Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Cadru pentru o masa din marmura

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006
Dragi colegi,

Incerc sa realizez urmatorul proiect:
- deasupra unei insule de bucatarie vreau sa construiesc un cadru in forma de U, pe roti, care sa se plimbe deasupra insulei, ca in imaginea de mai jos.

Nu stiu din ce e mai bine sa il fac. Am fost la Hornbach uitandu-ma dupa cornier din otel, gandindu-ma ca poate il asamblez cu suruburi si apoi il sudez, dar un angajat mi-a zis ca o sa cocleasca fierul si o sa rugineasca cu timpul si mi-a recomandat cornier din duraluminiu, dar acela e de doar 2 mm grosime si el recomanda sa il prind in suruburi, sa iau burghiu pentru duraluminiu, emulsie si sa dau gauri la turatie mica in el si apoi sa asamblez tot cadrul din duraluminiu de diverse forme.

In ultima instanta, daca stiti pe cineva care poate sa faca asa ceva, nu m-ar deranja nici o recomandare Posted Image

in imagine, bejul este marmura peste cadru, care se "plimba" pe deasupra insulei (gri)
[ http://i65.tinypic.com/9tpbma.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by yapy, 27 January 2018 - 18:22.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Care imagine?

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,120
  • Înscris: 10.07.2013
Unde este poza? Posted Image

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010
Si Alu corodeaza in mediu umed deci trebuie protejat.
La marmura se folosea armatura de Cu in constructii pe vremuri.
Posibil acuma sa se foloseasca inox.
Mergi pe otel sudat sau Alu sudat.
Ia legatura cu @spik1 pentru confectionat si sudat inclusiv alu.

Eu daca ar fi pentru mine l`as face din inox cadrul.
http://www.italinox.ro/profile.html

Ca material as lua inox 316, mai ajunge ceva sare in zona.
Desi este rezistent la coroziune si inox-ul "rugineste".

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Curiozitate?:ce lungime are tarasenia?

#6
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006

View PostMikeSpike, on 28 ianuarie 2018 - 02:08, said:

Curiozitate?:ce lungime are tarasenia?
40 cm latime cu 130 cm lungime, vine peste insula care are 60 cm latime cu 120 cm lungime :)

View Postmyshyk, on 27 ianuarie 2018 - 18:23, said:

Care imagine?
S-o fi incarcat mai greu. Acum cred ca se vede :)

View PostIon_Bumbu, on 27 ianuarie 2018 - 19:25, said:

Si Alu corodeaza in mediu umed deci trebuie protejat.
La marmura se folosea armatura de Cu in constructii pe vremuri.
Posibil acuma sa se foloseasca inox.
Mergi pe otel sudat sau Alu sudat.
Ia legatura cu @spik1 pentru confectionat si sudat inclusiv alu.Eu daca ar fi pentru mine l`as face din inox cadrul.
http://www.italinox.ro/profile.htmlCa material as lua inox 316, mai ajunge ceva sare in zona.
Desi este rezistent la coroziune si inox-ul "rugineste".
Dar, ca rezistenta, este suficient? Am inteles ca bucatile de marmura or sa cantareasca vreo 140 kg. Deci trebuie sa tina, sa nu se indoaie :)

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu se vede nici o poza. Ideea e sa stim despre ce vorbim, Si daca tine aluminiul tine si inoxul plus ca se poate suda, slefui, lustrui etc mai usot decat aluminiul.

#8
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006

View PostPoeOvidiu, on 28 ianuarie 2018 - 09:29, said:

Nu se vede nici o poza. Ideea e sa stim despre ce vorbim, Si daca tine aluminiul tine si inoxul plus ca se poate suda, slefui, lustrui etc mai usot decat aluminiul.
http://i65.tinypic.com/9tpbma.jpg

este si la linkul asta, dar e mai mare
acum merge ?
[ http://i64.tinypic.com/2h6x5ac.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


p.s. @PoeOvidiu: nu contest ca nu stiti despre ce vorbiti, altfel nu veneam sa intreb aici Posted Image Nu inteleg ce are de nu se vede imaginea pe desktop, pe telefon se vede :(

View Postxmanyacs77, on 27 ianuarie 2018 - 18:25, said:

Unde este poza? Posted Image
am pus un link aici
http://i64.tinypic.com/2h6x5ac.jpg
http://i65.tinypic.com/9tpbma.jpg

Pozele
9tpbma.jpg

9tpbma2.png

Edited by yapy, 28 January 2018 - 09:43.


#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am prins ideea acum. Partea verticala e tot cadru metalic si pus placaj pe el? Eu as merge pe inox. Nu e mare filozofie de facut. Cauti orice alelier care lucreaz in inox. Pana la urma e o rama dreptunghiulara de inox. 140kg nu e asa mult sa puna probleme de executie.
Picioarele le poti face din teava patrata sau rectangulara.  Rama de sus ori din cornier ca sa intre marmura in el, ori tot din teava rectangulara dar atunci trebuie vazut cum se fixeaza marmura pe rama.

Edited by PoeOvidiu, 28 January 2018 - 11:01.


#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Totusi , care ar fi scopul ?

#11
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006

View Post86-APP, on 28 ianuarie 2018 - 11:23, said:

Totusi , care ar fi scopul ?
Scopul e ca partea mobila sa se poata deplasa deasupra insulei cand gatim si langa insula cand mancam si suntem mai multe persoane.

View PostPoeOvidiu, on 28 ianuarie 2018 - 10:59, said:

Am prins ideea acum. Partea verticala e tot cadru metalic si pus placaj pe el? Eu as merge pe inox. Nu e mare filozofie de facut. Cauti orice alelier care lucreaz in inox. Pana la urma e o rama dreptunghiulara de inox. 140kg nu e asa mult sa puna probleme de executie.
Picioarele le poti face din teava patrata sau rectangulara.  Rama de sus ori din cornier ca sa intre marmura in el, ori tot din teava rectangulara dar atunci trebuie vazut cum se fixeaza marmura pe rama.

da ambele laterale (verticalele) au marmura lipita pe ele, in designul respectiv

Edited by yapy, 28 January 2018 - 11:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate