Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Diferenta aparatment periferie/zona semicentrala

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Casa la țară, pentru la pensie, și asta numai dacă îți place viața la țară.
Cât ești activ, apartament la oraș, și nu periferic, ci cât mai central, ca să ai mai multe opțiuni: centrul e egal depărtat de orice loc din oraș, deci indiferent unde vei ajunge să lucrezi, nu vei ajunge să străbați tot orașul. Ai școli bune, acces la teatre, manifestări culturale de tot felul, arene sportive. Copilul (copiii) tău va avea acces la o mulțime de activități extrașcolare, sport, creativitate. Viața nu e doar muncă, e și relaxare și distracție, dar și abordarea oportunităților viitoare.
Dacă trăiești doar ca să stai câte 3 ore / zi în mașină înseamnă că ai o reprezentare extrem de ciudată a ceea ce ar trebui să fie viața.

#20
ucv92

ucv92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.01.2018

View Postnni2011, on 27 ianuarie 2018 - 22:34, said:

Buna seara,
Noi stam intr un apartament la.periferia Bucurestiului(zona prelunghirea ghencea).
Nu mai avem mult de achitat si nu stim ce sa facem..adica :sa ne mutam la casa ,pe langa Bucuresti sau sa cumparam un apartament intr o zona mai buna a orasului.
Intrebarea noastra :
-blocuriile mai scumpe sunt construite mai bine?aici unde stam ,izolatia fonica este zero,vecinii...unii parca au venit din padure..maneaua este la ea acasa.
-oamenii sunt de calitate mai buna? Daca apartamentul este mai scump,oameni ar trebui sa fie mai educati
.?
Avem un buget de 100000 euro.Casa sau apartament? Avem sanse sa gasim un apartament intr un bloc cu oameni educati?
Depinde cum te simti tu ,  sti cum se zice "Omul sfinteste locul, nu locul pe om". Deci in concluzie gandestete ca oriunde te-ai duce , oras , cartier etc  tot vei daca de "Tarani" cum le zice rosix !

#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postleusteanul, on 28 ianuarie 2018 - 09:01, said:

Nu toata lumea are timp, energie si dispozitia necesara sa aiba grija de o gradina. O casa implica si costuri mult mai mari, de intretinere, reparatie etc.


Imi ia o ora jumate pe saptamana ( mai- octombrie ) sa ingrijesc 1000 mp de gazon si 10 pomi fructiferi... Ca restu' is conifere. Naveta 3 ore n-as face nici eu..
Fac 15 minute 22 km/4 benzi.  As face naveta maxim 1 ora dus si una intors.

Si mai lasati-ma cu copiii si ''activitatile'' lor..de parca ar fi toti megatalentati la ceva...  Prostii si intreceri idioate intre parinti..  Plus ca eu o consider o forma de abuz asupra copilului sa-l pui sa invete engleza la 5 ani..sa cante la pian, sa faca balet..sa...sa..sa...

Copiii is ca si adultii. Unii mai prosti,altii mai destepti,unii mai talentati.

N-o sa-mi fut io toata viata acu ( adica sa stau intrun bloc de cacat ) ca sa ajunga fi-miu un violonist mediocru pe minimu' pe economie... Ce dracu ma..

#22
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postnni2011, on 27 ianuarie 2018 - 22:34, said:

Buna seara,
Noi stam intr un apartament la.periferia Bucurestiului(zona prelunghirea ghencea).
Nu mai avem mult de achitat si nu stim ce sa facem..adica :sa ne mutam la casa ,pe langa Bucuresti sau sa cumparam un apartament intr o zona mai buna a orasului.
Intrebarea noastra :
-blocuriile mai scumpe sunt construite mai bine?aici unde stam ,izolatia fonica este zero,vecinii...unii parca au venit din padure..maneaua este la ea acasa.
-oamenii sunt de calitate mai buna? Daca apartamentul este mai scump,oameni ar trebui sa fie mai educati
.?
Avem un buget de 100000 euro.Casa sau apartament? Avem sanse sa gasim un apartament intr un bloc cu oameni educati?

Varianta simpla a raspunsului: nu exista blocuri cu oameni exclusiv educati. Posted Image))
Raspunsul mai elaborat: depinde de compromisurile pe care vrei sa le faci. Casa prezinta avantajul spatiului si a unei oarecare intimitati (intimitate doar intre 4 pereti, ca in rest taranii te inconjoara), dar, dezavantajele sunt pe masura: lipsa infrastructura; timp mare de facut naveta spre serviciu, scoli, etc; uneori chiar si lipsa canalizarii. Vorbesc de case care se incadreaza in bugetul mentionat, alea din oras sunt peste 250k.

So, daca ai stat la bloc pana acum si nu ai intrat in depresie, sfatul meu e sa cauti ceva asemenator intr-o zona mai buna, aproape de metrou, parc, magazine, etc. Asta daca lucrati amandoi in oras, vreti sa aveti copii, etc; daca nu, cel mai bine va mutati la tara. Posted Image)

Edited by mihaigerard, 28 January 2018 - 10:14.


#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Apropo cei care si-au luat casa au verificat studiu de fezabilitate geologica al terenului? au studiat daca este in zona inundabila? nu are importanta cate s-au construit in zona, nu de alta dar la precipitatii masive, cum vedem peste tot este foarte posibil sa se trezeasca cu apa de jumate de metru in casa vreo luna, chestie va va distruge iremediabil constructia.

#24
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View Postmihaigerard, on 28 ianuarie 2018 - 09:57, said:

Varianta simpla a raspunsului: nu exista blocuri cu oameni exclusiv educati. Posted Image))
Raspunsul mai elaborat: depinde de compromisurile pe care vrei sa le faci. Casa prezinta avantajul spatiului si a unei oarecare intimitati (intimitate doar intre 4 pereti, ca in rest taranii te inconjoara), dar, dezavantajele sunt pe masura: lipsa infrastructura; timp mare de facut naveta spre serviciu, scoli, etc; uneori chiar si lipsa canalizarii. Vorbesc de case care se incadreaza in bugetul mentionat, alea din oras sunt peste 250k.

So, daca ai stat la bloc pana acum si nu ai intrat in depresie, sfatul meu e sa cauti ceva asemenator intr-o zona mai buna, aproape de metrou, parc, magazine, etc. Asta daca lucrati amandoi in oras, vreti sa aveti copii, etc; daca nu, cel mai bine va mutati la tara. Posted Image)
Salut,

Eu sunt crescut la tara,unde era o liniste de iti auzeai inima cand bate...sotia este crescuta la bloc.Pe ea nu o deranjeaza asa ca pe mine,dar eu..aproape am intrat in depresie.
In primul apartament cumparat impreuna,totul a fost ok pana vecinii de deasupra au avut un copil..cand copilul a inceput sa mearga...nu va spun decat ca intr o noapte, pe la ora 24:oo,m am trezit din somn,din cauza copilului nostru care plangea ca mama ei nu mai era langa ea.(eu dormeam in sufragerie(avem apartament cu 2 camere) Sotia era la usa vecinului sa l roage frumos sa faca liniste,sa adoarma si copilul meu..In momentul ala ,mi am iesit din minti si descult am iesit din apartament ,direct cu pumnul in fata la vecin m am trezit..nu stiu cum a scapat in seara aia..
Dupa am luat hotararea sa ne mutam..prima regula,ultimul etaj ,bloc nou (consideram noi oamenii educati..fas..)  ..nu mai avem vecini deasupra ,dar avem cativa manelisti,idioti care fumeaza in bai,in lift,etc...
Cu chiu cu vai ,anul acesta sper sa reusim sa scapam de rate la el..problema care a aparut acum...ce facem pe viitor ?
Sotia vrea un apartamnet intr o zona mai buna (zona prelungirea ghencea este infernala datorita traficului ..m..doamnei firea si domnului oprescu @ ponta),ea insista pe aceleasi chestii :scoala,trafic etc..
Eu sunt in dubii,daca mai nimeresc un bloc cu idioti in el,cred ca ajung la nebuni,vb serios.De aceea eram curios ,daca blocuriile mai  scumpe sunt construite mai bine,cu oamenii mai de calitate.
Din ce spuneti voi..mai repede castig la loto,decat sa nimeresc un bloc cu oamenii normali..

Edited by nni2011, 28 January 2018 - 14:09.


#25
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pai nu exista o selecție suplimentară a locatarilor, I'm afara de preț. Cine își permite poate sta oriunde. Și sper ca ești conștient ca în România nu doar oamenii educați au mulți bani, ba chiar dimpotrivă.:)
Nu pica pe fenta, asa era și eu sa cred ca dacă te muți unde sunt tineri, totul e mult mai bine. Fals, e chiar mai rău.:)))
Ce poți sa faci, este da cumperi un teren în București cu niște prieteni pe care ii cunoști bine, și sa construiești în regie proprie. Dar 100k sunt complet insuficienți iar personal, as evita sa stau cu prietenii un același loc.


#26
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View Postmihaigerard, on 28 ianuarie 2018 - 14:17, said:

Pai nu exista o selecție suplimentară a locatarilor, I'm afara de preț. Cine își permite poate sta oriunde. Și sper ca ești conștient ca în România nu doar oamenii educați au mulți bani, ba chiar dimpotrivă.Posted Image
Nu pica pe fenta, asa era și eu sa cred ca dacă te muți unde sunt tineri, totul e mult mai bine. Fals, e chiar mai rău.Posted Image))
Ce poți sa faci, este da cumperi un teren în București cu niște prieteni pe care ii cunoști bine, și sa construiești în regie proprie. Dar 100k sunt complet insuficienți iar personal, as evita sa stau cu prietenii un același loc.

Varianta  cu prieteni am incercat..au preferat sa cumpere un apartament prin Grozavesti..si acum asculta manele,urlete si muzica de la restaurant..pe 120 000 euroi..
Citez ,, nu ma mut eu la tara,,...asa ca faza cu prieteni a picat.Eu personal as alege o casa,dar sunt niste preturi..Zici ca traim in Germania,nu in jegul asta de Bucuresti

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnni2011, on 27 ianuarie 2018 - 22:34, said:

-blocuriile mai scumpe sunt construite mai bine?aici unde stam ,izolatia fonica este zero,vecinii...unii parca au venit din padure..maneaua este la ea acasa.
Nu este o regula. Unele sunt construite mai bine, unele nu.

Unele au materialele de constructie mai bune care se reflecta in pret iar altele vor sa traga un tun. Fiecare dezvoltator / proiect este diferit.


View Postnni2011, on 27 ianuarie 2018 - 22:34, said:

-oamenii sunt de calitate mai buna? Daca apartamentul este mai scump,oameni ar trebui sa fie mai educati

Pretul mai sorteaza oamenii. Oamenii sunt de o calitate mai buna in functie de zona. dpmdv cu cateva conditii: Sa nu ai multe garsoniere in bloc. Garsonierile inseamna chiriasi iar chiriasi inseamna, in mare parte, nepasare.

Vrei ceva mai multa liniste? Blocuri cu multe apartamente de 3 camere si ia-ti un apartament pe colt, care astfel nu se invecineaza cu multe apartamente.

Edited by MembruAnonim, 28 January 2018 - 14:40.


#28
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Daca ai buget pentru casa, iti recomand vatra luminoasa, este un microcartier de casute stil duplex, desi ar trebui sa-ti triplezi bugetul.In zona sunt si blocuri in care locuiesc persoane ok.
Alt cartier aflat in proximitate, care este destul de ok dpdv al faunei, este Iancului.Eu anul trecut m-am mutat de acolo dupa ce am locuit 24 de ani si nu am avut experiente neplacute cu vecini manelisti sau galagiosi.

Edited by paulokaziii, 28 January 2018 - 14:43.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnni2011, on 28 ianuarie 2018 - 14:30, said:


Varianta  cu prieteni am incercat..au preferat sa cumpere un apartament prin Grozavesti..si acum asculta manele,urlete si muzica de la restaurant..pe 120 000 euroi..
Citez ,, nu ma mut eu la tara,,...asa ca faza cu prieteni a picat.Eu personal as alege o casa,dar sunt niste preturi..Zici ca traim in Germania,nu in jegul asta de Bucuresti
Trebuie sa fii un pic retardat ca, inainte sa cumperi ceva pe 120.000, sa nu treci de zece ori pe acolo si sa vezi cum e zona: cel putin o data ziua, cel putin o data noaptea, cel putin o data in weekend.

#30
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
In zonele bune chiar si apartamentele mari sunt cumparate pentru inchiriere fie pe termen lung fie in regim hotelier.
La mine in bloc (Brasov) la prima sedinta ne-am adunat mult sub jumatate. Asa am aflat ca restul apartamentelor sunt inchiriate si destul de multe in regim hotelier. Mai ales de la astea din urma nu poti avea nicio pretentie.
Norocul meu e ca blocul e bine construit si izolat fonic.

Deci in concluzie daca gasesti un bloc facut cum trebuie nu ar trebui sa ai probleme cu galagia de la vecini.
De mizerie pe scara, gunoi in lift, etc. nu scapi niciunde :))

Edited by Shush, 28 January 2018 - 16:11.


#31
Park3r86

Park3r86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.01.2016
@nni2011 -  Eu as merge pe casa mica in zona buna. Indiferent de cat de mica sau mare e , la o casa nu vei avea vecini sub sau deasupra, deci automat ai mai mult confort.

Multi oameni asociaza casa cu 1000mp teren si 200-300mp construiti ca altfel "nu merita domle sa ma mut la casa". Incercati sa va uitati dupa zone de case mai bune in oras sau in zona de nord ( chiar si in afara orasului dar lipit de oras, gen Otopeni ). Sunt si variante in bugetul vostru daca faceti rabat la mp construiti sau mp de curte.

Edited by Park3r86, 30 January 2018 - 09:46.


#32
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postnni2011, on 28 ianuarie 2018 - 14:30, said:

jegul asta de Bucuresti

In primul rand, invata sa vorbesti mai frumos despre orasul care iti ofera sansa de a pune o paine pe masa familiei tale. Asta unul la mana. Doi la mana, invata sa cunosti orasul asta, daca vrei sa ii supravietuiesti - faptul ca v-ati luat apartament in prelungirea Ghencea spune multe.

In al treilea rand, exista zone si zone cum exista blocuri si blocuri. Pentru ce vrei tu (si sotia ta), ar trebui sa te orientezi spre apartamente in blocuri cat mai mici (2-3 etaje) sau chiar in vile.

Edited by FronT, 30 January 2018 - 10:01.


#33
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postnni2011, on 28 ianuarie 2018 - 14:06, said:

Sotia era la usa vecinului sa l roage frumos sa faca liniste,sa adoarma si copilul meu..In momentul ala ,mi am iesit din minti si descult am iesit din apartament ,direct cu pumnul in fata la vecin m am trezit..

Tu cauti bloc civilizat cu reactii din astea? :lol:

#34
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
si nu stiu daca ai observat de ce l-a boxat pe vecinu: din cauza ca facea copilul aluia zgomot Posted Image)))

Edited by FronT, 30 January 2018 - 15:58.


#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFronT, on 30 ianuarie 2018 - 15:57, said:

si nu stiu daca ai observat de ce l-a boxat pe vecinu: din cauza ca facea copilul aluia zgomot Posted Image)))
Neeee! " Sotia era la usa vecinului" ...asta l-a durut !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate