Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Brother DCP-1622WE sau altceva mai bun?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Scuze ca deschid un topic separat, observ ca sunt multe unde se discuta achizitionarea unui model laser domestic, mai degraba as vrea o confirmarare daca fac sau nu alegerea corecta, avand in vedere ca nu am mai avut niciodata un asa "frate" / Brother Posted Image

Si va rog, fara link-uri catre eMag sau alte magazine din Romania, pentru intentionez sa cumpar ceva de la un magazin local aici in Cehia, modelul din titlu (Brother DCP-1622WE) gasindu-l la o oferta buna, putin peste 100 euro.

Vin bine-frustrata de pe un HP Envy ce am avut acasa pana acum, execrabil in toate privintele, probleme de conexiune, cip-uri la cartuse facute in colaborare cu FBI/CIA/NSA din moment ce mi s-a intamplat sa imi dea odata eroare ca ar fi cartus fake cumparat de la ei direct, magazinul HP oficial online, nu printeaza in single cart. mode din Win 10 si lista poate continua. Un produs care pur si simplu imi face scarba sa mai aud vreodata de HP sau de inkjet (am avut in trecut imprimante Canon simple, nu au preturi extraordinarefara multi si au mers brici). As putea eventual sa cumpar si de pe Amazon.DE sau similar, desi se pare ca la imprimante nu au preturi prea ieftine.

Pe scurt, imi trebuie doar:

- imprimare alb-negru
- scan doar acolo ca sa fie, nu neaparat, dar daca e inclus la pret bun, de ce nu  (de cele mai multe ori, daca rareori am ceva de scanat acasa, "scanez" pe iPhone cu o aplicatie si iese chiar OK)
- sa se conecteze via Wifi, nu cabluri
- sa nu aiba cine stie ce protectii care fac imposibil de folosit orice cartuse 3rd party (nu o sa ma apuc sa incarc tonere dar nu vreau sa fiu legata doar a folosi cartusele de la manufacturer, desi la cat printez eu, probabil un cartus full o sa ma tina minim 1 an sau poate chiar mai mult (stiu ca alea din fabrica sunt gen tester, nu tine prea mult, dar am luat deja in calcul asta)
- prefer convenienta si fiabilitatea inaintea pretului absolut per pagina, asta nu e cel mai relevant lucru pentru mine (am vazut pe topicuri, dovada ca am citit mai mult de jumatate de ora inainte sa deschid pe acesta ca unii se apuca sa faca calcule in excel, etc. dar in cazul meu...nu e cazul. Vreau doar ceva care sa mearga, sa nu fiu frustrata ca aoleu ce mesaj de eroare e asta si sa nu se termine cerneala cand ti-e lumea mai draga si mult-mult inainte de numarul de pagini cotat de producator (scarba de HP Envy, dupa ce am cumparat set de 2x cartuse size "XL" cica, alb-negru, care ar fi trebuit sa tine cam 500 pagini/cartus, unul s-a terminat dupa nici 150 pagini (le-am numarat! si , nu nu printez charturi sau  alte prostii, text simplu fara bold si in general pe o singura parte, nu fata/verso), asa ca sincer, am ajuns la capatul rabdarii cu acel HP, desi n-a fost prea ieftin, cumparat cu putin peste un an in urma,  de indata de ajunge noua imprimanta, la care ma voi hotari, aceasta va ajunge direct in pubela de reciclat plastic! Posted Image

A, si ca sa clarific, am scris "ceva mai bun" in titlu, in sensul ca poate recomandati un alt model de la Brother sau de la orice alta marca pana la urma, in afara de HP Posted Image , atata timp cat e fiabil si nu are super-protectii impotriva folosii cartuselor 3rd party. Posted Image

Edited by corina_geo, 27 January 2018 - 17:02.


#2
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Nu are super protectii.
In schimb vei avea probleme cu uzura prematura a cilindrului datorita calitatii cartuselor ¨3rd party¨.

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 tflorin40, on 27 ianuarie 2018 - 17:49, said:

Nu are super protectii.
In schimb vei avea probleme cu uzura prematura a cilindrului datorita calitatii cartuselor ¨3rd party¨.

Inteleg. Ce inseamna mai exact  "prematura"? Adica, pentru cineva care printeaza maxim 500 pagini pe an, conteaza? Si de ce se uzeaza prematur cu cartus 3rd party dar nu cu cele originale?

Edited by corina_geo, 27 January 2018 - 19:58.


#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Eu cred ca pentru 500 de pagini / anual alegerea este foarte buna in bugetul alocat. Cartusul original costa mai putin de 100 de lei / 1500 de pagini (nu exista o alta marca unde sa gasesti cartusul original la 95 lei) iar cilindru duce peste 10.000 de pagini si costa tot pana in 100 de lei. Cartusul nu are chip si un sistem de parghie (o rotita dintata) care resetaza imprimanta. (imprimanta nu se livreaza cu acest sistem, se cumpara separat sau cumperi un cartus original si poti sa-l umpli de 10 ori fara probleme). O reumplere costa maxim 20 lei. (chiar daca esti in Cehia preturile sunt la fel)

Reumplerea se face foarte simplu.

Resetare si mai simplu.

Edited by daniel21, 27 January 2018 - 21:37.


#5
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
De ce un parfum contrafacut nu e la fel cu unul original?

Sa lasam discutiile sterile.

Brother a lansat de ceva timp gama T la echipamentele cu jet de cerneala. Chiar daca sint mai scumpe echipamentele consumabilele au un pret ultra rezonabil. Pe original.
Acum cateva saptamani am avut unul intrat in service, garantie dupa un an de functionare. Avea in ianuarie 2018 20900 pagini printate, echipament pus in functiune in noiembrie 2016. Defectul cauzat de un fir de par patruns in masina. Rezolvat pe garantie. In schimb a trebuit sa avertizez clientul ca durata de viata a masinii data de producator e de 30.000 de pagini.

Chiar am ramas placut impresionat, intr-un an si o luna aproape 21.000 pagini.

Gama de DCP T300, T500, T700.

Chiar daca reclama producatorului e ca o rezerva de cerneala e de PANA la 6000 (bk) de pagini... am o rezerva.
Dar cele toate 4 bidonase de cerneala (black/cyan/magenta/yellow) ORIGINALE le gasesti pe piata romaneasca la 130 ron impreuna care garantat te tin 1500 de pagini color +bk.

In plus la Brother ofera o garantie reala de 24 de luni ce poate fi extinsa la 36 de luni prin inregistrarea produsului. Bineinteles in conditiile unei utilizari conform specificatiilor cu consumabile originale.

Edited by tflorin40, 27 January 2018 - 21:52.


#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 daniel21, on 27 ianuarie 2018 - 21:35, said:

Eu cred ca pentru 500 de pagini / anual alegerea este foarte buna in bugetul alocat. Cartusul original costa mai putin de 100 de lei / 1500 de pagini (nu exista o alta marca unde sa gasesti cartusul original la 95 lei) iar cilindru duce peste 10.000 de pagini si costa tot pana in 100 de lei. Cartusul nu are chip si un sistem de parghie (o rotita dintata) care resetaza imprimanta. (imprimanta nu se livreaza cu acest sistem, se cumpara separat sau cumperi un cartus original si poti sa-l umpli de 10 ori fara probleme). O reumplere costa maxim 20 lei. (chiar daca esti in Cehia preturile sunt la fel)

Reumplerea se face foarte simplu.

Resetare si mai simplu.

Multumesc. Cartus original <100 lei? Asta inseamna putin peste 20 euro, mi se pare suspect de ieftin. Aici in Cehia pe un motor de cautare de preturi, cel mai ieftin e in jur de 900 CZK, aprox. 37-38 EUR. Oricum, nu mi se pare mult atat, doar curios ca in Romania spui ca se vinde atat de ieftin.

 tflorin40, on 27 ianuarie 2018 - 21:36, said:

Brother a lansat de ceva timp gama T la echipamentele cu jet de cerneala. Chiar daca sint mai scumpe echipamentele consumabilele au un pret ultra rezonabil. Pe original.
Acum cateva saptamani am avut unul intrat in service, garantie dupa un an de functionare. Avea in ianuarie 2018 20900 pagini printate, echipament pus in functiune in noiembrie 2016. Defectul cauzat de un fir de par patruns in masina. Rezolvat pe garantie. In schimb a trebuit sa avertizez clientul ca durata de viata a masinii data de producator e de 30.000 de pagini.

Chiar am ramas placut impresionat, intr-un an si o luna aproape 21.000 pagini.

Gama de DCP T300, T500, T700.

Chiar daca reclama producatorului e ca o rezerva de cerneala e de PANA la 6000 (bk) de pagini... am o rezerva.
Dar cele toate 4 bidonase de cerneala (black/cyan/magenta/yellow) ORIGINALE le gasesti pe piata romaneasca la 130 ron impreuna care garantat te tin 1500 de pagini color +bk.

In plus la Brother ofera o garantie reala de 24 de luni ce poate fi extinsa la 36 de luni prin inregistrarea produsului. Bineinteles in conditiile unei utilizari conform specificatiilor cu consumabile originale.

Multumesc pentru sugestie. Dar parca totusi nu vreau sa mai aud de jet de cerneala Posted Image Posted Image

#7
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Chiar cel mai ieftin l-am gasit la 84 lei cu TVA inclus.
In Romania este dezvoltata foarte bine partea de reumplere cartuse si atunci producatorii trebuie sa vina cu preturi mai mici pentru a face fata acestei concurente. Oare in Cehia sa fie mai putin dezvoltata partea acesta de servicii pentru reumplerea cartuselor ?

#8
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Stand si gandindu-ma mai bine, cred ca prefer pana la urma o imprimanta mai mica, si fara scanner, probabil l-as folosi oricum foarte rar, iar la modelele astea domestice de dimensiuni mai omenesti, se pare ca nici una nu are scanner prin feeder automat ci doar manual, asa ca "scanez" mult mai rapid cu telefonul decat sa ma complic cu scanner-ul de pe imprimanta.

Luand in considerare aceasta decizie, ce imi recomandati? M-am ghidat dupa topul de vanzari Amazon cat si unele site-uri si majoritatea indica Samsung SL-M2026W, insa am citit si un review care spunea ca ar fi bine sa gasesti un model care are sertarul de hartie cu inchidere, sa nu stea deschis permanent, ca praf sau alte chestii ar putea sa deterioreze calitatea imaginii daca ajung pe acele tambururi. Cum n-as vrea sa stau sa scot/pun hartie de fiecare data cand printez, as prefera sa gasesc ceva cu sertar care sa ramana inchis in timpul printarii... avand si 2 pisici care se cocoata peste tot, probabil s-ar cocota si pe imprimanta, asa ca as vrea sa evit a folosi o imprimanta mare ca dimensiuni, sper sa gasesc una cu un form-factor mic, nu mai "adanca" de 33-35cm, ca sa incapa pe polita unde este imprimanta actuala, si astfel sa evit orice frictiuni cu pisicile Posted Image


Gasisem, sau credeam ca am gasit ceva ideal, un Ricoh SP 150SUW, care pe deasupra mai avea si scanner pe deasupra, desi erau si variante disponibile fara, care mie mi-ar fi de ajuns, insa nu e pe stoc absolut nicaieri, niciun magazin in Cehia si nici pe Amazon Posted Image Asadar trebuie sa caut alternative.

Edited by corina_geo, 29 January 2018 - 19:58.


#9
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ricoh SP 220NW credeti ca e o alternativa buna? Posted Image

#10
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Sau Samsung SL-M2835DW ? Posted Image

#11
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 corina_geo, on 29 ianuarie 2018 - 20:13, said:

Ricoh SP 220NW credeti ca e o alternativa buna? Posted Image

 corina_geo, on 30 ianuarie 2018 - 08:31, said:

Sau Samsung SL-M2835DW ? Posted Image


Brother HL-L2340DW :eheyebrow: ?

Posted Image

Edited by corina_geo, 30 January 2018 - 16:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate