Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Înființare livada

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012

View Postkloddiuss, on 29 ianuarie 2018 - 19:12, said:

Am incercat sa cuprind o perioada cat mai larga de recoltari in functie de perioada de maturare a fiecarui soi.La cais Dacia se matureaza la inceputul lui iulie iar Mamaia si Sulmona dupa a doua jumatate a lunii, la piersic, Cardinal se matureaza intre 1-15 august, redhaven dupa 15 pana la sf lui august. Cu prunii cuprind august si septembrie, Anna spath il folosesc ca polenizator pentru tuleu gras care este de consum, iar d'agen si gras ameliorat pentru procesare. Eu m-am interesat prin carti, am intrebat prin stanga prin dreapta si pe mai multe site-uri de pe net ca sa ajung la soiurile astea. Nu cunosc gustativ fructele m-am interesat de asemenea si ce soiuri merg mai bine pe zona mea cat si vigoarea soiurilor si portaltoilor pentru sistemul de plantare ales de mine.
  Mai ramane sa imi ocup luna iunie cu ciresi. Am ales amar de maxut ca cires amar. O recomandare pentru un soi timpuriu si unul tardiv de cirese careva? Merci!
  Eu mai recomand la prun soiul Renclod Althan. Este un soi cu fruct foarte mare, carnos, dulce iar samburele nu adera la pulpa.
Pentru ciresi niste tabele si de la mine
referinta de <zero> e burlatul
Din pacate nu am o tabela si cu soiurile tipice romanesti...

Attached Files



#20
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 28.07.2005
multumesc la toti !

Deci...se da sa cultiv o multitudine de pomi care sa produca fructe pe o perioada mai lunga de timp.
Nici un gand de comercial ci doar sa imi asigur un minim necesar de placere si sa nu fiu stresat muncind la ei.

Fiind la poalele muntelui (si depainznd de studiul de pamant care va fi facut sper luna viitoare) se poate face un tabel cu ce pomi vor trai pe acel pamant (ca o compozitie chimica si termica).
Dupa ce se stabileste,de exemplu ca pot cultiva meri,peri,prun si cires,treba sa invat ce este cu port altoi sau nu port altoi si toate acele diferite soiuri.

Se traseaza un teren pe hartie si se imparte la 3 x 3 metri sau 4 x4 metri in functie de pom si de suprafata.

Treba sa alegi soiuri care se polineaza singure sau treba un alt copac ce va ajuta la acest proces.
Polinarea se face pe o suprafata mare deci nu trebuie sa ai pomii de acelasi tip in aceeeasi zona.
Va fi mai greu la daunatori sa circule de la mar la mar daca va trebui sa treaca e la cires sau pere.

Acele soiuri au timpul de productie pe o luna la varful perioadei.
Deci,din mai,iunie,iulie,august,septembrie si octombrie.

Nu in ultimul rand,se poate consuma fructele pe loc pe acea perioada dar posiil sa vrei sa le "conservezi" pentru o peste toamna sau iarna mai lunga.Aici va interveni alti parametri ce se pot discuta pe alt topic. Sau,decat sa ii conservi,ii faci schimb "barter"  produs versus produs.Sau, unele fructe chiar pot fi transformate in dulceturi ,gemuri sau alte lichide care vor face subiectul unor transactii fierbinti pe timpuri racoroase.

De asemenea treba luat in calcul,ce fel de tratamente (daca am retinut termenul corect,scuze) trebui facute la fiece trunchi de copac pentru a preveni sau elimina diferite boli sau insecte.
Nu cred ca se poate lasa o livada in paragina sau fara nici o interventie de intretinere...

Nu in ultimul rand,treba luat in calcul ce te faci cu recoltatul,ce utilaje treba si cum transferi fructul de pe ramura in beciul de pe teren dinpunct de vedere al resurcelor si efortului uman.

Cred ca ,multumita voua,mi-am facut tema si incep sa caut planuri si solutii.

Multam.

Edited by rolion, 30 January 2018 - 00:51.


#21
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 28.07.2005
Un foarte bun material gasit doar acuma...

A I C I

#22
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 28.07.2005
Am mai gasit un site care nu stiu inca cum sa il folosesc in avantajul meu...
Deci,introduci locatia si ti spune ce pomi poti sa ai fonduri ca sa cresti acei pomi...

Daca nu vreau fonduri,imi indica ce tipuri de pomi se pot creste calitativ in zona.

La mine A I C I,asa ceva iese.
Se poate schimba sa acomodeza locatia ta..

Ce parere aveti ?

#23
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
M-am hotărât la 3 soiuri de cireș si anume : Amar de Maxut, Cetățuia si Maria.
Am ales așa datorită vigorii soiurilor medii pentru plantare 5m/4m.
Cires amar de Maxut cu coacere după 20 iunie,cires Maria cu coacere după 10 iunie si cires Cetățuia cu coacere de la sf. lunii mai.
Ce părere aveți de alegere?

#24
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Vigoarea tine si de portaltoi. Daca nu irigi acolo la tine in Dobrogea merge portaltoiul Mahaleb care se descurca mai bine cu putina apa decat ceilalti potaltoi. Mahalebul da pomului o vigoare peste medie. Merge totusi plantat in schema 5x5m. Despre soiuri nu ma pronunt, nu am gustat din ele. Sunt convins ca exista soiuri mai bune, cu fruct mai mare si la fel de gustos cel putin.

#25
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004

View Postparintele, on 29 ianuarie 2018 - 20:42, said:

De la teorie la practica.....drum lung al dracu.
Pomii se mak.aleg si dupa cat de comod sunt de intretinut in sensul de cum cresc si cum fructifica...de rezistenta la factorii climatici sau boli...si multe altele.
Rele nu sunt alegerile, nunasta spun, ci spun doar ca e greu sa alegi pana nu ai experienta directa si e bine sa nu iti bati prea tare capul acum pt ca sigur peste 5 ani daca ai lua-o de la inceout ai avea cu totul altele pe lista.
Important e sa incepi si sa iti placa...restul mai vin si de la sine.
M-am oprit cu alesul soiurilor. Cu cat citesc mai mult cu atat imi schimb optiunile si nu mai plantez nimic. Asa ca ma grabesc sa fac plantarile acum la sf de februarie. Cu iarna asta blanda de la Constanta  poate ma pomenesc cu caisii infloriti  de ziua femeii. Asa ca ... scor final :
  12 bucati Piersici - Filip(plat), Cardinal, Redhaven
  12 bucati Caisi   -  Dacia, Mamaia si Augustin
  12 bucati Ciresi   - Van, Bing/Stella, Amar de Maxut
    8 bucati Pruni   - Tuleu Gras, Gras Ameliorat si Anna Spath
   Cred ca o sa arunc si vreo 2 meri si 2 peri - 2 meri red si gold delicious si 2 peri - abatele fetel si williams

#26
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004

View Postcotzi, on 11 februarie 2018 - 12:10, said:

Vigoarea tine si de portaltoi. Daca nu irigi acolo la tine in Dobrogea merge portaltoiul Mahaleb care se descurca mai bine cu putina apa decat ceilalti potaltoi. Mahalebul da pomului o vigoare peste medie. Merge totusi plantat in schema 5x5m. Despre soiuri nu ma pronunt, nu am gustat din ele. Sunt convins ca exista soiuri mai bune, cu fruct mai mare si la fel de gustos cel putin.
   Portaltoi de cireș aleși ii iau pe portaltoiul mahaleb.Soiurile de cireș alese au specificată vigoare medie. Caisii sunt pe portaltoi Constanta 14. De portaltoiul asta nu stiu detalii prea multe doar că ar fi un biotip de zarzar si sunt creați de stațiunea Valu lui Traian de la mine din zona. Soiurile sunt recomandate la plantare 5/4, mai puțin Dacia care are specificată vigoare mică. Piersicii au portaltoi migdalul si din ce am înțeles merg la 4/4 sau 4/3.La pruni Am aflat că, doar Anna Spath care il folosesc ca polenizator, are vigoare mică.

#27
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Vigoarea e data de port si influentata in mai mica masura si de soi.
Influenta soiului e adesea mult mai mica adica n-are 5m inaltime,are vreo 4.5.
Influenta portului e adesea mare, 20-40%sau mai mult.


#28
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Am modificat modificarea. La recomandarea unui inginer horticol, am luat soiul de prun Cacanska Lepotika în locul soiului Gras ameliorat si soiul de piersic Southland în locul soiului Cardinal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate