Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Probleme tratament stomatologic cu flux de aer

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Salutare. Am si eu o mica intrebare.
Am fost ieri la denstist sa imi fac un detartraj + airflow.
Pana acum am facut doar detartraje simple + periaj profesional, dar cabinetul asta avea si airflow si am zis, de ce nu!?.

Nu stiu daca este peste tot asa, dar aici arunca particule de bicarbonat de sodiu si avea un gust dulceag, de guma turbo (am specificat asta pt alergii)
Ideea e ca a mers totul ok, pana am ajuns la arcada de sus, partea stanga. Cand mi-a dat acolo, am simtit cum mi-a bagat cineva un pumn in gura, dinspre interior.
Dupa ce a terminat, m-am dat jos, m-am uitat in oglinda si aveam obrazul umflat. Am intrebat daca este ok, si a zis ca da, poate o mica alergie la ceva, sau poate a intrat putin aer.

Ideea e ca am venit acasa, m-am uitat in oglida si se mai desumflase, dar nu complet.
Acum, peste noapte, cred ca s-a desumflat 90% din cum era, nu ma mai doare nimic, insa simt putin jena asa, parca am muschiul blocat.
Chestia ciudata este ca daca dau cu mana in unele locuri, simt de parca as avea nisip sub obraz.

Daca n-as stii, as zice ca plimb particulele alea in sus si in jos.
Tin sa mentionez ca am stat si cu gura deschisa larg vreo ora si ceva pt o plomba mai mare inainte.

Intrebari:
1). Este posibil sa fi intrat aerul cu particulele cumva pe langa gingii/masea, si sa se duca spre obraz? nu ma pricep la medicina, dar fuck this, pot sa plimb particule prin obraz.
2). Bicarbonatul asta nu se topeste si el?  ca doar nu erau particule din plastic. Adica chestia asta s-a intamplaet acu 24h si eu inca mai simt nisip la atingere.
3). Se desumfla, sau am descoperit noul "botox" ? Posted Image)

Am luat legatura cu medicul, si dupa ce i-am explicat ce v-am povestit si voua, mi-a zis ca ori a suflat aer pe canalul salivar, ori a spart o punga parodontala.
Pe langa faptul ca nu o sa mai fac airflow ever, pt ca am trait foarte bine si cu detartraje simple, ce fac? astept?

Edited by FallenAngel, 27 January 2018 - 10:11.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 FallenAngel, on 27 ianuarie 2018 - 10:10, said:

Pe langa faptul ca nu o sa mai fac airflow ever, pt ca am trait foarte bine si cu detartraje simple, ce fac? astept?

Ce vrei sa astepti?

 FallenAngel, on 27 ianuarie 2018 - 10:10, said:


Intrebari:
1). Este posibil sa fi intrat aerul cu particulele cumva pe langa gingii/masea, si sa se duca spre obraz? nu ma pricep la medicina, dar fuck this, pot sa plimb particule prin obraz.
2). Bicarbonatul asta nu se topeste si el?  ca doar nu erau particule din plastic. Adica chestia asta s-a intamplaet acu 24h si eu inca mai simt nisip la atingere.
3). Se desumfla, sau am descoperit noul "botox" ? Posted Image)


Raspunsuri:
1),2) si 3) Fara suparare,da' cred ca in textul tau apare o doza mare de paranoia.
Daca zici ca se dezumfla,ce rost mai aveau intrebarile?
Senzatia ciudata din gura este data de smaltul dintilor,inca sensibil.
Preferi detartrajul cu "scula" aia interesanta care arata ca o scoaba?Fugi de aici,
Vezi ca exsista si detartraj cu ultrausunete.Incearca-l.
Bafta.

#3
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Sper sa nu te superi pe mine, dar nu inteleg rostul postului tau.
Se dezumfla, dar dupa o zi inca e umflat si ciudat la atingere.
N-am scris nicaieri ca am o senzatie ciudata in gura.
Detartrajul cu ultrasunete l-am facut inainte de airflow.

Ai citit ce am scris?

Fiind necunoscator in ale medicinii, eram doar curios daca e posibil ca acele particule sa ajunga in organism si sa fac un exces de sodiu sau ceva.
Again, nu ma pricep si mai bine pun intrebari handicapate aici decat la medici :)
E posibil sa fie si paranoia, desigur, pentru ca e ceva nou.

Edited by FallenAngel, 27 January 2018 - 15:19.


#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ai făcut emfizem, printr-un șanț gingival a intrat aer. Ce simți sunt crepitații, ca mers pe zăpadă. Se întâmplă, nu e ceva grav stai liniștit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate