Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De ce au disparut telefoanele cu clapeta tip flip phone?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Dintre toate celularele care au fost pana acum pe piata, telefoanele cu clapeta au fost dupa parerea mea cele mai bune. Te suna cineva - tzac! deschideai telefonul si vorbeai direct, nu trebuia sa apesi pe nimic sau sa selectezi mai stiu eu ce optiuni de prin meniuri, iar daca nu vezi ce scrie pe ecran mai trebuie sa iti cauti intai ochelarii si pana ii gasesti poate sa se termine apelul.
Pentru terminat o convorbire, iarasi - tzac! inchideai telefonul, nu trebuia sa apesi pe nimic, era foarte simplu de folosit.
Ecranul era mare, aveau si tastatura fizica, usor de folosit, avantajele telefoanelor cu clapeta erau multe, si nu inteleg de ce au disparut de pe piata, personal mi-au placut cel mai mult, credeti ca ar fi vreo sansa sa revina in viitor moda telefoanelor flip phone?

#2
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Telefoanele cu clapeta exista si au suflet.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zYC0gw7g1zA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu au disparut, mai sunt.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu au disparut, nu le mai cerea piata.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am si acum un Nokia 5555.

#6
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Exista, telefon smart cu clapeta, se numeste Glaxy Folder, Galaxy Golden, Galaxy W2016. Sau daca nu, de la Sharp, in Japonia. Nu sunt tocmai cu Android (nu toate), dar sunt cu flip. SI eu vreu unul dinasta in RO, dar sunt destul de scumpe chiar si aici in Sagamihara. Si nu e Tokyo sa zici ca un meniu la mec e peste 30 lei. Este acceptabil.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/samsung/samsung-e2530-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://cnet3.cbsistatic.com/img/ruv-nItRntaKgx9rkgUh6fFNCBw=/936x527/2012/04/25/6e726a3f-f0ec-11e2-8c7c-d4ae52e62bcc/35243036-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest Samsung Gusto 2 era super ok! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 January 2018 - 18:48.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Sa inteleg ca mai usor deschizi clapa decat sa apesi ecranul?

Edited by YOUR_GOD, 27 January 2018 - 19:30.


#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
or sa le ceara hipsterii in draci. si mie imi este dor de un telefon cu clapeta

#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 YOUR_GOD, on 27 ianuarie 2018 - 19:06, said:

Sa inteleg ca ma usor deschizi clapa decat sa apesi ecranul?
Mai ales acum iarna da!
Daca suna telefonul si sunt afara, trebuie sa imi dau jos manusile ca sa apas pe ecran, la flip phone il deschizi si gata.
Plus ca la aia batrani - maica-mea sau taica-meu e greu sa le explici cum functioneaza un telefon cu Android, ei nu vad ce scrie pe ecran fara ochelari, nu stiu unde sa se uite si sa citeasca, etc. - telefonul cu clapeta era mult mai usor de utilizat.

#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu am un Alcatel fara camera fara nimic pe care-l folosesc zilnic . De vre-o 2 ani , in praf , umiditate , mizerie . Daca aveam din astea mai '' smechere '' , imi trebuia unu' la 2 luni .

#12
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Plus ca erau mai fiabile. Sa nu mai zic ca erau mai usor reparabile. Sau ca ii puteai schimba bateria chiar tu. Dar nu zic.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 Aldulescu, on 27 ianuarie 2018 - 19:24, said:

Il poti seta sa raspunda cand il duci la ureche, sau ii poti mari sensibilitatea ecranului, dar cam da, nu merge cu manusi obisnuite.

#14
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Mda... Vorba ălora, „nici nostalgia nu mai e ce-a fost...”

De ce numai de-ăla cu clapetă? De ce nu direct așa:

Nu de alta, da' să le avem pe toate. Posted Image

Attached Files



#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 marga32, on 27 ianuarie 2018 - 19:25, said:

Plus ca erau mai fiabile. Sa nu mai zic ca erau mai usor reparabile. Sau ca ii puteai schimba bateria chiar tu. Dar nu zic.
Nu cred ca lucrai cu telefoane pe vremea aceea, altefel nu ai fi facut aceasta precizare. Erau cele mai dispuse distrugerii telefoane. Daca nu te asezai pe ele, se ducea banda flex. Erau groase. Telefoanele acestea au aparut ca trend din filmele SF. Nu au fost niciodata practice si de aceea au disparut, chiar inaintea aparitiei telefonului inteligent, la scara mare.

#16
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010

 Aldulescu, on 27 ianuarie 2018 - 19:24, said:

Mai ales acum iarna da!
Daca suna telefonul si sunt afara, trebuie sa imi dau jos manusile ca sa apas pe ecran,
Manusi tactile, doar 20 de lei.

Cu placere. :) Posted Image

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.gadget.ro/wp-content/uploads/2017/11/smartphone-cu-clapeta-630x325.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere aveti de acest Samsung W2017 la pret de $2,950 si care are urmatoarele date tehnice:
  • Two 4.2-inch 1,920x,1,080-pixel Super AMOLED displays
  • 12-megapixel rear camera, 5-megapixel front camera
  • 2,300 mAh battery
  • 4GB RAM
  • 64GB onboard storage
  • Android Nougat 7.0
  • Gold

Edited by xmanyacs77, 27 January 2018 - 20:05.


#18
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Pentru ca....smartphones Posted Image

Cum n-a inventat inca nimeni inca un ecran full-extra-HD, si care in acelasi timp sa poata fi si indoit la 1800 fara sa-i moara niciun pixel, uite de-aia nu avem inca deastea cu flip.

Desi, sa stii ca am vazut flip in pe cealalta axa, adica am vazut la cineva, cred ca era un Samsung, care folosit cu o husa putea fi programat sa raspunzi automat cand desfaci husa, de-aia cred ca unele huse au si o "fereastra" transparenta sa vezi cine te suna. Nu stiu exact ca nu suport in general orice fel de husa/tipla/silicoane sau mai stiu eu ce, prefer sa imi iau riscuri, desi am scapat telefonul de multe ori, are ceva "battle scars" ,dar inca merge, la fel si ifoanele surate dinainte acestuia, am avut norocul sa nu umblu cu geam crapat la nici unul. Poate pentru ca nu sunt prea inalta, asa ca atunci cand il scap...nu pica din cer Posted Image

 xmanyacs77, on 27 ianuarie 2018 - 20:02, said:

[ https://www.gadget.ro/wp-content/uploads/2017/11/smartphone-cu-clapeta-630x325.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere aveti de acest Samsung W2017 la pret de $2,950 si care are urmatoarele date tehnice:
  • Two 4.2-inch 1,920x,1,080-pixel Super AMOLED displays
  • 12-megapixel rear camera, 5-megapixel front camera
  • 2,300 mAh battery
  • 4GB RAM
  • 64GB onboard storag
  • Android Nougat 7.0


Sper sa fie carcasa de aur sau macar placata, si de-ala de 24 carate. Altfel, nu pot sa inteleg cine ar plati atatia bani in ziua de azi, e un fel de throwback in anii '90! Chiar si-atunci gaseasi ceva mai bun, ca aparente macar. Probabil audienta intentionata pentru acest model sunt ceva bosorogi CEO de prin Asia, ca aia au pe acolo tot felul de fetisuri  ciudate. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate