Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

De ce au disparut telefoanele cu clapeta tip flip phone?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Tehnologia avanseaza, vrem, nu vrem. Daca acum ni se pare normal sa avem un telefon pe care sa il folosim cu o simpla atingere, maine vom duce doar aratatorul la ureche.

#20
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Un singur lucru regret la telefoanele cu clapeta: cand te enerva unu la telefon si te apucau dracii puteai sa-l inchizi cu sete si sa-l si injuri pe ala concomitent, avand garantia ca s-a intrerupt apelul, lucru care nu se intampla la telefoanele cu touchscreen.Posted Image

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-au disparut telefoanele cu clapeta, au disparut telefoanele cu tastatura fizica - adica si alea cu clapeta.
Din cauza smartphone-ului, bineinteles. A explicat steve jobs in primul keynote iphone de ce tastatura fizica va deveni extincta.

Edited by don_dannielo, 27 January 2018 - 20:12.


#22
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Problema vine la rezistenta, display mare  si rezistenta nu se pupa.
Legat de utilizarea iarna , depinde de ecran, la ips merge cu manusi la amoled nu merge. La alea vechi am optiunea sa raspunda automat la scoaterea din holster, probabil si astea moderne stiu asta....treaba e ca 100 de euro pe toc nu merita sa platesti.
Interesante astea flip insa si mai interesante sunt alea slide....mai ales daca sunt nokia si sunt facute din titan 😉

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Cine spune ca nu poti sa ai un telefon pliabil fara taste ?

#24
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Don danielo, inca mai gasesti blackberry pe piata 😉

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,487
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmarga32, on 27 ianuarie 2018 - 19:37, said:

Posted Image

#26
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
Desi are un pret cam mare, poti sa cumperi Samsung Folder 2.

#27
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
@marga am manusi de alea de doi ani, pe passport merg fara probleme, pe S8 fix deloc....

Bine, passportul are si 29 de taste "ajutatoare" 😉

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,386
  • Înscris: 14.10.2008
Mie nu mi-au placut, doar imi placea sa aud interlocutorul cu asa ceva cum pocnea capacul, mai ales taica-miu dadea tare cu el.

A avut taica-miu din 2005 pana in 2009 un Nokia ispita de otel, pe urma unul cu glisanta, apoi in 2013 a prins un singur an de I Phone 5, fiind nevoit sa paraseasca aceasta lume in 2014.

Maica-mea a avut un Nokia cu clapeta in 2007-2010 si cumnata-mea in 2004-2008 un Zapp cu clapeta telefon de serviciu, avea pe capac un sarpe din LED-uri albastre care se plimbau cand era bagat la incarcat.

#29
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostAldulescu, on 27 ianuarie 2018 - 18:26, said:

De ce au disparut telefoanele cu clapeta tip flip phone?
In China sunt inca foarte populare. Chiar si Samsung a scos un model cu snd835

Edited by YourFan, 27 January 2018 - 22:00.


#30
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

View Postmarga32, on 27 ianuarie 2018 - 20:07, said:

Tehnologia avanseaza, vrem, nu vrem. Daca acum ni se pare normal sa avem un telefon pe care sa il folosim cu o simpla atingere, maine vom duce doar aratatorul la ureche.

View Postmarga32, on 27 ianuarie 2018 - 20:07, said:

Tehnologia avanseaza, vrem, nu vrem. Daca acum ni se pare normal sa avem un telefon pe care sa il folosim cu o simpla atingere, maine vom duce doar aratatorul la ureche.
Pai exista...inca nu ai auzit de casti Bluetooth???
Un tel conectat la casca pt a raspunde apesi butonul de pe casca sau cel putin asa e Plantronics.
On-topic mie imi plac ( inca mai am unul aruncat princasa ) Samsung SGH L760V
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f0fCKqNU5P4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Mie nu mi-au placut niciodata. Mai bine prefer unul pe sina.

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAldulescu, on 27 ianuarie 2018 - 19:24, said:

Mai ales acum iarna da!
Daca suna telefonul si sunt afara, trebuie sa imi dau jos manusile ca sa apas pe ecran, la flip phone il deschizi si gata.
Plus ca la aia batrani - maica-mea sau taica-meu e greu sa le explici cum functioneaza un telefon cu Android, ei nu vad ce scrie pe ecran fara ochelari, nu stiu unde sa se uite si sa citeasca, etc. - telefonul cu clapeta era mult mai usor de utilizat.
Mama are 78 de ani si stie sa foloseasca un telefon cu Android, sa se dea pe net cu el sau cu tv-ul smart! Asa ca lasa grija batrinilor ca se descurca, am vazut destui tineri ingramaditi!

#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Da' care erau alea "decapotabile"?   Posted Image
Mie nu îmi plac cele 100% touch. Vreau şi touch şi taste, chit că ecranul e mai mic. Au existat de genul, de exemplu: "Sony"-"Ericsson" P1 (şi cred că şi "Nokia" E90).

Edited by djl, 28 January 2018 - 01:40.


#34
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Nu au disparut,chill.Am o saracie ,functioneaza de minune.Bateria duce de uit,fotocam slaba-asta e,da bonus=pot desface sticlele de bere cu el.La cat costa deja a trait prea mult.SI NU-S CAT E LEGENDA SAU NU DA FARMACISTII DE SCHIMBUL 3 DAU BANI SERIOSI PE ANTICHITATI.Iertati majusculele.Posted Image

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,386
  • Înscris: 14.10.2008

View PostDJPocaitul, on 28 ianuarie 2018 - 00:38, said:

Mie nu mi-au placut niciodata. Mai bine prefer unul pe sina.
Si flipul si sina mi s-au parut chestii stricabile. Pentru mine fiabil inseamna ceva care nu se strica nici daca abuzezi de el.

#36
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Când am trecut la smartphone a fost din cauză că mă săturasem de înlocuit flex-ribbon ăla de un Samsung S5200 cu slide. Altfel miștocuț telefonul, dar până la urmă a cedat iar (și iar și iar) și piesele de schimb nu s-au ridicat niciodtă la nivelul părții OEM ca fiabilitate (au ținut doar câteva luni în loc de 3 ani cât a mers inițial), deși n-au fost ieftine deloc. Era mișto că-ți dădeai seama că e pe cale să crape după cum începea să facă pe nebunul, începau să funcționeze anapoda funcții care își aveau "baza" pe capac.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate