Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Dezavantaje pasaport CRDS

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostSkyspy, on 03 februarie 2018 - 13:28, said:

Singurul "dezavantaj" ar fi sa te scoata de la taxe si impozite platite in Romania.Vezi ca daca vrei sa iei cetatenie straina in majoritatea cazurilor trebuie sa renunti la cea romaneasca.Si costa in jur de 1000€ renuntarea dar nu ti-o da numai daca ai taxele platite la zi.Si cum n-ai mai platit de cativa ani s-ar putea aduna ceva suma.
Nu a fost cazul meu, le am pe amandoua (m-au intrebat daca vreau sa o pastrez pe cea romaneasca).

#20
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostSkyspy, on 03 februarie 2018 - 13:28, said:

Singurul "dezavantaj" ar fi sa te scoata de la taxe si impozite platite in Romania.Vezi ca daca vrei sa iei cetatenie straina in majoritatea cazurilor trebuie sa renunti la cea romaneasca.Si costa in jur de 1000€ renuntarea dar nu ti-o da numai daca ai taxele platite la zi.Si cum n-ai mai platit de cativa ani s-ar putea aduna ceva suma.

Un link la suma vehiculata pentru "renuntarea" la cetatenia romana se poate?

#21
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostHamdoulillah, on 01 februarie 2018 - 05:57, said:

Io cred / sper ca nu Posted Image
Daca statul este interesat de tine, stie unde stai, inclusiv adresa ta din strainatate.Serviciile de informatii pot afla foarte usor unde locuiesti tu in acest moment.

View PostKersim, on 26 ianuarie 2018 - 17:59, said:


Acum trebuie sa aleg intre domiciliu in Romania si domiciliu in strainatate. Ce dezavantaje are pasaportul CRDS?
Nu poti vota la alegerile locale sau candidatii la parlament din judetul tau.
Trebuie sa iti predai cartea de identitate la evidenta populatiei si livretul militar(daca ai asa ceva)la comisariatul militar pentru a fi scos din evidentele active(autoritatile stiu ca nu te mai pot chema la mobilizare, in cazuri extreme).
Nu mai platesti taxe si impozite in Romania iar daca te repatriezi candva, oficial, beneficiezi de avantajele oferite de repatriere.
Pasaportul poti sa il folosesti peste tot, la fel de bine, inclusiv in Romania,  ca si cartea ta de identitate.
Daca vrei sa locuiesti in strainatate mai mult timp, cel mai corect este sa ai statut de CRDS-ist.

#22
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postmax_01, on 03 februarie 2018 - 22:10, said:

Pasaportul poti sa il folosesti peste tot, la fel de bine, inclusiv in Romania,  ca si cartea ta de identitate.

Nu exista informatie mai falsa. In Romania nu poti folosi pasaportul nicaieri unde scrie pe o lista de documente necesare "carte de identitate".

M-am lovit nu odata, ci de nenumarate ori de refuzul autoritatilor romane de a considera pasaportul un act de identitate valid. Te risti groaznic umbland doar cu pasaport la tine prin Romania.

#23
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postizometric, on 03 februarie 2018 - 22:14, said:


Nu exista informatie mai falsa. In Romania nu poti folosi pasaportul nicaieri unde scrie pe o lista de documente necesare "carte de identitate".

M-am lovit nu odata, ci de nenumarate ori de refuzul autoritatilor romane de a considera pasaportul un act de identitate valid. Te risti groaznic umbland doar cu pasaport la tine prin Romania.


Eu ma risc de 28 de ani si la mine functioneaza.La banca la pasapoarte peste tot.Cred ca depinde si de zona tarii.Eu sunt din Ardeal acolo oamenii sunt mai open mind.

#24
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postmax_01, on 03 februarie 2018 - 22:10, said:

Daca statul este interesat de tine, stie unde stai, inclusiv adresa ta din strainatate.Serviciile de informatii pot afla foarte usor unde locuiesti tu in acest moment.


Nu poti vota la alegerile locale sau candidatii la parlament din judetul tau.
Trebuie sa iti predai cartea de identitate la evidenta populatiei si livretul militar(daca ai asa ceva)la comisariatul militar pentru a fi scos din evidentele active(autoritatile stiu ca nu te mai pot chema la mobilizare, in cazuri extreme).
Nu mai platesti taxe si impozite in Romania iar daca te repatriezi candva, oficial, beneficiezi de avantajele oferite de repatriere.
Pasaportul poti sa il folosesti peste tot, la fel de bine, inclusiv in Romania,  ca si cartea ta de identitate.
Daca vrei sa locuiesti in strainatate mai mult timp, cel mai corect este sa ai statut de CRDS-ist.
Serviciile de informatii l-au pierdut pe ghitzileak care-a plecat de la petrecerea lor si mult timp nu s-a stiu unde e :) nu cred ca reprezint un subiect de interes ca serviciili sa se intereseze de umila-mi persoana.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHamdoulillah, on 01 februarie 2018 - 12:03, said:

Toata lumea are cont facebook cu numele real
Eu n-am, si mai stiu si altii care n-au.

View PostSkyspy, on 03 februarie 2018 - 13:28, said:

Singurul "dezavantaj" ar fi sa te scoata de la taxe si impozite platite in Romania.Vezi ca daca vrei sa iei cetatenie straina in majoritatea cazurilor trebuie sa renunti la cea romaneasca.Si costa in jur de 1000€ renuntarea dar nu ti-o da numai daca ai taxele platite la zi.Si cum n-ai mai platit de cativa ani s-ar putea aduna ceva suma.
Plin de erori postul tau...
Taxele si impozitele platite in Ro nu-s conditionate de cetatenie, Un cetatean strain care locuieste in Ro nu e scutit de taxe.
Renuntarea la cetatenia romana e ceruta doar de cateva state, in majoritatea se accepta dubla cetatenie.
Renuntarea costa 605 euro, nu 1000.

#26
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostKarhu, on 05 februarie 2018 - 16:16, said:

Eu n-am, si mai stiu si altii care n-au.


Plin de erori postul tau...
Taxele si impozitele platite in Ro nu-s conditionate de cetatenie, Un cetatean strain care locuieste in Ro nu e scutit de taxe.
Renuntarea la cetatenia romana e ceruta doar de cateva state, in majoritatea se accepta dubla cetatenie.
Renuntarea costa 605 euro, nu 1000.

Impozitele sunt conditionate de domiciliul stabil al persoanei.Daca o persoana se hotareste sa lucreze un timp mai indelungat in Austria de exemplu si nu-si face domiciliul stabil acolo va fi impozitat dublu deoarece finantele din Romania nu cunosc situatia individului ca el plateste impozite si in tara care lucreaza.
Pe hartie costa 605 dar am o cunostinta care si-a facut cetatenia austriaca si stiu sigur ca a platit peste 900€.E adevarat ca a facut-o prin ambasada nu s-a deplasat personal la minister.

#27
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

View PostSkyspy, on 05 februarie 2018 - 20:45, said:

Impozitele sunt conditionate de domiciliul stabil al persoanei.Daca o persoana se hotareste sa lucreze un timp mai indelungat in Austria de exemplu si nu-si face domiciliul stabil acolo va fi impozitat dublu deoarece finantele din Romania nu cunosc situatia individului ca el plateste impozite si in tara care lucreaza.
Pe hartie costa 605 dar am o cunostinta care si-a facut cetatenia austriaca si stiu sigur ca a platit peste 900€.E adevarat ca a facut-o prin ambasada nu s-a deplasat personal la minister.

Si la ce venit se raporteaza finantele din Romania? Singurii care stiu exact venitul sunt angajatorul, HR-ul si contabilitatea, si finantele locale. Nu am auzit pana acum ca o firma privata sa fie obligata de catre un alt stat sa dea informatii despre salariile angajatilor sai, plus ca poti avea multe alte venituri non-salariale, gen din chirii, drepturi de autor.  Astfel singurii care centralizeaza toate astea sunt autoritatile locale si nu stiu cat de usor se comunica aceste date intre state. Iar plata impozitelor se dovedeste foarte usor, se vede pe fisa de salar plus declaratia fiscala anuala.

Iar serviciile medicale gratuite in Romania sunt o gluma. Mai merg si eu la cate un doctor in care am incredere, la cabinetul lui, platesc tariful afisat, la farmacie la fel. Stiu ca parintii mei mai au cate o consultatie, analiza sau reteta gratuita dar pentru chestii banale, nesemnificative si probabil pentru ca sunt pensionari. Cat am lucrat in Romania nu am primit gratuit nici o pastila, vaccin sau consultatie.

#28
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Vezi ca daca vrei sa iei cetatenie straina in majoritatea cazurilor trebuie sa renunti la cea romaneasca.
nu in uniune.

#29
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostPengoon, on 06 februarie 2018 - 12:38, said:

nu in uniune.

Ba in uniune,in speta Austria.

#30
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postizometric, on 03 februarie 2018 - 22:14, said:


Nu exista informatie mai falsa. In Romania nu poti folosi pasaportul nicaieri unde scrie pe o lista de documente necesare "carte de identitate".

M-am lovit nu odata, ci de nenumarate ori de refuzul autoritatilor romane de a considera pasaportul un act de identitate valid. Te risti groaznic umbland doar cu pasaport la tine prin Romania.
Pasaportul este un act de identitate.Mai ales cand esti CRDS-ist.Or fi si functionari publici habarnisti care se cramponeaza de cartea de identitate.
Cartea de identitate este actul de identitate pentru cei care au domiciliul in Romania.Daca le-ai fie explicat acelor functionari publici, acestia ar fi inteles.

View PostSkyspy, on 03 februarie 2018 - 22:47, said:



Eu ma risc de 28 de ani si la mine functioneaza.La banca la pasapoarte peste tot.Cred ca depinde si de zona tarii.Eu sunt din Ardeal acolo oamenii sunt mai open mind.
Binenteles ca functioneaza.Si vorbesc in cunostinta de cauza.

View PostHamdoulillah, on 04 februarie 2018 - 14:46, said:

Serviciile de informatii l-au pierdut pe ghitzileak care-a plecat de la petrecerea lor si mult timp nu s-a stiu unde e Posted Image nu cred ca reprezint un subiect de interes ca serviciili sa se intereseze de umila-mi persoana.
Te asigur ca daca un serviciu de informatii al Romaniei este interesat de tine, te gaseste, chiar daca locuiesti in Noua Zeelanda.Intre serviciile de informatii exista protocoale de colaborare.Mai ales intre cele din tarile membre UE si NATO.

View PostPengoon, on 06 februarie 2018 - 12:38, said:

nu in uniune.

Spania si Austria, ambele tari membre UE, accepta doar o singura cetatenie.Poate ca mai sunt si alte tari europene sau din cadrul UE care nu accepta decat o singura cetatenie.

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSkyspy, on 05 februarie 2018 - 20:45, said:

acolo va fi impozitat dublu
Detaliaza! Ce va fi impozitat dublu?
Salariul din strainatate?
Masina?
Locuinta?
Altceva?

#32
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostSkyspy, on 05 februarie 2018 - 20:45, said:

Impozitele sunt conditionate de domiciliul stabil al persoanei.Daca o persoana se hotareste sa lucreze un timp mai indelungat in Austria de exemplu si nu-si face domiciliul stabil acolo va fi impozitat dublu deoarece finantele din Romania nu cunosc situatia individului ca el plateste impozite si in tara care lucreaza.
Pe hartie costa 605 dar am o cunostinta care si-a facut cetatenia austriaca si stiu sigur ca a platit peste 900€.E adevarat ca a facut-o prin ambasada nu s-a deplasat personal la minister.

View PostKarhu, on 06 februarie 2018 - 23:24, said:

Detaliaza! Ce va fi impozitat dublu?
Salariul din strainatate?
Masina?
Locuinta?
Altceva?
Prima si ultima data cand am zis in Romania ca lucrez in strainatate credeam in mitul evitarii dublei impuneri, dar romanii m-au taxat de nu m-am vazut. Asa ca mai bine nu.

View Postmax_01, on 06 februarie 2018 - 22:29, said:

Pasaportul este un act de identitate.Mai ales cand esti CRDS-ist.Or fi si functionari publici habarnisti care se cramponeaza de cartea de identitate.
Cartea de identitate este actul de identitate pentru cei care au domiciliul in Romania.Daca le-ai fie explicat acelor functionari publici, acestia ar fi inteles.


Binenteles ca functioneaza.Si vorbesc in cunostinta de cauza.


Te asigur ca daca un serviciu de informatii al Romaniei este interesat de tine, te gaseste, chiar daca locuiesti in Noua Zeelanda.Intre serviciile de informatii exista protocoale de colaborare.Mai ales intre cele din tarile membre UE si NATO.


Spania si Austria, ambele tari membre UE, accepta doar o singura cetatenie.Poate ca mai sunt si alte tari europene sau din cadrul UE care nu accepta decat o singura cetatenie.
Da da stiu serviciile e competente mai ales in Romania. Repet de ce s-ar interesa serviciile de un simplu cetatean?

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHamdoulillah, on 06 februarie 2018 - 23:28, said:

Prima si ultima data cand am zis in Romania ca lucrez in strainatate credeam in mitul evitarii dublei impuneri, dar romanii m-au taxat de nu m-am vazut. Asa ca mai bine nu.
Ce anume? Detaliaza!
Mie cum nu-mi impoziteaza decat ce am in Romania (un apartament) insa nu si veniturile, proprietatile, masinile etc ce le am aici?

#34
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostKarhu, on 06 februarie 2018 - 23:34, said:

Ce anume? Detaliaza!
Mie cum nu-mi impoziteaza decat ce am in Romania (un apartament) insa nu si veniturile, proprietatile, masinile etc ce le am aici?
In 2001 cand am plecat din .ro lucrasem inceputul anului in .ro si sfarsitul lui in .fr. Nu mai stiu detaliile exacte (adica cum erau regulile de impozitare atunci), dar ceva de genul ca daca schimbai serviciul in timpul anului trebuia sa depui declaratie la fisc. Si stiam (incorect atunci) ca evitarea dublei impuneri e o chestie care functioneaza, au declarat ai mei ca sunt plecat din tara si am castigat atat. Si m-am trezit cu o minunatie de impozit, desi platisem si aici.

Asa ca anul urmator cand m-au cautat, probabil cu recomandata, ai mei au refuzat-o. Oricum prin casatorie mi-am schimbat orasul de domiciliu deci repet, prefer "mai bine nu" pasaport CRDS.

Mai ales ca nu stiu daca s-a mai spus pana acu, dar daca vrei sa-ti aduci aminte de cum functioneaza functionarii din Romania fata de cei ai tarii unde locuiesti, poti merge la ambasada si sa-ti aduci instantaneu aminte de ce ai plecat (printre altele).

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHamdoulillah, on 06 februarie 2018 - 23:42, said:

In 2001 cand am plecat din .ro lucrasem inceputul anului in .ro si sfarsitul lui in .fr.
Si cand am plecat eu tot asa am platit, la inceputu anului in Ro, la sfarsitul anului in Fi.  Si pentru fiecare am platit impozit in tara unde acesta a fost obtinut.
Ai tai nu trebuia sa dea detalii prea clare: ''nu stiu dom'le, nu ne spune. Am auzit ca o tine in chefuri monstruoase in Monaco, Dubai si Las Vegas, e inconjurat de fotomodele, are iahturi, jet privat si masini placate au aur, dar noi n-am vazut o para chioara de la el'' :lol:

#36
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostKarhu, on 07 februarie 2018 - 13:10, said:

Si cand am plecat eu tot asa am platit, la inceputu anului in Ro, la sfarsitul anului in Fi.  Si pentru fiecare am platit impozit in tara unde acesta a fost obtinut.
Ai tai nu trebuia sa dea detalii prea clare: ''nu stiu dom'le, nu ne spune. Am auzit ca o tine in chefuri monstruoase in Monaco, Dubai si Las Vegas, e inconjurat de fotomodele, are iahturi, jet privat si masini placate au aur, dar noi n-am vazut o para chioara de la el'' Posted Image
Repet, asa ar fi trebuit sa fie si la mine, in sensul celor spuse de tine. Acu nu stiu de ce din exces de zel, din incompetenta, din rea vointa, din prostie, din uatever functionarii din Romania m-au ars ca la nufarul. Asa ca le-am zis pas, mai ales ca din anul urmator chiar nu mai urma sa mai am de a face cu ei ci doar cu impozitele din tara de adoptie.

Stiu ca mai ales a doua oara cand mi-am refacut CI-ul am avut o strangere de inima, daca mi se spune n-ai platit uatever contributii la CAS sau te miri ce din 1900 toamna, nu-ti dam actul de identitate dar nu.

Si e interesant sa vezi 2 lucruri, 2 aspecte: daca romanii si-ar face pasapoartele CRDS nu ar fi in fiecare vara nebunia care este la pasapoarte; dar ei prefera CI de Romania si pasaport, si vede fiecare cum e cu impozitele in tara respectiva.

Ah inca ceva, in aceeasi optica am preferat sa nu votez, pentru ca trebuie sa te inscrii daca vrei sa votezi in strainatate la ambasada de care apartii, si cred (nu mai stiu sigur) ca tot acolo ajungi, trebuie sa demonstrezi ca ai domiciliul in strainatate, deci pasaport CRDS.

AH si inca ceva, banuiam ca exista acest dezavantaj dar nu eram sigur asa ca am verificat:

„ATENŢIE! Paşaportul simplu CRDS (pentru cetăţenii români cu domiciliul în străinătate) poate fi electronic sau temporar. Paşaportul temporar are perioada de valabilitate de 1 an iar paşaportul simplu electronic este valabil 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 12 ani şi 5 ani pentru persoanele cu vârsta de peste 12 ani.”

De aici: https://www.mae.ro/node/1428?page=3

Deci pentru copii trebuie reinnoit din 3 in 3 ani, si pentru adulti din 5 in 5 ani, asta pe cand o CI e valabila 10 ani (sigur, trebuie sa gasesti pe cineva care sa te ia in spatiu).

Edited by Hamdoulillah, 07 February 2018 - 13:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate