Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Generator sudura din alternator 28v 210A pentru off grid

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Vreau sa construiesc un generator de sudura cu alternator de 28v 210A am ales aceasta varianta pentru ca am un alternator de putere si un motor de 10,5Cp la 3600 Rot.min
pentru a putea regla curentu de esire pentru sudura vreau ca excitatia rotorului sa fie reglabila ,am scos regulatoru de tensiune original si am masurat curentu necesar pentru excitatie alternator la 28v am nevoie de 5,6A  
pentru excitatie o sa folosesc 2 acumulatori de 12v 80Ah inseriati si cuplati la esirea alternatorului, acumulatori o sa fie si pentru a compesa virfurile de amperi necesari la sudura
pentru excitatia alternatorului vreau sa folosesc o sursa reglabila step down din care o sa reglez curentu de esire pentru sudura
orce ideie pentru a inbunatati acest proiect e bine venita.

Edited by vbn, 26 January 2018 - 19:42.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti sa pui o poza cu ala de 210 A?

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Am doua intrebari, ce stii despre sudura si despre surse de curent sau tensiune?

#4
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Am gasit ceva dar alternatoarele sint mici si totusi merg [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mZvBaImLYps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
@myshyk o sa pun si poze
@Ion_Bumbu nu stiu prea multe dar de la 80-90A si 28-30v cc se poate suda bine.    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nMAGn2UmeSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vbn, 26 January 2018 - 22:23.


#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Atunci ai tot 2 probleme.
Nu vei sti daca esti tu vinovat sau aparatul de sudura.
Nu vei putea face unul mai "evoluat", ma refer la sudura cu electrod cu arc force, hot start si antistick, functii
pe care le au si invertoarele ieftine de 7-800 lei chinezesti.
Ai acest link: http://diy-welder.co...ldernator.shtml si cauti pagina cu non electronic.
Fiind de camion ai sansa ca in gol sa urce pe la 60-80Vdc chiar.
De sudat va suda in functie de cum te vei invata cu el.
Singura problema e sa nu intre diodele din punte in scurt datorita tensiunii in gol.
Succes in constructie, sa`l invirti pe la 5000rpm ca sa ai curent din prima, dupa aia vezi cam ce caracteristica are si mai ajustezi.

#6
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Stiu ca un invertor de sudura e mai rentabil, dar eu nu am retea electrica ultimu stilp e la 840m si costurile pentru a ma conecta se ridica foarte mult stiu ca invertoarele alimentate din generator nu rezista pentru ca fluctueaza mult tensiunea
un generator de sudura dizel e foarte scump.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cat timp il vei folosi ? Poate exista variante de inchiriat pentru cat ai nevoie...

#8
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Nu cred ca merita sa inchiriez un genrator de sudura pentru a suda 20-30minute, in zona mea nu am gasit de inchriat
si acum pot suda cu invertor de sudura prin invertoru chinezesc pe care il am 24-230- 4Kw dar il cam solicit si se tot opreste.

#9
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu sudez non stop pe un invertor PIP4048, cu 120A este suficient să sudez cu electrod de 3.25 și să tai cu cel de 2.5 !!!Posted ImageEu cred că invertorul tău de sudură nu este prea eficient și consumă mult în sarcină, schimbă IGBT-urile și diodele cu unele mai eficiente sau cu sic Mosfet !!!

Edited by Viorelsolar, 27 January 2018 - 14:11.


#10
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Invertoru e 24-230v e un victron, invertoru de sudura e chinezesc.

Edited by vbn, 27 January 2018 - 15:27.


#11
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
La mine acumulatoru are 120v as putea suda direct cu unul pentru 110v care merge si cu DC, as putea modifica solterul care il am ca merge cu 120dc, dar scoate putin, trebuie modificat trafu, merge insa si pe bara dc link a invertorului la 350v, la mine bateriile nu prea mai merg, ar necesita niste litiufierfosfat, dar cred ca mai in vara incolo, sa vand ceva teren sa-mi iau.

#12
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Poti suda direct din acumulatori merge mai bine ca un invertor sudura pentru ca ai cc fara pulsati de inalta frecventa, dar e buna si idea cu alternator dar ai nevoie de un inductor pe esire pe miez dar trebuie calculat nr.de spire la cele facute de alti nu au inductor si am vazut ca nu merg prea bine
asteptam rezultatele.

#13
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Stie cineva sa calculeze acest inductor numar de spire.

#14
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cred ca alternatorul merge undeva cu 200-400 hz, cel mai simplu inductor este asa, iei un stator de motor de 2kw il tai cu flexul intr-un loc sa-i faci intrefier sa nu sesatureze in curent continuu si treci prin el caa 20 spire din cablul care merge le electrod.

Necazul este ca se amorseaza cam greu deorece nu scoate mult in gol, se poate face un circuit de plici, cu tiristor, diac si o spira pe acel inductor, asfel se va amorsa usor, totusi nu are functia anti stick, dar este utilizabil.

#15
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
alternatoru la 6000Rot/Min. scoate 600Hz deci trebuie calculat la 550Hz pentru ca in sarcina scade turatia.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Oameni buni, terminatii cu frecventele. scoate curent continuu redresat cu pulsatii de 30% din valoarea redresata deoarece alternatorul e trifazic.

#17
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Alternatoru find de 210A e bobinat trifazat in stea cu trei fire in paralel si redresat cu 6 diode avind doua bobinaje identice in stea puse in paralel pe inca sase diode pulsatile find numai 15% deci redresarea se face pe 12diode de putere.

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Da, intersectia alternantelor redresate are loc la 60grd, sin60 = 0,86.
Ma mai lasa memoria, totul e sa stii de unde si cum sa calculezi cind trebuie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate