scriu de pe telefon, unde intra autocorrectul in functiune).

Edited by ro_explorer, 28 January 2018 - 14:59.


#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
@kienny2003: LibreOffice.
Va multumesc pentru sugestii si ajutor, imi pare foarte rau ca acel proiect de tastatura romaneasca Deluxe nu a prins finantare, nu stiam de ea si acum e prea tarziu. Daca as avea resursele financiare, as produce o astfel de tastatura pentru publicul român.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Poate publicul o să învețe să ceară tastaturi cu layout românesc în magazine. Altfel n-o să apară marfa de calitate.

Edited by radunic, 28 January 2018 - 17:43.


#10
coper

coper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.04.2004

 radunic, on 28 ianuarie 2018 - 17:42, said:

Poate publicul o să învețe să ceară tastaturi cu layout românesc în magazine. Altfel n-o să apară marfa de calitate.
Tot cer de prin 1993 și degeaba. Putem aștpta să apară în magazine?! Evident ca nu. Soluția este ca tastatura românrască să fie impusă prin lege, așa cum sunt impuse instrucțiunile de utilizare. În 2-3 luni s-ar rezolva problema, altfel: "merge și așa". Cerere și ofertă :) oferta este doar dacă merită să-ți bați capul. În colonii nu se merită.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate