Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat de mult imi pot schimba corpul - in sensul de ingrasare prin sport?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Buna,

sunt femeie, mid 30s, si sunt slaba - 55kg la 1.70. Imi doresc sa ma ingras - de fapt mai bine spus sa ma implinesc ca femeie - adica sa pun carnita pe solduri, pulpe fund. Cred ca ar trebui sa ajung pe la 75-80kg ca sa fiu suficient de implinita sa ma plac.
N-am facut sport, am un job de birou. Merg pe jos vreo 3-4km zilnic dar cam atat.


Mi s-a recomandat de prietene un antrenor de fitness - unul de la o sala de fitze mi-a zis ca n-am cum sa ma ingras cat vreau, cel mult sa ma tonifiez.

Ce optiuni mai am si cat efort implica ele? Efort ca si nr de kg ridicate, ore la sala, si desigur kg castigate - as fi f dezamagita sa trag de mine riscand poate alte probleme - articulatiile sunt un semn de atentie - ca sa pun abia vreo 4-5kg.

Cum ma apropii de 40 ani (in 5 ani) mai are rost sa ma ingras? trebuia sa fi facut asta inainte, dar din varii motive n-am fcaut.

Rog sa tinem discutia la obiect - poate voua vi se pare ca-s f bine asa cum sunt, eu nu ma plac - si efortul asta e ca sa incerc sa ma impac cu mine insami.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
De acum oricum o sa-ti scada metabolismul si o sa te ingrasi. Ideea e sa si arati bine mai grasa. Niste fitness e binevenit oricand. Mai bine te ingrasi cu niste muschi si grasime, decat doar grasime care curge pe tine.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si vor incepe baietii de pe aici in cor:
poza, poza, poazeeee.

@ cineva80
poti pune masa msculara, dar vei arata ca un baietoi...
problema e ca tu vrei sa fi mai feminina si asta e o poveste hormonala.

 cineva80, on 26 ianuarie 2018 - 15:56, said:

Rog sa tinem discutia la obiect - poate voua vi se pare ca-s f bine asa cum sunt, eu nu ma plac - si efortul asta e ca sa incerc sa ma impac cu mine insami.
gaseste un baita/barbat/prieten care sa te placa asa cum esti si gata.

din punctul meu de vedere sanatatea primeaza in fata formelor, daca la constitutia ta e normala greutatea aia nu ai de ce sa fortezi.

Edited by arg, 26 January 2018 - 16:07.


#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
si credeti ca daca o sa depuneti efort o sa va ingrasati?eu cred ca nu

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Poti face fitnes pentru tonifiere musculara, dezvoltarea musculaturii.De ingrasat nu merita, nu se va depune unde vrei tu. 55 kg la 1.70 e aproape bine.In rest, mananca mai multa proteina, carne etc.

#6
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Mda - am uitat o precizare importanta : metabolismul meu e de asa natura facut incat sunt slaba bat. In adolescenta eram chiar batz. Acum, da s-a mai pus 1kg pe an, dar nimic fata de cat mananc - replica feminina vesnica: M-as face cat casa dc as manca cat tine!

Si natural am tendinta sa pun pe trunchi grasime - e confirmatia rudelor, un trunchi mai cu grasime, maine si picioare subtiri. Pot schimba prin sala genetica asta?

Perfect punctat arg - stiu ca e hormonal, dar la ce medici am fost imi zicc...... aaa, pai asa sunteti facuta si la 35 ani ce sa va mai fac.... in fine, ma simt dezamagita....

Edited by cineva80, 26 January 2018 - 16:06.


#7
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
sub

 arg, on 26 ianuarie 2018 - 16:03, said:

si vor incepe baietii de pe aici in cor:
poza, poza, poazeeee.

@ cineva80
poti pune masa msculara, dar vei arata ca un baietoi...
problema e ca tu vrei sa fi mai feminina si asta e o poveste hormonala.

Femeile nu pot pune masa musculara din natura decat daca se ajuta cu suplimente artificiale. Cum a spus si dansa, antrenamentele la sala doar tonifica musculatura.
Pot sa-ti spun ca ce e peste 70kg pentru femei la 1,70 e greutate in surplus, obezitate chiar si pe parcurs incep sa apara si probleme medicale (articulatii, probleme de inima. etc.)

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 cineva80, on 26 ianuarie 2018 - 16:05, said:

Perfect punctat arg - stiu ca e hormonal, dar la ce medici am fost imi zicc...... aaa, pai asa sunteti facuta si la 35 ani ce sa va mai fac.... in fine, ma simt dezamagita....
un copil (bebe), ceva, mai schimba hormonii...

Edited by arg, 26 January 2018 - 16:12.


#9
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 cineva80, on 26 ianuarie 2018 - 15:56, said:

Buna,

sunt femeie, mid 30s, si sunt slaba - 55kg la 1.70. Imi doresc sa ma ingras - de fapt mai bine spus sa ma implinesc ca femeie - adica sa pun carnita pe solduri, pulpe fund. Cred ca ar trebui sa ajung pe la 75-80kg ca sa fiu suficient de implinita sa ma plac.
N-am facut sport, am un job de birou. Merg pe jos vreo 3-4km zilnic dar cam atat.

Inscrie-te pe sentimente, de altceva ai nevoie ca sa te ingrasi. La inaltimea, varsta si greutatea ta stai foarte bine. Ai timp in viata sa te ingrasi, mai ales dupa o sarcina. Toate umflatele isi taie stomacul sa arate slim (dupa ce au bagat in ele ca vacile si n-au facut sport, tratandu-se cu toate rahaturile de leacuri miraculoase de slabit fara efort) iar tu vrei invers

Edited by pascali_daniel, 26 January 2018 - 16:14.


#10
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
genetica nu se poate schimba :)

in schimb metabolismul va incepe sa incetineasca, si implicit vei incepe sa te ingrasi.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Madam , daca ai arderi ciudate , daca ai metabolism ciudat ...daca ...daca ....daca ai tenie ( par'egzampla ), poti sa mananci cat un elefant si tot slaba ramai . Zi bogdaproste ca nu esti grasa . Daca esti sanatoasa si slaba inseamna ca divinitatea a fost generoasa cu tine . Sunt unele cat vaca care mor de obezitate morbida la varsta ta . Fac diabet si nasc copii handicapati de grase ce sunt . Vrei tonus , fa orice sport . Hraneste-te corect , odihneste-te destul , fa miscare , fii activa ...si bucura-te de viata. Si daca "alesul " nu te place pentru ca esti slaba inseamna ca nu te place pentru ce esti tu ci pentru ce isi imagineaza el. Asa ca lasa-l si cautat-i unul care iubeste slabaturile .

#12
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 pascali_daniel, on 26 ianuarie 2018 - 16:10, said:

Inscriete pe sentimente, de altceva ai nevoie ca sa te ingrasi. La inaltimea, varsta si greutatea ta stai foarte bine. Ai timp in viata sa te ingrasi, mai ales dupa o sarcina

Zau ca nu ma ajuta chestia asta. Putem va rog sa tinem discutia strict pe ce se pot face acum sa ma ingras? Daca mai pot.
2. Cine a spus ca vreau o sarcina? :P S-ar putea sa nici nu pot - medical vorbind.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

Quote

S-ar putea sa nici nu pot - medical vorbind.
pana nu incerci nu sti...
ultimul tren e pe la 40 in functie de mostenirea genetica (intreba pe la rude: mama, bunica, surori, matusi etc)

Edited by arg, 26 January 2018 - 16:15.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 cineva80, on 26 ianuarie 2018 - 15:56, said:

sunt femeie, mid 30s, si sunt slaba - 55kg la 1.70.
...
Cred ca ar trebui sa ajung pe la 75-80kg ca sa fiu suficient de implinita sa ma plac.

Cu alte cuvinte vrei sa devii cam obeza...
75 de kg la 1.70 e un pic cam mult si ptr un barbat.

55 kg la 1.70 esti ok. Mai mult de 1-2 kg nu ti-ar trebui si alea apar cu varsta.

Si prin sport nu te vei ingrasa. Poate doar dupa ce te vei lasa de sport si vei trece pe inghetata si ciocolata.

Daca fumezi lasa-te de fumat si se rezolva.

#15
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 arg, on 26 ianuarie 2018 - 16:14, said:

pana nu incerci nu sti...

Intram in alta discutie - ziceam doar ceea ce mi-au zis medicii, ca va fi complicat. Nu comentez, e irelevant pt topic pana la urma.
2. mama dupa nasterea mea a ramas la fel de slaba, sora ei la fel. Nu crezi ca e un precedent de tinut cont?

Eiffel - nu fumez, doar mananc ciocolata si crantanele seara/noaptea oricand. Ar trebui sa ma ingrase, dar mai e si stressul....

Edited by cineva80, 26 January 2018 - 16:17.


#16
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 cineva80, on 26 ianuarie 2018 - 16:13, said:

Zau ca nu ma ajuta chestia asta. Putem va rog sa tinem discutia strict pe ce se pot face acum sa ma ingras? Daca mai pot.
2. Cine a spus ca vreau o sarcina? Posted Image S-ar putea sa nici nu pot - medical vorbind.
Pai arati bine daca ai 30 de ani, 170 cm inaltimea si greutatea de 55 de kile. De ce-ti cauti probleme cu greutatea daca nu le ai?

Edited by pascali_daniel, 26 January 2018 - 16:21.


#17
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 cineva80, on 26 ianuarie 2018 - 15:56, said:

sunt slaba - 55kg la 1.70.
Cred ca ar trebui sa ajung pe la 75-80kg ca sa fiu suficient de implinita
La inaltimea ta, 60 kg e perfect. La 80 kg, o femeie de 1.70 e cat o vaca.

#18
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 pascali_daniel, on 26 ianuarie 2018 - 16:18, said:

Pai arati bine daca ai 35 de ani, 170 cm inaltimea si greutatea de 55 de kile. De ce-ti cauti probleme cu greutatea daca nu le ai?
Mici modificari - ai gresit cateva numere. Eu vreau - de mult timp de cand eram in liceu - picioare groase si forma de clepsidra si zau dc le am la nr astea.....:D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate