Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Recomandare switch pentru casa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007
Salutare tuturor! Doresc să pun internet in casa la toate prizele. Cablurile si traseele sunt pregătite. Am conexiune internet de la Digi si vreau sa distribui internet unde am nevoie, prin cablu. Apoi vreau sa conectez si niste camere de supraveghere care sunt gandite pe cabluri tip internet. Ce ar trebui sa iau  ca sa fac functional semnalul in prizele din camere adica vreo 12 prize? Un switch (de care?), o cutie in care sa intre switchul si mai ce? Mi-e neclar cu totul si poate ma sfătuiți cum sa fac.
Multumesc!

Edited by polstel, 27 January 2018 - 23:27.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ai nevoie de un router (daca cel de la RDS nu iti e indeajuns)
2. Ai nevoie de un switch fara management, gigabit.
exemplu

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am pus pe fibra optica, de la RDS, pe wi-fi am tv, laptop, telefoane, urmeaza doua camere de supraveghere.
Tu vrei mai mult de atit ?

Am si pe cablu, dar nu il folosesc, nu descarc nimic ,,special " ca sa am nevoie de el, dar mai am un router in caz de nevoie.

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Un switch gigabit pt prize cu minim 12 porturi + 1 port uplink gateway (router)  + 1 port uplink pentru un alt  switch gigabit poe pt camere (minim ca porturi - asta daca nu folosesti LACP 802.3ad) .
Sau un switch poe cu management de 24 porturi.
Pt switch gigabit simplu uita-te la RAM (cat mai multi). Pentru POE vezi ce vor camerele: 802.3af sau at si ce poate switch-ul ca poe budget.
Recomand un switch POE cu mangement pt vlanuri mai ales  camerelor video.  
Totodata, cableaza cu "sarme" de calitate mai ales la poe.
Succes!

Edited by ogo, 28 January 2018 - 01:56.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu e putin overkill ce ii zici tu acolo,asa,numa putin.

#6
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007
Vă mulțumesc pentru implicare și răspunsuri. Și eu cred că am nevoie de un switch cu 24 de porturi sau cel puțin 20. În plus mai vreau să pun și un NAS în această configurație.
Deci aștept sugestii de model de switch, model de cutie pentru switch ca să o montez pe perete și ce ar mai trebui ca sistemul să fie integrat și să funcționeze corect.
Mulțam!

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
TRENDnet 16-Port Unmanaged Gigabit GREENnet Desktop Metal Housing Switch, 16 x 10/100/1000Mbps Auto-MDIX RJ-45 Ports, 32 Gbps Forwarding Capacity, TEG-S16DG

#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@polstel: in acel switch se vor conecta sau nu camere video poe?  
Pana la urma de cate porturi in switch ai nevoie? 12 pt prize  + uplink + camere video + NAS + NVR camere?

2. Buget?

3. Rack-ul il iei dupa ce te decizi la switch.

4. Camerele alea video ce bitrate vor avea? La HD sunt 20 Mbps/camera.



#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca vrei sa iasa ceva frumos cumperi un rack(cutie cum ii spui tu si acolo montezi echipanentele)
Cel mai bine e sa pui routerul RDS in bridge,folosesti un router gigabit cu nat hardware dedicat performanta/pret bun cum e un MikroTik,1-2 switch-uri gigabit) AP-uri cat mai multe pentru acoperire buna.
E bine de separat traficul de la camerele IP de restul retelei.

Edited by geo123, 28 January 2018 - 19:03.


#10
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007

 ogo, on 28 ianuarie 2018 - 13:43, said:

@polstel: in acel switch se vor conecta sau nu camere video poe?  
Pana la urma de cate porturi in switch ai nevoie? 12 pt prize  + uplink + camere video + NAS + NVR camere?

2. Buget?

3. Rack-ul il iei dupa ce te decizi la switch.

4. Camerele alea video ce bitrate vor avea? La HD sunt 20 Mbps/camera.

Mulțumesc!

1. Am in casa 11 prize de internet si 8 locuri de camere de supraveghere.
2. Bugetul maxim 1000 lei
3. Rack-ul, vad dupa, dar sa se incadreze in suma de mai sus.
4. Camerele trebuie sa fie HD si sa bata macar 20 sau 30 de metri bine.

 geo123, on 28 ianuarie 2018 - 19:01, said:

Daca vrei sa iasa ceva frumos cumperi un rack(cutie cum ii spui tu si acolo montezi echipanentele)
Cel mai bine e sa pui routerul RDS in bridge,folosesti un router gigabit cu nat hardware dedicat performanta/pret bun cum e un MikroTik,1-2 switch-uri gigabit) AP-uri cat mai multe pentru acoperire buna.
E bine de separat traficul de la camerele IP de restul retelei.

Mulțumesc de info.
Interesantă varianta cu MikroTik si aparent accesibila. Totusi nu am inteles care este diferenta dintre switch-urile cu management si cele fara... Acesta pe care l-am vazut: https://mikrotik.com...26-24G-2SplusRM pare bun.

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Salut!
Recapitulare (sa vad dacă am priceput cum trebuie):
- ai 11 prize de internet cablate prin locuință pe care le vrei funcționale => ai nevoie de 11 porturi RJ45 dintr-un switch
- ai 8 camere video pe RJ45 adițional celor 11 prize => 8 porturi RJ45 în switch (vezi întrebările suplimentare de mai jos)
- ai nevoie de 1 port up-link (legătura cu router-ul pentru switch) => 1 port RJ45 în switch
- 1 port RJ45 pentru NAS => 1 port RJ45 in switch
- 1 port RJ 45 pentru NVR (pentru sistemul de supraveghere) => 1 port RJ45 în switch

Total pana acum 11+8+1+1 = 21 porturi


Întrebări suplimentare, iar în funcție de răspunsuri mai scădem din porturile switch-ului:
1) CAMERELE VIDEO se vor alimenta de unde?   a.)  Din switch-ul pe care vrei sa-l cumperi,  b.) dintr-un alt switch PoE pe care îl ai sau vrei sa-l cumperi, c.) din NVR care scoate PoE pe RJ45 sau d.) ai la fiecare camera POE injector?
2) camerele video le conectezi la NVR sau la switch? (întrebare "oarecum" redundanta atâta timp cat răspunzi la întrebarea nr 1)

In funcție de răspunsul tău la întrebările 1 și 2 vei avea nevoie de minim:
r1) un switch gibabit PoE cu minim 24 porturi din care minim 8 PoE
sau
r2) un switch gigabit cu minim 16 porturi

Alta întrebare (ca tot e la moda): camerele video le ai deja sau vrei sa le achiziționezi? Trebuie sa ai în vedere: consum PoE per camera precum și tipul 802.3at sau 802.3af, și bitrate-ul dorit per camera (FYG la o rezoluție de 5MP / 2560x1920 / și 30fps o singura camera are bitrate de aprox. 15-20 Mbits/sec => la 8 camera o sa ai 120-160 Mbits/sec trafic numai de la camere. 24 din 24).
Totodată, NVR-ul trebuie sa știe/poată rezoluțiile și bitrate-urile camerelor.

Un switch cu management iți oferă o multitudine de opțiuni pentru configurarea rețelei de tip layer2 (unele chiar și layer3): activare/oprire porturi, setari viteza/prioritate per port, filtrare pe baza mac, spanning tree, snmp, mirroring, LACP, vlan, igmp, radius, LLDP, DHCP Server / Snooping, jumbo frames, QoS, ACL, static routing etc/etc -  într-un cuvânt monitorizarea și controlul traficului în rețeaua ta LAN.

Din păcate nu exista (momentan) un răspuns simplu atâta timp cat nu te-ai hotărât care vor fi echipamentele si cum se vor alimenta ele în rețea (camerele video sunt marele semn de întrebare);

dar, fără camerele video, orice switch gigabit cu răcire pasiva (fără management) de 16 porturi ar trebui sa facă fata fără nicio problema rețelei - preț începând de la aprox 300 lei (fără montare în rack), asta rapid, la prima vedere. Cu montare în rack, mai adaugi ceva la cei 300 lei. Atenție, cele cu montare în rack s-ar putea sa nu fie cu răcire pasiva, și probabil o sa ai vreo 2 ventilatoare care vor merge 24/24 h.


Din clasa consumer, n-am avut probleme cu TP-link, D-Link si Netgear. Pana la urma, e un switch , îl bagi în priza și n-ar trebui sa se "întâmple" nimic deosebit la store and forward.

Succes!

Edited by ogo, 29 January 2018 - 10:46.


#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 polstel, on 29 ianuarie 2018 - 08:45, said:

Interesantă varianta cu MikroTik si aparent accesibila. Totusi nu am inteles care este diferenta dintre switch-urile cu management si cele fara... Acesta pe care l-am vazut: https://mikrotik.com...26-24G-2SplusRM pare bun.
Switch-ul ala e o alegere foarte buna . Ai numai de castigat prin alegerea lui .
Ar mai fi de recomandat un router rack-abil . Iti recomand un RB3011  . Poti folosi un rack de perete de 19" cu 6sau 9U. Diferentele de pret sunt foarte mici,intre ele. Ar fi suficient pentru ce bagi in el .
https://mikrotik.com...t/RB3011UiAS-RM

#13
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007
Salut! Mulțumesc pentru amănunțita informație pe care mi-ai scris-o! Mi-a trebuit timp ca să înțeleg ce mi-ai scris și ca să îmi fac temele și să-ți răspund. Iată cum stau lucrurile:
1. Recapitularea ta este corectă. Asta vreau în final de la configurația mea.
2. Camerele de supraveghere le-am plănuit să fie alimentate din cablul UTP, astfel că în locul cu pricina, unde se va monta camera de supraveghere este un singur fir UTP.
3. Camerele nu le-am achiziționat și nici nu știu exact ce să iau ca să nu încurc borcanele, adică să nu iau ceva ce nu se potrivește cu switch-ul sau cu NAS-ul.

Acum eu te rog să îmi sugerezi variante de switch, rack, cameră IP și eventual NAS (eu aș vrea să fie Sinology). La începutul lunii martie aș vrea să achiziționez cel puțin switch-ul, rack-ul și măcar o cameră sau 2, ca să văd cum funcționează sistemul.
Zău că dau câteva beri bune pentru sfaturi utile!
Mulțumesc încă o dată OGO!

Edited by polstel, 25 February 2018 - 20:58.


#14
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Salut!

1. la recapitulare am numărat prost cu un port :) dar nu e nicio problema, deocamdată :)
2. ok
3. am cunoștințe limitate cu privire la camerele video IP/ethernet, cel mai bine e sa întrebi pe aria specializata, inclusiv pentru NVR.

3a. dpdv al networking-ului, orice echipamente ethernet trebuie sa fie compatibile intre ele: camera ip cu switch cu NVR și cu NAS.

R. având în vedere tot ce s-a discutat, lipsește un lucru: buget-ul. tine cont ca pentru Synology pe lângă echipamentul propriu-zis trebuie sa cumperi și cel puțin un HDD.

- personal as împărții rețeaua logic în 2: una pentru camere/nvr și alta pentru restul echipamentelor inclusiv NAS; astfel ori iei un switch poe cu management de 24 porturi (dar posibil sa te încurci in vlan-uri si altele + o sa fi la limita cu porturile + SPOF) sau 2/3 switch-uri (fără management) din care unul/doua poe pentru camere; (de ce as imparti-o: o multime de motive dar mai ales din a.) securitate si b.) posibilitatea f ridicata de a avea broadcast storm de la camere)

așadar:

switch 1: 11 porturi prize + 1 port uplink router + 1 port NAS + 1 port pentru switch poe = minim 14 porturi (posibil sa mai ai nevoie și 1-2 porturi pentru AP wifi sau LACP pentru NAS, cine stie, sau un alt echipament suplimentar) = 16 porturi - click aici fara management

switch 2 poe: 8 camere + 1 port uplink switch1 + 1 port NVR = 10 porturi (8 poe si 2 normale teoretic) click aicipentru 16 porturi poe sau poți combina 2 de 8 porturi poe - click aici <- sunt si cu si fara management

camere video: tot ce stiu e ca ai nevoie de camere video IP/ethernet => te indrum sa intrebi pe aria dedicata

NVR: acelasi raspuns ca la camere, colegii pe de aria video sunt mai priceputi; tot ce trebuie sa le ceri: 8 camere video ip/ethernet si un nvr compatibil si bineinteles sa le precizezi bugetul.

NAS: synology: click aici  

(personal am 2 modele (DS112+ si DS718+) si sunt tare multumit - 112+ merge de 4 ani 24/24 si printre altele ruleaza: transmission, un server de DNS, un photo station "ABUZAT" din greu de vreo 5 device-uri (il folosesc ca un cloud personal)  , etc (nu il lua de exemplu mot-a-mot, e vechi modelul, eu am vrut sa subliniez ca e fiabil)  iar 718+ e muuulllttttt mai rapid, eu i-am pus inca 8 GB de memorie si rulez in docker o gramada de "tampenii" - cu timpul o sa migrez totul spre 718+)

la NAS mai cauti si HDD special pentru a fi folosit in NAS.

rack: aici
6u cred ca ar fi suficient pentru ce ai tu nevoie, daca  diferenta este mica pana la 9u, atunci 9u.

+ facultativ, posibil sa ai nevoie de ventilator pentru rack, poate si-un sertar fix, de un ups rack-abil, prize pentru rack, poate o sa vrei si patch panel etc/etc/etc... daca incepe sa-ti placa...multe se pot adauga :)

Therefore,
alege conform bugetului tau 2 (sau 3) switch-uri (1 normal restul poe), un NAS si un rack si ni le prezinti :) asa cum am mai zis, din clasa consumer, n-am avut probleme cu switch-urile TP-link, D-Link si Netgear.
Pe parte de POE eu folosesc ubiquiti.

ATENTIE
pentru siguranta ta "mentala", prima oara alege camerele si dupa switch-ul/urile poe. trebuie sa fie compatibile (teoretic sunt, practic am mai vazut dileme) dar mai ales sa duca poe budget-ul necesar pentru camere (mai precis, vezi cati wati ai consum/camera si daca switch-ul poe poate atat per port dar si per total)


Succes!

PS
am folosit pcgarage pentru modul "ne-idiot" de filtrare.
in aceeasi ordine de idei, am ales echipamente gigabit, sper ca ai cablat toate cele 8 sarme :)

#15
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007
Dragi forumiști, vă mulțumesc încă o dată pentru sfaturile date, în special mulțumiri lui ogo!
Pentru a vă arăta cum am finalizat operațiunea pentru care am deschis acest topic vă atașez câteva fotografii.
Am achiziționat un rack de 15U. inițial am mers pe 9U dar ulterior o altă persoană mi-a recomandat 12U pentru a fi suficient de încăpător pentru tot ce eu îmi propun să introduc în cabinetul metalic. Însă la momentul când m-am deplasat la firma de la care am cumpărat rack-ul de 12U au constatat că nu îl mai aveau pe stoc așa că mi-au propus să cumpăr un altul, mai mare, de 15U iar diferența de cost era de doar câteva zeci de lei în plus (20 sau 30 de lei parcă). Apoi am ales și switch-ul fără management doar pentru internet în casă și gata pentru prima etapă.
Urmează al doilea pas, anume achiziționarea camerelor de supraveghere și switch-ul (switch-urile) POE dar pe acestea le voi cumpăra poate după vacanțe și concedii, mai la toamnă.
Vă doresc tuturor în continuare o vară frumoasă cu zile bune pentru relaxare!
P.S. Nu am uitat de berile promise! Unde ne putem vedea ca să le dau? Zău, nu glumesc!

Attached Files


Edited by polstel, 16 July 2019 - 08:49.


#16
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
E foarte imbucurator sa vezi la cineva acasa rack dedicat ; astea fiind spuse pt. a-ti usura viata in viitor ti-as sugra niste accesorii pt. o organizare cat mai buna : Nu uita sa legi impamantarea rack-ului unde ai punct de impamantare .
Ai un pic grija cu fibrele ; o raza de curbura prea mica va duce la atenuare si chiar pierderea integritatii semnalului .
La fel ideal ar fi fost ca sus sa existe un pic de spatiu intre rack si tavan pt. ventilatia naturala prin convectie (poate nu-mi dau eu seama dar mi se pare lipit de tavan) mai ales daca intentionezi sa folosesti PoE care implica un switch cu sursa de putere mai mare .

#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Daca e singurul switch din rack nu e pus bine :) trebuie undeva mai la mijlocul rack-ului :P
PS
E scumpa berea la mare in sezon :)))

Edited by ogo, 16 July 2019 - 11:25.


#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In toate locuintele noi ar trebui sa existe o camera tehnica unde sa sălășluiasca,rack-ul de date cu toate echipamentele,Tabloul electric principal,centrala termica/puffer/pompe/dustribuitor,Nodul si echipamentele CATV,Hidrifor etc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate