Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Job pe platforma petroliera

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
savage92

savage92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2018
Salutare, ma intereseaza un loc de munca pe platforma petroliera si am nevoie de cateva informatii si sa mi explice cineva care sunt pasii pentru a ajunge sa lucrez acolo, daca ma poate ajuta cineva raman recunoscator, din cate m am informat firmele din tara platesc prost asa ca ma gandeam la UK, mai exact prin Marea Nordului,  ar fi mai bine sa fac cursul bosiet la Tuzla sau odata ajuns in UK? Referitor la pozitie, pentru un post de roustabout cum ar trebuii sa procedez? aplic online sau merg la firma de recrutare? are rost sa fac vreun curs la gsptraining inainte? ma ajuta la ceva?  
Ce sansa as avea ca imigrant dupa ce imi vin actele cu drept de munca in Anglia sa ma angajez pe o platforma, dau inaintare la muncitorii englezi sau nu conteaza?
Am vorbit cu cineva care lucreaza pentru o firma dar nu a putut sau nu a vrut sa imi dea prea multe informatii despre cum sa ajung sa lucrez acolo, imi zicea ca sta o luna pe mare una acasa, la care castiga cam 100 euro pe zi si lucreaza in 2 schimburi 12 ore, merita oare pentru atatia bani sau cel mai probabil castiga mai mult si nu a vrut sa mi zica adevaru?

Edited by savage92, 27 January 2018 - 16:58.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu ai nevoie de acte cu drept de munca in UK. O asigurare de deces e suficienta.

Castiga atat fiind calificat sau cu experienta , tu vei castiga mai putin, ca incepator.

Edited by keta, 27 January 2018 - 17:07.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Asta cu platformele marine a fost tare cautata si la noi pe la inceputurile democratiei. Dar nu se cauta pe orice platforma ci pe cele din Marea Nordului . Rata sinuciderilor este foarte mare din cauza depresiei provocata de vremea mohorata permanent , climatul rece si umed , furtunile frecvente si intervalele mari de stat pe platforma . Castigurile sunt mari chiar si la munca necalificata ( cei mai multi fac astfel de munca ) dar trebuie sa stai "beton " la psihic , sa stii engleza la nivel conversational. Orice scapare pe partea de "psihic" este penalizata cu " respins " . Acum cativa ani erau multe firme care intermediau astfel de joburi dar pentru ca foarte multi "testati " in tara au picat la testele de la fata locului, firmele au renuntat la recrutarea de astfel de solicitanti .

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Roustabout este una din cele mai rele pozitii de pe o platforma si nu prea se solicita nici un fel de abilitati generale sau cursuri anume.
Nu exista cerinte speciale in afara de rezistenta mare la stres si conditie fizica buna sau foarte buna.
Orice curs, oriunde ar fi facut reprezinta un plus dar, de obicei, companiile petroliere nu prea dau 2 bani pe hartiile astea si apreciaza atestatele obtinute doar in cadrul industriei si obtinute in urma cursurilor organizate de ei insisi.
De obicei sunt platiti cu 15~20$/ora iar aia 100$/zi se iau doar cand esti pe platforma.
Oricum, salariul este unul din cele mai mici din industrie (de mizerie chiar)  dar, daca intr-adevar esti baiat capabil, muncitor, priceput etc., se poate avansa intr-o pozitie superioara.
De retinut faptul ca in acest moment, industria petroliera se confrunta cu o criza destul de dureroasa, multe platforme sunt trase pe dreapta si o gramada de oameni si-au pierdut slujbele – in special pozitiile astea low-level au fost cele mai afectate.

#5
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
100 euro pe zi ca sa-ti risti viata pe o platforma petroliera, pe un post despre care gasesti documentary pe Reality channel, mi se pare MULT prea putin. Un asemenea job in State/Golful Mexic plateste muuult mai mult conform datelor disponibile pe net.

Nu mai bine Norvegia decat UK? Noi am locuit o perioada in Danemarca, ce-i drept nu foarte mult, dar in timpul ala sotul, prin prisma propriului job a cunoscut mai multi, inclusiv romani, care lucrau la Maersk, si pe salarii foarte-foarte bune, adica bune chiar pentru Danemarca, nu UK sau nu mai zic Romania. Dar detalii specifice din pacate nu stiu, sunt ceva ani de-atunci, posibil sa fie mai greu acum pentru ca vorbim de 2009-2011, cat incepea boom-ul petrolier si gaseasi mult mai usor de lucru in domeniu presupun fata de acum cand Rusia, Sauditii si Americanii sunt intr-un tango a la Caragiale de 2 ani si ceva.

A, si ca sa mai adaug ceva, desi nu stiu daca este relevant pentru tine, un fost coleg de-al meu de liceu, dupa ce a terminat mai intai dreptul, s-a decis/apucat de o cariera in marina navala, a inceput de jos, a facut ceva facultate/colegiu, nu stiu exact ce, dar acum lucreaza la una dintre cele mai mari firme de transport maritim si e platit mult mai bine decat cifrele cotate aici, si probabil e greu si in jobul ala dar cel putin calatoresti de colo colo si probabil ai mai mult timp de repaos in afara perioadelor busy cand incarca/descarca in porturi (el face trasee intre China si SUA/Canada/Brazilia/Mexic, mult mai rar prin Europa, dar la inceput facea trasee mai scurte)

#6
savage92

savage92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2018
Ma gandeam la UK doar pentru ca stiu limba engleza la nivel mediu spre avansat si pentru ca as putea aplica pentru un post la sediul firmelor pentru ca pe net nu am gasit nimic concret in legatura cu unde sa aplic si pasii care sa-i urmez.
Inca ceva, paradoxal detin o diploma de inginer de mediu, mi ar fi de ajutor cand industria se bazeaza pe total opusul?

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
@corina_geo
Postul tau este foarte interesant dar nu are nici o legatura cu oil industry
Maersk, pe segmental oil-industry sunt ca si inexistenti
Nu au afaceri directe si sunt bagati cu alti giganti doar prin intermediul catorva actiuni.
Joburile similare din State/Golful Mexic se platesc la fel de prost si, de regula, au mai multe solicitari in special pe partea cu permisul de munca.
Norvegia nu este o tara in care sa lucrezi in oil & gas iar Danemarca - se mai poate discuta dar nu cu foarte mult

View Postsavage92, on 27 ianuarie 2018 - 17:39, said:

Ma gandeam la UK doar pentru ca stiu limba engleza la nivel mediu spre avansat si pentru ca as putea aplica pentru un post la sediul firmelor pentru ca pe net nu am gasit nimic concret in legatura cu unde sa aplic si pasii care sa-i urmez.
Inca ceva, paradoxal detin o diploma de inginer de mediu, mi ar fi de ajutor cand industria se bazeaza pe total opusul?

Nici nu ai sa gasesti pe net un site la care sa aplici direct pentru o astfel de pozitie.
Companiile petroliere scot joburi pe saiturile lor doar pe pozitii de management sau care implica calificare inalta.
Angajarea se face aproape exclusiv prin intermediul companiilor de recrutare

Edited by Naijax, 27 January 2018 - 17:41.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Uite
Chiar acum I-am intrebat pe astia de la HR (lucrez in oil industry) care sunt cerintele pentru o pozitie ca asta sau similar
Raspunsul lor;

Candidates MUST have been offshore within the past 3 years so MUST have previously been offshore as a Roustabout.
All certifications must be valid and NOT expired in order to be considered for roles.
Qualifications and Skills
Mandatory certifications:
-TWIC card
-BOSIET/FUET/T-HUET
-RigPass / SafeGulf
-Passport or state ID and social security card
-Rigger's cert
Additional certifications:
-Fall Protection
-Basic Fire Fighting
-Advanced Fire Fighting


Salary: $16.00 to $18.00 /hour

Sper sa te ajute

#9
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postsavage92, on 27 ianuarie 2018 - 17:39, said:

Ma gandeam la UK doar pentru ca stiu limba engleza la nivel mediu spre avansat si pentru ca as putea aplica pentru un post la sediul firmelor pentru ca pe net nu am gasit nimic concret in legatura cu unde sa aplic si pasii care sa-i urmez.
Inca ceva, paradoxal detin o diploma de inginer de mediu, mi ar fi de ajutor cand industria se bazeaza pe total opusul?
Toti norvegienii stiu engleza , iti recomand sa incerci in norvegia sa ajungi , desi e foarte greu

View PostNaijax, on 27 ianuarie 2018 - 17:46, said:


Norvegia nu este o tara in care sa lucrezi in oil & gas

arumenteaza de ce nu?
singurul lucru care te impiedica sa lucrezi in "oil&gas" acolo e faptul ca nu prea accepta straini si locurile sunt ocupate de ai lor
daca ai reusit sa intrii si sa te pricepi in ceea ce faci nu o sa vezi diferete intre ai lor si tine

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postadicontakt, on 27 ianuarie 2018 - 18:14, said:

arumenteaza de ce nu?
singurul lucru care te impiedica sa lucrezi in "oil&gas" acolo e faptul ca nu prea accepta straini si locurile sunt ocupate de ai lor
daca ai reusit sa intrii si sa te pricepi in ceea ce faci nu o sa vezi diferete intre ai lor si tine

Ti-ai dat raspunsul singur Posted Image

#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am lucrat 6 ani ca sondor și lăcătuș mecanic/sudor la o sondă de foraj modernă HH200 Drillmec și asta la suprafață în Italia și Austria, dar n-aș mai lucra în vecii vecilor amin ! iar pe platformă nici atât, pentru că acolo este un adevărat iad !!! Habar n-ai ce înseamnă să reziști 12 ore în picioare, dapăi să mai și muncești fizic !!! uneori în condiții extreme, ud până la piele mai mereu, descărcând tone de chimicale pentru noroaiele de sondă, sau târând o cheie de 75 și un baros de 10 kile, iar eu sunt un tip destul de ”dospit”  la 115 kile și 1.90m, dar foști colegi de-ai mei n-au rezistat mai mult de un an de zile !!! Posted Image

#12
savage92

savage92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2018

View PostNaijax, on 27 ianuarie 2018 - 18:01, said:

Uite
Chiar acum I-am intrebat pe astia de la HR (lucrez in oil industry) care sunt cerintele pentru o pozitie ca asta sau similar
Raspunsul lor;

Candidates MUST have been offshore within the past 3 years so MUST have previously been offshore as a Roustabout.
All certifications must be valid and NOT expired in order to be considered for roles.
Qualifications and Skills
Mandatory certifications:
-TWIC card
-BOSIET/FUET/T-HUET
-RigPass / SafeGulf
-Passport or state ID and social security card
-Rigger's cert
Additional certifications:
-Fall Protection
-Basic Fire Fighting
-Advanced Fire Fighting


Salary: $16.00 to $18.00 /hour

Sper sa te ajute
Deci trebuie sa mai fi lucrat offshore in ultimi 3 ani ca sa pot aplica pentru o pozitie offshore? nu e putin contradictoriu?
Ca fapt divers, certificatele acelea cat de usor pot face rost de ele ?

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Certificatul ăla Well control certification-IWCF, nu-l ei dacă nu ești pe meserie, deci inclusiv necalificații roustabout li se cere certificatul IWCF și pentru ăla se dau niște examene teoretice destul de grele, la Ploiești se poate obține well control, recunoscut în toată lumea, dar taxa costă vreo 700€, iar afară vreo 2000 !!! Posted Image

#14
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View PostNaijax, on 27 ianuarie 2018 - 18:01, said:

Uite
Chiar acum I-am intrebat pe astia de la HR (lucrez in oil industry) care sunt cerintele pentru o pozitie ca asta sau similar
Raspunsul lor;

Candidates MUST have been offshore within the past 3 years so MUST have previously been offshore as a Roustabout.
All certifications must be valid and NOT expired in order to be considered for roles.
Qualifications and Skills
Mandatory certifications:
-TWIC card
-BOSIET/FUET/T-HUET
-RigPass / SafeGulf
-Passport or state ID and social security card
-Rigger's cert
Additional certifications:
-Fall Protection
-Basic Fire Fighting
-Advanced Fire Fighting


Salary: $16.00 to $18.00 /hour

Sper sa te ajute
Salut,

Pe unde lucrezi, ai idee daca au nevoie de HSE?

Multumesc.

View PostViorelsolar, on 27 ianuarie 2018 - 19:02, said:

Certificatul ăla Well control certification-IWCF, nu-l ei dacă nu ești pe meserie, deci inclusiv necalificații roustabout li se cere certificatul IWCF și pentru ăla se dau niște examene teoretice destul de grele, la Ploiești se poate obține well control, recunoscut în toată lumea, dar taxa costă vreo 700€, iar afară vreo 2000 !!! Posted Image
Ce treaba are roustabout-ul cu iwcf-ul????IWCF-ul e necesar de la AD in sus...driller, toolpusher, rig manager...

View Postsavage92, on 27 ianuarie 2018 - 16:58, said:

Salutare, ma intereseaza un loc de munca pe platforma petroliera si am nevoie de cateva informatii si sa mi explice cineva care sunt pasii pentru a ajunge sa lucrez acolo, daca ma poate ajuta cineva raman recunoscator, din cate m am informat firmele din tara platesc prost asa ca ma gandeam la UK, mai exact prin Marea Nordului,  ar fi mai bine sa fac cursul bosiet la Tuzla sau odata ajuns in UK? Referitor la pozitie, pentru un post de roustabout cum ar trebuii sa procedez? aplic online sau merg la firma de recrutare? are rost sa fac vreun curs la gsptraining inainte? ma ajuta la ceva?  
Ce sansa as avea ca imigrant dupa ce imi vin actele cu drept de munca in Anglia sa ma angajez pe o platforma, dau inaintare la muncitorii englezi sau nu conteaza?
Am vorbit cu cineva care lucreaza pentru o firma dar nu a putut sau nu a vrut sa imi dea prea multe informatii despre cum sa ajung sa lucrez acolo, imi zicea ca sta o luna pe mare una acasa, la care castiga cam 100 euro pe zi si lucreaza in 2 schimburi 12 ore, merita oare pentru atatia bani sau cel mai probabil castiga mai mult si nu a vrut sa mi zica adevaru?
Saipem 12000 - Cipru
ROUSTABOUT - URGENT (offshore experience)
START ASAP
Contract duration: 12 months
Rotation 28/28
Salary EUR 85 per worked and travel day
Required Certificates:- Valid BOSIET (OPITO)
[email protected], 0736 026 709

Anunt gasit azi...dar iti zic sincer...daca nu ai experienta, macar onshore, nu cred ca ai sansa sa gasesti de lucru ca roustabout...si iti zic ca eu, ca HSE, cu 8 ani vechime, am cautat de lucru ca roustabout si n-am fost acceptat....e bine totusi sa ai unele cursuri facute, anul asta cred ca usor, usor se dezgheata situatia si vor incepe lucrul intr-un mod mai avansat decat pana acum...dar pana atunci...

#15
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
eu lucrez pe tancuri petroliere și aici am cunoscut mai mulți băieți care au fost pe platforme,unul chiar voiajul trecut. zicea ca e cam nașpa situația în momentul actual ca sunt multe trase pe dreapta. cel mai important e sa ai condiție fizica bună ca e munca fizica grea pentru perioade lungi de timp.
condițiile sunt foarte bune comparat cu tancurile petroliere și în general ai și internet. despre funcții și altele îți vor spune cei care știu ca eu nu ma pricep.

#16
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Iti recomand sa te uiti la filmul Deepwater Horizon, n-o sa mai vrei in viata ta pe platforma.

Edited by YourFan, 27 January 2018 - 20:11.


#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
SAVAGE,citeste post 8.La banii aia gasesti,daca esti calificat ,pe pamant.De ce as sta n-luni surghiunit pe x metri2 pentru 16-18 $ la ora?cONVERTESTE-I in euri,pounds si da cu virgula la conditiile ce le induri.Fa-te tata electrician bunn,cu card jib gold si pleci de la 18 pounds pe ora. Foloseste internetul.

#18
savage92

savage92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2018

View PostMikeSpike, on 28 ianuarie 2018 - 01:59, said:

SAVAGE,citeste post 8.La banii aia gasesti,daca esti calificat ,pe pamant.De ce as sta n-luni surghiunit pe x metri2 pentru 16-18 $ la ora?cONVERTESTE-I in euri,pounds si da cu virgula la conditiile ce le induri.Fa-te tata electrician bunn,cu card jib gold si pleci de la 18 pounds pe ora. Foloseste internetul.
Inteleg, dar cum ramane cu salariile acelea nesimtit de mari care le au sondorii si cei care lucra pe platforma? nu pot ajunge intr o pozitie superioara din prima deaia ma interesa roustabout/necalificat , asta e nu am ce face peste tot trebuie sa incepi de jos

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate