Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

expira promisiunea de plata si imobilul nu este gata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
RaduCI111

RaduCI111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2018
pe 30 aprilie 2018 imi expira promisinuea de plata de la fngc...iar constructorul ma mai intarzie cateva luni de zile cu finalizarea locuintei..care este procedura in continuare sau ce variante sunt posibile..precizez ca am avut promisiunea valabila ptr 18 luni de zile..multumesc anticipat

#2
ghineabogdan07

ghineabogdan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 21.11.2007

View PostRaduCI111, on 26 ianuarie 2018 - 17:53, said:

pe 30 aprilie 2018 imi expira promisinuea de plata de la fngc...iar constructorul ma mai intarzie cateva luni de zile cu finalizarea locuintei..care este procedura in continuare sau ce variante sunt posibile..precizez ca am avut promisiunea valabila ptr 18 luni de zile..multumesc anticipat
Aplici iar pentru prima casa e cel mai sigur.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Chiar nu exista nici o modalitate de a-i strange de gat pe sarlatanii astia care se dau mari "dezvoltatori" imobiliari?

#4
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Te duci la banca si ceri prelungirea promisiunii de plata.

#5
badboy_marius

badboy_marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 20.03.2007
Ce sa mai prelungesti, daca omul a luat pe perioada maxima de 18 lui? Trebuie sa isi refaca dosarul si sa aplice iar, sa o ia de la capat.
Meri la banca cel mai bine si discuta si /sau eventual trimite un mail celor de la FNGCIMM si sa ii spuna procedura. Pe forum, informatii oficiale nu ai sa gasesti.

#6
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
La mine dezvoltatorul a facut intabulare chiar daca imobilul nu era gata 100%.
Si eu am facut presiuni asupra lor pentru ca imi expira promisiunea de garantare in 10.04.2018.
Pentru ca au mai fost si altii in situatia descrisa de tine dezvoltatorul a facut nu stiu ce "artificii" si a reusit inscrierea in cartea funciara a blocurilor neterminate, a terenului si a locurilor de parcare inca nefacute. Cert este ca mi-a dat ditai dosarul care l-am depus la banca in 25.01.2018.
Problema mea acum este ca sta de atunci in banca (BRD) pe la diverse structuri pentru aprobari si nu a plecat catre fond, desi toti nu au avut nimic de obiectat la verificarea dosarului. Trebuie sa iei in calcul si acest timp.
Vorbeste cu dezvoltatorul sa incerce intabularea chiar daca blocul nu este gata dar si intabularea dureaza minim 45 de zile la urgenta.
Oricum atunci cand efectiv te duci la banca ca sa accesezi fondul, cu intabularea de la dezvoltator, se reia procedura cu declaratie 5% la notar, act aditional contract, interogare ANAF, adeverinte salariu imprumutat si coplatitor, etc.
Eu stiu ca promisiunea de garantare nu se poate prelungi.
Nu cred cei de la fond ar primi un nou dosar pentru Prima Casa din fonduri 2018 cand exista un dosar din 2016 aprobat si neonorat.
Pentru mine este simplu. Daca se intinde treaba prea mult, renunt la Prima Casa si iau credit ipotecar, pentru ca eu am dat avans 20%. Diferentele intre Prima Casa si credit ipotecar nu sunt foarte mari.

#7
danabv87

danabv87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.10.2018
Cum s-a rezolvat pana la urma?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate