Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Taxa impozit zoll Germania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 A10Warthog, on 27 ianuarie 2018 - 17:53, said:

N-am idee când ai venit ultima dată în Germania, dar impozitul ăla se plătește pe minimum o lună. Așa e din 2010. Cine nu a plătit impozitul ăsta înseamnă ca a cumpărat de la o companie, ori firmele care comercializează mașini rulate suportă impozitul.



Atunci nu te mai uita la comisionul bancar de 25 de euro, că doar nu mori de foame, nu? Dacă ți-e silă de nemți și de taxele lor, ești invitatul meu să nu mai vii pe aici. O să fim puțin deprimați că nu mai cumperi tu rable, dar ne trece.

Hai ca mi vine să

 ioana1973, on 27 ianuarie 2018 - 17:51, said:

@ vio si io am fost in situatia ta si dupa ce am platit mi-au trimis mail:

"Dear Mr X-ulescu,

The tax assessment note is about vehicle tax for your export plate No. M 6 693U.

You do NOT have to pay, as the amount will be withdrawn from the declared German bank account
(car dealer) ​in June.

The letter was automatically generated for your information.
This payment is the German motor vehicle tax. The German vehicle tax arises if a vehicle is registered in Germany (e.g. export vehicle registration plate). The tax is determined in accordance with § 5 KraftStG for the minimum payment period of one month.

note:
The letter is no confirmation that the tax has already been paid.

As far as this answer contains legal statements this information can  - for legal reasons - only be given to the best of our knowledge and is non-binding.

Yours sincerely

Mrs Karstan

Generalzolldirektion
Zentrale Auskunft
(Central Information Unit)
Postfach 10 07 61
01077 Dresden

Deci nu plati!!!!

Da multumesc
NU voi plăti .

#38
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 keta, on 27 ianuarie 2018 - 16:20, said:

Cam ce boxe bagi pe masina si sistem de sunet super turbo sa moara vecinii de 500 de euro si esti de cacat cand trebuie sa platesti 25 de euro.

Scrisoarea aia trebuia sa fi ajuns la vama inaite de a intra cu masina in tara. ASA ar trebui sa fie si sa mearga treaba. Platesti poti intra, , NU platesti stai in ungaria sau unde vrei.

Serios? Asa fac si cei din UK,iti trimit restul de plata din Road Tax la vama romaneasca? Sau vama romana sa fie agent de colectare pt nemti,asa un fel de pres? Cum sa fie conditionat un cetatean roman de plata unor taxe pentru a intra in tara? Ba,mai sunteti multi de astia cu scoala la Spiru sau Stefan Gheorghiu??? Asa m-ar distra sa va dea naibii acasa din UK pe astia veniti cu wizz-ul.poate va mai ies figurile din cap....daca va cauta omul bine stati pe socialele englezilor dar faceti gat...

#39
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
Normal banii sunt pentru impozitul pe numerele de Zoll.
Probabil cei de la firma unde ai facut asigurarea si ai pllatit numerele au gresit sau nu au virat inca banii pe impozit .
Nu trebuie platit nimic .Am fost si eu cu un prieten la un birou pentru numere de Zoll si cei de acolo au gresit calculul la impozit .
Prietenul meu a primit si el o hirtie la fel si am mers cu ea la birou si  miau spus ca platesc ei pentru ca e gresala lor si prietenul nu a mai primit nimic acasa si in aprile e un an de atunci .

#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 vio1971, on 27 ianuarie 2018 - 16:04, said:

Nu ca NU as plati ! Nu asta e problema respectiv 25 euro
comisionul bancii e f.f.f mare pentru aceasta suma !!
Ce s ar intampla in caz de neplată ?
Te frig astia aici, in Romania, nu te iarta, fii linistit. Doar ca pana ajung astia sa te anunte, se umfla suma de iti sparge buzunarele
Cauta pe cineva din Germania sa faca plata si dormi linistit.

#41
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Initiator, esti samasar?

#42
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
da , de cai si..iepe batrane !

#43
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Eu am sunat 5 samsari. Și au zis toți ca ei nu au plătit niciodată așa ceva. Va pup

#44
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
@initiator: impozitul ala se plateste incepand din 2010 si e pe minimum 30 de zile, fie ca-ti place, fie ca nu. Vezi ca scrie si pe scrisoarea aia ca perioada minima e de 30 zile. Ai cumparat de la privat? De obicei cand cumperi de la privat trebuie sa platesti impozitul respectiv, dar in marea majoritate a cazurilor se plateste pe loc, dat fiind faptul ca nu ai adresa si cont bancar de Germania. Ma mir ca nu te-au pus sa platesti acolo. Uita-te bine pe toate hartiile pe care ti le-au dat, vezi daca nu scrie pe undeva ceva de Kfz-Steuer.
In caz ca ai cumparat de la firma, in 99% din cazuri se ocupa ei de asta, pt ca pe langa pretul masinii cei 25€ sunt maruntis. Daca ai cumparat de la firma, contacteaza-i si intreaba-i de ce ai primit scrisoarea. In mod normal ar trebui sa fie doar o incurcatura a unui functionar incompetent pe care nu l-a dus capul sa faca legatura intre informatii si sa se prinda ca firma a platit impozitul pt tine (sunt si in Germania o gramada de genul).
Daca ai cumparat de la privat si nu ai nici dovada platii impozitului, trebuie sa-l platesti. Vezi ca astia iti dau 4 ani timp in care sa-ti inchei conturile cu ei apoi vin dupa tine, iar Finanzamt nu e ANAF. Nu vrei sa te incurci cu ei.
In caz ca totusi trebuie sa platesti, nu ai pe nimeni care sa plateasca pt tine in Germania? Sau cauta o banca in Ro care nu percepe comisioane atat de nesimtite pt transferuri SEPA, care btw ar trebui sa fie gratis, dar in Ro bancile au gasit chichita de cacat numita taxa SWIFT.

@snapydj: m-as fi mirat ca niste samsari sa fie cinstiti si sa plateasca ce au de platit Posted Image Gunoaiele raman gunoaie, no matter what.

LE: corectat typo

Edited by Lowrider, 27 January 2018 - 19:53.


#45
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 snapydj, on 27 ianuarie 2018 - 19:11, said:

Eu am sunat 5 samsari. Și au zis toți ca ei nu au plătit niciodată așa ceva. Va pup

Misto ,mersi pentru deranj :)
@Lowrider multumesc pentru lamuriri complete ,masina  a fost luata de la reprezentanta exclusiv marcă ,nu de la privat .
Normal si corect era sa ma puna sa plaesc acolo tot ce era de  platit !

#46
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Nu ai nimic de platit, plateste firma vanzatoare, ignora impunsaturile, suntem romani, ce naiba, nu ne putem abtine! :)

#47
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
Mulțumesc

#48
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 vio1971, on 27 ianuarie 2018 - 22:01, said:

@Lowrider multumesc pentru lamuriri complete ,masina  a fost luata de la reprezentanta exclusiv marcă ,nu de la privat .
Normal si corect era sa ma puna sa plaesc acolo tot ce era de  platit !
In cazul asta sunt 99% sigur ca a fost o neintelegere. Contacteaza firma si lamureste cu ei, probabil iti vor spune ca vor contacta ei Finanzamt-ul si vor lamuri totul.

#49
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Bai mie nu mi-a venit sa platesc taxa asta, si am adus 2 masini anu trecut din Germania.

#50
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pe roti sau pe platforma? Daca le aduci pe platforma, n-ai treaba, dar daca le-ai adus cu numere rosii, impozitul se plateste. Poate ai platit pe loc si nu ti-ai dat seama pe moment.

#51
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Una am luat-o din autohaus iar pe cealalta de la proprietar, n-a venit nimic pana acun.

#52
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

 vio1971, on 27 ianuarie 2018 - 15:36, said:

Am luat de curand o masina din DE si dupa nici o luna imi vine de la zoll.de o hartie cum ca am de platit 25 euro !!
Bineinteles am platit asigurare + numere ca ,normal nu aveam cum sa ajung in Ro .
Stiti ceva de acest impozit ? Multumesc
Vio, nu trebuie sa pletesti tu nimic "activ". Scrie concret pe acel Steuerbescheid pus de tine: "Einzug erfolgt per Lastschrift" , cei 25 euro se vor trage pana la 15.03.2018 din contul RO74BTRL018012....XX pentru care au imputernicire,  SEPA-Mandat. Asta este procedura standard la plata impozitului auto in Germania - imputernicire bancara. Alternativa ar fi sa-i platesti in avans daca nu ai cont. Altfel nu se poate inmatricula o masina in Germania.

#53
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Uite acum mi-am amintit, ca atunci cand am luat-o de la proprietar si a trebuit sa merg cu el la primarie, mi-au cerut un card de credit urmand sa-mi opreasca 'o taxa', adica impozitul asta. Eu nu aveam card de credit, asa ca a fost de acord neamult sa-l dea pe al lui si sa platesca el taxa asta de 20-30euro, ziceau ei.
Eu as zice sa o platesti, mai ales ca e suma mica. Sa n-ai belele pe viitor.

#54
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Passenger001, on 29 ianuarie 2018 - 00:17, said:

Vio, nu trebuie sa pletesti tu nimic "activ". Scrie concret pe acel Steuerbescheid pus de tine: "Einzug erfolgt per Lastschrift" , cei 25 euro se vor trage pana la 15.03.2018 din contul RO74BTRL018012....XX pentru care au imputernicire,  SEPA-Mandat. Asta este procedura standard la plata impozitului auto in Germania - imputernicire bancara. Alternativa ar fi sa-i platesti in avans daca nu ai cont. Altfel nu se poate inmatricula o masina in Germania.
Corect, uite ca nu citisem pana jos, pt ca ultima data cand am fost cu un amic sa-si ia numere rosii nu acceptau conturi de Ro si am dat contul meu de De.
Se pare ca acum accepta si varianta sa dai IBAN-ul de la un cont romanesc, insa e posibil ca banca sa te faulteze la comision.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate