Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Galaxy S7 vs. Moto G4 - merita un telefon scump?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/boHt6ZU-fwU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tocmai ce am vazut acest clip de o ora al lui Louis Rossmann (un tehnician american ce repara tot felul de electronice) si mi s-a parut foarte interesant deoarece spre deosebire de majoritatea celorlalte review-uri pe care le-am vazut pe net, acesta are in vedere mai degraba utilizarea telefonului pe termen lung.

El a comparat cele 2 telefoane din punct de vedere al calitatii apelului (atat in liniste cat si in zgomot de fundal), aria de acoperire Bluetooth, incarcarea, viteza internetului la semnal slab, calitatea constructiei si temperatura etc.

(Da, poate unii zic ca trebuia sa fie S8 vs Moto G5, dar Louis foloseste un S7 in viata de zi cu zi si i s-a parut normal sa-l compare cu un telefon de buget lansat in acelasi an.)

Voi ce credeti? E mai mult pentru curiosi, dar na.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Ooops...ai deschis cutia Pandorei.
Vei vedea cum vin unii si spun ca tipul clar tine cu Lenovo/Moto, si a aranjat cumva ca S7-le sa mearga mai incet decat ar fi normal.
Aaa, si era sa uit. Vor mai spune ca niciun Samsung nu are in mod normal lag, ci numai tu, ca utilizator esti de vina pentru lag. Asta chiar si atunci cand compari un Samsung si un telefon de alta marca, cu specificatii identice, proaspat scoase din cutie si cu exact aceleasi aplicatii instalate.

Pe mine prea putin ma intereseaza daca folosesc un Samsung (pacat ca Note 8 e asa scump), LG, Motorola, HTC, Huawei, Xiaomi, OnePlus, s.a.m.d., atat timp cat imi ofera ce doresc eu: fluiditate, specificatiile pe care le doresc, autonomie decenta si sa nu ma oblige la root ori diverse optimizari de pe XDA pentru ca producatorul a fost asa lenes incat nu si-a optimizat customizarea OS-ului.

Edited by Hider141, 27 January 2018 - 23:51.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Doar nu vrei sa zici ca G4 cu pocnitoarea de 617 ar fi mai bun/rapid ca samsung s7 cu 820.
Poti sa ii pui mama androidului stock, un 617 ramane 617 si se vor vedea limitari.

#4
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Hai sa fim realisti, am detinut un Moto G4 timp de un an, nu ai cum sa il compari cu S7.
Moto G4 cu Snapdragon 617 (care are ceva probleme cu temperatura) + 2 Gb Ram (care sunt la limita, se vede lagul in timpul schimbarii aplicatiilor pe Nougat). Nu mai vorbim de calitatea constructiei.... Capacul de pe Moto G4 incepe sa pocneasca in zona dreapta deasupra bateriei... I-am luat capacul oficial din bambus de la Motorola si tot "pocneste", dar nu asa de tare. Totusi, constructia interiorului este mai buna, rezistand destul de bine la un "bend test" de la JerryRigEverything.

Bine, nu ai cum sa compari nici pretul, Moto G4 la 700 de lei (a fost de multe ori 700 lei la Altex) si S7 cu peste 2000 lei.
Telefonul (Moto G4) inca il am in familie, la banii lui, nu a avut adversari.

Edited by uNNNk, 28 January 2018 - 00:26.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostTruculMagic, on 28 ianuarie 2018 - 00:13, said:

Doar nu vrei sa zici ca G4 cu pocnitoarea de 617 ar fi mai bun/rapid ca samsung s7 cu 820.
Poti sa ii pui mama androidului stock, un 617 ramane 617 si se vor vedea limitari.
E clar ca nu poti compara puterea de procesare in jocuri sau aplicatii, ori faptul ca S7 tine mai multe aplicatii deschise datorita celor 4GB ram.
Dar si in clip se aminteste de experienta ta ca utilizator cand scoti telefonul din cutie si vrei sa-l utilizezi. Se vede clar ca S7 are nevoie de mai mult timp ca sa treaca din aplicatia activa in prim-plan la Homescreen, si nu tine doar de viteza sau durata animatiei. Chiar daca ar tine de asta, nu toti stiu ca poti activa modul de developer prin apasari repetate pe "build number", sau de unde poti modifica durata animatiilor ori sa le dezactivezi.

De asemenea si la dubla-apasare pe tasta de "recent tasks" ca sa schimbe intre aplicatii se vede uneori un avantaj pentru Moto G4, despre care din nou trebuie sa amintim ca si acum costa o treime din cat costa S7 (preturi in magazin).

Pentru mine asta conteaza mai mult decat un mar muscat ori sapte litere pe spate.

Edited by Hider141, 28 January 2018 - 00:43.


#6
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Chestia asta cu "merita" e foarte relativa si difera de la individ la individ. Telefoanele scumpe atrag fie pentru o calitate anume pentru care sunt vizate si unde exceleaza(de ex. camera binisor peste medie), fie aspecte ce tin de design/brand/lifestyle. Pe mine spre exemplu m-a atras seria Galaxy S in special prin prisma camerei care aproape tot timpul a fost cea mai buna de pe piata, desi marturisesc ca si designul si materialele curente le consider un plus. Pe altii ii atrag coolareala asociata cu iphone si produsele apple. Cam greu de comparat telefoane la o treime din pret cu diverse flashipuri, dar in special cu cele de la samsung si apple(cine le cumpara cu siguranta nu cauta chestii la o fractiune din pret)

Edited by Geth, 28 January 2018 - 00:52.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTruculMagic, on 28 ianuarie 2018 - 00:13, said:

Doar nu vrei sa zici ca G4 cu pocnitoarea de 617 ar fi mai bun/rapid ca samsung s7 cu 820.
Poti sa ii pui mama androidului stock, un 617 ramane 617 si se vor vedea limitari.
In utilizarea normala, adica Facebook , un whatsapp, hai un candy crush, clar nu ai cum sa faci diferenta intre procesoare.
Eu am acum MTK Helio P20 pe Xperia XA1, si se intelege super cu Android  7.0.
Telefonul nu are lag deloc, e chiar ok, la cerintele mele.
L. E. Îmi cer scuze pentru distorsionarea cuvintelor, am remediat!

Edited by nick5roo, 28 January 2018 - 07:40.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Helio P20 este cu cel putin 40% mai performant decat snapdragon 617 , deci nu are cum sa aibe lag.
Am folosit telefoane (noi fara aplicatii instalate) cu snapdragon 615-617 (htc 820, sony m4 aqua, etc) si simteam ca nu se misca, ca alte telefoane cu snapdragon 801 + 2 sau 3gb ram (lg g3, sony z3, note, etc). Deci nu poti sa spui ca nu se simte chiar si la o utilizare normala in comparatie cu un snapdragon 820 care e mult mai puternic decat 801-le.

#9
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
eu am g4 play si iphone 8
g4 este genial la pretul pe care il are. merge perfect. l-am luat ca telefon de rezerva cand am mers la plaja insa sunt foarte multumit de el.

#10
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015

View PostTruculMagic, on 28 ianuarie 2018 - 11:27, said:

Helio P20 este cu cel putin 40% mai performant decat snapdragon 617 , deci nu are cum sa aibe lag.
Am folosit telefoane (noi fara aplicatii instalate) cu snapdragon 615-617 (htc 820, sony m4 aqua, etc) si simteam ca nu se misca, ca alte telefoane cu snapdragon 801 + 2 sau 3gb ram (lg g3, sony z3, note, etc). Deci nu poti sa spui ca nu se simte chiar si la o utilizare normala in comparatie cu un snapdragon 820 care e mult mai puternic decat 801-le.

Seria Moto G n-are nicio treaba cu petardele folosite de tine - htc 820, m4 aqua... tot rationamentul tau e din start gresit.

#11
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostCatalinr, on 28 ianuarie 2018 - 11:36, said:

eu am g4 play si iphone 8
g4 este genial la pretul pe care il are. merge perfect. l-am luat ca telefon de rezerva cand am mers la plaja insa sunt foarte multumit de el.

Am gasit un Moto G4 Play pe Amazon, cu 60$... e varianta aia cu 2GB de RAM si 16 de stocare... ar merita?

View PostTruculMagic, on 28 ianuarie 2018 - 11:27, said:

Helio P20 este cu cel putin 40% mai performant decat snapdragon 617 , deci nu are cum sa aibe lag.
Am folosit telefoane (noi fara aplicatii instalate) cu snapdragon 615-617 (htc 820, sony m4 aqua, etc) si simteam ca nu se misca, ca alte telefoane cu snapdragon 801 + 2 sau 3gb ram (lg g3, sony z3, note, etc). Deci nu poti sa spui ca nu se simte chiar si la o utilizare normala in comparatie cu un snapdragon 820 care e mult mai puternic decat 801-le.

ai vazut video-ul? In web browsing Moto G4 e putin mai rapid decat S7, procesorul intervine cand vine vorba de deschisul aplicatiilor unde Galaxy S7 e mult superior lui Moto G4. Interfata e putin mai fluida pe Moto G4 si nici animatiile nu sunt asa de lungi. Problema ar fi cu temperatura de la Snap617 care face ca Moto G4 sa fie cu vreo 10 grade celsius peste S7.

Mediatek Helio P20 e o parnaie de procesor.

#12
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Toate procesoarele Mediatek sunt parnai, daca ar fi asa bune cat se lauda pe hartie nu ar mai folosi "fraierii" Snapdragon pe toate telefoanele peste un anumit pret. Si nu e vorba atat de performanta, ci hai sa nu uitam ca un SoC de genul asta contine mai multe chestii, si modem de 4G si altele, iar Qualcomm e cam "taticul" in domeniul ala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate