Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inginerie Mecanica - Cluj sau Timisoara?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Hiperion

Hiperion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.08.2008
Buna ziua dragi membri ai forumului, as avea niste nelamuriri in privinta alegerii facultatii de inginerie mecanica in unul dintre cele 2 orase.

Acum putin background info: Am terminat liceul in Romania, in Deva si am hotarat sa plec in Austria la Universitatea Tehnica din Viena sa fac inginerie mecanica. Din pacate sunt nevoit sa ma intorc in Romania si sa imi continui studiile aici, din cauza unor probleme personale. Acum, in urma cautarii mele la nici una din cele doua Politehnici nu am gasit ceva care e in procentaj de 70% asemanator cu profilul din Viena. In Austria cand se face Inginerie Mecanica, se face tot, de la autovehicule pana la materiale, economie, productie, chimie, programare (bazele) etc. iar din ce am vazut in Ro sunt impartite in mai multe profiluri cu materii comune ce cele de acolo dar nu in totalitate(cum e de asteptat).

As dori sa aflu de la voi daca se poate, cum este Universitatea Politehnica din Cluj in comparatie cu Universitatea Politehnica din TImisoara, care profiluri din cadrul facultatii de mecanica sunt cele mai recomandate la ambele si cam care ar fi sansa ca dupa facultate sa se gaseasca un loc de munca in domeniul studiat in cele doua orase?

Eu am informatii doar din Timisoara ca si locuri de practica, firme, etc in domeniul mecanicii, dar din pacate la capitolul Cluj ( in afara de domeniul IT, care duduie) nu am.

Voi face o echivalare a studiilor sa vad ce si cum, dar inainte de asta vreau sa stiu inspre ce oras as putea sa ma indrept si sansele unui student in facultate si dupa.

Personal ca si oras prefer Cluj, dar nu pot lasa modul subiectiv sa vorbeasca in privinta asta, pt ca e vorba si despre viitor. Din informatiile mele actuale Timisoara ofera o gama mai larga de posibilitati in domeniul ing. mecanica, dar s-ar putea sa ma insel dat fiind faptul ca nu mai sunt la curent in totalitate cu situatia industriala din Cluj si Timisoara in ultimii ani, in afara de domeniul informatic. Orice ajutor este apreciat

Va multumesc

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Hiperion, on 25 ianuarie 2018 - 19:08, said:

care profiluri din cadrul facultatii de mecanica sunt cele mai recomandate la ambele si cam care ar fi sansa ca dupa facultate sa se gaseasca un loc de munca in domeniul studiat in cele doua orase?
Studiaza pagina facultatii si vezi programa de invatamant pt. a alege ce ti se pare mai aproape de suflet. Nu difera de la o universitate la alta prea mult (1% sa fie si autonomia prezenta).
Nu inteleg de ce legi locul de absolvire cu cel de munca! Te duci si lucrezi acolo unde se gaseste. Si asta vezi pe site-urile cu joburi.

Edited by neagu_laurentiu, 25 January 2018 - 19:19.


#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Ingineria mecanica din Viena este asemanatoare cu Autovehiculele Rutiere din Politehnica din Bucuresti sau echivalentele din celelate orase. Ingineria Mecanica care se face la UPB este Vehicule pentru Transportul Feroviar.

#4
Hiperion

Hiperion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.08.2008

 neagu_laurentiu, on 25 ianuarie 2018 - 19:16, said:

Studiaza pagina facultatii si vezi programa de invatamant pt. a alege ce ti se pare mai aproape de suflet. Nu difera de la o universitate la alta prea mult (1% sa fie si autonomia prezenta).
Nu inteleg de ce legi locul de absolvire cu cel de munca! Te duci si lucrezi acolo unde se gaseste. Si asta vezi pe site-urile cu joburi.

Multumesc pt raspuns! Faceam legatura intre loc de studiu si munca din obinuinta, pt ca sunt sanse mari ca in locul unde s-a facut practica sa se poata si continua la un moment dat, asa ca si cum ai avea deja un picior in prag, teoretic. M-ar fi interesat posibilitatiile Clujului din punc de vedere al practicii mai mult

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sa fac o analogie, e ca si cum ai spune ca la Microsoft lucreaza numai cei care au studiat in Seattle! Ori nu-i deloc asa.

#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002

 Hiperion, on 25 ianuarie 2018 - 19:08, said:

Personal ca si oras prefer Cluj, dar nu pot lasa modul subiectiv sa vorbeasca in privinta asta, pt ca e vorba si despre viitor. Din informatiile mele actuale Timisoara ofera o gama mai larga de posibilitati in domeniul ing. mecanica, dar s-ar putea sa ma insel dat fiind faptul ca nu mai sunt la curent in totalitate cu situatia industriala din Cluj si Timisoara in ultimii ani, in afara de domeniul informatic. Orice ajutor este apreciat
In Domeniul IT Clujul e rege, dar in domeniul mecanic, in special automotiv, Timisoara, Arad, Lugoj duduie, e criza de personal, si ingineri si muncitori. In Cluj si Timisoara veniturile sunt asemanatoare, dar din ce stiu chiriile sunt ceva mai mici in Timisoara.

#7
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
La Timisoara la Mecanica o sa termini foarte usor orice profil. E multa incompetenta,nepasare si musamalizare. Ce e fain e ca nu ai nevoie de spaga deloc. In anu 4 nu am mers deloc la cursuri si am terminat lejer, bine nici nu ma mai interesau materiile ci doar diploma.

In general profii is cam depasiti si cei care nu is depasiti, te ajuta doar daca te bagi cu ei in seama, si atunci te vor ajuta si ei super mult cu gasit de joburi(isi folosesc pilele), te trec la examen mai usor(gen iti spun ce sa inveti) si corecteaza mai lejer. Iar profii aia cu care te imprietenesti si care is influenti si faini te ajuta la aia care is "spaima" facultatii. Adica tu o sa iei examenu din prima sau a doua prezentare fata de mine de exemplu ce il luam din 3-4 prezentari.

Ce e fain la Mecanica la Timisoara e ca is putini studenti si atunci poti sa te remarci usor. La mecanica is multi si de 30 de ani studenti care mai au scoala vietii, aia de obicei is mai tare in gura cu profii si fac rost de subiecte and stuff. De invatat, inveti pe cont propriu, nu te bazezi pe facultate. O sa vezi multi cu note mari habarnisti. De obicei 1-2 cu note mari chiar au ceva in cap. Se puncteaza foarte mult prezenta chiar daca esti clei. Profii prin anu 3-4 accepta si sa dormi la curs numa sa fii acolo ca si asa mai mult de 10-15 oameni nu merg Posted Image)

Welcome to Romania. Si la "cea mai buna sectie si facultate din UPT" - citat din vorbele zise la ziua de deschidere in anu 1 la mecania ale unui profesor ce la o materie la examen a dat consecutiv de 3 ori aceiasi problema, si eu i-am scris de 3 ori aceiasi rezolvare. Prima data am luat 4 , a doua oara 2 si a treia oara 8.

Edited by qew, 25 January 2018 - 20:31.


#8
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Recomand : http://www.mec.tuiasi.ro/ro/

Specializarile le gasesti in partea de jos a paginii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate