Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Generator sudura din alternator 28v 210A pentru off grid

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Sint doua bobinaje identice la 60 grd. sectiunea bobinajului e mare pentru 210A.

#20
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Aalternatorul este redresat, dar inductorul are 3 roluri,


1 filtreaza riplul, deci frecventa conteaza, oricum inductorul propus e mai mult decat suficient.
2 limiteaza cresterea curentului la amorsarea arcului, di/dt astfel atenueaza fenomenul de improscare a metalului topit
3 la indepatarea electrodului previne ruperea timpurie a arcului datorita energiei inmagazinate in el, care este eliberata la tensiuni mai mari, in cazul in care electrodul se indeparteaza.

#21
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
La 15% riplu la arcul de sudura nu ai ce filtra.
Limitare din ce? nu are condensator pe diode, se autolimiteaza pe alternator.
Era valabila lucrarea la MIG, acolo ai o baterie de condensatoare urmata de inductanta, acolo ai sursa de tensiune constanta, la MMA curent constant, ma rog aproape insa in nici un caz
de gen sursa de tensiune constanta.
Singurul avantaj este virful de tensiune la ruperea circuitului datorita efectului de autoinductie.
In rest, asa bine merge fara inductor de numa.

#22
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Am un stator de motor de 1,1 Kw si e scos din carcasa vroiam sa fac un traf, am sa incerc sa fac inductoru pe el dupa ce fac fuli pentru motor si alternator trasmisia o sa fie 2-1 pentru a obtine peste 6000 ror/min.
chiar si invertoarele de sudura au inductor pe esire.

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Este, da e filtraj componente parazite de comutatie.
Soc e ala de la un MIG, este cit trafo.

#24
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
E bine sa fie utilizat chiar si la MMA aduce imbunatatiri, caracteristica curent tensune la alternator este mai abrupta decat la invertorul clasic foreward, asa ca droserul aduce ceva ameliorari.

La urma urmei pori face un invertor boost pe joasa tensiune care sa faciliteze amorsarea, in caz canu tebagi la electronica ramane asa cu droserul la iesire.

#25
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Ma apropi de finalu proiectului dar nu pot folosi diodele originale ale alternatorului pentru ca sint de doar 400v si la arc electric o sa se strapunga, la arc electric apar virfuri de tensiune mari
mam decis sa scot cele 6 fire pentru doua punti redresoare de 250A si 1200-1600v si sa fac redresarea in exterior pe un radiator mare
dar nu prea am gasit punti redresoare de 250A si 1200-1600v la un pret bun, daca aveti vreo sursa va rog sa ma contactati pe MP.

Edited by vbn, 19 February 2018 - 11:54.


#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Da`i drumul cu ele.

#27
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Daca pun condeasatori de 20000uf 100v pe esire o sa mai apara acele virfuri de tensiune.

#28
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am un generator de sudură diesel cu motor Ruggerini de 170A (60%), vechi de când lumea de prin anii 90”, generatorul este un motor asincron cu rotor colivie de veveriță,3 condensatori de excitație câmp magnetic, mai multe ieșiri de tensiune din bobinaj 380 trifazic, monofazic, 48V sudură, 12V încărcare acumulator și binențeles pe partea de sudură are ditamai inductorul, deci nu cred că poți face un generator de sudură pe alternator, fără să pui inductor pe miez de ferită, practic rolul lui este precum al unui volant care acumulează energie inerțială și o cedează când este nevoie !

#29
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Pe esirea din generatorul de sudura ai doar inductor, s-au e si redresat cu o punte de diode.

#30
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Este redresat cu diode binențeles !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate