Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Job pe platforma petroliera

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Trebuie sa fie o greseala acolo, sau ceva pentru naivi/tampiti
Salariile medii pe platforme sunt 50-60\ USD ora, incepatorii sau cei pe functiile cele mai simple (care nu se apropie de sonsda :D ) pot avea 35-40$/ora.Cei cu experienta si ceva functie pot avea si peste suta.

Dat fiind conditiile de acolo, aia sunt bani meritati, nu nesimtite. Cei mai multi oameni nu se duc la asa salarii "nesimtite", or fi stiind ei de ce.
Cine se vinde pe un blid de fasole (in cazul de fata nu departe de salariul minim) e cel mai bun fauritor al capitalismului.

#20
savage92

savage92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2018

 Rosebud09, on 29 ianuarie 2018 - 01:02, said:

Dat fiind conditiile de acolo, aia sunt bani meritati, nu nesimtite.
M-am exprimat eu gresit, si da pentru un necalificat sa castige chiar si 30$/ora cred ca merita conditiile

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 Rosebud09, on 29 ianuarie 2018 - 01:02, said:

Trebuie sa fie o greseala acolo, sau ceva pentru naivi/tampiti
Salariile medii pe platforme sunt 50-60\ USD ora, incepatorii sau cei pe functiile cele mai simple (care nu se apropie de sonsda Posted Image ) pot avea 35-40$/ora.Cei cu experienta si ceva functie pot avea si peste suta.

Dat fiind conditiile de acolo, aia sunt bani meritati, nu nesimtite. Cei mai multi oameni nu se duc la asa salarii "nesimtite", or fi stiind ei de ce.
Cine se vinde pe un blid de fasole (in cazul de fata nu departe de salariul minim) e cel mai bun fauritor al capitalismului.

A fost odata ca niciodata …
Echipajelor de pe PSV-uri li s-au redus salariile cu aprox. 30% incepand cu 1 Ianuarie.
Cel mai mult i-am auzit plangand pe baietii de la Bourbon Offshore
Putini dintre ei au scapat, in special aia care au fost relocati.
Urmeaza restul sclavilor (inclusiv eu)

 savage92, on 29 ianuarie 2018 - 01:58, said:

M-am exprimat eu gresit, si da pentru un necalificat sa castige chiar si 30$/ora cred ca merita conditiile

NU- nu merita - iar 30$/ora ca necalificat si incepator - IMPOSIBIL

 NumbAnn, on 27 ianuarie 2018 - 19:28, said:

Salut,

Pe unde lucrezi, ai idee daca au nevoie de HSE?

Multumesc.

Lucrez in Nigeria si la cum evolueaza piata petrolului nu cred ca o sa mai fac multi purici pe aici.
65% ne-au scazut veniturile in ultimii 2 ani - IMENS
HSE a fost cel mai lovit department dintre toate.
Apox. 75% dintre ei au fost spulberati si (incredibil) se gandesc sa-l reduca si mai mult..
Foarte multi  HSE Officer sau HSE engineer au ramas fara slujbe si, aproape toti pe care ii cunosc, au aplicat fara success pe alte pozitii sau la alte companii.

 savage92, on 27 ianuarie 2018 - 18:52, said:

Deci trebuie sa mai fi lucrat offshore in ultimi 3 ani ca sa pot aplica pentru o pozitie offshore? nu e putin contradictoriu?
Ca fapt divers, certificatele acelea cat de usor pot face rost de ele ?

Da – obligatoriu trebuie experienta anterioara dar nu neaparat in Oil & Gas
Nu iau pur si simplu pe oricine-oricum
Daca totusi, cine stie cum, angajeaza necalificati fara experienta, aia nu vad platforma decat la cheu – job onshore

#22
savage92

savage92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2018

 Naijax, on 29 ianuarie 2018 - 08:59, said:


A fost odata ca niciodata …
Echipajelor de pe PSV-uri li s-au redus salariile cu aprox. 30% incepand cu 1 Ianuarie.
Cel mai mult i-am auzit plangand pe baietii de la Bourbon Offshore
Putini dintre ei au scapat, in special aia care au fost relocati.
Urmeaza restul sclavilor (inclusiv eu)



NU- nu merita - iar 30$/ora ca necalificat si incepator - IMPOSIBIL



Lucrez in Nigeria si la cum evolueaza piata petrolului nu cred ca o sa mai fac multi purici pe aici.
65% ne-au scazut veniturile in ultimii 2 ani - IMENS
HSE a fost cel mai lovit department dintre toate.
Apox. 75% dintre ei au fost spulberati si (incredibil) se gandesc sa-l reduca si mai mult..
Foarte multi  HSE Officer sau HSE engineer au ramas fara slujbe si, aproape toti pe care ii cunosc, au aplicat fara success pe alte pozitii sau la alte companii.



Da – obligatoriu trebuie experienta anterioara dar nu neaparat in Oil & Gas
Nu iau pur si simplu pe oricine-oricum
Daca totusi, cine stie cum, angajeaza necalificati fara experienta, aia nu vad platforma decat la cheu – job onshore
Multumesc mult de informatii :), pe langa platformele offshore si de toata industria care pare ca scartie din ce zici acolo ce parere ai de platformele onshore din Canada? am vazut ca stau foarte bine cu petrolul, cu moneda mai prost, ma gandeam si la varianta asta in urma cu un an, e mai complicata ca nu e in Europa si nu mai tin minte cum e cu viza si actele de munca, dar daca nu am incotro n-am ce face trebuie sa incerc, asa ca fapt divers cunosti situatia de acolo? e mai roz ca asta de aici?

#23
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Muta-ti gandul, si acolo e reducere mare de personal. Si salariile au scazut semnificativ si nu erau chiar ca pe platformele de pe mare.
A fost o perioada buna, a tinut vreo 15 ani si mai bine, cine s-a sculat devreme, a ajuns departe' ca in proverb, a facut bani frumosi. S- a cam terminat.

De fapt s-a terminat cu risipa iar in momentul in care cererea de locuri de munca depaseste oferta e cale libera la reduceri de salarii.
Deci e problema concurentei, pentru ca sunt multi concediati care cauta sa revina. Acolo este foarte importanta experienta, se pune mare accent pe protectia muncii si de aceea nu sunt multe sanse pentru cei care nu dovedesc ca stiu exact ce sa faca.
De fapt asa este acum in toate domeniile acolo, foarte multi cauta de lucru iar slujbe ca lumea- nema.

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 savage92, on 29 ianuarie 2018 - 22:56, said:

Multumesc mult de informatii Posted Image, pe langa platformele offshore si de toata industria care pare ca scartie din ce zici acolo ce parere ai de platformele onshore din Canada? am vazut ca stau foarte bine cu petrolul, cu moneda mai prost, ma gandeam si la varianta asta in urma cu un an, e mai complicata ca nu e in Europa si nu mai tin minte cum e cu viza si actele de munca, dar daca nu am incotro n-am ce face trebuie sa incerc, asa ca fapt divers cunosti situatia de acolo? e mai roz ca asta de aici?

Canada ar putea fi o solutie pentru tine (vad ca esti disperat) pentru ca au cea mai lunga retea de conducte petroliere din lume si cauta personal destul de des pentru intretinerea retelei.
Probleme ar fi cu permisul de munca (nu stiu exact ce si cum) si cu vremea din Canada (mai ales iarna - e cumplit)
Nu platesc extraordinar de grozav si te muncesc ca pe sclavi dar, este o buna sansa ca capeti experienta mai mult decat necesara
De departe, cea mai mare regiune petroliera din Canada este Alberta care este si cea mai aglomerata zona de pe acolo deci cam scumpa.
Calgary este unul din orasele din zona de ex.
Oricum - asta este parerea mea proprie si personala - eu nu m-as muta in Canada nici mort. Imi place zapada dar nici chiar asa iar oamenii nu chiar cei mai deschisi din lume.
Sa nu uit - trebuie sa vorbesti si franceza ptr ca sunt multe zone unde daca nu vorbesti limba asta nu prea ai sanse. Ce vrei- este un fel de rasism mai "coafat" asa

#25
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Fake news.
Franceza nu are nici cea mai mica importanta, cu exceptia Quebecului (unde nici acolo nu e strict necesara, e doar f. recomandabila) si a New Brunswick care e ci-ca "bilingual"
Mai mult, chiar in institutiile guvernamentale, in vest, relatii cu publicul, unde este (pe hartie) obligatorie si franceza, mai nou nu mai conteaza asa mult (stiu precis asta, de la prima mana).
Nu e practic sa lasi deoparte oameni potriviti functiei, pentru ca ar fi 1% vorbitori de franceza, care in plus stiu TOTI si engleza.

Nu moare nimeni de frig (exceptand ceva homeless, rareori).

Barierele in calea angajarii sunt altele si se aplica in primul rand celor de acolo nu imigrantilor.

Numarul personanului de la locurile de exploatare se reduce continuu, metodele de extractie sunt altele, doar "gaurirea" a ramas cam la fel, dar oricum nu mai e cerere masiva de oameni cum era odata. Mai incet. Sunt agentii speciale de recrutare, pe langa marile companii petroliere, pentru cei calificati. E meserie f. riscanta si la mal, nu numai pe mare.

#26
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Naijax, on 27 ianuarie 2018 - 17:27, said:

Roustabout este una din cele mai rele pozitii de pe o platforma si nu prea se solicita nici un fel de abilitati generale sau cursuri anume.
Nu exista cerinte speciale in afara de rezistenta mare la stres si conditie fizica buna sau foarte buna.
Orice curs, oriunde ar fi facut reprezinta un plus dar, de obicei, companiile petroliere nu prea dau 2 bani pe hartiile astea si apreciaza atestatele obtinute doar in cadrul industriei si obtinute in urma cursurilor organizate de ei insisi.
De obicei sunt platiti cu 15~20$/ora iar aia 100$/zi se iau doar cand esti pe platforma.
Oricum, salariul este unul din cele mai mici din industrie (de mizerie chiar)  dar, daca intr-adevar esti baiat capabil, muncitor, priceput etc., se poate avansa intr-o pozitie superioara.
De retinut faptul ca in acest moment, industria petroliera se confrunta cu o criza destul de dureroasa, multe platforme sunt trase pe dreapta si o gramada de oameni si-au pierdut slujbele – in special pozitiile astea low-level au fost cele mai afectate.

deci 15~20$ inseamna $120-$160/zi. asta este cu 20%-60% mai mult decat cei de pe platforma. este adevarat ce scrii ?

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 avenirv, on 07 februarie 2018 - 11:18, said:

deci 15~20$ inseamna $120-$160/zi. asta este cu 20%-60% mai mult decat cei de pe platforma. este adevarat ce scrii ?

DA
Vezi detalii aici
https://www1.salary....urly-wages.html

Ia in considerare ca asta este valabil pentru America
Restul "sclavilor" vor trebui sa accepte intre 15~20$

#28
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Naijax, on 07 februarie 2018 - 11:23, said:

DA
Vezi detalii aici
https://www1.salary....urly-wages.html

Ia in considerare ca asta este valabil pentru America
Restul "sclavilor" vor trebui sa accepte intre 15~20$

multumesc.
deci este mai bine onshore decat offshore, dpv al castigului.

#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 avenirv, on 07 februarie 2018 - 11:27, said:

multumesc.
deci este mai bine onshore decat offshore, dpv al castigului.

NU
La un calcul simplu, onshore ajungi undeva la 45~50.000$/ an iar offshore poti ajunge la 60~65.000$/ an pentru ca mai ai si ceva diurne in plus.
Astea sunt calcule facute (foarte pe larg) si reprezinta venituri minime in industrie

#30
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Considerand riscurile si dificultatea muncii, nu merita.
(macar on-shore ai unde fugi.... :lol: )

#31
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
Singurul avantaj pe platforma este rotatia 28/28. Salarizarea depinde de experienta, studii si de felul cum stii sa negociezi...In ultimii 5-6 ani piata joburilor in acest domeniu a cazut ff mult, in sensul  ca nu se mai gasesc joburi, dar si salarizarea a scazut, mai ales la entry level.
Pentru unul fara experienta in Oil&Gas, este relativ greu sa  prinzi un salariu bun, dar asta e valabil in orice domeniu. Bani frumosi se pot face si onshore.
Ce experienta aveti si pe ce pozitie ( doar curiozitate)? Eu de exemplu, sunt inginer chimist, 21  de ani in domeniu, 12 ani in precomm., comm. si start-up . Pozitiile avute : Comm. Engineer si Comm. Supervisor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate