Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Pareri plan casa parter

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2018 - 12:10, said:

Daca vrei sa lucrezi cu arhitect, nu faci schite. Iti pui pe hartie activitatile zilnice si pe alea de weekend si ce nevoi are fiecare din familie. Romanul nu stie sa lucreze cu consultanti.
Cand te duci la doctor nu-ti faci niste analize pe genunchi acasa, ci ii spui ce te doare.
E drept ca nici arhitectii nu stiu ce sa ceara de la clienti.
Oricum, nu denigrez profesia dar pierzi vremea cu arhitectii. Mai bine vezi 1000 de planuri gata facute.

poi si acesta este in plan gata facut pe care un architect poate lucra si schimba multe. Chiar totul


Mai tarziu am timp sa ma mai joc in pic si am sa revin cu in plan modificat pentru alte pareri

Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 12:21.


#20
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postbigi2409, on 26 ianuarie 2018 - 12:03, said:

Inainte de a merge la architect TREBUIE sa ai o IDEE.
Cum ar fi: "Coae, vreau 150 de metri pătraţi, o singură baie, 3 dormitoare, bucătărie şi sufragerie şi musai doar parter."

View Postbigi2409, on 26 ianuarie 2018 - 12:13, said:

poi si acesta este in plan gata facut pe care un architect poate lucra si schimba multe. Chiar totul
Păi dacă ăsta este deja un plan gata făcut, nu mai are rost să apelezi la un arhitect. Mergi direct la primărie cu el şi ceri autorizaţie.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, si-i zici de ex. ca iti place sa mananci in bucatarie sau nu, ca vrei sa iesi din dormitor afara sau nu, ca vrei baie matrimoniala sau nu.
Si-i mai spui ce nu-ti place la locuinta actuala, de ex.

#22
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View Postneur0, on 26 ianuarie 2018 - 12:21, said:

Cum ar fi: "Coae, vreau 150 de metri pătraţi, o singură baie, 3 dormitoare, bucătărie şi sufragerie şi musai doar parter."


Păi dacă ăsta este deja un plan gata făcut, nu mai are rost să apelezi la un arhitect. Mergi direct la primărie cu el şi ceri autorizaţie.

Bai fratilor nu va inteleg
Un plan gata facut nu inseamna ca e si CORECT facut
Uita-te la planurile de pe net cu 9 m2 dormitor. Cum ti se pare? Nu trebuie lucrat?
Si inca ceva: dupa un plan se realizeaza un proiect, nu mergi cu planul la primarie.
Ma intreb daca ai construit vreo casa in viata ta

Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 12:28.


#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
planul tau mai mult il incurca pe arhitect. sunt multe chestii de luat in calcul si de care tu nici n-ai ideie.

#24
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View PostFane, on 26 ianuarie 2018 - 12:33, said:

planul tau mai mult il incurca pe arhitect. sunt multe chestii de luat in calcul si de care tu nici n-ai ideie.

Ca de exemplu?
Eu am gandit asa: bucataria si baia cat mai aproape una de alta si centrala (combustibil solid probabil - stiu inca 10 m2 in plus- nu-i o problema) in stanga casei. De ce? Trasee mai scurte pentru instalatii ceea ce rezulta si o eficienta sporita.
Nu e tot una sa ai centrala intr-un capat, bucataria in altul si baia in altul. Sa ai trasee de 12 m de la centrala la baie. Sa vezi distractie cand astepti apa calda doar sa te speli pe maini.

Baia asa cum e in desen nu e correct. Are intrare din living. ok. Trebuie lucrat in pic aici

Voi reveni cu in alt desen modificat.
Astept pareri in continuare pro sau contra. E benefic

Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 12:45.


#25
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Toate planurile (sau cel putin majoritatea) luate "la liber" de pe net au cel putin 2-3 "maimutze" bagate pe acolo. O sa fii surprins daca apelezi la arhitectul sau firma de arhitectura care a facut planul sa vezi ca planul real are niste ajustari/ imbunatatiri fata de cel de pe net. Astfel isi protejeaza si ei cumva idea.
Marea majoritate a planurilor care vin via copy-paste Polonia de ex., sunt imposibil de luat ca atare. Ei nu au cerinte asa restrictive neavand risc seismic, peretii interiori de obicei sunt foarte subtiri si cu forme care ajuta la compartimentare dar si pentru a castiga la mp utili...orice proiect luat de-a gata de pe site-uri care le promoveaza necesita ajustari la specificul local.

Si eu sunt de parere ca faza de proiectare este foarte importanta si as sugera sa te duci la architect cu idei despre ceea ce vrei (camera, suprafete, orientare fata de punctele cardinal, stil de viata si mobilare, etc) si sa-l lasi pe el sa vina cu propuneri. In 95% din cazuri vei avea un rezultat mai bun decat ce ai desenat tu pe hartie sau in diverse soft-uri pe net.
Singura problema este insa si ca foarte multi proiectanti nu acorda totusi suficienta atentie proiectarii...si ei merg mult pe copy-paste si dau totul la minim, lasand foarte multe aspecte de reglat de catre beneficiar direct cu constructorul. Stiu, proiectantii vor spune ca ca si pretul platit este mic....insa am observat si multe proiecte cu pret mare la care primesti nu mai mult decat cateva linii pe hartie si 2-3 calcule de materiale facute pe repede inainte, fara pic de atentie.

#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sa fiu asa , mai concis , ala nu este plan de casa .

#27
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postbigi2409, on 26 ianuarie 2018 - 12:43, said:

Eu am gandit asa:
Voi reveni cu in alt desen modificat.
Tu ce meserie ai?

#28
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View Post86-APP, on 26 ianuarie 2018 - 12:56, said:

Sa fiu asa , mai concis , ala nu este plan de casa .

Ok. Ce e?
Cum arata in plan/schita?
Desen pe hartie?
Cum ar trebui sa arate un plan de casa/schita in prima forma gandita?

Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 13:04.


#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu conteaza ce meserie are , ci ca nu are notiuni despre " functionalitatea " unei case . Din pacate asta nici macar nu este o lipsa , caci nici arhitectii n-au habar .

#30
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View Post86-APP, on 26 ianuarie 2018 - 13:04, said:

Nu conteaza ce meserie are , ci ca nu are notiuni despre " functionalitatea " unei case . Din pacate asta nici macar nu este o lipsa , caci nici arhitectii n-au habar .

Ce e asa gresit la casa asta?
In afara de baie care pot sa o fac mai in dreapta cu intrare din hol si intrarea mai in stanga

Nu toata lumea vrea din bucatarie direct afara in curte. Eu nu neaparat

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Omul nu stie ce vrea in afara de faptul ca vrea sa faca el planul casei.
Esti cumva roman ?

#32
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postbigi2409, on 26 ianuarie 2018 - 12:43, said:

Ca de exemplu?
Eu am gandit asa: bucataria si baia cat mai aproape una de alta si centrala (combustibil solid probabil - stiu inca 10 m2 in plus- nu-i o problema) in stanga casei. De ce? Trasee mai scurte pentru instalatii ceea ce rezulta si o eficienta sporita.
Nu e tot una sa ai centrala intr-un capat, bucataria in altul si baia in altul. Sa ai trasee de 12 m de la centrala la baie. Sa vezi distractie cand astepti apa calda doar sa te speli pe maini.
Mai bine mai citesti cateva jurnale de pe aria dedicata, ce scrii aici sunt mituri urbane... Asta cu 20m in plus la teava ma face sa zambesc :). Si faptul ca nu ai auzit de pompa de recirculare care mi se pare de bun simt la o casa de dimensiunea asta. Functionalitatea si orientarea in teren a casei ar trebui sa primeze nu 30m de pexal la instalatii.

#33
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2018 - 13:20, said:

Omul nu stie ce vrea in afara de faptul ca vrea sa faca el planul casei.
Esti cumva roman ?

Nu vreau sa fac eu planul casei dar nici nu vreau sa accept orice iti pune pe foaie un architect care iti face casa dupa ce idee are el in momentul Acela.
Stiu ce vreau. Bucataria si living intr-o parte,  camerele in alta parte
Si intr-adevar nu am locuit in Romania in ultimii 15 ani. Asta e alta idee

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbigi2409, on 26 ianuarie 2018 - 13:31, said:

Stiu ce vreau. Bucataria si living intr-o parte,  camerele in alta parte


Asta e perla. Oricum nu ai inteles nimic din ce am zis eu sau Neuro. Acum inteleg de unde ies ciudateniile alea construite prin Ro (vezi videanu).
Deci ti-ai facut un plan, te vei duce la arhitect dar intai ai dat o tura pe SP sa intrebi "baietii". Succes oricum.

#35
bigi2409

bigi2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2014

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2018 - 13:34, said:

Asta e perla. Oricum nu ai inteles nimic din ce am zis eu sau Neuro. Acum inteleg de unde ies ciudateniile alea construite prin Ro (vezi videanu).
Deci ti-ai facut un plan, te vei duce la arhitect dar intai ai dat o tura pe SP sa intrebi "baietii". Succes oricum.

Eu chiar citesc cu interes ceea ce scrie-ti toti. Acest topic nu e facut la misto. Nu sunt genul de om
Chiar nu inteleg de ce acest plan este o ciudatenie

Am updatat planul.

De ce e o ciudatenie acest plan? Ce nu e practice la el? Chiar vreau pareri argumentate. Nu vreau 2 bai. Daca as vrea, baia asta e destul de mare sa o impart si sa mai fac in wc. De luat in calcul
Nu inteleg de ce e ciudatenie. Sincer

Attached Files


Edited by bigi2409, 26 January 2018 - 13:59.


#36
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postbigi2409, on 26 ianuarie 2018 - 13:31, said:


Stiu ce vreau. Bucataria si living intr-o parte,  camerele in alta parte


Asta e cel mai simplu de aranjat. Partea cea mai complicata este sa pozitionezi baile. Ca iti trebuie cel putin doua, chiar daca a doua ar fi doar un grup sanitar cu wc si chiuveta. Iar la partea asta trebuie sa te gandesti bine fiindca uneori nici unii arhitectii nu e descurca prea bine - deci atentie maxima la ofertele lor. Ca sa nu te pomenesti mai tarziu ca te va bate gandul sa iti sapi o buda de serviciu in curte, ca vor fi momente cand unii din casa ta vor tine baia ocupata prea mult timp, tocmai atunci cand tu te grabesti mai tare! Si atunci nu te-ar mai deranja sa ai inca o baie, oricat de mica ar fi aceea, numai sa existe.

Da, varianta 2 e mult mai buna, insa iti mai trebuie o baie. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate