Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lichide de calitate pt vapat

  • Please log in to reply
273 replies to this topic

#199
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Da, RY4, tutun cu vanilie și caramel.

#200
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009
Castle Long pe dripper,foarte bun , la egalitate cu Grandmaster de la ei.

Attached Files



#201
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Mi-am luat două arome, Captain's Custard - Butterscotch Attached File  captains-custard-butterscotch-concentrate-30ml_1024x1024.jpg   77.79K   7 downloads și Grand Cru Attached File  NOV2009664231247.jpg   14.89K   9 downloads
Sunt la macerat acum, revin peste vreo două săptămâni.🙄

#202
VIKINGS

VIKINGS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2017
My 2 cents? Daca cauti ceva foarte gustos la un pret romanesc nu prea am gasit nimic pana acum care sa bata cele de la Natura(varianta 30ml desi nici Natura Shake nu-s rele). Recomand in special Lemonade(foarte racoritor merge bine in special vara, daca o sa mai avem vara deacuma ca ne-am distrus planeta asta cu totu...), Baba's Bounty si Wild Cherry.
Le gasiti.... *oare sa dau link? deja vadca lemonade e epuizat stock-ul momentan, mai imi cumpara astia si celelalte, eu cu ce mai raman...? na, hai sa fiu detreaba ;)* le gasiti aici.

Iar daca aveti papile delicate puteti iesi si mai ieftin cu ele presupun fiindca sunt cu extra aroma deci ati putea sa mai puneti niste baza. Mie sincer imi plac asa cum sunt.

#203
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009
Am vapat lichide Natura si sunt slabe,poate ca la 13 lei merita dar eu nu as da nici atat.
Lichide bune la pret gama The Juice noua.Foarte bune ptr 35 lei sticla.

#204
VIKINGS

VIKINGS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2017
Da mosule dar alea sunt 35 lei pentru 40 ml... Na acuma depinde si de gust, de asta am mentionat acolo de papile; eu de exemplu am incercat si lichide mai scumpe si mai ieftine si "premium", etc. si nu am simtit mare diferenta intre ele.
Iar daca nu simt mare diferenta si am de ales intre un lichid 35lei/40ml sau un lichid 39lei/90ml(cat ar iesi daca iau 3 Natura) e clar care am sa-l iau, nu? Posted Image

P.S. Poate se schimba treaba si in functie de ce device-uri folosim? Eu pana acuma am tras doar la tank-uri, intai cu coil-uri normale si mai nou astea cu mesha. Deci daca o fi alta treaba la r d/s/t a-uri nu stiu.

Edited by VIKINGS, 18 April 2019 - 17:21.


#205
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Este promoție la Global Hubb. Aviz amatorilor.

Cum sunt lichidele "craniu" de la ei?

#206
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Salut.
Aveti idee de unde pot cumpara lichide pe baza de nic salts in Cluj?
I-am cumparat lui maica-mea un pod sistem ( Smok Nord ), trebuie sa soseasca maine si ma uit de nebun pe internet si vad ca lichidele pe baza de saruri de nicotina sunt aproape absente pe piata din Romania...
Multumesc

#207
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Nu există lichide pe baza de nicsalts. Cumperi lichid 0 mg (shortfill) și adaugi tu nicsaltul pe care îl cumperi separat.

#208
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Pana acum, cel mai bun lichid pe care l-am folosit este King's Dew: Tobacco Gold; am gasit si alte lichide de la ei, ce sa mai incerc?

#209
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009
Sunt bune si white si smooth de la ei.Ptr mine gama lor de tutunoase este cea mai buna raport calitate pret.

#210
iceman1177

iceman1177

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2009

 VIKINGS, on 17 aprilie 2019 - 19:36, said:

My 2 cents? Daca cauti ceva foarte gustos la un pret romanesc nu prea am gasit nimic pana acum care sa bata cele de la Natura(varianta 30ml desi nici Natura Shake nu-s rele). Recomand in special Lemonade(foarte racoritor merge bine in special vara, daca o sa mai avem vara deacuma ca ne-am distrus planeta asta cu totu...), Baba's Bounty si Wild Cherry.
Le gasiti.... *oare sa dau link? deja vadca lemonade e epuizat stock-ul momentan, mai imi cumpara astia si celelalte, eu cu ce mai raman...? na, hai sa fiu detreaba ;)* le gasiti aici.

Iar daca aveti papile delicate puteti iesi si mai ieftin cu ele presupun fiindca sunt cu extra aroma deci ati putea sa mai puneti niste baza. Mie sincer imi plac asa cum sunt.

Salutare Vikings azi mi-am cumpărat natura lemonade și Baba's bounty conform recomandărilor tale.Spune-mi te rog daca pot pune baza 50/50 fara nicotina și câți ml pentru a putea simți aroma intensa a respectivului lichid?Tu câtă baza ai pus?Menționez că nu folosesc deloc nicotina.Astept un răspuns, mersi

#211
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Salut,

Cum nu m-am apucat de foarte mult timp de vapat, sunt inca in perioada de testare. Va rog daca se poate ceva recomandari de lichide fresh, fructe si mentol, care sa mearga bine pe MTL. Am ajuns la concluzia ca dulcegaraiele si patiseriile nu sunt pentru mine, abia am reusit sa scap de Dinner lady Orange tart si Jam Monster Grape.

O varianta care mi-a placut a fost Heisenberg de la Vampire Vape, dar as testa si altele de genul.

Merci.

#212
nippon2

nippon2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2019
Salut!
Mi-am luat si eu teapa cu unul de portocale (Guerrilla - LEMON TART), nu am fost atent, mi-am dat teapa defapt, era tarta de portocale, deloc pe gustul meu.

Am incercat si iti recomand:

1. THE JUICE Minty Ice Tea == putin mentolat chiar daca numele te face sa crezi altceva. 40ml si mai adugi tu baza si/sau nicotina inca 20ml rezultatul final fiind 60ml.

2. Smokemania Fresco == racaros dar fara menta. Un amestec de pepene roșu, capsuni, fructe de pădure. L-am primit cadou de la smokemania.ro cand am luat mai multe  (arome/baza/atomizoare/moduri). 40ml si mai adugi tu baza si/sau nicotina inca 20ml rezultatul final fiind 60ml.

3. Pinkman Vampire Vape == grepfruit + lamaie + portocala, unii il critica pe acest forum ca nu ar avea aroma, eu l-am luat de pe vapers-one.ro si daca pui 10% are aroma prea puternica, am mai adaugat baza si pe la 5% e OK, prima data am crezut ca am aruncat 25lei pe fereastra si am cumparat iar fructe de padure aiure (mie nu-mi plac) dar l-am pastrat, am zis ca mai pun cate o picatura in alte arome sa le dea o nota de prospetime. Ieri i-am citit din intamplare descrierea si am vazut ca e de citrice (preferatele mele) si asa am ajuns la concentratia de 5%.

4. Lemon Jac Vapour == asta l-am luat de pe vaps.ro, aroma simpla de lamaie, nu tarta de lamaie sau limonda cu cozonac, doar lamaie! Am mai avut anul trecut Lemonade de la nobacco.gr si era mai buna dar din ce stiu nobacco eu au plecat de la noi de pe piata. E posibil ca acesta, Lemon Jac Vapour de pe vaps.ro, sa-l fi diluat prea tare, am pus 10% si ei scriu sa pui 15%-20% dar e OK si asa.

5. Lime Jac Vapour == PREFERATUL meu de departe, l-am diluat ca pe Lemon Jac Vapour, adica 10ml aroma + 90ml baza si are aroma incredibila.

6. Orange Jac Vapour == aceiasi treaba ca la punctele 4 si 5, am facut direct 10ml aroma + 90ml baza nerabtator sa il prizez si "teapa", un gust urat de coaja de portocale artificiale si prajituri, m-am consolat dupa vreo 10 minute ca ar merge in ceva amestec de tutun. "Teapa" n-a fost teapa avea nevoie doar de timp, dupa 2-3 ore l-am incercat iar si e din ce in ce mai bun! Eu nu credeam in treaba cu "lasa aroma sa se aseze". Acum cred.

7. Watermelon Jac Vapour == Pepenele rosu e o aroma dificil de obtinut, nu m-a dat pe spate dar am amestecat-o cu VG 80% si H2O 20%. Dupa ce voi lua iar va tin la curent, pepenele rosu era preferatul meu, il luam de la nobaco.

8, 9 si 10 ... tot de la Jac Vapour se gaseste si Real Pineapple (ananas simplu), Cloudy Lemonade (limonada, difera de Lemon) si Tropicapple (mix special de fructe si esente tropicale). Astea urmeaza sa le cumpar zilele urmatoare.


OffTopic  - arme de tutun -  De la Jac Vapour am avut Smooth Cigar (tutun autentic de tigara fina de foi) si nu e pe gustul meu, nu am incercat multe arome de tutun si ce am incercat m-a dezamagit pana la  KING`S DEW Tobacco Gold, cumparat de la vapers-one.ro, asta il consider mai bun decat o tigara analogica. Am sa-mi cumpar toata gama de KING`S DEW Tobacco, am gasit 8 variate.
Din cele care m-au dezamagit a fost Smooth Cigar -Jac Vapour, Camel de la Nobacco (il consideram OK pana sa vapez KING`S DEW Tobacco Gold), ceva aroma de tutun amestecat cu scrum plus sosete purtate plus caine ciobanesc german ud cumparata de la vapez.ro, ei nu au nici o vina, asta le-am cerut - asta am primit, nu mai stiu ce marca era ca au trecut 2-3 ani de atunci, cred ca era marca lor sau ceva de genul acesta, repet nu e vina lor, ce am mai cumparat de la ei a fost OK.
KING`S DEW Tobacco au 40ml si mai adugi tu baza si/sau nicotina inca 20ml rezultatul final fiind 60ml.


Partial OffTopic:
Aromele le-am vapat cu MTL-urile Aspire Nautilus si K3, Geekvape Ammit, Ehpro True MTL si chiar daca nu e finisat pre bine preferatul meu pentru ca reda aroma bestial CoilART SALT de 18mm .
Baza care m-a multumit cel mai bine  e-Potion 500ml - VG 90% PG 10%, am incercat si VG100% de la vapez.ro si e prea vascoasa, iar nu e vina loar, asta am cerut. Voi incerca si e-Potion VG100% sa vad cum merge deoarece am probleme cu PG-ul, sau cred ca am.
Am tras concluzia asta dupa ce am incercat sa ma las de tigari in 2016, 2017, 2018 si de fiecare data am insistat cu Liqua, la asta sigur am intoleranta, aveam mancarimi si de fiecare data m-am intors la analogice in 15-30 zile. La esec au contribuit substantial si dispozitivele si merita mentionat atomizorul Eleaf MELO, dupa ce am cumparat primul servisabil (Ehpro True MTL) l-am aruncat direct in gunoi.

Anul acesta, in urma cu 10-15 zile, mi-sa pus iar pata, am investit mult mai mult si am putut sta fara tigari din prima zi, nu reusisem sa nu fumez si analogice in incercarile precedente.
Aromele de la Nobacco le aveam de anul trecut.


Am scris mai mult de lichidele Jac Vapour de pe vaps.ro pentru ca m-am intalnit cu ele si am degand sa incerc si altele nu pentru ca ar fi neapart mai bune ci pentru ca am unde sa-mi parchez masina cand ma duc sa le iau. Stau aproape de centura si ei sunt tot undeva pe centura, fac 10-15 minute pana acolo.

#213
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
După ce am dat gata sticla de Captain's Custard Butterscotch, mi-am mai făcut două, Vanilla Custard și Strawberry Custard. Butterscotchul a fost excelent, mai sunt încă vreo câteva de testat: Peanut butter, HoneyComb și Cinnamon Danish Custard.

Attached Files



#214
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
@nippon2 merci pentru sfaturi si efort, un adevarat manual de MTL :)

#215
VIKINGS

VIKINGS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2017
Salut @iceman1177 , imi cer scuze pentru intarziere. Mi-e teama ca nu ai inteles cum trebuie, da-mi voie sa-ti explic.

Lichidele de la Natura varianta 30ml sunt gata de vapat doar ca au aroma in plus. Deci daca vrei sa le simti la maxim nu trebuie sa mai adaugi nimic, pur si simplu agiti bine, iti incarci tigara si vapezi.
Acuma daca te stii ca oricum ai papile mai sensibilie si ca ai fi multumit si cu un nivel normal de aroma si te-ar interesa sa iesi si mai ieftin(eu personal cred ca sunt deja destul de ieftine) atunci poti sa adaugi oriunde intre 5-15ml(dupa gust) de baza cu sau fara nicotina si asta va mai dilua aroma.

In ce priveste procentajele de vg/pg a lichidului care il adaugi, depinde ce device folosesti fiindca vg-ul e mai vascos(si produce nori mai mari) pe cand pg-ul e mai... am uitat care e antonimul pentru vascos si google nu m-a ajutat, in fine pg-ul e mai "curgos" sa-i zicem Posted Image si cara mai bine aroma.

Deci daca folosesti un tank gen Prince tfv12, sau Baby Beast, sau un kit Vaporesso Luxe sau Naboo Smoant, etc. genu asta de tankuri mari cu gauri mari pentru airflow in partea de jos, atunci vrei sa mentii lichidul final cat mai aproape de idealu care este 70%vg-30%pg.
Cu cat te departezi mai mult de acest ideal in directia pg-ul risti mai multe(si mai profunde) scurgeri. Cu cat te departezi mai mult in directia vg-ului risti sa nu se imbibe cum trebuie bumbacul si sa-l arzi stricand astfel rezistenta.

Daca folosesti in schimb ceva gen eGO AIO Probox care are airflow-ul sus atunci in teorie ai putea sa pui cat pg vrei ca nu are unde sa se duca, dar tot vrei sa fii atent cu vg-ul(chiar cred ca trebuie mai putin de 70% la genu asta de device) ca sa nu se arda rezistenta.

Hope this helps. Sa-mi spui cum ti-au placut lichidele si daca mai ai alte intrebari sau nevoie de alte recomandari let me know.
Mult noroc.

Edited by VIKINGS, 03 June 2019 - 16:16.


#216
nippon2

nippon2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2019
Salut! Zilelel astea am facut iar cumparaturi.

Am luat de la KING`S DEW Tobacco XO (tutun macerat cu note de nuci si coniac), Tobacco Malt (tutun cu bourbon, malt, ciocolata si lichior de portocale), bestiale, ambele se bazeaza pe Gold. Chiar daca nu consum alcol, burbon nu cred ca am gustat nici odata, KING`S DEW Tobacco Tobacco Malt a devenit instant favoritul meu. Le-am luat de la smokemania.ro dar cred ca se gasesc in mai multe magazine online.
Am facut si alte achizitii dar nu am apucat sa le prepar/incerc. Saptamana viitoare voi cumpara si recipiente pentru amestec si voi reveni cu detalii pentru Cola, Butterscotch Tobacco si Maple Rum Tobacco de la producatorul Flavor West SUA si cu detalii despre RY4 Double de la Perfumers Apprentice, acesta sper sa fie OK deoarece am luat 100ml aroma concentrata si de cate ori am incercat variante de RY4 mi-au placut dar mi s-au parut sterse, acum am un RY4 de la TJuice si la 10% aroma e slaba. Aceste le-am luat de la #####.ro impreuna cu glicerina Pink Fury VG 100% la litru si daca fac amestecul de 0% nicotina + 10% aroma + 90% baza VG iese la pretul de 117lei/1L sau ~1.2lei/10ml.

Am si o precizare entru punctul 6 "Orange Jac Vapour", l-am tot vapat pe atomizorul Geekvape Ammit si imi parea mereu ca e cam dulce si un pic picant apoi mi-a venit ideea sa il diluez un pic, aroma de portocala a devenit mai clara si a disparut senzatia de picant, a ramas dulce dar nu excesiv ci cum imi place. Acum cred ca e undeva la 7% aroma, Lime si Lemon Jac Vapour de la le-am lasat la 10%, pentru mine sunt bine asa. De precizat ca producatorul recomanda o proportie de 15-20%.
Aveam in plan sa iau si alte arome de fructe de la Jac Vapour dar in acest moment am rezervorul plin.


OffTopic  - HARDWARE!
Pentru a beneficia de transport gratuit la #####.ro am umflat cosul cu doua atomizoare:
- 26lei UD Goblin Mini, 22mm, e servisabil, merge cu una sau cu doua rezistente, nu am scos cine stie ce din el, am utilizat RY4 si are aroma de fier de calcat incins. Pe internet e bine cotat, probabil are nevoie de atentie.
- 19lei Vpark Maxtank Mini, acesta nu e servisabil. Mi-a atras atentia doarece e negru, are 18mm si e foarte ieftin dar NU SE GASESC REZISTENTE pentru el si vine cu doua rezistente de 0.5ohm (eu folosesc 1.5-1.8ohm). L-am luat cu gandul sa-l hackeresc si am reusit simplu, rapid si bine. Am scos rezistenta si vata dintr-o rezistenta si le-am inlocuit, mi-a iesit la 1.8ohm, curge daca il umplu, aroma OK. Am facut doar o proba, sunt sigur ca pe viitor dupa ce ma experimentez nu-mi va mai curge. L-am facut dupa tutorialul acesta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fOUbIyPLUVE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], nu l-am urmat intocmai ci am preluat doar ideea. Daca nu aveti aptitudini tehnice nu va recomand.

Acum 2-3 zile am trecut si pe la vapez.ro din piata Romana si mi-am luat un Kit eGo One TFTA (75lei oferta pentru culoarea negru-gri), pentru acest chit am luat o pastila eGo One CLR 1.0ohm servisabila (13lei), o folosesc la 1.0ohm si e multumitor dar cand se va duce am sa o fac de 1.5ohm. De mentionat ca eGo One TFTA trage aerul prin partea de sus si e aproape imposibil sa curga lichidul.
Eu prefer un diametru de 18mm cand ies din casa iar kit-ul eGo One TFTA are 22mm dar arata bine.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate