Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Recover date pe Android !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postlawrence74, on 25 ianuarie 2018 - 17:57, said:

Cu atitudinea asta nici google nu cred ca vrea sa te lamureasca.Trebuie sa intelegi ca aici nu este suport software ci actiuni benevole.Asta o data.In al doilea rand dupa o resetare se formateaza o partitie.Daca stergeai fisierele exista o anumita sansa sa le recuperezi,poate corupte insa tu ai formatat.Este alt algoritm de stergere.Solutia:renunta.
Am incercat cu o sumedenie de soft-uri si imi dadeau fisiere random nu ce doream eu de asta am zis sa apelez la o firma specializata.
@nick5roo Gata, am inteles, sanatate !

Edited by EmyBoss7, 25 January 2018 - 18:04.


#20
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Succes, dar m-aș mira să te ajute cineva (service).

#21
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postnick5roo, on 25 ianuarie 2018 - 18:04, said:

Succes, dar m-aș mira să te ajute cineva (service).
Poate unul autorizat Samsung.

#22
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Ce softuri ai incercat ?
Fisierele recuperate erau OK, valide?
Erau prezente in telefon inainte de reset?
Telefonul este root-at ?

#23
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postmybrandnewmail59, on 25 ianuarie 2018 - 19:19, said:

Ce softuri ai incercat ?
Fisierele recuperate erau OK, valide?
Erau prezente in telefon inainte de reset?
Telefonul este root-at ?
Salut ! Da, este rootat si fisierele erau ok si prezente inainte de resetare si am incercat cu easy us recovery, dr. frone, aplicatii de genul asta.

#24
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Cred ca ai vrut sa spui EaseUS Android Recovery / EaseUS MobiSaver
OK, pai in cazul acesta... cam asta a fost.
Ori mai incerci programe similare, pina te plictisesti.
Ori apelezi la o firma specializata.
Dar nici acolo nu este garantat rezultatul, pretul poate sa fie de la 50-100 de euro in sus.
De curiozitate, ce era atit de important in folderul ala ?!
Si de ce nu le aveai facute backup, in cel putin inca un loc ?
Si nu mai poti sa le mai descarci inca o data ?

#25
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Mare lucru nu era niste poze si cateva apk-uri si unul sau doua zip-uri. O sa incerca sa le mai descarc odata doar ce imi amintesc ca era mai important.

#26
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Si atunci, de ce atita bataie de cap, totusi ?!

#27
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Se poate inchide topicul ca vad ca unii il confunda cu unul de pe aria fun si nu prea e bine !

#28
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Offtopic, vad ca atat exceswater cat si initiatorul nu ati inteles la ce m-am referit, nu m-am legat de exprimarea omului nu a fost un atac la ceva.
Pur si simplu nu imi place amestecul limbii romane in chestiunile tehnice, "descarcari" nu mi se pare un termen potrivit pentru "Download". Unii termeni tehnici sunt tradusi aiurea din engleza si asta mi se pare aiurea.
Eu am intrebat, sa-mi confirme daca-i vorba despre acel director, denumit "Download" iar omu' a sarit ca ars de parca m-as fi adresat lui.
Ori de la exprimarea mea si pana la atacarea directa a unei persoane, cum e o exprimare de genul: "depinde de capacitatea ta mentala" ... e cale lunga. Sper sa va dati seama de diferente.

Ontopic.
Orice director ce contine fisiere se afla pe o partitie.
Partitia pe care se afla directorul respectiv, cum ii vreti voi numele, se afla pe partitia /data
Partiatia asta se formateaza in timpul actiunii de reset.
Uneori formatarea se face quick ("rapid" pentru cei ce nu stiu engleza), astfel incat se sterg doar unele informatii ale fisierelor si directoarelor, adica hadere-le ("capurile")

Directoarele si fisierele nu au adrese de memorie fixe, ci variaza, adica nu se salveaza de la pozitia x pana la y informatiile din "descarcari".
Dupa o formatare, sunt sanse ca zonele de memorie sa fie redistribuite si alocate in alte zone, astfel ce corespundea inainte unui diretor sa fie altocat altui director.

In urma formatarii, dispozitivul va incepe sa scrie in locurile ce sunt marcate ca libere, suprascriind ceea ce a fost acolo.
Asadar, cu cat se instaleaza mai multe aplicatii, se folosesc mai multe aplicatii, se suprascrie ceea ce a fost inainte, iar sansele de refacere a informatiei existente inainte sunt din ce in ce mai slabe.

Singura metoda de recuperare cu sanse valide e ca imediat dupa stergere sau formatare, atentie nu "wipe", e sa nu mai fie folosit dispozitivul si sa se incerce recuperarea datelor folosind un alt dispozitiv ce sa aiba un software de recuperare de date. Pentru utilizatorii obsinuiti este sa foloseasca un PC, sa monteze telefonul ca dispozitiv de transfer date si sa foloseasca pe PC un program de recuperat date de pe medii de stocare, cum este EaseUS.

#29
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Exemple:
http://www.yoda.ro/s...-formatezi.html
-https://videotutorial.ro/recuperarea-fisiereleor-pierdute-din-memoria-interna-a-telefoanelor-android/
http://mystreet7.com...cu-android.html
(La videotutorial scoate liniuța din fața https)

#30
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
@ciubex In cazul meu s-au instalat toate aplicatiile din trecut conform contului de google, deci s-au suprascris, dar incerc un recover poate vede ceva. Resetarea s-a facut pe un S4. Mentionez ca a durat foarte putin mai exact cateva secunde.

Edited by EmyBoss7, 26 January 2018 - 13:40.


#31
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Deci daca s-a facut repede, atunci s-a dat un fel de "quick" format.
Formatare rapida.

Sfatul meu ar fi sa nu folosesti sau sa folosesti cat mai putin telefonul pentru a nu se scrie in zona de memorie care a fost marcata ca stearsa. Nu ma refer sa nu-l folosesti pentru convorbiri, dar sa nu instalezi, copii sau stergi ceva de pe el. Inclusiv sa nu navighezi pe net, pentru ca browser-ul isi face cache si downloadeaza si stocheaza datele tot pe aceeasi partitie (/data) unde-i si directorul /Download.

Sunt sigur in proportie de 99% ca nu se poate recupera in urma format-ului din procesul de reset a ceva ce era in memoria telefonului folosind o aplicatie ce sa o instalezi pe telefon.
Gandeste-te ca orice informatie e stocata in 0 si 1 in zona de memorie, daca ea este reconfigurata, in urma resetarii si i se aloca alte locatii de memorie, acei 0 si 1 e posibil sa-i mai ai sau nu, dar daca peste ei se scrie altceva, atunci sansele sunt 0. De aceea cel mai bine este sa se foloseasca un alt dispozitiv pentru a scana telefonul pentru recuperarea datelor.

Imagineaza-ti ca inainte de reset, in memorie erau stocate urmatoarele directoare: /data, /mtp, /home, /download
Dupa reset, ele pot fi intr-o alta ordine: /data, /download, /mtp, /home
Chiar daca intr-un manager de fisiere ordinea alfabetica e aceeasi, in realitate, alocarea in memorie e alta.

Instaleaza-ti pe PC o aplicatie, cum e Recuva.
Conecteaza-ti telefonul in modul "Mass Storage" sau "MTP" (media transfer protocol), e de preferat Mass Storage daca telefonul suporta, cauta pe net cum se seteaza varianta asta pentru modelul tau, MTP-ul este din pacate un protocol intermediar, prin modul Mass Storage, partitia e oarecum direct accesibila de sistemul de operare de pe PC.
Deschide aplicatia instalata pe PC si scaneaza-ti partitia care-i alocata telefonului pentru a vedea daca poti recupera ceva.

Asta e singura metoda pe care o poti folosi si sa fie eficienta. Ma refer ca abordare, nu la software-ul folosit. Eu am folosit ca test Recuva si am "recuparat" niste fisiere sterse, sterse intentionat sa vad daca-i ok software-ul, dar nu am dat reset la telefon sa incerc daca mai gaseste ceva.

Confuzia mea legata de denumire era in primul rand daca tu voiai sa recuperezi ce era in directorul /descarcari (/Downloads) sau in meniul "descarcari" (Downloads) din Chrome sau alt browser, din pacate discutia a luat alta turnura si ... nu mai are rost.

Ce-ai patit tu e ca si cum ai formata un HDD si ai recrea niste directoare pe disk, eventual ai scrie niste fisiere si dupa asta ai dori sa recuperezi ce-ai avut pe disk inainte de formatare.
In astfel de situatii, niciodata nu mai folosesti HDD-ul respectiv si folosesti un alt dispozitiv pentru a scana si incerca sa recuperezi informatia de pe HDD-ul tau.

Din pacate, sincer, cred ca-i o cauza pierduta.

Edited by Ciubex, 26 January 2018 - 14:46.


#32
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Multumesc pentru timpul acordat explicarii in detaliu, chiar mi-am fost de folos sfaturile tale !

#33
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Iti scriu aici si nu in privat caci poate vor mai dori si altii solutii la asemenea situatii. Voi muta discutia pe aria Android pentru ca-i o chestiune comuna, indiferent de fabricant.

Daca telefonul nu poate fi setat ca dispozitiv de stocare (Mass storage) atunci trebuiesc cautate metode de recuperare folosind protocolul MTP: android mtp file recovery

Exista multe variante de software care se lauda ca pot recupera datele, din pacate nu pot recomanda nimic.
Am gasit, asa la o cautare pe google:
1. How can I recover deleted files on an Android phone's MTP device?
2. Best way to recover deleted files from Android Phone

Edited by Ciubex, 26 January 2018 - 15:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate