Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Mutare antena de pe intelsat pe astra.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
livisor27

livisor27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 13.08.2009
Am o antena de 80 cm reglată pe intelsat  digi. Am rupt contractul cu ei.pot muta antena pe astra 19 grade?.precizez ca am si al 2 lnb pt hotbird 13.pe focarul principal deci in centru e lnb ul pentru intelsat.intrebarea este, pot roti antena spre dreapta pentru a duce lnb ul de pe intelsat pe astra 19 grade?.in afara ca trebuie reglată elevația si azimutul.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
da, poti

#3
livisor27

livisor27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 13.08.2009

 STARTREK1, on 27 ianuarie 2018 - 10:52, said:

da, poti
e greu de reglat? Se poate si cu vreo aplicatie pe mobil?

#4
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

 livisor27, on 27 ianuarie 2018 - 10:10, said:

Am o antena de 80 cm reglată pe intelsat  digi. Am rupt contractul cu ei.pot muta antena pe astra 19 grade?.precizez ca am si al 2 lnb pt hotbird 13.pe focarul principal deci in centru e lnb ul pentru intelsat.intrebarea este, pot roti antena spre dreapta pentru a duce lnb ul de pe intelsat pe astra 19 grade?.in afara ca trebuie reglată elevația si azimutul.
daca ai suprtul pentru lnb reglabil, acum ai diferenta 14 grade, pe noua pozitie va trebui reglat la 6 grade intre lnb -uri, deasemenea trebuiesc putin rotite lnb pt. polarizare

#5
livisor27

livisor27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 13.08.2009

 crispolux, on 27 ianuarie 2018 - 11:05, said:


daca ai suprtul pentru lnb reglabil, acum ai diferenta 14 grade, pe noua pozitie va trebui reglat la 6 grade intre lnb -uri, deasemenea trebuiesc putin rotite lnb pt. polarizare
cel de pe hotbird nu mă interesează îl scot din uz.doar pt astra

#6
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

 livisor27, on 27 ianuarie 2018 - 11:01, said:

e greu de reglat? Se poate si cu vreo aplicatie pe mobil?
in principiu nu este greu de reglat , folosesti televizorul pe o frecventa puternica iar reglajul fin pe o frecventa mai slaba, sunt aparte dedicate pentru montaj, dar nu cred ca il vei cumpara doar pentru o instalare., o aplicatie de mobil nu iti arata puterea semnalului, ai doar indicatii despre orientare. daca vrei sa prinzi si astra si hotbird este un pic mai greu dar nu imposibil
Mai depinde si de sensibilitatea receiverului

Edited by crispolux, 27 January 2018 - 11:11.


#7
livisor27

livisor27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 13.08.2009

 crispolux, on 27 ianuarie 2018 - 11:10, said:


in principiu nu este greu de reglat , folosesti televizorul pe o frecventa puternica iar reglajul fin pe o frecventa mai slaba, sunt aparte dedicate pentru montaj, dar nu cred ca il vei cumpara doar pentru o instalare., o aplicatie de mobil nu iti arata puterea semnalului, ai doar indicatii despre orientare. daca vrei sa prinzi si astra si hotbird este un pic mai greu dar nu imposibil
Mai depinde si de sensibilitatea receiverului
vreau doar pe astra.nu si pe hotbird.

 crispolux, on 27 ianuarie 2018 - 11:10, said:


in principiu nu este greu de reglat , folosesti televizorul pe o frecventa puternica iar reglajul fin pe o frecventa mai slaba, sunt aparte dedicate pentru montaj, dar nu cred ca il vei cumpara doar pentru o instalare., o aplicatie de mobil nu iti arata puterea semnalului, ai doar indicatii despre orientare. daca vrei sa prinzi si astra si hotbird este un pic mai greu dar nu imposibil
Mai depinde si de sensibilitatea receiverului
care e cea mai bună frecvență cu care pot regla?

#8
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
In atasament se pot observa datele pentru pozitionarea antenei corespunzator
pozitiilor Intelsat 0.8 West si respectiv Astra 19 Est , in functie de locatia aleasa .
Prin alegerea corespunzatoare a localitatii unde este amplasata antena ,
se vor obtine datele corecte pentru locul respectiv .

Programul care calculeaza aceste date se poate accesa la adresa :
http://www.dishpointer.com/


Pentru reglarea antenei , receptorul s-ar putea seta pe frecventa postului RTL,
respectiv frecventa 12187 , polarizare Orizontala , Symbol Rate 27500 ,
iar antena slabita din pozitia initiala si setata cu elevatia (inclinatia ) noua , de 37 grade
in loc de 32 grade (aprox) si apoi miscata usor spre stinga (aflindu-te in spatele antenei)
incat bratul antenei sa ajunga in pozitia noua de 186 gr Est (din pozitia existenta de 0.8 West)

Inainte de a incepe miscarea antenei spre noua pozitie , ar merita sa fie insemnata
cu creion (sau marker) direct pe antena pozitionarea ansamblurilor mecanice ,
asa cum se gasesc pentru pozitia initiala, Thor 0.8 West

Lista completa a posturilor emise pe satelitul Astra se poate consulta aici :
http://ro.kingofsat.net/pos-19.2E.php

Attached Files


Edited by bowpack14, 27 January 2018 - 11:52.


#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Ar trebui să ai 100% calitate semnal pe aproape fiecare frecvență dacă îl setezi bine. Pe Astra chiar nu sunt probleme de acest gen.

#10
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Posted Image

Edited by crispolux, 27 January 2018 - 12:59.


#11
livisor27

livisor27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 13.08.2009
Am incercat,Dar nu am reusit nici macar 1% Să am semnal.

#12
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Deoarece antena are doua LNB -uri montate , acestea sunt cuplate la receptor
prin intermediul unui comutator special cu mai multe intari , denumit comutator DiseqC .
Funtionarea acestui comutator este setata in receptor, in speta este aleasa cite o intrare
pentru fiecare satelit in parte , de ex. intrarea 1  (sau " A ") pentru  satelitul Thor 0.8 W
si intrarea 2  (sau " B ") pentru satelitul Hotbird  13 Est

In cazul mutarii antenei pe un alt satelit ,in receptor trebuie facuta si setarea acestui
comutator pentru noul satelit Astra 19 E -  practic ar trebui ar trebui aleasa aceeasi valoare
ca si cea existenta pentru satelitul Thor 0.8 W
Aceasta setare ar trebui facuta inainte de miscarea antenei spre noua pozitie .

Chiar daca antena ar fi fost corect orientata pe semnalul noului satelit , in lipsa unei setari
corecte a comutatorului DiseqC semnalul nu va ajunge la receptor - fiind blocat de setarea
necorespunzatoare a comutatorului ( asta ar explica lipsa de semnal din timpul orientarii antenei)

Daca cel de la doilea LNB  montat pe antena nu va mai fi folosit deloc , atunci se poate
demonta acest comutator DiseqC iar LNB-ul ramas montat pe bratul antenei se va conecta
direct la cablul care duce semnalul spre receptor . In receptori nu vor mai trebui facute
alte setari , pentru satelitul Astra 19 E pastrindu-se optiunea existenta " No DiseqC "

Dupa verificarile / ajustarile aratate mai sus , se poate incerca inca odata orientarea antenei ,
avind receptorul setat pe frecventa postului RTL

Pentru orientare mai rapida ( frig si inghet afara ...)  eu unul as demonta comutatorul DiseqC
si as conecta LNB-ul de pe bratul antenei direct la receptor , unde as alege in meniu
optiunea " No DiseqC " pentru satelitul Astra 19 Est , setat pe frecventa postului RTL .

Attached Files


Edited by bowpack14, 27 January 2018 - 23:42.


#13
livisor27

livisor27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 13.08.2009
Am făcut setarea in receptor respectiv pe lg DVB-S2. SĂ FIU INTELES AM FACUT TOATE SETĂRILE,AM DUS ANTENA PE AZIMUTUL CARE TREBUIE,ELEVAȚIE ,DAR NU IMI GĂSEȘTE SEMNAL.

#14
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Daca setarile receptorului sunt corecte si cablul de legatura /mufele sunt si ele in regula ,
lipsa semnalului se poate datora cel mai degraba reglajului elevatiei antenei - raportorul inscriptionat
de fabricant pe antena nu este unul precis, iar pentru a-l folosi in stabilirea elevatiei ar trebui ca si pilonul
de sustinere al antenei sa fie perfect vertical (" in boloboc " ) conditie indeplinita destul de rar in practica ...

Un reglaj lipsit de precizie al azimutului antenei  (reglajul in plan orizontal ,stinga / dreapta )
poate duce la receptionarea semnalelor de la sateliti invecinati , insa daca reglajul elevatiei
este imprecis atunci nu se va receptiona niciun semnal ,deoarece antena " tinteste " ori deasupra
ori sub orbita (locul) unde sunt rasfirati satelitii de comunicatii  (" Centura lui Clarke "- atasament )

In aceasta situatie ,as sugera refacerea orientarii antenei in decursul amiezii , folosind drept ajutor,,, Soarele.
Pentru localitatea Baia de Arama (si imprejurimi ) calculatorul traiectoriei Soareiui arata ca Soarele va ajunge
in vecinatatea pozitiei satelitului ( 182 grade Est ) la orele 12 .52 minute , si va fi exact in spatele pozitiei
satelitului ( 185 grade Est ) la orele 13 .04 minute  iar apoi se va departa incet de aceasta pozitie ,
ajungind la pozitia invecinata ( 188 grade Est ) in jurul orelor 13 .15 minute

In consecinta, daca ziua va fi insorita , cel mai bine ar fi sa refaci reglajul antenei intre orele 12.52 si 13.15 minute ,
orientind LNB-ul de pe bratul antenei in directia Soarelui si miscind usor antena vertical, din aproape in aproape  
Semnalul oferit de satelitul Astra este unul dintre cele mai puternice , dar necesita un reglaj de precizie al antenei,

Attached Files


Edited by bowpack14, 28 January 2018 - 02:11.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 crispolux, on 27 ianuarie 2018 - 11:10, said:

... sunt aparte dedicate pentru montaj, dar nu cred ca il vei cumpara doar pentru o instalare....

 livisor27, on 27 ianuarie 2018 - 23:52, said:

AM DUS ANTENA PE AZIMUTUL CARE TREBUIE,ELEVAȚIE ,DAR NU IMI GĂSEȘTE SEMNAL.
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/SatFinder.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://en.wikipedia...atellite_finder
cea mai ieftina si simpla jucarie.
doar azimut si elevatie cu receptor digital nu prea ai sanse.

Edited by arg, 28 January 2018 - 02:53.


#16
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

 crispolux, on 27 ianuarie 2018 - 11:10, said:

in principiu nu este greu de reglat , folosesti televizorul pe o frecventa puternica iar reglajul fin pe o frecventa mai slaba
Si cum stim care frecventa esti slaba/puternica?

#17
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
Cu un monobloc daca DiseqC dn Meniul aparatului este reglat corect si cu partea de LNB din focar (mijloc) se poate regla o antena pe un satelit (Astra in ex.tau, un satelit cu frecvente cu semnal puternic ca cea data mai sus de bouwpack. in principiu trebuie aleasa o frecv. FTA (libera) specifica satelitului respectiv ca sa nu fie dubii ca nu esti pe satelitul respectiv dupa scanarea programelor pe ea).
acum sa revin la intrebarea lui @Swerige, nu este nevoie sa schimbi de pe o frecv cu semnal puternic pa alta cu semnal mai slab, singura operatiune care trebuie facuta este metoda "BATISTEI umede" (se imoaie o batista si se aseaza pe capul alb al LNBului ceea ce face sa diminueze semnalul cu cateva procente, astfel se poate face un reglaj fin al LNBului)

Edited by antenutze, 30 January 2018 - 13:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate