Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Pareri plan casa parter

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View PostEndgegner, on 26 ianuarie 2018 - 14:01, said:


Baia asta e destul de mare sa fie regandita ca si o baie cu wc + inca in wc mic, are 10 m2 sa fim seriosi
Am regandit-o in 5 min. Ma gandesc ca in architect cu experienta are mai multa viziune decat mine

Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 14:04.


#38
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
A, acum vrei sa ti le faca arhitectul! :)

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbigi2409, on 26 ianuarie 2018 - 13:58, said:

Chiar nu inteleg de ce acest plan este o ciudatenie


1000 de chestii, de ex. poate te gandesti sa inversezi bucataria cu dormitorul de langa living, in eventualitatea ca ai vreun plan cu nevasta si nu vrei sa delectezi restul familiei din alte dormitoare vecine.
Dupa aia din practica vei afla ca baie privata la domitorul matrimonial este AUR. etc
Eu as muta topicul la Fun.

Edited by overseas, 26 January 2018 - 14:10.


#40
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2018 - 14:10, said:

1000 de chestii, de ex. poate te gandesti sa inversezi bucataria cu dormitorul de langa living, in eventualitatea ca ai vreun plan cu nevasta si nu vrei sa delectezi restul familiei din alte dormitoare vecine.
Dupa aia din practica vei afla ca baie privata la domitorul matrimonial este AUR. etc
Eu as muta topicul la Fun.

Bucataria cu dormitorul de langa Living se poate. E o idee. M-am gandit si eu.

Dormitor cu baie proprie nu mi se pare un Must in nici in caz. Cel putin nu mie.

Astea is 2 chestii. Restul de 998. Aruncam cu vorbe asa

E o schita oameni buni. Am cerut pareri. Nu am zis ca si construiesc exact asta.

#41
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2018 - 14:10, said:

1000 de chestii, de ex. poate te gandesti sa inversezi bucataria cu dormitorul de langa living, in eventualitatea ca ai vreun plan cu nevasta si nu vrei sa delectezi restul familiei din alte dormitoare vecine.
Dupa aia din practica vei afla ca baie privata la domitorul matrimonial este AUR. etc
Eu as muta topicul la Fun.

Asa-i. Te poti incuia acolo cu amanta, imediat ce auzi sunand clopoteii atarnati la intrarea in casa, si te descotorosesti de ea ajutand-o sa sara geamul in timp ce porti o conversatie la gaura cheii cu nevasta careia ii explici ce rau te doare burta. Atentie, deci, geamul de la baie trebuie sa fie mare(ca sa fie baia cat mai luminoasa) si sa dea direct in ulita din dosul casei.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Pai nu il invat eu de bine ???
Baie cu intrare separata la dormitorul matrimonial - si eu aveam primul plan de la arhitect fara baia asta, noroc ca un prieten bun s-a uitat pe el si m-a porcait in toate felurile, pana mi-am dat seama. Deci tu esti proprietarul si finantatorul casei, dar nu poti circula in fundul gol intre dus si dormitor (unde banuiesc ca ai toalele) cand ai familia de revelion la tine, tre sa-ti iei halat sau iti iei toalele si te imbraci in toaleta ca boschetarii. Bun. Pai nu are rost sa recapitulam restul de 998 ca nu mai conteaza. Sa pui si finalul construit, banuiesc ca va fi la fel de misto.

#43
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
In principiu da. Lasand gluma la o parte, totusi chiar meriti sa te simti bine in propria ta casa, daca tot ti-o construiesti, chiar si atunci cand ai casa plina de musafiri. Conteaza foarte mult sa ai baia ta si inca una pentru ceilalti.

Iar ca preferinta personala, un living prea mare mi se pare fara rost. Doar in cazul in care esti muzician si vrei sa ai si un pian cu coada la tine acasa gasesc ca merita sa dai banii pe un living mare.

Edited by Endgegner, 26 January 2018 - 14:30.


#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Intr-o casa de 140 mp sa nu ai baie proprie inseamna sa-ti bati joc de tine. Daca nu, eu zic sa faca baile cu intrare direct de afara, din curte sau din strada ca e mai bine.

#45
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Pai, dupa ce ai facut baie, prima grija pe care trebuie sa o ai este sa iti pui prosoapele ude afara pe sarma la uscat.
Asa ca nu zi de doua ori, ca unii s-ar gandi ca e o idee chiar buna sa ai intrarea si iesirea din baie direct in curte. :D

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
merge si treaba cu amanta, daca ai usa afara la baie nu mai sare geamul.
Ca faza, planul meu prevedea iesire pe terasa atat din bucatarie cat si din living; dar vizitand o casa facuta de acelasi arhitect pe acelasi plan (85%), proprietarul mi-a confirmat ca familia lui ajunsese sa utilizeze intrarea din bucatarie in locul intrarii oficiale, asa ca am taiat-o din planul meu Posted Image)
Oricum toata vara cine vine la mine intra in casa prin terasa.

Edited by overseas, 26 January 2018 - 15:15.


#47
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
numai eu am observat ca are 3 usi consecutive? zice ca esti soricel in labirinit.intri pe usa de la intrare,mai ai o usa, treci de aia si dai fix de ?ai ghicit. inca o usa :-| schita e buna daca e casa amantei, din dormitor sa fugi direct afara dar altfel mai lucra cu ideile. +1 pentru casa cu un nivel!

#48
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View PostEndgegner, on 26 ianuarie 2018 - 14:27, said:

.

Nu stiu de ce se uita unii la dimensiunea geamurilor. Eu am pus pozele alea 3d ca mi s-au parut interesante.
Gandestete la planul acesta ca la o schita desenata pe hartie cu creionul. Nu are importanta dimensiunea geamului. Chiar nu m-a interest ce geam am pus. primul din lista care s-a deschis
Eu intrebam de plan ca si idee. Nu am intrebat de geamuri si culorile de pe pereti

View Postzile_san, on 26 ianuarie 2018 - 15:43, said:

numai eu am observat ca are 3 usi consecutive? zice ca esti soricel in labirinit.intri pe usa de la intrare,mai ai o usa, treci de aia si dai fix de ?ai ghicit. inca o usa :-| schita e buna daca e casa amantei, din dormitor sa fugi direct afara dar altfel mai lucra cu ideile. +1 pentru casa cu un nivel!

Unde e a treia usa?
Acela se numeste windfang. Din el dai intr-un hol/ living.
UNDE e a treia USA?
Ti se pare mai interesant fara a doua usa? Aerul rece de afara direct in casa?

Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 15:50.


#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Ah,  vrajeala cu windfang. Bine ca nu l-am executat la constructie desi il aveam in plan. Un fel de carcera inutila incomoda. SI eu am casa intr-un loc f. friguros.
io zic sa vizitezi casele prietenilor si sa casti ochii si urechile, lasa desenatul.

#50
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View PostEndgegner, on 26 ianuarie 2018 - 14:27, said:

Iar ca preferinta personala, un living prea mare mi se pare fara rost. Doar in cazul in care esti muzician si vrei sa ai si un pian cu coada la tine acasa gasesc ca merita sa dai banii pe un living mare.

Uite o remarca buna care trebuie luata in considerare. Cred si eu ca living-ul e in pic prea mare.

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2018 - 16:18, said:

Ah,  vrajeala cu windfang. Bine ca nu l-am executat la constructie desi il aveam in plan. Un fel de carcera inutila incomoda. SI eu am casa intr-un loc f. friguros.
io zic sa vizitezi casele prietenilor si sa casti ochii si urechile, lasa desenatul.

De luat in considerare. Pot elimina usa foarte usor
Vorbim de acest desen care l-am facut eu

Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 16:25.


#51
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014
Hai sa mai zic ceva.
Primul desen/schita care l-am pus, in prima pagina este aproape identic ca si compartimentare cu unul vazut pe un site din Polonia. Nu mai stiu exact unde ca am vazut multe.
Deci nu eu am facut desenul ci am modificat doar unele lucruri asa cum mi-am dorit eu. De aici si pana la a sari cu gura pe mine ca: ' nu esti tu architect, nu cunosti tu proiectare, lasa arhitectii sa faca sa dreaga '
Corect. Am cerut doar pareri. E o SCHITA care corespunde 80% cu originala schita.
Sunt convins ca daca as fi pus schita originala ati fi facut la fel.

Eu cer doar opinii oameni buni. Nu sunt setat pe in lucru si gata.


Asa era planul original. Cu alte dimensiuni, dar in mare asa era

Doamne ajuta-ne...

Attached Files


Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 18:20.


#52
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014
Uite aici o casa mica, bine gandita, cu linii drepte, nimic wow dar in care cu siguranta te vei simti bine. Seamana in oarecare masura cu ceea ce vreau eu.
Eu o vreau ceva mai mare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vV8ayfHnT_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine unii vor navete spatiale, ok ii inteleg, nu eu

Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 21:54.


#53
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbigi2409, on 26 ianuarie 2018 - 21:48, said:


Eu o vreau ceva mai mare.


Cu toții o vrem

#54
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Aveți grijă ce vă doriți, că s-ar putea să se împlinească...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate