Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Taxa impozit zoll Germania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 snapydj, on 27 ianuarie 2018 - 16:16, said:

Mi-au venit peste 20... Posted Image Asta ziceam mai sus. Nu are nimeni treaba cu tine... Si te duci iarasi si iei alte numere si normal ar fii fost sa zica domne ai de plata din inainte, NU ! Nu zice nimeni nimic.

Multam fain . O platesc 100 %  NU

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 snapydj, on 27 ianuarie 2018 - 16:03, said:

Nu stiu de alte topicuri dar aici are dreptate... La cel putin 20-30 de masini pe an aduse nu am platit la niciuna taxa asta. Este ceva abuziv avand in vedere ca tu in Germania platesti 200 Euro pentru Zoll 30 de zile pentru masina, taxa care include asigurare si numere si tot.
E o taxa la ei, nu e vreo teapa sau smecherie. E problema ta cum au fost legile atunci sau ce ai facut, hotul neprins, negustor cinstit :)

#21
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 keta, on 27 ianuarie 2018 - 16:20, said:

Cam ce boxe bagi pe masina si sistem de sunet super turbo sa moara vecinii de 500 de euro si esti de cacat cand trebuie sa platesti 25 de euro.

Scrisoarea aia trebuia sa fi ajuns la vama inaite de a intra cu masina in tara. ASA ar trebui sa fie si sa mearga treaba. Platesti poti intra, , NU platesti stai in ungaria sau unde vrei.

Mergi la nenea sa ti dea tata al tau 10 lei sa bagi benzina la masina ,m ai confundat cu moș gerilă cu rahaturi de asttea

Attached Files



#22
dustyman

dustyman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.03.2016

 vio1971, on 27 ianuarie 2018 - 16:20, said:


Multam fain . O platesc 100 %  NU
Pai ca ce chestie sa platesti impozitul in Jermanika, esti cetatean german? Eu daca cumpar un ceas in Elvetia, ii platesc taxa? Sau daca mananc un hamburger in Amsterdam, trebuie sa platesc ridicarea gunoiului ca am aruncat pungulita in care am fost servit - la tomberon olandez? Haida-de...

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 dustyman, on 27 ianuarie 2018 - 16:28, said:

Pai ca ce chestie sa platesti impozitul in Jermanika, esti cetatean german?
Ce treaba una cu alta?
Impozit plateste pentru ca timp de 9 zile a avut masina inmatriculata in Germania.

#24
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
pai  cu masina am iesit din DE in nici 24 ore ??
cum am spus ,nu ma frec la 25 euro ,ma FREC la alti 20 euro comision bancar  !

Edited by vio1971, 27 January 2018 - 16:34.


#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 vio1971, on 27 ianuarie 2018 - 16:19, said:

Gresit inteles TU !
Am luat numere rosii Valabile  doar pe 9 Zile !  Atat ! Nu 14  Nu 30 !

Procedati cum considerati de cuviinta totusi;
Din cate stiu, numere pe termen scurt (Kurzkennzeichen) sunt valabile doar 5 zile iar ''numere de Zoll'' care sunt valabile minim 14 zile, sunt cele cu dunga rosie in dreapta unde este trecut termenul de valabilitate.In rest, aceste numere sunt valabile o luna de zile sau mai mult.
Dumneavoastra mentionati ceva de 9 zile
Puteti detalia? Informatia poate fi utila pentru mai multi forumisti
Multumesc

#26
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 vio1971, on 27 ianuarie 2018 - 16:27, said:

Mergi la nenea sa ti dea tata al tau 10 lei sa bagi benzina la masina ,m ai confundat cu moș gerilă cu rahaturi de asttea
Nu te-am confundat. Faptul ca incerci sa FURI, este deja o caracterizare a ta. S-a explicat ca acea taxa se datoreaza impozitului aferent

Ca nu vrei sa platesti acea taxa se numeste FURT.  Furi banii contribuabilului neamt ce ti-a permis sa cumperi o masina de la el.

Edited by keta, 27 January 2018 - 16:38.


#27
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
NU incerc sa fur nimic , am termen pana pe 26.03 sa o platesc
de a lungul vietii am mai luat masini din DE si NU am platit niciodata aceasta taxa noua ,inventata zic eu
daca vine un neamt in RO si cumpara o masina o radiaza etc ,statul roman ii percepe vreun impozit si nu stiu eu ?

#28
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
@vio1971 omul e pe ketamina. Lasã-l in plata lui ��

#29
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 Naijax, on 27 ianuarie 2018 - 16:36, said:

Procedati cum considerati de cuviinta totusi;
Din cate stiu, numere pe termen scurt (Kurzkennzeichen) sunt valabile doar 5 zile iar ''numere de Zoll'' care sunt valabile minim 14 zile, sunt cele cu dunga rosie in dreapta unde este trecut termenul de valabilitate.In rest, aceste numere sunt valabile o luna de zile sau mai mult.
Dumneavoastra mentionati ceva de 9 zile
Puteti detalia? Informatia poate fi utila pentru mai multi forumisti
Multumesc

mi s a dat de ales acolo la numere de zoll+asigurare
9 zile
14 zile
30 zile
am ales 9 zile stiind ca oricum voi inmatricula masina si deja facusem si programare pe nr rosii si nu avea rost sa o lalaiesc etc etc
aveti poza cu valabilitate  9 zile nr rosii zoll mai sus .

Edited by vio1971, 27 January 2018 - 16:49.


#30
axostyle

axostyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 29.05.2016
daca asculti sfatul meu,imi vei multumi !
PLATESTE !
app : ai mers din Romania tocmai in capatul germaniei dupa masina ?

Edited by axostyle, 27 January 2018 - 16:52.


#31
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Aia e problema ca nu stii exact legea lor la acerst moment, ca si aia ca , guvernul nostru in foame de bani pot face taxe noi peste noapte, si nu se mai potriveste cu ceea ce stiai.

#32
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 axostyle, on 27 ianuarie 2018 - 16:49, said:

daca asculti sfatul meu,imi vei multumi !
PLATESTE !

si daca nu ascult sfatul tau Posted Image stai linistit ca pot plati si x 10 dobanzi ,penalitati etc , nu ma afecteaza la bozonar si nici nu mi pun boxe si alte minuni pe masina Posted Image
@Keta imi dau seama bine de tot ce greu o duce Jermanika la momentul actual de a ajuns la banii celor care vin si isi cumpara masini de acolo !

Edited by vio1971, 27 January 2018 - 16:54.


#33
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 vio1971, on 27 ianuarie 2018 - 16:53, said:

si daca nu ascult sfatul tau Posted Image stai linistit ca pot plati si x 10 dobanzi ,penalitati etc , nu ma afecteaza la bozonar si nici nu mi pun boxe si alte minuni pe masina Posted Image
@Keta imi dau seama bine de tot ce greu o duce Jermanika la momentul actual de a ajuns la banii celor care vin si isi cumpara masini de acolo !
Boss, trebuia sa te duci sa iei masina din Belarus, sa nu ma tii tu tot poporul german in spinare.

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 vio1971, on 27 ianuarie 2018 - 16:34, said:

pai  cu masina am iesit din DE in nici 24 ore ??
cum am spus ,nu ma frec la 25 euro ,ma FREC la alti 20 euro comision bancar  !
Fa cum vrei.
Pana la urma e numai problema ta. Posted Image

#35
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
@ vio si io am fost in situatia ta si dupa ce am platit mi-au trimis mail:

"Dear Mr X-ulescu,

The tax assessment note is about vehicle tax for your export plate No. M 6 693U.

You do NOT have to pay, as the amount will be withdrawn from the declared German bank account
(car dealer) ​in June.

The letter was automatically generated for your information.
This payment is the German motor vehicle tax. The German vehicle tax arises if a vehicle is registered in Germany (e.g. export vehicle registration plate). The tax is determined in accordance with § 5 KraftStG for the minimum payment period of one month.

note:
The letter is no confirmation that the tax has already been paid.

As far as this answer contains legal statements this information can  - for legal reasons - only be given to the best of our knowledge and is non-binding.

Yours sincerely

Mrs Karstan

Generalzolldirektion
Zentrale Auskunft
(Central Information Unit)
Postfach 10 07 61
01077 Dresden

Deci nu plati!!!!

#36
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
N-am idee când ai venit ultima dată în Germania, dar impozitul ăla se plătește pe minimum o lună. Așa e din 2010. Cine nu a plătit impozitul ăsta înseamnă ca a cumpărat de la o companie, ori firmele care comercializează mașini rulate suportă impozitul.

 vio1971, on 27 ianuarie 2018 - 16:53, said:

stai linistit ca pot plati si x 10 dobanzi ,penalitati etc , nu ma afecteaza la bozonar

Atunci nu te mai uita la comisionul bancar de 25 de euro, că doar nu mori de foame, nu? Dacă ți-e silă de nemți și de taxele lor, ești invitatul meu să nu mai vii pe aici. O să fim puțin deprimați că nu mai cumperi tu rable, dar ne trece.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate