Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Cat de mult imi pot schimba corpul - in sensul de ingrasare prin sport?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Esti exact ca nevasta-mea, are 1.70 si 55kg.
Daca nu-ti gasesti barbat, cauta-ma pe mine, mie-mi plac femeile exact asa, cum sunteti voi,

De ce vrei sa te ingrasi? Sa cari kile aiurea in plus pe scari?
Stai nene linistita.
De fapt asta-i spun si neveste-mii care.. ghici ce?.. si ea vrea sa se ingrase.

#38
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Eu nu vrea sa se ingrase, ci se puna "carnita", adica muschi. Posted Image

Mancare cu continut mare de proteine si sport. Ambele binisor peste ce consumi si ce sport faci acum. E foarte greu de zis cat efort, ce greutati sa folosesti si cat ar dura mai ales ca esti femeie(la voi e problema, caci avand testosteron putin, va dezvoltati mai greu muscultura)

Edited by Geth, 26 January 2018 - 20:12.


#39
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postcineva80, on 26 ianuarie 2018 - 15:56, said:

Buna,

sunt femeie, mid 30s, si sunt slaba - 55kg la 1.70. Imi doresc sa ma ingras - de fapt mai bine spus sa ma implinesc ca femeie - adica sa pun carnita pe solduri, pulpe fund. Cred ca ar trebui sa ajung pe la 75-80kg ca sa fiu suficient de implinita sa ma plac.
N-am facut sport, am un job de birou. Merg pe jos vreo 3-4km zilnic dar cam atat.


Mi s-a recomandat de prietene un antrenor de fitness - unul de la o sala de fitze mi-a zis ca n-am cum sa ma ingras cat vreau, cel mult sa ma tonifiez.

Ce optiuni mai am si cat efort implica ele? Efort ca si nr de kg ridicate, ore la sala, si desigur kg castigate - as fi f dezamagita sa trag de mine riscand poate alte probleme - articulatiile sunt un semn de atentie - ca sa pun abia vreo 4-5kg.

Cum ma apropii de 40 ani (in 5 ani) mai are rost sa ma ingras? trebuia sa fi facut asta inainte, dar din varii motive n-am fcaut.

Rog sa tinem discutia la obiect - poate voua vi se pare ca-s f bine asa cum sunt, eu nu ma plac - si efortul asta e ca sa incerc sa ma impac cu mine insami.
Ma gandesc ca nu esti narcisista,ca sa te admiri singura...si sa fii indragostita de corpul tau.......daca ai arata asa cum doresti.

#40
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Monumentala aia cu "ai mancat-o pe Marceluta " !!!!!!

#41
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

View Postmaccip, on 26 ianuarie 2018 - 20:03, said:

Esti exact ca nevasta-mea, are 1.70 si 55kg.
Daca nu-ti gasesti barbat, cauta-ma pe mine, mie-mi plac femeile exact asa, cum sunteti voi,

De ce vrei sa te ingrasi? Sa cari kile aiurea in plus pe scari?
Stai nene linistita.
De fapt asta-i spun si neveste-mii care.. ghici ce?.. si ea vrea sa se ingrase.

Te-as cauta eu da' esti luat :D Oricum, m-ai facut sa zambesc - multumesc pt asta.
Ma bucur ca si nevasta ta vrea - nu-s eu singura pe aici. Dar poate are inima buna si-mi da si mie un cozonac de casa, alea alea ca eu nu prea le am cu gatitul.... poate de aiai nici nu m-am ingrasat

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ma asteptam la unele probleme dar nu atat de grave. Imi pare rau sa-ti spun dar dorinta asta a ta e legata tot de acea problema.
https://forum.softpe.../#entry18924590

#43
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Discutia purtata aici nu isi are nici un castig. Problema tine de stima de sine, autoperceptia, compararea cu referinte in baza unei motivatii pe care nu o stim, pe scurt nuavem cum ajuta.
E clar ca o autoevaluare obiectiva nu mai este posibila, asa ca doar o discutie sincera cu un psiholog bun, nu cu unul de ocazie poate ajuta cu adevarat.
Cand tu vezi in oglinda un bat, cineva care te iubeste cu adevarat, te vede exact cum vrei tu sa ajungi :) si te intelege perfect.

#44
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din fericire sportul ajuta in cazurile de tulburari de comportament, chiar si fara o tinta anume, x Kg, y dimensiuni.

#45
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDeathRow, on 26 ianuarie 2018 - 18:47, said:

....ce sfat de doi lei.
atat am avut in portofel

#46
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

View Postunderb, on 27 ianuarie 2018 - 09:50, said:

Ma asteptam la unele probleme dar nu atat de grave. Imi pare rau sa-ti spun dar dorinta asta a ta e legata tot de acea problema.
https://forum.softpe.../#entry18924590

Mi se pare f nepotrivit ce spui - de ce legi problemele una de alta? Crezi ca ma ajuti sau doar te simti bine sa faci misto de mine?
Pt ca pe mine clar nu m-ai ajutat. E dreptul meu sa imi doresc un corp asa sau altfel - sau femeile care-si vopsesc parul, isi pun implanturi sau mai stiu eu ce sunt toate nebune?

Dar clar... nici macar pe un forum nu poti spune ceva ca sare unul in sus sa te faca de 2 lei.

cristalq: am spus mai sus dc te oboseai sa citesti ca lumea din jurul meu vede si zice ca-s bine. Si ce daca? Vreau sa vad EU ca e bine. Asta-i culmea, psihologul ajuta sa ce.... sa zic ca-s super misto slaba cand eu vreau altceva. Right.... restul de tipe plinute de ce nu le trimiti la psiholog in loc sa vina la sala?

#47
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcineva80, on 27 ianuarie 2018 - 10:21, said:

Mi se pare f nepotrivit ce spui - de ce legi problemele una de alta? Crezi ca ma ajuti sau doar te simti bine sa faci misto de mine?
Pt ca pe mine clar nu m-ai ajutat. E dreptul meu sa imi doresc un corp asa sau altfel - sau femeile care-si vopsesc parul, isi pun implanturi sau mai stiu eu ce sunt toate nebune?

Dar clar... nici macar pe un forum nu poti spune ceva ca sare unul in sus sa te faca de 2 lei.

cristalq: am spus mai sus dc te oboseai sa citesti ca lumea din jurul meu vede si zice ca-s bine. Si ce daca? Vreau sa vad EU ca e bine. Asta-i culmea, psihologul ajuta sa ce.... sa zic ca-s super misto slaba cand eu vreau altceva. Right.... restul de tipe plinute de ce nu le trimiti la psiholog in loc sa vina la sala?

nu te mai lua dupa ce spun toti prostii (ca lumea e plina de prosti )

55 kg la 1.70 e destul de putin, gandeste-te ce o sa se intample in caz ca patesti ceva grav (doamne-fereste) la greutatea asta.

daca iti doresti sa iei in greutate e foarte ok, la 1.70 poti lejer sa ai intre 60-65 kg ceea ce te-ar plasa intr-un BMI de ~22 ceea ce e absolut normal.
insa banuiesc ca vrei sa iei in greutate ca masa musculara si nu grasime; atunci mersul la sala e esential
dar nu statul pe banda ci mers cu baietii la sala de forta.

Genoflexiuni, indreptari, tractiuni trebuie sa fie baza (cu ceva cardio la sfarsitul antrenamentului) plus o dieta de ingrasare inceata.
Sunt o gramada de programe gratuite pt incepatori pe net.

Intr-un an poti pune 5-6 kilograme destul de usor (greutate sanatoasa, nu slanina) + beneficiul de a fi mai puternica si sigura pe tine.

Edited by takillya, 27 January 2018 - 11:31.


#48
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate ai avut momente dificile in viata (abuzuri, bulling, familie cu probleme) , ca problemele astea nu vin de nicaieri si de obicei tulburarile astea se declansaza imediat dupa varsta de 30 de ani.
Da, e la moda sa fie imbratisate efectele acelor traume daca nu se poate tece peste ele pe principiul "daca m-a lovit usor o masina ma arunc in fata trenului sa arat ca imi place si sa nu-i dau satisfactie masinii" iar persoanele afectate de aceste probleme sa fie incurajatate in a-si urma actiunile dar asta nu face decat sa agraveze problemele in cele din urma desi momemtan nu reprezinta decat o supapa.
Mai vorbim... daca vrei.

#49
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Daca zici ca mananci si totusi esti inca skinny la 35 ani...este destul de greu ca femeie sa pui 10-15 kg sanatoase (adica nu doar grasime).
De ingrasat zic ca ai putea...dar grasimea aia se va depune si pe burta nu doar pe picioare si in final s-ar putea ca rezultatul sa-ti placa si mai putin decat situatia curenta.

Insa...mersul la sala s-ar putea sa-ti aduca niste curburi frumoase la coapse, fese si un tonus general mai bun...asa ca pune-te pe treaba.

#50
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postcineva80, on 26 ianuarie 2018 - 17:41, said:

Mi-ati distrus sperantele Posted Image Dra macar voi sunteti sinceri.

Nu abandonez planul meu malefic, caut alta optiune.


1. Tzitze nu faci prin sport , trebuie silicon.
2. Cur bombat e posibil sa obtii cit de cit cu exercitii, depinde cit de plat e al tau, braziliencele sint genetic asa, nu ca trag de fiare.
3. Solduri prin exercitii nu am auzit.
4. Cracii se pot lucra dar iar in niste limite si nu foarte semnificative daca esti genetic slaba.
Cam la asta se uita baetii 😅😅😅.
Despre grasime te anunt cu lacrimi in ochi ca nu se pune unde vrei tu (sau doar unde e vrei tu), nebuna dreaq' zici ca are viata proprie, face ce vrea ea.
Ok, putin optimism totusi, teoretic este posibil sa pui un 5-6 kile de sunculita+muschi pe tine prin exercitii si o alimentatie orientata spre asa ceva, tu oricum nu ai spus ce maninci dar in schimb ai rostit numele celui pe care nu il numim , stresul si asta nu e semn bun.

Gresesc cind spun ca ti-ar place sa fii mai impanata ?

Edited by lil debul, 28 January 2018 - 09:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate