Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Diferenta aparatment periferie/zona semicentrala

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011
Buna seara,
Noi stam intr un apartament la.periferia Bucurestiului(zona prelunghirea ghencea).
Nu mai avem mult de achitat si nu stim ce sa facem..adica :sa ne mutam la casa ,pe langa Bucuresti sau sa cumparam un apartament intr o zona mai buna a orasului.
Intrebarea noastra :
-blocuriile mai scumpe sunt construite mai bine?aici unde stam ,izolatia fonica este zero,vecinii...unii parca au venit din padure..maneaua este la ea acasa.
-oamenii sunt de calitate mai buna? Daca apartamentul este mai scump,oameni ar trebui sa fie mai educati
.?
Avem un buget de 100000 euro.Casa sau apartament? Avem sanse sa gasim un apartament intr un bloc cu oameni educati?

Edited by nni2011, 27 January 2018 - 22:36.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnni2011, on 27 ianuarie 2018 - 22:34, said:

Intrebarea noastra :
-blocuriile mai scumpe sunt construite mai bine?aici unde stam ,izolatia fonica este zero,vecinii...unii parca au venit din padure..maneaua este la ea acasa.
-oamenii sunt de calitate mai buna? Daca apartamentul este mai scump,oameni ar trebui sa fie mai educati

Nu neaparat. Tzaranii s-au mutat in zone bune si au poluat cam toate blocurile asa ca nu mai exista scara de bloc in care sa nu locuiasca cel putin un taximetrist cu bormasina.
Zona semicentrala e buna in sensul ca ai acces usor la mijloacele de transport si ajungi in timp mai scurt acolo unde ai treaba dar nu e ferit de tzarani care, cum spuneam, sunt peste tot si se inmultesc pe cale biologica, nu numai prin migratie.

La bugetul ala, se poate gasi o casa in localitatile satelit ...vei avea (eventual) liniste si intimitate, dar faci mult pe drum in fiecare zi, e aglmerat si se circula bara la bara pe aproape orice portiune de centura.

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu din cauza aglomeratiei si a timpului petrecut pe drum am ales Dr Taberei. Am incercat cativa ani casa de pe langa Bucuresti dar nu imi convine ca minim 3 ore si ceva pe zi sa le stau pe drum. Nu sunt decat 25 de kilometri din centrul orasului si am chiar doua terenuri, pe unul dintre ele e casa dar timpul asta pierdut ma omoara. Sa nu mai zic de iesit in weekend in club si de baut o bere ca nu se prea poate asa ca am ales orasul.
Fiecare are insa viziunea lui, poate altii ar prefera sa stea acolo.
Probabil ca la pensie o sa ma mut dar pana atunci doar prin weekenduri mai merg.

#4
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View Postnni2011, on 27 ianuarie 2018 - 22:34, said:

Avem un buget de 100000 euro.Casa sau apartament? Avem sanse sa gasim un apartament intr un bloc cu oameni educati?
Nu exista apartament intr-un bloc CU TOTI OAMENII EDUCATI !
Nu exista apartament atat de antifonat incat sa nu iti auzi vecinii .
Casa sau apartament...depinde doar cum va simtiti mai bine .
Ca e prelungirea Ghencea sau Ilfov e tot cam acelasi lucru , referitor la distantele de parcurs .
Decizia ...va apartine !

Edited by Supermax, 27 January 2018 - 23:08.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Mai pune 200 mii € si ai apartament de designer, dar si acolo se mai schimba moda la citiva ani, lumea mai redecoreaza, nu mai este ca pe timpuri, cind 40 de ani nu se facea nimic in casa, asa ca tot o sa ai zgomot, dar ziua, ce pulpa mea, acolo este lume civilizată, nu bormașineaza noaptea taximetristii :D

#6
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Vise...taica...vise ! Nu ai nevoie de "taximetristi cu bormasina" ci de minim un puradel deasupra care alearga toata ziua si noaptea Posted Image ! Daca mai sunt 2 sau chiar 3 ....! La aia ce le faci ca "e copil/copii domnulePosted Image " !

Edited by Supermax, 28 January 2018 - 00:08.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postnni2011, on 27 ianuarie 2018 - 22:34, said:

-oamenii sunt de calitate mai buna? Daca apartamentul este mai scump,oameni ar trebui sa fie mai educati

Posted Image
Ai auzit de unu` Becali? Cică-i tobă de carte și exemplu de bune maniere.

#8
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View PostDaculScoril0, on 28 ianuarie 2018 - 00:23, said:

Posted Image
Ai auzit de unu` Becali? Cică-i tobă de carte și exemplu de bune maniere.
Ce cu fotbalistii e rusine ? Sau cu beizadelele de bogati care dau petreceri cu dive si droguri ? Sau cu manelisti plini de bani ?
In ziua de azi valorile sunt rasturnate ! Cei cu bani sunt mafiotii , ghiorlanii si neamurile lor , universitarii seriosi sunt saraci ... nu au bani de apartamente scumpe !
Deci ?

Edited by Supermax, 28 January 2018 - 00:35.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ceva langa metrou, in randul 2 sau 3 de blocuri ca sa scapi de sirene si claxoane.

#10
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Am inteles ca noaptea..tramvaiele si concursurile de "motociclisti" sunt un mare "avantaj sonor " indiferent cat de scump e apartamentul ! Sa nu uitam si zonele foarte scumpe , ultracentrale in care iesi pe balcon sa "respiri aerul curat din puritatea tobelor de esapament al milioanelor de masini" !

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
iti spun eu ca la priferie e si mai naspa.
sunt case care se incalzesc cu lemne si carbune...

Edited by arg, 28 January 2018 - 01:26.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostSupermax, on 28 ianuarie 2018 - 01:18, said:

... al milioanelor de masini" !

De la mine fara numar :D
Sa fie miliaaaardeeeeee.

Attached Files



#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ai copii muta-te pe langa o scoala buna. Iti va prelungi viata cu cativa ani.

#14
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostSupermax, on 28 ianuarie 2018 - 01:18, said:

Am inteles ca noaptea..tramvaiele si concursurile de "motociclisti" sunt un mare "avantaj sonor " indiferent cat de scump e apartamentul ! Sa nu uitam si zonele foarte scumpe , ultracentrale in care iesi pe balcon sa "respiri aerul curat din puritatea tobelor de esapament al milioanelor de masini" !
Ce bine ar fi daca ar merge tramvaiele noaptea. Sau ceva transport in comun... Dar stii ca nu prea merge? Unde stai?
@Sebulbus: fix asta voiam sa mai adaug. In aia 4 ani cat am incercat sa stau la casa nu aveam copil. Acum am si tocmai am dat-o la scoala. Nici nu ma gandesc ca problema ar fi fost cu ia copilul du copilul. Si in plus vrei sa nici nu fie la orice scoala de sat, vrei si tu o scoala mai rasarita( personal nu eu, nevasta Posted Image ). Si eu nici nu sunt fan after school la copii, practic ii inveti de mici ce inseamna programul de munca.

Edited by Seteh, 28 January 2018 - 03:34.


#15
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postsebulbus, on 28 ianuarie 2018 - 03:25, said:

Daca ai copii muta-te pe langa o scoala buna. Iti va prelungi viata cu cativa ani.

Iti mananca vecinii de la bloc anii aia...stai linistit..

Prefer casa in mediu rural ( vecini babute si bunici ) si naveta cu masina. Nu ma mai intorc la bloc nici mort.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Asta tine de firea fiecaruia. Unii nu se pot adapta la casa la fel cum unii nu ne putem adapta la bloc. Eu nu m-am simtit niciodata confortabil la bloc, oriunde am stat, in diverse cartiere mai aproape sau mai departe de centru. Pur si simplu nu ma pot adapta la venit acasa de la job si inchis usa dupa tine. La casa mai ies prin curte, mai pe la poarta cu vecinii, mai mesteresc ceva, mai pun o rosie, un ardei prin gradina etc.
Langa mine au venit 2 tineti incantati de viata la casa. Au renuntat in mai putin de 2 ani si au mers inapoi la bloc. Aia praca nu aveau curte. Ca la bloc. Venim acasa si ne baricadam in casa. Curtea cu boscheti dar nu conta, in casa totul e stralucitor.
Deci intai trebuie sa iti depistezi stilul de viata la care te acomodezi mai usor.
Daca dupa ce ajungi acasa nu simti nevoia se evadezi din casa zilnic, oriunde dar sa nu stai intre aia 4 pereti atunci stai la bloc, o sa te adaptezi foarte greu la casa.

Edited by PoeOvidiu, 28 January 2018 - 08:56.


#17
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Nu toata lumea are timp, energie si dispozitia necesara sa aiba grija de o gradina. O casa implica si costuri mult mai mari, de intretinere, reparatie etc.
Daca vrei sa iti cumperi apartament comunist, sa nu faci greseala sa iti iei dinainte de '77! In rest, in aceeasi oala ne scaldam cu totii, Bucurestiul e plin de tarani si mitocani, fie la periferie, fie in cartiere semicentrale.
Dar parca la periferie n-ai parte de atata poluare si zgomot.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postarg, on 28 ianuarie 2018 - 01:26, said:

sunt case care se incalzesc cu lemne si carbune...
Si ce daca? La tara ti se pare ca e poluare din cauza sobelor cu lemne?

View Postleusteanul, on 28 ianuarie 2018 - 09:01, said:

Nu toata lumea are timp, energie si dispozitia necesara sa aiba grija de o gradina.
Pui gazon peste tot. Daca ti se pare ca e greu/ mult sa-l tunzi, iti iei un robot de tuns iarba.

Edited by Karhu, 28 January 2018 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate