Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Deconectare up date

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
De cateva zile pc-ul imi face up date tot a doua zi si tine computerul ocupat cam o ora.Se poate deconecta cumva up-dateul din el?

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu este normal sa dureze atat. Update-urile sunt relativ rare. Probabil ca ai probleme cu serviciul de update. Citeste la acest topic cum se poate rezolva: https://forum.softpe.../#entry18982376
Dezactivarea update-urilor (daca asta doresti) nu este recomandabila.
Daca altceva intelegi prin "deconectare up date", atunci ofera detalii suplimentare ca sa intelegem si noi...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca este vorba despre windows update, poti sa mergi in Control panel/ services si dai stop la windows update si apoi sa Disable.

#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
E o "plăcere" deosebită să facă update când ţi-e lumea mai dragă!

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Unii oameni nu-s facuti sa stea in fata unui pc,sau cel putin,nu un pc obisnuit.

#6
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Post_-_, on 25 ianuarie 2018 - 23:27, said:

Nu este normal sa dureze atat. Update-urile sunt relativ rare. Probabil ca ai probleme cu serviciul de update. ,

Update-il face relativ repede dar urmeaza comunicatul ca,s-a produs o greseala la instalare si se repeta procedura.Si o repeta de vreo 5-6 ori pana se face ora si deodata intra in normal.

View Postpasilla, on 26 ianuarie 2018 - 00:17, said:

Daca este vorba despre windows update, poti sa mergi in Control panel/ services si dai stop la windows update si apoi sa Disable.

Au fost mai multe optiuni,am ales-o pe cea in care download-ul si instalarea sunt alese la momentul dorit de tine (nu automat cum era pana acum).

View Postxeleron, on 26 ianuarie 2018 - 06:42, said:

Unii oameni nu-s facuti sa stea in fata unui pc,sau cel putin,nu un pc obisnuit.

Well,then good luck in fata unui ecran de 7".

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSkyspy, on 26 ianuarie 2018 - 10:54, said:

Update-il face relativ repede dar urmeaza comunicatul ca,s-a produs o greseala la instalare si se repeta procedura.Si o repeta de vreo 5-6 ori pana se face ora si deodata intra in normal.

Deci arunca o privire asupra topicului din link-ul pe care l-am pus mai sus.
Ar trebui sa se rezolve cu instalarea acelor update-uri,
Eventual, daca ai vreun antivirus mai "exotic" ar fi bine sa-l dezinstalezi/ dezactivezi. Deseori antivirusul este cauza pentru esuarea instalarii update-urilor si scaderi mari de performanta. Poti ramane pe Windows Defender, daca folosesti altceva, deoarece este mai light si isi face treaba relativ bine.

#8
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Post_-_, on 26 ianuarie 2018 - 11:42, said:



Eventual, daca ai vreun antivirus mai "exotic" ar fi bine sa-l dezinstalezi/ dezactivezi.,.

Dupa ce am dat 40€ pe Kaspersky,doara nu-s prost sa-l dezinstalez.Deocamdata ma voi duce cu setarile descrise mai sus sa vad ce eficienta are.Pe urma mai vedem.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci exista o explicatie posibila pentru problemele pe care le ai cu update-urile. Probabil ca trebuie sa astepti un update la Kaspersky ca sa se poata instala update-urile la Windows, iar dupa ce se efectueaza update-urile la Windows sa astepti urmatorul update la Kaspersky ca sa nu experimentezi alte probleme in sistem sau cu aplicatiile pe care le folosesti.
Macar este bine ca nu ai Windows 10, altfel ai fi avut si mai mari necazuri produse de Kaspersky in raport cu update-urile la Windows...
Eu nu ma mai amestec, daca folosesti acest antivirus. Poate ai noroc si reusesti sa rezolvi pentru o vreme cu update-urile.

Cati bani ai dat pe Kaspersky nu este relevant. Windows costa mai mult si daca vrei sa ai un sistem functional, atunci faci si compromisuri.
Daca nu stii cum sa te protejezi, atunci probabil ca ai reala de nevoie de un antivirus foarte eficient cum sunt Kaspersky, Bitdefender etc. Dar atunci trebuie sa te impaci cu problemele de functionalitate ale sistemului pe care le vei experimenta ocazional. In general se gasesc solutii si pentru acestea, daca stii cum sa te informezi.

#10
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Post_-_, on 26 ianuarie 2018 - 17:16, said:


Daca nu stii cum sa te protejezi, atunci probabil ca ai reala de nevoie de un antivirus foarte eficient cum sunt Kaspersky, Bitdefender etc. ,

Vrei sa zici ca tu nu ai un program antivirus instalat pe PC? Nu stiu cum te aperi tu de virusi,ce stiu eu de Kaspersky e ca baiaetii aia de acolo lucreaza zi noapte la depistarea de virusi si trojene noi pe care sa le anihileze nu deageaba este unul dintre cele mai bune sisteme.Nici nu-mi vine sa ma gandesc cum mi-ar arata calculatorul in 2-3 luni fara programul asta.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Incepand cu Windows 8 am utilizat doar Windows Defender (antivirusul preinstalat in Windows). Tot incepand cu Windows 8 orice antivirus 3rd party produce mai devreme sau mai tarziu probleme in sistem, ca de altfel orice program invaziv si care nu tine cu adevarat cont de modificarile aduse in versiunile noi de Windows.
Windows Defender, desi are aceeasi denumire ca si antispyware-ul care exista pe versiunile vechi de Windows, incepand cu Windows 8 ofera o protectie complexa ingloband protectia oferita de vechiul Windows Defender cu protectia oferita de Microsoft Security Essentials plus alte tipuri de protectii.
Vezi topicul acesta: https://forum.softpe...lti-antivirusi/
Eu folosesc Kaspersky doar in forma removal tool-ului pentru scanari ocazionale. Este unul dintre cele mai eficiente mijloace de securitate. Insa este totodata si unul dintre cele mai problematice mijloace de securitate in raport cu functionalitatea Windows-ului. Datorita problemelor cauzate in timpul sau dupa instalarea unor update-uri importante la Windows, Kaspersky este dezactivat automat de sistem, insa nu intotdeauna reuseste treaba asta. Dezvoltatorii lui Kaspersky au si cerut celor la Microsoft sa nu mai dezactiveze antivirusul, deoarece unii utilizatori nu se pricep sa-l reactiveze/ reinstaleze dupa instalarea update-urilor (ca si cum Microsoft ar trebui sa tina cont de aplicatiile de securitate 3rd party cand ofera update-uri la sistem si sa se asigure ca acestea nu interfereaza cu instalarea lor corecta sau sa-i ajute pe dezvoltatorii de antivirusi 3rd party sa-si updateze software-ul ca sa nu creeze probleme pe un Windows updatat).
Oricum, indiferent cat de intens lucreaza "baietii" de la Kaspersky, poate dura ore, zile sau chiar saptamani pana cand antvirusul sa fie updatat/ optimizat in raport cu modificarile din sistem produse via Windows update. Si atunci ce faci? Dezactivezi update-urile doar ca sa iti functioneze bine Kaspersky? Nici aceasta nu este o solutie buna, deoarece Microsoft ofera multe patch-uri de securitate via Windows Update. Nu faci update-uri la sistem, sistemul se afla in situatie de risc. Iar Kaspersky nu acopera in intregime golurile de securitate (iar alteori le "dubleaza" in mod inutil), motiv pentru care Microsoft recomanda instalarea update-urilor si utilizarea Windows Defender.

Edited by _-_, 27 January 2018 - 10:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate